Αποτελέσματα 6ης Αγωνιστικής 34ου Πρωταθλήματος Α2 Εθνικής Κατηγορίας Water Polo Ανδρών 2019-2020

Ο ΓΣ Περιστερίου συνεχίζει την εντυπωσιακή του πορεία στον Νότιο Όμιλο του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Α2 Ανδρών, καθώς ήταν καταιγιστικός και στην 6η αγωνιστική -με την οποία έγινε η επανέναρξη της διοργάνωσης μετά τη διακοποή για τις γιορτές-, στην οποία νίκησε στην έδρα τον ΝΟ Πατρών με 19-9, το Σάββατο (18/1).
Στα άλλα δύο παιχνίδια του ίδιου Ομίλου που έγιναν το Σάββατο, ο Ηλυσιακός πήρε σπουδαίο εκτός έδρας τρίποντο με 10-7 επί της Τρίαινας Βούλας, ενώ η ΠΕΚΕ Βροντάδου πέτυχε τη δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα, καθώς επιβλήθηκε με 18-9 επί του ΝΟ Καλαμάτας, στο Ιωνικό κολυμβητήριο της Χίου.
Αναλυτικά τα ματς του Σαββάτου:
ΝΟΤΙΟΣ ΟΜΙΛΟΣ:
ΤΡΙΑΙΝΑ ΒΟΥΛΑΣ – ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ 7-10. Οκτάλεπτα: 2-2, 4-3, 1-2, 0-3. Τρίαινα Βούλας (Παναγιώτης Καλογιάννης): Αναστασιάδης 1, Σιταρένιος 1, Καλαμάρης 1, Τσακιράκης 2, Φωτίου 1, Αλεβίζος 1. Ηλυσιακός (Γιάννης Σταύρου): Λάππας 2, Γούσης 1, Τούμπουρος 2, Τασσόπουλος 2, Μπερτόλης 2, Τσιρώνης 1.
ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ – ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ 19-9. Οκτάλεπτα: 5-1, 6-2, 6-3, 2-3. ΓΣ Περιστερίου (Κώστας Λούδης): Παπανικολάου Αλ. 3, Λαδάς Π. 1, Λαδάς Σ. 1, Κουκουμάκης 2, Σκαρπέλης 2, Αγκόρτσας 5, Κλήμος 1, Τζώρτζης 3, Τσαγκάρης 1. ΝΟ Πατρών (Βασίλης Λαμπάτος): Πολλάτος 1, Κανελλόπουλος Β. 1, Αβαγιανός 1, Κωνσταντακόπουλος 2, Μάγγος 2, Ανδρικόπουλος 1, Πασσάς 1.
ΠΕΚΕ ΒΡΟΝΤΑΔΟΥ – ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ 18-9. Οκτάλεπτα: 6-2, 5-3, 2-2, 5-2. ΠΕΚΕ Βροντάδου (Γιώργος Μπελέγρης): Φρυδάς 1, Μονιούδης Λ. 1, Παγούδης 1, Βορριάς 5, Σωτηράκης 1, Γάφος 2, Κώστας 7. ΝΟ Καλαμάτας (Στάθης Μπακολιάς): Αντωνόπουλος 1, Αγγελής Σ. 1, Βερνάρδος 1, Παναγιώταρος 4, Τζούβελης 2.
Η ΑΕΚ διατήρησε το απόλυτο των νικών (6 στα 6), παίρνοντας ένα σπουδαίο “διπλό” στον αγώνα της 6ης αγωνιστικής του Νοτίου Ομίλου του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Α2 Ανδρών που έγινε την Κυριακή (19/1), καθώς επιβλήθηκε με 10-9 επί της ΝΕΠ στην Πάτρα και θα πάει ισόβαθμη στην κορυφή με τον ΓΣ Περιστερίου στο μεταξύ τους ντέρμπι της επόμενης (7ης) αγωνιστικής.
Ισοπαλίες είχαμε στους δύο από τους τρεις αγώνες του Βορείου Ομίλου που έγιναν, εξάλλου, την Κυριακή: ΟΥΚ Βόλου – ΑΕ Χαϊδαρίου 8-8 και ΟΦΘ – ΝΟ Λάρισας 9-9 κι έτσι διατηρήθηκε ο ένας βαθμός διαφορά μεταξύ του πρώτου ΟΥΚ Βόλου και του δεύτερου ΟΦΘ. Ο Άρης νίκησε στη Θεσσαλονίκη τον Μίλωνα με 11-8 και πέρασε στην 3η θέση.
