Αποτελέσματα Α’ Φάσης Πρωταθλήματος Water Polo Νέων Ανδρών (γενν. 2001)

Με τα παιχνίδια της 1ης αγωνιστικής στους έξι από τους επτά Ομίλους της Α’ φάσης, ξεκίνησε την Παρασκευή (10/1) το βράδυ (με εξαίρεση ένας ματς που έγινε Πέμπτη) το πρωτάθλημα υδατοσφαίρισης Νέων Ανδρών. Οι αγώνες στον Όμιλο Βόλου ξεκινούν το Σάββατο (11/1).
Η Α΄φάση θα ολοκληρωθεί την Κυριακή 12/1, εκτός από τον Όμιλο Κρήτης που η 2η, 3η, 4η και 5η αγωνιστική θα γίνουν το επόμενο Σαββατοκύριακο (18-19/1), οπότε και θα γνωρίζουμε όλες τις ομάδες που προκρίνονται στην επόμενη (Β’) φάση.
Σημειώνουμε ότι ΔΕΝ προκρίνονται μόνο οι ομάδες που θα πάρουν την τελευταία θέση στην τελική βαθμολογία σε καθέναν από τους Ομίλους.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα της πρεμιέρας την Παρασκευή:
Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήρια Γέρακα, Φαλήρου):
ΑΕΚ – Παλαιό Φάληρο 8-13, Τρίαινα Βούλας – Νηρέας Γέρακα 4-25, ρεπό: ΝΟ Χίου.
Β’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήρια Ιλίσιο, Ηλιούπολης):
ΓΣ Ηλιούπολης – Απόλλων Σμύρνης 5-12, Εθνικός Πειραιά – Ηλυσιακός 8-13, ρεπό: ΠΕΚΕΒ.
Γ’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Χαϊδαρίου):
Ιωνικός – ΓΣ Περιστερίου 3-19, Νηρέας Χαλανδρίου – Μίλων 5-7, ρεπό: ΑΕ Χαϊδαρίου.
ΟΜΙΛΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Εθνικό):
Πανσερραϊκός – ΟΦΘ 3-10, ΠΑΟΚ – Οξυγόνο 31-3, ρεπό: Πύρρος Ιωαννίνων.
ΟΜΙΛΟΣ ΚΡΗΤΗΣ (Κολυμβητήρια Χανίων, Ηρακλείου, Ν. Σμύρνης):
ΝΟ Ρεθύμνου – ΝΟ Χανίων 3-16. Από την Πέμπτη: ΑΝΟ Γλυφάδας – Πανιώνιος 10-3, ρεπό: ΟΦΗ.
ΟΜΙΛΟΣ ΠΑΤΡΑΣ (Κολυμβητήριο Πεπανός):
ΝΟ Βουλιαγμένης – ΝΟ Ναυπλίου 22-3, ΝΕ Πατρών – Παναθηναϊκός 9-14.
Ο ΝΟ Βουλιαγμένης, ο Παναθηναϊκός και η ΝΕ Πατρών είναι οι τρεις πρώτες ομάδες που σφράγισαν και τυπικά την πρόκριση στη Β’ φάση του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Νέων Ανδρών, καθώς ολοκληρώθηκαν το βράδυ του Σαββάτου (11/1) οι αγώνες του Ομίλου Πάτρας της Α’ φάσης της διοργάνωσης στον οποίο μετείχαν.
Στους άλλους Ομίλους οι αγώνες και οι μάχες για την πρόκριση συνεχίζονται (με κάποιες ομάδες να έχουν ξεχωρίσει) και για όλους, εκτός από έναν, ολοκληρώνονται αύριο Κυριακή (12/1). Θα εκκρεμούν μόνο αυτοί του Ομίλου Κρήτης (έχουν γίνει μόνο δύο χθες και προχθές), που θα ολοκληρωθούν το επόμενο Σαββατοκύριακο (18-19/1).
