Αποτελέσματα 3ης Αγωνιστικής 34ου Πρωταθλήματος Α2 Εθνικής Κατηγορίας Water Polo Ανδρών 2019-2020

Το απόλυτο των νικών (3 στα 3) διατήρησαν η ΑΕΚ και ο ΓΣ Περιστερίου στον Νότιο Όμιλο του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Α2 Ανδρών, στους δύο αγώνες της 3ης αγωνιστικής του συγκεκριμένου Ομίλου που έγιναν το Σάββατο (7/12).
Συγκεκριμένα, ο ΓΣ Περιστερίου επιβλήθηκε στην έδρα του επί της Τρίαινας Βούλας με 11-4, ενώ η Ένωση νίκησε, επίσης εντός έδρας, στη Γλυφάδα, τον Ηλυσιακό με 10-5.
Στο ένα παιχνίδι που έγινε το Σάββατο για τον Βόρειο Όμιλο, επίσης για την 3η αγωνιστική, η ΑΕ Χαϊδαρίου πέτυχε μεγάλη εκτός έδρας νίκη επί του Νηρέα Γέρακα μ 9-8, που τη φέρνει στην κορυφή.
Αναλυτικά τα ματς:
ΝΟΤΙΟΣ ΟΜΙΛΟΣ:
ΑΕΚ – ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ 10-5. Οκτάλεπτα: 3-1, 2-3, 3-0, 2-1. ΑΕΚ (Κωνσταντίνος Δάνδολος): Ξενάκης Αν. 2, Καψοκόλης 1, Πετρόπουλος 1, Στελλάτος 1, Τίγκας 3, Δερμιτζάκης Χ. 1, Αγγελίδης 1. Ηλυσιακός (Γιάννης Σταύρου): Χριστοφίδης 2, Μπεκές 1, Λάππας 2. 
ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ – ΤΡΙΑΙΝΑ ΒΟΥΛΑΣ 11-4. Οκτάλεπτα: 4-0, 2-3, 2-0, 3-1. ΓΣ Περιστερίου (Κώστας Λούδης): Λαδάς 1, Δανούρδης 1, Φαναριώτογλου 1, Αγκόρτσας 3, Κλήμος 2, Τζώρτζης 2, Τσαγκάρης 1. Τρίαινα Βούλας (Παναγιώτης Καλογιάννης): Αναστασιάδης 1, Καλαμάρης 2, Φωτίου 1.
ΒΟΡΕΙΟΣ ΟΜΙΛΟΣ:
ΝΗΡΕΑΣ ΓΕΡΑΚΑ – ΑΕ ΧΑΙΔΑΡΙΟΥ 8-9. Οκτάλεπτα: 2-3, 1-3, 2-1, 3-2. Νηρέας Γέρακα (Τάσος Σχίζας): Παππάς Αλ. 2, Καρυπίδης 1, Πισσίας 1, Κολυβάς 1, Κυζιώρος 2, Κουλουκτσής 1. ΑΕ Χαϊδαρίου (Θοδωρής Ανδρεάκος): Οικονομόπουλος 4, Γκότσης Γ. 1, Καλής 3, Κουρτίδης 1.
Ο ΟΥΚ Βόλου έκανε το “3 στα 3” επικρατώντας με 13-11 του του Άρη στη Θεσσαλονίκη, στο σπουδαιότερο ματς της 3ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Α2 Ανδρών, από αυτά που έγιναν την Κυριακή (8/12) για τον Βόρειο Όμιλο.
Σπουδαία εκτός έδρας νίκη πήρε, εξάλλου, ο ΟΦΘ επί του ΓΣ Ηλιούπολης με 7-5, για τον Βόρειο Όμιλο, ενώ για τον ίδιο Όμιλο, Μίλων και ΝΟ Λάρισας ήρθαν ισόπαλοι 9-9.
Στα ματς της Κυριακής του Νοτίου Ομίλου, οι δύο Πατρινές πήραν τη νίκη, η ΝΕΠ επί ΠΕΚΕΒ με 16-8 και ο ΝΟΠ επί ΝΟ Καλαμάτας με 14-8.
