Αποτελέσματα Α’ Γύρου Α’ Φάσης Πρωταθλήματος Water Polo Β’ Εθνικής Κατηγορίας Ανδρών 2020

Το πρωτάθλημα της Β’ Ανδρών ξεκίνησε το Σάββατο (15/2), με τις ομάδες των 5 ομίλων να ρίχνονται στη μάχη του Α’ γύρου.
Οι αγώνες του Β’ Γύρου θα διεξαχθούν 2-4 Απριλίου
Οι 2 πρώτες ομάδες κάθε Ομίλου (σύνολο 10) θα αγωνιστούν, στη Β’ Φάση (22-24/5), στους 2 Ομίλους Ανόδου και οι υπόλοιπες (σύνολο 10) στους 2 Ομίλους Καθόδου (υποβιβάζονται οι 2 τελευταίες ομάδες κάθε Ομίλου, σύνολο 4).
Η Τελική Φάση είναι προγραμματισμένη για τις 3-6 Ιουλίου
Οι 4 πρώτες ομάδες της τελικής κατάταξης ανέρχονται στην Α2 Εθνική Κατηγορία.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα του Σαββάτου (15/2):
Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ
1η αγωνιστική:
Τρίτων Αμαρουσίου – Νηρέας Χαλανδρίου   7-13
Ιωνικός – ΑΟ Πετρούπολης   12-6
Β’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ
1η αγωνιστική:
Άρης Νίκαιας – ΝΟ Καλαμακίου   4-6
ΝΟ Σύρου – ΝΟ Ναυπλίου   13-8
2η αγωνιστική: 
Άρης Νίκαιας – ΝΟ Ναυπλίου   11-9
ΝΟ Σύρου – ΝΟ Καλαμακίου   8-10
ΟΜΙΛΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
1η αγωνιστική:
ΑΠΣ Οξυγόνο – ΧΑΝΘ   10-4
ΠΑΣ Φοίβος – ΟΕΑΝΑΒ   16-9
ΟΜΙΛΟΣ ΚΡΗΤΗΣ 
1η αγωνιστική:
ΟΦΗ – ΣΚ Ροή   10-6
ΝΟ Ρεθύμνου – Δελφίνια Μεταμόρφωσης   7-10
2η αγωνιστική:
ΟΦΗ – Δελφίνια Μεταμόρφωσης   8-8
ΝΟ Ρεθύμνου – ΣΚ Ρόη   6-8
3η αγωνιστική (15/2):
ΣΚ Ροή – Δελφίνια Μεταμόρφωσης   7-7
Ο Α’ γύρος της Α’ φάσης στο πρωτάθλημα της Β’ Ανδρών ολοκληρώθηκε την Κυριακή (16/2), με την συμπλήρωση των τριών αγωνιστικών στους πέντε ομίλους.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα της Κυριακής και οι βαθμολογίες:
Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ
2η αγωνιστική:
Τρίτων Αμαρουσίου – ΑΟ Πετρούπολης 8-6
Ιωνικός – Νηρέας Χαλανδρίου 8-8
3η αγωνιστική:
Ιωνικός – Τρίτων Αμαρουσίου 10-4
Νηρέας Χαλανδρίου – ΑΟ Πετρούπολης 14-5
Βαθμολογία:
Νηρέας Χαλανδρίου 7 (35-20)
Ιωνικός 7 (30-18)
Τρίτων Αμαρουσίου 3 (19-29)
ΑΟ Πετρούπολης 0 (17-34)
Β’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ
3η αγωνιστική:
ΝΟ Σύρου – Άρης Νίκαιας 10-8
ΝΟ Καλαμακίου – ΝΟ Ναυπλίου 17-6
Βαθμολογία:
ΝΟ Καλαμακίου 9 (34-18)
ΝΟ Σύρου 6 (31-27)
Άρης Νίκαιας 3 (23-25)
ΝΟ Ναυπλίου 0 (23-41)
ΟΜΙΛΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
2η αγωνιστική:
ΑΠΣ Οξυγόνο – ΟΕΑΝΑΒ 8-6
ΠΑΣ Φοίβος – ΧΑΝΘ 13-10
3η αγωνιστική:
ΠΑΣ Φοίβος – ΑΠΣ Οξυγόνο 11-10
ΧΑΝΘ – ΟΕΑΝΑΒ 10-11
Βαθμολογία:
ΠΑΣ Φοίβος 9 (40-29)
ΑΠΣ Οξυγόνο 6 (28-21)
ΟΕΑΝΑΒ 3 (26-34)
ΧΑΝΘ 0 (24-34)
ΟΜΙΛΟΣ ΚΡΗΤΗΣ
3η αγωνιστική:
ΝΟ Ρεθύμνου – ΟΦΗ 8-8
Βαθμολογία:
Δελφίνια Μεταμόρφωσης 5 (25-22)
ΟΦΗ 5 (26-22)
ΣΚ Ροή 4 (21-23)
ΝΟ Ρεθύμνου 1 (21-26)
ΟΜΙΛΟΣ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ
3η αγωνιστική:
ΝΑΟ Κέρκυρας – Πύρρος Ιωαννίνων 14-8
ΓΣ Επειός – Νηρέας Λαμίας 14-7
Βαθμολογία:
ΓΣ Επειός 9 (35-24)
ΝΑΟ Κέρκυρας 6 (30-21)
Πύρρος Ιωαννίνων 3 (36-29)
Νηρέας Λαμίας 0 (14-41)
Οι αγώνες του Β’ Γύρου θα διεξαχθούν 2-4 Απριλίου
Οι 2 πρώτες ομάδες κάθε Ομίλου (σύνολο 10) θα αγωνιστούν, στη Β’ Φάση (22-24/5), στους 2 Ομίλους Ανόδου και οι υπόλοιπες (σύνολο 10) στους 2 Ομίλους Καθόδου (υποβιβάζονται οι 2 τελευταίες ομάδες κάθε Ομίλου, σύνολο 4).
Η Τελική Φάση είναι προγραμματισμένη για τις 3-6 Ιουλίου
Οι 4 πρώτες ομάδες της τελικής κατάταξης ανέρχονται στην Α2 Εθνική Κατηγορία.