Θυμίζουμε ότι από την Α’ στη Β’ φάση ΔΕΝ προκρίνονται μόνο οι ομάδες που θα πάρουν την τελευταία θέση στην τελική βαθμολογία σε καθέναν από τους επτά Ομίλους.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα του Σαββάτου και οι μέχρι στιγμής βαθμολογίες:
Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήρια Γέρακα, Φαλήρου):
Νηρέας Γέρακα – ΑΕΚ 14-8, ΝΟ Χίου – Τρίαινα Βούλας 26-5, Παλαιό Φάληρο – Νηρέας Γέρακα 8-4, ΑΕΚ – ΝΟ Χίου 9-19.
Η Βαθμολογία: 1. ΝΟ Χίου 6 (2 αγ.), 2. Παλαιό Φάληρο 6 (2 αγ.), 3. Νηρέας Γέρακα 6 (3 αγ.), 4. Τρίαινα Βούλας 0 (2 αγ.), 5. ΑΕΚ 0 (3 αγ.).
Β’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήρια Ιλίσιο, Ηλιούπολης):
Ηλυσιακός – ΓΣ Ηλιούπολης 17-4, ΠΕΚΕΒ – Εθνικός Πειραιά 2-21, Απόλλων Σμύρνης – Ηλυσιακός 19-12, ΓΣ Ηλιούπολης – ΠΕΚΕΒ 18-9.
Η Βαθμολογία: 1. Απόλλων Σμύρνης 6 (2 αγ.), 2. Ηλυσιακός 6 (3 αγ.), 3. Εθνικός Πειραιά 3 (2 αγ.), 4. ΓΣ Ηλιούπολης 3 (3 αγ.), 5. ΠΕΚΕΒ 0 (2 αγ.).
Γ’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Χαϊδαρίου):
Μίλων – Ιωνικός 12-6, ΑΕ Χαϊδαρίου – Νηρέας Χαλανδρίου 12-4, ΓΣ Περιστερίου – Μίλων 16-6, Ιωνικός – ΑΕ Χαϊδαρίου 3-15.
Η Βαθμολογία: 1. ΓΣ Περιστερίου 6 (2 αγ.), 2. ΑΕ Χαϊδαρίου 6 (2 αγ.), 3. Μίλων 6 (3 αγ.), 4. Νηρέας Χαλανδρίου 0 (2 αγ.), 5. Ιωνικός 0 (3 αγ.).
ΟΜΙΛΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Εθνικό):
ΑΠΣ Οξυγόνο – Πανσερραϊκός 11-17, Πύρρος Ιωαννίνων – ΠΑΟΚ 2-25, ΟΦΘ – ΑΠΣ Οξυγόνο 26-9, Πανσερραϊκός – Πύρρος Ιωαννίνων 19-9.
Η Βαθμολογία): 1. ΠΑΟΚ 6 (2 αγ.), 2. ΟΦΘ 6 (2 αγ.), 3. Πανσερραϊκός 6 (3 αγ.), 4. Πύρρος Ιωαννίνων 0 (2 αγ.), 5. ΑΠΣ Οξυγόνο 0 (2 αγ.).
ΟΜΙΛΟΣ ΒΟΛΟΥ (Κολυμβητήριο Βόλου):
ΠΑΣ Φοίβος – ΟΥΚ Βόλου 4-15, Νηρέας Λαμίας – Ολυμπιακός 3-13.
ΟΜΙΛΟΣ ΠΑΤΡΑΣ (Κολυμβητήριο Πεπανός):
ΝΟ Βουλιαγμένης – Παναθηναϊκός 9-3, ΝΕ Πατρών – ΝΟ Ναυπλίου 13-4, ΝΕ Πατρών – ΝΟ Βουλιαγμένης 2-17, ΝΟ Ναυπλίου – Παναθηναϊκός 8-19.
Η Βαθμολογία (Τελική):
1. ΝΟ Βουλιαγμένης 9
2. Παναθηναϊκός 6
3. ΝΕ Πατρών 3
…………………………….