Αναλυτικά τα ματς της Κυριακής στους δύο Ομίλους:
ΝΟΤΙΟΣ ΟΜΙΛΟΣ:
ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ – ΑΕΚ 9-10. Οκτάλεπτα: 2-2, 3-2, 2-4, 2-2. ΝΕ Πατρών (Φώτης Γιαννόπουλος): Κανελλόπουλος Γ. 3, Καρβουντζής 1, Τραυλός 1, Βικάτος 4. ΑΕΚ (Κωνσταντίνος Δάνδολος): Σάντα 1, Μαυρωτάς Αρ. 1, Λύκαρης 2, Γιαννουρής 1, Στελλάτος 2, Τίγκας 1, Δερμιτζάκης Χ. 2.
Οι αγώνες του Σαββάτου ΕΔΩ.
Η Βαθμολογία (6 αγ.)
1. ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ 97-37   18
-. ΑΕΚ                84-42   18
3. ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ    67-59  9
4. ΤΡΙΑΙΝΑ ΒΟΥΛ.  56-62  7
……………………………………………
-. ΠΕΚΕΒ           65-82   7
6. ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ 51-53  6
-. ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ      53-72   6
8. ΝΟ ΚΑΛ/ΤΑΣ 31-97  0
Επόμενη αγωνιστική (7η) 1-2/2: Ηλυσιακός – ΝΕ Πατρών, ΑΕΚ – ΓΣ Περιστερίου, ΝΟ Πατρών – ΠΕΚΕ Βροντάδου, ΝΟ Καλαμάτας – Τρίαινα Βούλας.
ΒΟΡΕΙΟΣ ΟΜΙΛΟΣ:
ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ – ΑΕ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ 8-8. Οκτάλεπτα: 2-3, 1-1, 3-2, 2-2. ΟΥΚ Βόλου (Δημήτρης Μπλάνας): Δανιήλ 1, Γκανάτσιος 2, Μαρινάγης Γ. 3, Στεργίου 1, Κουφιδάκης 1. ΑΕ Χαϊδαρίου (Θοδωρής Ανδρεάκος): Οικονομόπουλος 2, Γρηγορόπουλος 3, Καλής 2, Ξυλάς 1.
ΟΦΘ – ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ 9-9. Οκτάλεπτα: 2-1, 2-4, 4-1, 1-3. ΟΦΘ (Τάσος Δούμπας): Αληχανίδης Αβ. 1, Γιώρτσιος 2, Αληχανίδης Β. 3, Δημητριάδης 1, Αρώνης 1, Καρκαλιάνης 1. ΝΟ Λάρισας (Γιάννης Παπαγιαννάκης): Στεργίου Δ. 1, Δανιήλ Θ. 1, Μονιούδης Δ. 1, Πατούνας 3, Παπαδόπουλος Τρ. 3.
ΑΡΗΣ – ΜΙΛΩΝ 11-8. Οκτάλεπτα: 1-0, 4-2, 2-4, 4-2. Άρης (Μανώλης Γούναρης): Ζαρκαντζάς 1, Αλιαπούλιος 1, Μίχας 1, Νάνος 2, Παυλίδης 2, Σιώπκας 1, Σολογάννης 1, Τάτσης 2. Μίλων (Μιχάλης Ξανθόπουλος): Κοκκάλας 3, Τσελίκας 1, Ζουρίδης 1, Οικονομίδης 1, Μαργουνάκης 1, Μπουργούρης 1.
Σ.Σ.: Ο αγώνας ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ – ΝΗΡΕΑΣ ΓΕΡΑΚΑ, που είχε προγραμματιστεί για την Κυριακή, αναβλήθηκε, λόγω ακαταλληλότητας του κολυμβητηρίου Ηλιούπολης και θα οριστεί εκ νέου από την ΚΟΕ μέσα στην ερχόμενη εβδομάδα.
Η Βαθμολογία (6 αγ.)
1. ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ         62-26   14
2. ΟΦΘ 65-55  13
3. ΑΡΗΣ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ 68-64 9
4. ΑΕ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ 55-59  8
………………………………………………
5. ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ 52-52  7
6. ΝΗΡΕΑΣ ΓΕΡ. 45-46  5  (5 αγ.)
7. ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ 30-42 4 (5 αγ.)
8. ΜΙΛΩΝ 47-60  2
Επόμενη αγωνιστική (7η) 1-2/2: Νηρέας Γέρακα – Άρης Θεσσαλονίκης, Μίλων – ΟΦΘ, ΝΟ Λάρισας – ΟΥΚ Βόλου, ΑΕ Χαϊδαρίου – ΓΣ Ηλιούπολης.