Αποτελέσματα Α’ Φάση Πρωταθλήματος Water Polo Νέων Γυναικών (γενν. 2001)

Άνοιξε η αυλαία, την Παρασκευή (10/1) το βράδυ, στο πρωτάθλημα υδατοσφαίρισης Νέων Γυναικών με αγώνες σε τρεις από τους τέσσερις Ομίλους της Α’ φάσης. Στον Όμιλο Χανίων Κρήτης τα παιχνίδια θα ξεκινήσουν το Σάββατο (11/1).
Οι αγώνες στους τρεις από τους τέσσερις Ομίλους θα έχουν ολοκληρωθεί το Σάββατο και το αργότερο μέχρι την Κυριακή (12/1), ενώ θα μείνουν σε εκκρεμότητα δύο αγώνες του Β’ Ομίλου Αττικής που θα γίνουν το επόμενο Σάββατο 18/1.
Σημειώνουμε ότι στην επόμενη φάση, δηλαδή την Τελική, προκρίνονται οι δύο πρώτες ομάδες από κάθε Όμιλο, δηλαδή σύνολο 8 ομάδες.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα της πρεμιέρας την Παρασκευή:
Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Βουλιαγμένης):
Εθνικός Πειραιά – ΑΕΚ 18-3, ΝΟ Βουλιαγμένης – Πανιώνιος 21-2.
Β’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήρια Χαλανδρίου, Εθνικό Πειραιά):
Νηρέας Χαλανδρίου – Ηλυσιακός 21-2, ρεπό: Ολυμπιακός.
ΟΜΙΛΟΣ ΒΟΛΟΥ (Κολυμβητήριο Νέας Ιωνίας Βόλου):
ΟΥΚ Βόλου – ΝΕ Πατρών – 8-19, ΠΑΟΚ – ΓΣ Περιστερίου 17-8.
Με την ολοκλήρωση της δεύτερης ημέρας των αγώνων της Α’ φάσης του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Νέων Γυναικών, το Σάββατο (11/1) το βράδυ, αναδείχθηκαν οι πρώτες τέσσερις ομάδες που παίρνουν την πρόκριση στην Τελική φάση της διοργάνωσης.
Συγκεκριμένα ολοκληρώθηκαν οι αγώνες στον Α’ Όμιλο Αττικής, απ’ όπου προκρίθηκαν ο ΝΟ Βουλιαγμένης και ο Εθνικός Πειραιά και αυτοί του Ομίλου Βόλου απ’ όπου πήραν την πρόκριση η ΝΕ Πατρών και ο ΟΥΚ Βόλου.
Τα παιχνίδια του Ομίλου Κρήτης που ξεκίνησαν το Σάββατο, θα ολοκληρωθούν την Κυριακή (12/1), ενώ οι εναπομείναντες δύο αγώνες του Β’ Ομίλου Αττικής θα γίνουν το επόμενο Σάββατο (18/1) για να συμπληρωθεί το παζλ των οκτώ ομάδων της Τελικής φάσης.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα του Σαββάτου:
Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Βουλιαγμένης):
Εθνικός Πειραιά – Πανιώνιος 9-5, ΝΟ Βουλιαγμένης – ΑΕΚ 30-4, ΝΟ Βουλιαγμένης – Εθνικός Πειραιά 11-9, ΑΕΚ – Πανιώνιος 7-15.
Η Βαθμολογία (Τελική):
1. ΝΟ Βουλιαγμένης 9
2. Εθνικός Πειραιά 6
………………………………….
3. Πανιώνιος 3
4. ΑΕΚ 0
ΟΜΙΛΟΣ ΚΡΗΤΗΣ (Κολυμβητήριο Χανίων):
ΝΟ Ρεθύμνου – ΟΦΗ 18-4, ΝΟ Χανίων – ΑΝΟ Γλυφάδας 2-24.
ΟΜΙΛΟΣ ΒΟΛΟΥ (Κολυμβητήριο Ν. Ιωνίας):
ΟΥΚ Βόλου – ΓΣ Περιστερίου 16-6, ΠΑΟΚ – ΝΕ Πατρών 9-17, ΠΑΟΚ – ΟΥΚ Βόλου 8-10, ΝΕ Πατρών – ΓΣ Περιστερίου 15-5.
Η Βαθμολογία (Τελική):
1. ΝΕ Πατρών 9
2. ΟΥΚ Βόλου 6
…………………….
