ΤΗΝ 8η ΘΕΣΗ ΣΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ ΚΑΤΕΛΑΒΕ Ο ΓΙΑΝΝΗΣ ΔΡΥΜΩΝΑΚΟΣ

Την 8η θέση πήρε ο Γιάννης Δρυμωνάκος στον τελικό των 400μ. μικτής ατομικής του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος κολύμβησης σε 25άρα πισίνα, που διεξάγεται στο Αϊντχόφεν.
Ο Έλληνας κολυμβητής έκανε χρόνο 4:12.15.
Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Ούγγρος Νταβίντ Βεράστο με 4:03.06, το ασημένιο ο Γερμανός Γιάνικ Λέμπερζ με 4:05.08 και το χάλκινο ο Ιταλός Φεντερίκο Τουρίνι με 4:05.24

EINDHOVEN 2010 Men 400 I.M. AFTERNOON

Οι νικητές και οι νικήτριες των αγωνισμάτων της 2ης ημέρας στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα 25άρας πισίνας ανδρών-γυναικών, που διεξάγεται στο Αινχόφεν της Ολλανδίας, είναι οι εξής:

ΑΝΔΡΕΣ

======

100μ. πεταλούδα

1. Στέφεν Ντέιμπλερ (Γερμανία)           49.95

2. Τζόερι Φερλίντεν (Ολλανδία)           50.52

3. Πέτερ Μάνκοτς (Σλοβενία)              50.92

100μ. πρόσθιο

1. Φάμπιο Σκοτσόλι (Ιταλία)              57.78

2.Χέντρικ Φελντβέιρ (Γερμανία)          58.09

3. Ρόμπιν Φαν Αγκελε (Ολλανδία)          58.68

50μ. ύπτιο

1. Στάνισλαβ Ντόνετς (Ρωσία)             22.74

2. Βιτάλι Μπορίσοφ (Ρωσία)               23.72

3. Νικ Ντριέμπεργκεν (Ολλανδία)          23.73

400μ.
Μικτής ατομική

1. Νταβίντ Βεράστο (Ουγγαρία)            4:03.06

2. Γιάνικ Λέμπερζ (Γερμανία)             4:05.08

3. Φεντερίκο Τουρίνι (Ιταλία)            4:05.24

8. Γιάννης Δρυμωνάκος (ΕΛΛΑΔΑ)           4:12.15

ΓΥΝΑΙΚΕΣ

========

100μ. ελεύθερο

1. Ρανόμι Κρομοβίντζοζο (Ολλανδία)       51.44

2. Φέμκε Χέεμσκερκ (Ολλανδία)            52.02

3. Μπρίτα Στέφεν (Γερμανία)              52.92

800μ.
ελεύθερο

1. Φεντερίκα Πελεγκρίνι (Ιταλία)         8:15.20

2. Μπογκλάρκα Κάπας (Ουγγαρία)           8:18.56

3. Γκρέιν Μέρφι (Ιρλανδία)               8:19.45

50μ. πεταλούδα

1. Ινγκε Ντέκερ (Ολλανδία)               25.38

2. Χινκέλιεν Σρέουντερ (Ολλανδία)        25.49

3. Τρίιν Αλγιαντ (Εσθονία)               25.90

200μ. πρόσθιο

1. Αναστασία Τσάουν (Ρωσία)              2:22.68

2. Τάνια Σμιντ (Σλοβενία)                2:22.88

3. Κιάρα Μπογκιάτο (Ιταλία)              2:24.52

100μ. ύπτιο

1. Νταρίνα Ζέβινα (Ουκρανία)             57.57

2. Σάρον Φαν Ρούβεντααλ (Ολλανδία)       57.91

3. Ντουάνε Ντα Ρότσα Μάρκε (Ισπανία)     58.37

4Χ50μ. ελεύθερο

1. Ολλανδία                              1:34.34

(Ινγκε Ντέκερ, Φέμκε Χέεμσκερκ, Χινκέλιεν Σρέουντερ, Ρανόμι Κρομοβίντζοζο)

2. Γερμανία                              1:36.83

(Ντοροθέα Μπραντ, Μπρίτα Στέφεν, Λίζα Βίτινγκ, Ντανιέλα Σκρέιμπερ)

3. Φινλανδία                             1:39.02

(Μαρλένε Νιέμι, Εμίλια Πικαράινεν, Λότα Νεβαλάινεν, Χάνα Μαρία Σέπαλα)