4. ΝΟ Ναυπλίου 0
Με την ολοκλήρωση των αγώνων (όλων πλην ενός) στους έξι από τους επτά Ομίλους της Α’ φάσης του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Νέων Ανδρών, την Κυριακή (12/1) το βράδυ, έγιναν γνωστές οι 22 ομάδες, από τις 26 συνολικά, που θα προκριθούν στην επόμενη (Β’) φάση (6-8/3).
Οι υπόλοιπες τέσσερις, που θα συμπληρώσουν το παζλ των προκρίσεων, θα προκύψουν το επόμενο Σαββατοκύριακο (18-19/1) οπότε και θα γίνουν οι εναπομείναντες αγώνες του Ομίλου Κρήτης στο Ηράκλειο. Εκκρεμεί, εξάλλου, ένας αγώνας του Β’ Ομίλου Αττικής (Απόλλων Σμύρνης – Εθνικός Πειραιά), που δεν έγινε τελικά την Κυριακή το βράδυ στο κολυμβητήριο της Ηλιούπολης και αναβλήθηκε για μια από τις προσεχείς ημέρες (σύμφωνα με τους υπεύθυνους έπρεπε να κλείσει η πισίνα), αλλά δεν επηρεάζει την υπόθεση πρόκριση, παρά μόνο την τελική κατάταξη στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας.
Θυμίζουμε ότι από την Α’ στη Β’ φάση ΔΕΝ προκρίνονται μόνο οι ομάδες που θα πάρουν την τελευταία θέση στην τελική βαθμολογία σε καθέναν από τους επτά Ομίλους.
Έτσι οι 22 που έχουν σφραγίσει ήδη τα εισιτήρια πρόκρισης είναι οι: ΝΟ Χίου, Παλαιό Φάληρο, Νηρέας Γέρακα, ΑΕΚ (από τον Α΄Όμιλο Αττικής), Απόλλων Σμύρνης, Ηλυσιακός, Εθνικός Πειραιά, ΓΣ Ηλιούπολης (από τον Β΄Όμιλο Αττικής), ΓΣ Περιστερίου, ΑΕ Χαϊδαρίου, Μίλων, Νηρέας Χαλανδρίου (από τον Γ΄Όμιλο Αττικής), ΠΑΟΚ, ΟΦΘ, Πανσερραϊκός, Πύρρος Ιωαννίνων (από τον Όμιλο Θεσσαλονίκης), Ολυμπιακός, ΟΥΚ Βόλου, Νηρέας Λαμίας (από τον Όμιλο Βόλου), ΝΟ Βουλιαγμένης, Παναθηναϊκός, ΝΕ Πατρών (από τον Όμιλο Πάτρας).
Αναλυτικά τα αποτελέσματα της Κυριακής και οι τελικές βαθμολογίες:
Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήρια Γέρακα, Φαλήρου):
ΝΟ Χίου – Παλαιό Φάληρο 6-4, Τρίαινα Βούλας – ΑΕΚ 2-32, Νηρέας Γέρακα – ΝΟ Χίου 5-10, Παλαιό Φάληρο – Τρίαιανα Βούλας 27-2.
Η Βαθμολογία (Τελική):
1. ΝΟ Χίου 12
2. Παλαιό Φάληρο 9
3. Νηρέας Γέρακα 6
4. ΑΕΚ 3
…………………………..
5. Τρίαινα Βούλας 0
Β’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήρια Ιλίσιο, Ηλιούπολης):
ΠΕΚΕΒ – Απόλλων Σμύρνης 7-17, Εθνικός Πειραιά – ΓΣ Ηλιούπολης 9-8, Ηλυσιακός – ΠΕΚΕΒ 19-2, Απόλλων Σμύρνης – Εθνικός Πειραιά (αναβλήθηκε).
Η Βαθμολογία:
1. Απόλλων Σμύρνης 9 (3 αγ.)
2. Ηλυσιακός 9 (4 αγ.)
3. Εθνικός Πειραιά 6 (3 αγ.)
4. ΓΣ Ηλιούπολης 3 (4 αγ.)
………………………………………..
