Αποτελέσματα 2ης Αγωνιστικής 33ου Πρωταθλήματος Water Polo Α2 Εθνικής κατηγορίας Ανδρών 2018-19

Τη δεύτερη νίκη τους σε ισάριθμους αγώνες πέτυχαν Παναθηναϊκός (στον Α’ Όμιλο) και Νηρέας Γέρακα (στον Β’), στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής των Ομίλων του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Α2 Ανδρών και στα ματς που έγιναν Σάββατο (15/12).

Ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε εύκολα στο Γουδή επί του Ηλυσιακού με 12-5, ενώ ο Νηρέας Γέρακα νίκησε στο ντέρμπι τον ΝΟ Πατρών με 8-7. Την πρώτη του νίκη στη φετινή διοργάνωση πέτυχε η ΑΕ Χαϊδαρίου (έχει και μια ισοπαλία), στο πλαίσιο του Α’ Ομίλου, στην έδρα της, 13-6 επί του ΝΟ Ρεθύμνου.

Αναλυτικά τα τρία ματς:

ΑΕ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ ? ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ 13-6. Οκτάλεπτα: 2-0, 2-0, 5-3, 4-3. ΑΕ Χαϊδαρίου: Οικονομόπουλος 2, Μητρόπουλος 1, Στυλιανάκης 2, Καλής 2, Ροτζίνο 1, Γκότσης 1, Κουρτίδης 2, Μπουρνάζος 2. ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ: Βυθούλκας 1, Μπουγιούρης 1, Ασουμανάκης 1, Παναγιωτάκης 3.

ΝΗΡΕΡΑΣ ΓΕΡΑΚΑ ? ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ 8-7. Οκτάλεπτα: 1-1, 2-2, 3-2, 2-2. Νηρέας Γέρακα: Τσολακίδης 1, Παπαδόπουλος Π. 1, Δανούρδης 1, Κύζιφος 2, Λουπάκης 1, Κουλουμζλης 2. ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ: Πολλάτος 1, Κωνσταντόπουλος 1, Γκότσης 2, Πασσάς 3.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ? ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ 12-5. Οκτάλεπτα: 4-0, 2-1, 2-2, 4-2. Παναθηναϊκός: Κουρλιάφτης 4, Κουλιεράκης 1, Πανταζόπουλος 4, Γκαράνης 2, Γαβαλάς Ι. 1. Ηλυσιακός: Χριστοφίδης 1, Χάλαρης 2, Τασσόπουλος 2.

Ο Μίλων νίκησε 10-6 τον ΓΣ Ηλιούπολης στο αθηναϊκό ντέρμπι της 2ης αγωνιστικής του Α? Ομίλου της Α2 Ανδρών, που έγινε την Κυριακή (16/12) και ο Πανιώνιος 17-5 τον ΟΥΚ Βόλου για τον Β? Όμιλο. Αμφότεροι έκαναν το ?2 στα 2? και έπιασαν κορυφή στις βαθμολογίες.

Στα άλλα παιχνίδια που έγιναν την Κυριακή, για τον Α? Όμιλο ο ΟΦΗ ήρθε ισόπαλος στην Κρήτη 8-8 με τα Δελφίνια Μεταμόρφωσης, ενώ για τον Β?, ο Άρης επιβλήθηκε 14-6 του ΠΑΣ Φοίβου και οι ΝΟ Λάρισας και ΝΕ Πατρών ήρθαν ισόπαλοι 10-10 στη Λάρισα.

Αναλυτικά τα ματς της Κυριακής:

Α? ΟΜΙΛΟΣ:

ΟΦΗ ? ΔΕΛΦΙΝΙΑ ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗΣ 8-8. Οκτάλεπτα: 3-2, 2-0, 0-3, 3-3. ΟΦΗ: Βασιλάκης Φ. 2, Λεονταράκης 1, Γιγουρτάκης 3, Μυγιάκης 1, Βολτυράκης 1. Δελφίνια Μεταμόρφωσης: Κολιοπάνος 1, Αντωνάκος 2, Μερκουριάδης Π. 3, Χασάπης 2.

ΜΙΛΩΝ ? ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ 10-6. Οκτάλεπτα: 1-2, 3-1, 3-1, 3-2. Μίλων: Κοκκάλας 6, Σταυρόπουλος 2, Αργυρακούλης 2. ΓΣ Ηλιούπολης: Κοντονής Δ. 2, Μπενέας 1, Κοντονής Αν. 1, Τσελέντης 2, Δραγώνας Ε.

Β? ΟΜΙΛΟΣ:

ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ ? ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ 10-10. Οκτάλεπτα: 4-3, 2-2, 3-1, 1-4. ΝΟ Λάρισας: Στεργίου 1, Δανιήλ 1, Γλούμης 4, Ευσταθίου 2, Πατούνας 1, Θεοδωρόπουλος 1. ΝΕ Πατρών: Κανελλόπουλος Γ. 2, Φυκούρας 2, Δουρίδας 4, Γατομάτης 1, Καρβουντζής 1.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ? ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ 17-5. Οκτάλεπτα: 3-1, 4-2, 4-0, 6-2. Πανιώνιος: Παττακός 1, Δημακόπουλος 3, Καρακάσης 4, Τσακιράκης 1, Παπαδόπουλος Δ. 1, Αλεβίζος 1, Βέκκος 4, Γαβαλάς Γ. 2. ΟΥΚ Βόλου: Λέτσιος 1, Μαρινάγης Χ. 2, Ζακυνθινός 2.

ΑΡΗΣ ? ΠΑΣ ΦΟΙΒΟΣ 14-6. Οκτάλεπτα: 5-1, 4-2, 2-1, 3-2. Άρης: Παπαθεοδώρου 3, Σολογάννης 2, Γκαρλής 2, Μίχας 2, Αλιαπούλιος 1, Μουστεράκης 1, Χατζηδάκης 1, Τράκας 1, Αρώνης 1. ΠΑΣ Φοίβος: Γαβριήλ 3, Ταβακόπουλος 1, Πουλής 1, Μπόλκας 1.

Τα ματς του Σαββάτου μπορείτε να τα δείτε ΕΔΩ.

ΟΙ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΕΣ:

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ Α? ΟΜΙΛΟΥ (2 αγ.):

1.ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 29-9   6

-.ΜΙΛΩΝ               20-13   6

3.ΑΕ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ    22-15   4

4.ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ        15-21   3

5.ΔΕΛΦΙΝΙΑ ΜΕΤ.  15-18   1

-.ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ  15-19    1

-.ΟΦΗ                 12-25   1

8.ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ   15-23   0

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ Β’ ΟΜΙΛΟΥ (2 αγ.):

1.ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ        29-10   6

-.ΝΗΡΕΑΣ ΓΕΡΑΚΑ  26-11   6

3.ΑΡΗΣ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ 19-18   3

-.ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ        14-14   3

5.ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ        17-17   2

6.ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ      16-17   1

-.ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ       12-24   1

8.ΠΑΣ ΦΟΙΒΟΣ     10-32   0