Αποτελέσματα 5ης Αγωνιστικής 33ου Πρωταθλήματος Water Polo Α2 Εθνικής κατηγορίας Ανδρών 2018-19

Το Σάββατο (26/1) πραγματοποιήθηκαν τρεις αγώνες στον Α? όμιλο της Α2 Ανδρών, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής, με τον Ηλυσιακό να ανεβαίνει στην δεύτερη θέση, εκμεταλλευόμενος τη νίκη του και την ήττα του Μίλωνα.

Ο Ηλυσιακός επικράτησε του ΟΦΗ με 12-7, στα Ιλίσια και βρέθηκε στη δεύτερη θέση, καθώς ο Μίλων ηττήθηκε από την ΑΕ Χαϊδαρίου με 13-8. Στην Κρήτη, τα Δελφίνια Μεταμόρφωσης πήραν το διπλό από τον ουραγό του ομίλου ΝΟ Ρεθύμνου με 11-6.

Αύριο, θα πραγματοποιηθεί το τελευταίο παιχνίδι του Α? ομίλου ανάμεσα σε Ηλιούπολη και Παναθηναϊκό, καθώς και οι τέσσερις αγώνες του Β? ομίλου.

Αναλυτικά οι αγώνες του Σαββάτου (26/1):

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ – ΟΦΗ 12-7 Τα οκτάλεπτα: 1-3, 3-1, 2-2, 6-1. Ηλυσιακός: Χριστοφίδης 1, Παναγούλης 1, Παπιός 3, Τουμπούρος 2, Τασσόπουλος 1, Ξυλάς 3, Γκιτσάνης 1. ΟΦΗ: Κόκκινος 1, Μανιουδάκης 4, Γιγουρτάκης 1, Βολτυράκης 1

ΑΕ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ – ΜΙΛΩΝ 13-8 Τα οκτάλεπτα: 4-3, 1-2, 3-1, 5-2. ΑΕ Χαϊδαρίου: Οικονομόπουλος 4, Μητρόπουλος 1, Ροτζίνο 1, Σωτηράκης 3, Γιαβαρίδης 1, Γκότσης 3. Μίλων: Μανώλης 1, Κοκκάλας 4, Αμπατζόγλου 1, Πετρόπουλος 1, Σταυρόπουλος 1

ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ – ΔΕΛΦΙΝΙΑ ΜΕΤ/ΣΗΣ 6-11 Τα οκτάλεπτα: 3-3, 0-2, 2-3, 1-3. ΝΟ Ρεθύμνου: Συριανόγλου 1, Στουρνάρας 2, Παναγιωτάκης 3. Δελφίνια Μετ/σης: Καστανάκης 2, Κολιοπάνος 2, Αντωνάκος 2, Μερκουριάδης Π. 1, Χασάπης 2, Μερκουριάδης Ν. 1, Τσιμιδάκης 1

Την Κυριακή (27/1) πραγματοποιήθηκαν πέντε αγώνες για την 5η αγωνιστική της Α2 Ανδρών, όπου ο Παναθηναϊκός (στον Α’ όμιλο), ο Πανιώνιος και ο Νηρέας Γέρακα (στον Β’ όμιλο) συνέχισαν με το απόλυτο των νικών.

Στον Α’ όμιλο, ο Παναθηναϊκός πέρασε και από την Ηλιούπολη, όπου επικράτησε με 10-5 και βρίσκεται στην πρώτη θέση, διατηρώντας το απόλυτο των νικών. Στον Β’ όμιλο, ο Πανιώνιος και ο Νηρέας Γέρακα πήραν εκτός έδρας νίκες, απέναντι σε ΝΟ Πατρών (7-4) και ΝΟ Λάρισας (7-4) αντίστοιχα, ενώ και ο Άρης πήρε το διπλό στην έδρα του ΟΥΚ Βόλου με 14-8. Σημαντική νίκη πέτυχε η ΝΕ Πατρών, η οποία επικράτησε του ΠΑΣ Φοίβου με 16-6, στην προσπάθεια παραμονής στην κατηγορία.