Αναλυτικά τα ματς της Κυριακής:
ΝΟΤΙΟΣ ΟΜΙΛΟΣ:
ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ – ΠΕΚΕ ΒΡΟΝΤΑΔΟΥ 16-8. Οκτάλεπτα: 3-2, 4-2, 4-1, 5-3. ΝΕ Πατρών: Κανελλόπουλος Γ. 5, Ρογδάκης 3, Βικάτος 3, Γιαννακόπουλος 2, Καρβουντζής 1, Στροφύλλας 1, Τραυλός 1. ΠΕΚΕΒ: Κώστας 3, Φρυδάς 2, Βορριάς 2, Σωτηριανός 1.
ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ – ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ 14-8. Οκτάλεπτα: 3-3, 4-1, 6-1, 1-3. ΝΟ Πατρών: Κανελλόπουλος Β. 3, Γκότσης Π. 3, Πασσάς 3, Κωνσταντακόπουλος 2, Μάγγος 1, Ανδρικόπουλος 1, Αβαγιανός 1. ΝΟ Καλαμάτας: Παναγιώταρος 4, Καμενίτσα 2, Τσιγώνιας 1, Ντρούβας 1.
Βαθμολογία Νοτίου Ομίλου (3 αγ.):
1. ΓΣ Περιστερίου (41-14)  9
-. ΑΕΚ (44-21)  9
3. ΝΕ Πατρών (42-26)  6
-. ΝΟ Πατρών (28-31)  6
5. Τρίαινα Βούλας (29-29)  4
6. ΠΕΚΕ Βροντάδου (27-43)  1
7. Ηλυσιακός (17-31) 0
8. ΝΟ Καλαμάτας 0 (15-48)
Επόμενη (4η) Αγωνιστική (14-15/12 2019): ΝΟ Καλαμάτας – ΑΕΚ, Τρίαινα Βούλας – ΝΟ Πατρών, ΝΕ Πατρών – ΓΣ Περιστερίου, ΠΕΚΕ Βροντάδου – Ηλυσιακός.
ΒΟΡΕΙΟΣ ΟΜΙΛΟΣ:
ΑΡΗΣ – ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ 11-13. Οκτάλεπτα: 3-4, 4-5, 0-1, 4-3. ΑΡΗΣ:  Νάνος 3, Σολογάννης 3, Παυλίδης 2, Σιώπκας 2, Αλιαπούλιος 1. ΟΥΚ Βόλου: Μαρινάγης Χ. 4, Γλούμης 3, Γκανάτσιος 2, Στεργίου Γ. 2, Μάρκου 1, Ανδρής 1.
ΜΙΛΩΝ – ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ 9-9. Οκτάλεπτα: 2-1, 4-3, 0-2, 3-3. Μίλων: Μπουργούρης 5, Κοκκάλας 2, Οικονομίδης 1, Αρβανίτης 1. ΝΟ Λάρισας: Μεταξιώτης 2, Στεργίου Δ. 2, Πατούνας 2, Μονιούδης Δ. 1, Ζαφειρίου 1, Κόρακας 1.
ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ – ΟΦΘ 5-7. Οκτάλεπτα: 1-1, 1-3, 2-1, 1-2. ΓΣ Ηλιούπολης: Δραγώνας Ε. 2, Ιωαννίδης 1, Κοντονής Δ. 1, Σκληρός 1. ΟΦΘ: Αληχανίδης Αβ. 2, Καρκαλιάνης 2, Γιώρτσιος 1, Παπαθεοδώρου 1, Αληχανίδης Β. 1.
Βαθμολογία Βορείου Ομίλου (3 αγ.):
1. ΟΥΚ Βόλου (34-23)  9
2. ΑΕ Χαϊδαρίου (29-27)  7
3. ΟΦΘ ΝΕΟΤΕΧ (24-21)  6
4. Νηρέας Γέρακα (25-26)  3
-. Άρης Θεσσαλονίκης (30-30)  3
6. ΝΟ Λάρισας (24-25)  2
-. Μίλων (25-29) 2
8. ΓΣ Ηλιούπολης (17-25)  1
Επόμενη (4η) Αγωνιστική (14-15/12/2019): ΝΟ Λάρισας – Νηρέας Γέρακα, ΟΥΚ Βόλου –Μίλων, ΓΣ Ηλιούπολης – Άρης Θεσσαλονίκης, ΟΦΘ – ΑΕ Χαϊδαρίου.