5. ΠΕΚΕΒ 0 (4 αγ.)
Γ’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Χαϊδαρίου):
ΑΕ Χαϊδαρίου – ΓΣ Περιστερίου 11-12, Νηρέας Χαλανδρίου – Ιωνικός 9-7, Μίλων – ΑΕ Χαϊδαρίου 6-11, ΓΣ Περιστερίου – Νηρέας Χαλανδρίου 13-5.
Η Βαθμολογία (Τελική):
1. ΓΣ Περιστερίου 12
2. ΑΕ Χαϊδαρίου 9
3. Μίλων 6
4. Νηρέας Χαλανδρίου 3
…………………………………
5. Ιωνικός 0
ΟΜΙΛΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Εθνικό):
Πύρρος Ιωαννίνων – ΟΦΘ 7-18, ΠΑΟΚ – Πανσερραϊκός 5-0 χωρίς αγώνα (δεν κατέβηκε ο Πανσερραϊκός που μηδενίζεται στον συγκεκριμένο αγώνα και του αφαιρείτα ένας βαθμός).
Η Βαθμολογία (Τελική):
1. ΠΑΟΚ 12
2. ΟΦΘ 9
3. Πανσερραϊκός 6
4. Πύρρος Ιωαννίνων 2
………………………………..
5. ΑΠΣ Οξυγόνο 0
Σ.Σ.: Από τον Πανσερραϊκό έχει αφαιρεθεί ένας (-1) βαθμός.
ΟΜΙΛΟΣ ΒΟΛΟΥ (Κολυμβητήριο Βόλου):
ΠΑΣ Φοίβος – Ολυμπιακός 3-18, Νηρέας Λαμίας – ΟΥΚ Βόλου  8-18, Νηρέας Λαμίας – ΠΑΣ Φοίβος 10-9, ΟΥΚ Βόλου – Ολυμπιακός 5-9.
Η Βαθμολογία (Τελική):
1. Ολυμπιακός 9
2. ΟΥΚ Βόλου 6
3. Νηρέας Λαμίας 3
………………………….
4. ΠΑΣ Φοίβος 0
ΟΜΙΛΟΣ ΠΑΤΡΑΣ (Κολυμβητήριο Πεπανός):
Οι αγώνες είχαν ολοκληρωθεί από το Σάββατο.
Η Βαθμολογία (Τελική):
1. ΝΟ Βουλιαγμένης 9
2. Παναθηναϊκός 6
3. ΝΕ Πατρών 3
…………………………….
4. ΝΟ Ναυπλίου 0
Οι μάχες για την πρόκριση συνεχίστηκαν από σήμερα Σάββατο (18/1) και ολοκληρώνονται την Κυριακή (19/1) στον Όμιλο Κρήτης του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Νέων Ανδρών, που είχαν ξεκινήσει από την προηγούμενη εβδομάδα. Στο κολυμβητήριο Ηρακλείου, λοιπόν, έγιναν τέσσερις αγώνες, της 2ης και της 3ης αγωνιστικής του Ομίλου.
Με τις τέσσερις ομάδες που θα προκύψουν από εδώ θα συμπληρωθεί το παζλ των 26 ομάδων της Τελικής φάσης (6-8/3). Οι υπόλοιπες 22 έχουν πάρει την πρόκριση από την προηγούμενη εβδομάδα, από τους άλλους έξι Ομίλους.
Τα αποτελέσματα του Σαββάτου:
ΟΜΙΛΟΣ ΚΡΗΤΗΣ (Κολυμβητήριο Ηρακλείου):
Πανιώνιος – ΝΟ Ρεθύμνου 15-5, ΟΦΗ – ΑΝΟ Γλυφάδας 3-11, ΝΟ Χανίων – Πανιώνιος 11-14, ΝΟ Ρεθύμνου – ΟΦΗ 2-11.
Η Βαθμολογία: 1. ΑΝΟ Γλυφάδας 6 (2 αγ.), 2. Πανιώνιος 6 (3 αγ.), 3. ΝΟ Χανίων 3 (2 αγ.), 4. ΟΦΗ 3 (2 αγ.), 5. ΝΟ Ρεθύμνου 0 (3 αγ.).
