ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 7ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ ΣΤΗΝ Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ WATER POLO ΤΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Νηρέας Χαλανδρίου – Εθνικός 7-10

Μπορεί ο Νηρέας να αντιστάθηκε στον Εθνικό, αλλά η ομάδα του Πειραιά κατάφερε να φύγει νικήτρια από το Χαλάνδρι με σκορ 10-7. Το πρώτο οκτάλεπτο έληξε ισόπαλο 4-4, αλλά η Μωραΐτη με συνολικά τέσσερα γκολ «καθάρισε» για τις Κυανόλευκες. Από τις ηττημένες πάλεψε η Ματζανά με τρία γκολ. Με την νίκη αυτή ο Εθνικός ανέβηκε στους 12 βαθμούς, ενώ ο Νηρέας παρέμεινε στην τελευταία θέση με μόλις 3 βαθμούς.
Τα οκτάλεπτα: 4-4, 1-3, 1-2, 1-1

Πανιώνιος – ΝΟ Ρεθύμνου 4-5

Φόρα φαίνεται να πήρε το Ρέθυμνο, που πέτυχε τη δεύτερή του σερί νίκη στο πρωτάθλημα της Α1 γυναικών. Η ομάδα της Κρήτης πήρε το πρώτο της «τρίποντο» εκτός έδρας, καθώς επικράτησε του Πανιωνίου στη Νέα Σμύρνη με 5-4 και έβαλε βάσεις για παραμονή, ανεβαίνοντας πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού.
Μπορεί το ματς να μη διεκδικεί δάφνες ποιότητας, όμως ο ΝΟΡ ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις το ματς, προηγούμενες στο πρώτο οκτάλεπτο με 3-1. Στη συνέχεια οι Κυανέρυθρες ανέκαμψαν, κλείνοντας το ημίχρονο με το σκορ στα ίσα, όμως το ένα τέρμα διαφοράς στην τρίτη περίοδο του ματς ήταν ικανό για να δώσει τη νίκη στις φιλοξενούμενες.
Τα οκτάλεπτα: 1-3, 2-0, 0-1, 1-1
Πανιώνιος: Παπαγεωργίου 1, Αποστολίδου 1, Κώτσια 1, Κοντογιάννη 1.
Ρέθυμνο: Φραγκιουδάκη 2, Παλληκαράκη 1, Φαρμάκη 2.

Ηρακλής ? Βουλιαγμένη 5-22

Ουδεμία αντίσταση δεν βρήκε από τον Ηρακλή η Βουλιαγμένη, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α1 γυναικών. Η ομάδα της Αλεξίας Καμμένου διέλυσε με 22-5 τον Ηρακλή και συνέχισε το αήττητο σερί της, με ακόμη ένα εμφατικό σκορ.

Τα οκτάλεπτα: 1-6, 1-4, 0-5, 3-7.

Ηρακλής (Γιώτης Ιωακειμίδης): Μ. Πλευρίτου 2, Τζίμα 1, Ζάντου 1, Χρ. Φλώρου 1.
Βουλιαγμένη (Αλεξία Καμμένου): Ασημάκη 5, Ρουμπέση 4, Γερόλυμου 3.

Ολυμπιακός-ΝΕ Πατρών  19-9

Σε τυπική διαδικασία μετέτρεψε το ματς κόντρα στη τη ΝΕΠ ο Ολυμπιακός, την οποία νίκησε με μεγάλη άνεση 19-9 στο πλαίσιο της 7ης και τελευταίας αγωνιστικής του πρώτου γύρου της Α1 γυναικών. Ουσιαστικά, η ομάδα της Αχαΐας άντεξε μόνο για ένα δεκάλεπτο, με τις Κρεγκ και Αντωνάκου να κάνουν? πλάκα από πλευράς των παικτριών του Χάρη Παυλίδη.
Τα οκτάλεπτα: 3-1, 6-2, 6-2, 4-4.
Οι σκόρερ
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χάρης Παυλίδης): Κρεγκ 6, Αντωνάκου 5, Αβραμίδου 3, Μανωλιουδάκη 2, Μαυρέλου 1, Κουγιουμτζή 1, Πενταράκη 1.
Ν.Ε. ΠΑΤΡΩΝ (Λάμπρος Αναστασόπουλος): Μ. Μανέτα 2, Δημητροκάλη 2, Σ. Μανέτα 1, Βαν Ομεν 1, Χαραλαμπίδου 1, Σολανάκη 1, Γουέλς 1.