ΤΕΣΣΕΡΙΣ ΚΑΤΑΔΥΤΕΣ ΣΤΟ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΣΤΟ ΤΟΡΙΝΟ

Την Κυριακή αναχωρεί η ελληνική αποστολή για το Τορίνο, όπου από 8 έως 13 Μαρτίου θα διεξαχθεί το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα καταδύσεων.
Στη διοργάνωση, τη χώρα μας θα εκπροσωπήσουν δύο αθλητές και ισάριθμες αθλήτριες.
Πρόκειται για τους Αλέξανδρο Μάνο (3μ., 3μ. συγχρονισμένες), Στέφανο Παπαρούνα (1μ., 3μ., 3μ. συγχρονισμένες), Ελένη Κατσούλη (3μ., 3μ. συγχρονισμένες), Ιουλιάνα Μπανούση (3μ., 3μ. συγχρονισμένες).
Στην ιταλική πόλη μεταβαίνουν επίσης ο ομοσπονδιακός τεχνικός, Πέτρος Φυρίγος, και ο συνεργάτης του και «χρυσός» Ολυμπιονίκης της Αθήνας, Θωμάς Μπίμης (ως διεθνής κριτής).
Κατόπιν σχετικής απόφασης της LEN, από το 2009 διεξάγεται ανεξάρτητο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα καταδύσεων τις μονές χρονιές (τις ζυγές χρονιές οι καταδύσεις συνεχίζουν να περιλαμβάνονται στο πρόγραμμα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος υγρού στίβου).
Το Τορίνο είχε φιλοξενήσει και την αντίστοιχη διοργάνωση του 2009, όπου από ελληνικής πλευράς είχαν αγωνιστεί οι Μάνος και Παπαρούνας, πραγματοποιώντας καλές εμφανίσεις (αμφότεροι συμμετείχαν στον τελικό των 3μ., ενώ πήραν την πέμπτη θέση στις συγχρονισμένες).
Το πρόγραμμα της διοργάνωσης:

ΤΡΙΤΗ 8/3

17:00 Ομαδικό

22:00 ΤΕΛΕΤΗ ΕΝΑΡΞΗΣ

ΤΕΤΑΡΤΗ 9/3

11:00 Τραμπολίνο 1μ.
ανδρών (προκριματικός)

13:30 Πλατφόρμα 10μ.
γυναικών (προκριματικός)

17:00 Τραμπολίνο 1μ.
ανδρών (τελικός)

18:30 Πλατφόρμα 10μ.
γυναικών (τελικός)

ΠΕΜΠΤΗ 10/3

11:00 Συγχρονισμένες 10μ.
γυναικών (προκριματικός)

13:30 Τραμπολίνο 3μ.
ανδρών (προκριματικός)

17:00 Συγχρονισμένες 10μ.
γυναικών (τελικός)

18:30 Τραμπολίνο 3μ.
ανδρών (τελικός)

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 11/3

11:00 Συγχρονισμένες 3μ.
ανδρών (προκριματικός)

13:30 Τραμπολίνο 1μ.
γυναικών (προκριματικός)

17:00 Συγχρονισμένες 3μ.
ανδρών (τελικός)

18:30 Τραμπολίνο 1μ.
γυναικών (τελικός)

ΣΑΒΒΑΤΟ 12/3

11:00 Τραμπολίνο 3μ.
γυναικών (προκριματικός)

13:30 Συγχρονισμένες 10μ.
ανδρών (προκριματικός)

17:00 Τραμπολίνο 3μ.
γυναικών (τελικός)

19:00 Συγχρονισμένες 10μ.
ανδρών (τελικός)

ΚΥΡΙΑΚΗ 13/3

11:00 Πλατφόρμα 10μ.
ανδρών (προκριματικός)

13:30 Συγχρονισμένες 3μ.
γυναικών (προκριματικός)

17:00 Πλατφόρμα 10μ.
ανδρών (τελικός)

18:30 Συγχρονισμένες 3μ.
γυναικών (τελικός)