Νίκη πρωτιάς στον Β’ ΑΤΤΙΚΗΣ ο Απόλλων Σμύρνης
Σε αγώνα που εκκρεμούσε από τον Β’ Όμιλο Αττικής, εξάλλου, ο Απόλλων Σμύρνης νίκησε στο Εθνικό κολυμβητήριο του Πειραιά “Π. Καπαγέρωφ” τον Εθνικό Πειραιά με 16-8 και πήρε την πρωτιά στην τελική βαθμολογία του Ομίλου. Οι προκρίσεις είχαν κριθεί από την προηγούμενη εβδομάδα.
Η Βαθμολογία Β’ Ομίλου Αττικής (Τελική):
1. Απόλλων Σμύρνης 12
2. Ηλυσιακός 9
3. Εθνικός Πειραιά 6
4. ΓΣ Ηλιούπολης 3
………………………………..
5. ΠΕΚΕΒ 0
Ολοκληρώθηκαν το βράδυ της Κυριακής (19/1), στο κολυμβητήριο του Ηρακλείου και οι αγώνες του Ομίλου Κρήτης της Α’ φάσης του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Νέων Ανδρών και αναδείχθηκαν οι υπόλοιπες τέσσερις ομάδες που απέμεναν για να συμπληρωθεί το παζλ των προκρίσεων στη Β’ φάση της διοργάνωσης. Είναι οι ΑΝΟ Γλυφάδας, Πανιώνιος, ΝΟ Χανίων και ΟΦΗ.
Έτσι οι 26 ομάδες που θα μετάσχουν στη Β’ φάση (6-8/3) είναι οι: ΝΟ Χίου, Παλαιό Φάληρο, Νηρέας Γέρακα, ΑΕΚ (από τον Α΄Όμιλο Αττικής), Απόλλων Σμύρνης, Ηλυσιακός, Εθνικός Πειραιά, ΓΣ Ηλιούπολης (από τον Β΄Όμιλο Αττικής), ΓΣ Περιστερίου, ΑΕ Χαϊδαρίου, Μίλων, Νηρέας Χαλανδρίου (από τον Γ΄Όμιλο Αττικής), ΠΑΟΚ, ΟΦΘ, Πανσερραϊκός, Πύρρος Ιωαννίνων (από τον Όμιλο Θεσσαλονίκης), ΑΝΟ Γλυφάδας, Πανιώνιος, ΝΟ Χανίων, ΟΦΗ (από τον Όμιλο Κρήτης), Ολυμπιακός, ΟΥΚ Βόλου, Νηρέας Λαμίας (από τον Όμιλο Βόλου), ΝΟ Βουλιαγμένης, Παναθηναϊκός, ΝΕ Πατρών (από τον Όμιλο Πάτρας).
Αναλυτικά τα αποτελέσματα της Κυριακής στο Ηράκλειο και η Τελική βαθμολογία:
ΟΜΙΛΟΣ ΚΡΗΤΗΣ (Κολυμβητήριο Ηρακλείου):
ΟΦΗ – ΝΟ Χανίων 11-12, ΑΝΟ Γλυφάδας – ΝΟ Ρεθύμνου 15-3, Πανιώνιος – ΟΦΗ 12-6, ΝΟ Χανίων – ΑΝΟ Γλυφάδας 8-12.
Η Βαθμολογία (Τελική):
1. ΑΝΟ Γλυφάδας 12
2. Πανιώνιος 9
3. ΝΟ Χανίων 6
4. ΟΦΗ 3
……………………………
5. ΝΟ Ρεθύμνου 0
Η Β’ φάση του πρωταθλήματος Νέων Ανδρών θα διεξαχθεί 6-8 Μαρτίου. Η κλήρωση της Β’ φάσης θα γίνει την Τετάρτη 5 Φεβρουαρίου στις 11.00 στα γραφεία της ΚΟΕ.