Αναλυτικά οι αγώνες της Κυριακής (27/1):

ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 5-10 Τα οκτάλεπτα: 1-2 , 1-3 , 1-2 , 2-3. ΓΣ Ηλιούπολης: Γεωργιάδης 1, Βυθούλκας 2, Σκληρός 2. Παναθηναϊκός: Χατζηστεφάνου 1, Παπαδημητρίου 2, Κουρλιάφτης 1, Πανταζόπουλος 2, Γκαράνης 1, Γαβαλάς 3

ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 4-7 Τα οκτάλεπτα: 1-0 , 2-3 , 0-2 , 1-2. ΝΟ Πατρών: Κανελλόπουλος 1, Δίπλαρος 1, Κωνσταντακόπουλος 2. Πανιώνιος: Καρακάσης 3, Τσακιράκης 1, Βέκκος 1, Γαβαλάς 2

ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ – ΝΗΡΕΑΣ ΓΕΡΑΚΑ 4-7 Τα οκτάλεπτα: 1-0 , 3-3 , 0-2 , 0-2. ΝΟ Λάρισας: Στεργίου 1, Δανιήλ 1, Κορακάς 1, Γλούμης 1. Νηρέας Γέρακα: Τσολακίδης 2, Κολύβας 2, Κυζιόρος 2, Κουλουκτσής 1

Σύμφωνα με το φύλλο αγώνα: “1) Στο 3:58 της 2ης περιόδου αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα ο έφορος του Νηρέα Γέρακα, Παπαδόπουλος Χρήστος, για έντονη διαμαρτυρία. 2) Στο 0:51 της 2ης περιόδου αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα χωρίς αντικατάσταση το νούμερο 3 του Νηρέα Γέρακα, Παπαδόπουλος Γρηγόρης, για βιαιοπραγία (γροθιά σε αντίπαλο)”.

ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ – ΠΑΣ ΦΟΙΒΟΣ 16-6 Τα οκτάλεπτα: 3-3 , 4-0 , 4-2 , 5-1. ΝΕ Πατρών: Μεντζίνης 1, Τουλγαρίδης 1, Βικούρας 4, Καρύδας 3, Δουρίδας 1, Καρράς 2, Αντίοχος 2, Καρβουντζής 2

ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ – ΑΡΗΣ 8-14 Τα οκτάλεπτα: 3-3 , 0-3 , 3-2 , 2-6. ΟΥΚ Βόλου: Παπαβασιλείου 1, Κολημήτρας 1, Στεργίου 2, Ανδρής 2, Κουφιδάκης 2. Άρης: Κουνέλας 2, Χατζηδάκης 2, Παπαθεοδώρου 2, Μουστεράκης 2, Αλιαπούλιος 1, Μίχας 1, Σιώπκας 2, Σολογάνης 2

Σύμφωνα με το φύλλο αγώνα: “Στο 1:53 του 3ου οκταλέπτου αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα ο έφορος της ομάδας του Άρη κ.Σιώης Πολυζώης για διαμαρτυρίες στους διαιτητές”.

Οι Βαθμολογίες:

Α’ ΟΜΙΛΟΣ

  1. ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ   15 (67-20)
  2. ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ   10 (45-44)
  3. ΜΙΛΩΝ   9 (42-39)
  4. ΑΕ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ   8 (45-40)
  5. ΔΕΛΦΙΝΙΑ ΜΕΤ/ΣΗΣ   7 (41-41)
  6. ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ   4 (34-53)
  7. ΟΦΗ   2 (35-56)
  8. ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ   1 (34-50)

Β’ ΟΜΙΛΟΣ

  1. ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ   15 (65-23)
  2. ΝΗΡΕΑΣ ΓΕΡΑΚΑ   15 (59-28)
  3. ΑΡΗΣ   12 (52-39)
  4. ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ   6 (42-34)
  5. ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ   5 (45-41)
  6. ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ   4 (33-36)
  7. ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ   1 (31-63)
  8. ΠΑΣ ΦΟΙΒΟΣ   0 (23-86)