3. ΠΑΟΚ 3
4. ΓΣ Περιστερίου 0
Ολοκληρώθηκαν το βράδυ της Κυριακής (12/1) και οι αγώνες του Ομίλου Κρήτης της Α΄φάσης του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Νέων Γυναικών, απ’ όπου προκρίθηκαν στην Τελική φάση οι ΑΝΟ Γλυφάδας και ΝΟ Ρεθύμνου κι έτσι έχουν αναδειχτεί πλέον οι έξι από τις οκτώ ομάδες που θα πάνε στα τελικά (25-27/6).
Οι άλλες τέσσερις που έχουν πάρει το εισιτήριο πρόκρισης από το Σάββατο (11/1) είναι οι ΝΟ Βουλιαγμένης, Εθνικός Πειραιά (από τον Α’ Όμιλο Αττικής) και οι ΝΕ Πατρών, ΟΥΚ Βόλου (από τον Όμιλο Βόλου).
Το παζλ των οκτώ ομάδων της Τελικής φάσης θα συμπληρωθεί το προσεχές Σαββατο (18/1) οπότε και προκριθούν οι υπόλοιπες δύο ομάδες από τους δύο εναπομείναντες αγώνες του Β’ Ομίλου Αττικής της Α’ φάσης.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα της Κυριακής και οι τελικές βαθμολογίες στους τρεις από τους Ομίλους:
Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Βουλιαγμένης):
Οι αγώνες είχαν ολοκληρωθεί από το Σάββατο.
Η Βαθμολογία (Τελική):
1. ΝΟ Βουλιαγμένης 9
2. Εθνικός Πειραιά 6
………………………………….
3. Πανιώνιος 3
4. ΑΕΚ 0
ΟΜΙΛΟΣ ΚΡΗΤΗΣ (Κολυμβητήριο Χανίων):
ΝΟ Ρεθύμνου – ΑΝΟ Γλυφάδας 4-11, ΝΟ Χανίων – ΟΦΗ 7-9, ΝΟ Χανίων – ΝΟ Ρεθύμνου 5-20, ΟΦΗ – ΑΝΟ Γλυφάδας 2-17.
Η Βαθμολογία (Τελική):
1. ΑΝΟ Γλυφάδας 9
2. ΝΟ Ρεθύμνου 6
…………………………
3. ΟΦΗ 3
4. ΝΟ Χανίων 0
ΟΜΙΛΟΣ ΒΟΛΟΥ (Κολυμβητήριο Ν. Ιωνίας):
Οι αγώνες είχαν ολοκληρωθεί από το Σάββατο.
Η Βαθμολογία (Τελική):
1. ΝΕ Πατρών 9
2. ΟΥΚ Βόλου 6
…………………….
3. ΠΑΟΚ 3
4. ΓΣ Περιστερίου 0
Έγιναν το Σάββατο (18/1) οι δύο εναπομείναντες αγώνες του Β’ Ομίλου Αττικής της Α’ φάσης του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Νέων Γυναικών (η συντριπτική πλειοψηφία των οποίων είχε ολοκληρωθεί το περασμένο Σαββατοκύριακο) κι έτσι αναδείχθηκαν οι δυο τελευταίες ομάδες του συμπλήρωσαν το παζλ των “8” της Τελικής φάσης και είναι ο Νηρέας Χαλανδρίου (1ος στη βαθμολογία του Ομίλου) και ο Ολυμπιακός (2ος).
‘Ετσι οι οκτώ συνολικά που θα μετάσχουν στην Τελική φάση (25-27/6) είναι οι: ΝΟ Βουλιαγμένης, Εθνικός Πειραιά (από τον Α’ Όμιλο Αττικής), Νηρέας Χαλανδρίου, Ολυμπιακός (από τον Β’ Όμιλο Αττικής), ΑΝΟ Γλυφάδας, ΝΟ Ρεθύμνου (από τον Όμιλο Κρήτης), ΝΕ Πατρών, ΟΥΚ Βόλου (από τον Όμιλο Βόλου).
Τα αποτελέσματα του Σαββάτου (18/1):
Β’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Πειραιά):
Ολυμπιακός – Ηλυσιακός 21-2, Ολυμπιακός – Νηρέας Χαλανδρίου 8-10.
Θυμίζουμε: Από την Παρασκευή 10/1: Νηρέας Χαλανδρίου – Ηλυσιακός 21-2.
Η Βαθμολογία (Τελική):
1. Νηρέας Χαλανδρίου 6
2. Ολυμπιακός 3
…………………………………….
3. Ηλυσιακός 0
Σ.Σ.: Ο Ιωνικός αποσύρθηκε από το πρωτάθλημα.
Η Τελική φάση του πρωταθλήματος Νέων Γυναικών θα διεξαχθεί 25-27 Ιουνίου. Η κλήρωση της Τελικής φάσης θα γίνει την Τετάρτη 5 Φεβρουαρίου στις 11.30 στα γραφεία της ΚΟΕ.