Αποτελέσματα Α’ Φάσης Πρωταθλήματος Water Polo Νέων Ανδρών (γενν. 2002)

Έγινε η πρεμιέρα, την Παρασκευή (29/10) το βράδυ, της Α΄φάσης του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Νέων Ανδρών (Κ19) της νέας περιόδου 2021-2022, με αγώνες σε έξι από τους επτά Ομίλους της διοργάνωσης. Στον Όμιλο Κρήτης (κολ. Ηρακλείου) οι αγώνες θα ξεκινήσουν το Σάββατο (30/10).
Αναλυτικά τα αποτελέσματα της Παρασκευής:
Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήρια Ιλίσιο, Νίκαιας, Ηλιούπολης):
Ηλυσιακός – Υδραϊκός 7-18, ΓΣ Ηλιούπολης – Άρης Νίκαιας 14-1, ρεπό ο Παναθηναϊκός.
Β’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήρια Φαλήρου, Ν. Σμύρνης):
Παλαιό Φάληρο – Απόλλων Σμύρνης (αναβλήθηκε λόγω μη προσέλευσης του γιατρού του αγώνα), Πανιώνιος – Νηρέας Χαλανδρίου 9-6, ρεπό η ΠΕΚΕΒ.
Γ’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήρια Γλυφάδας, Ηλιούπολης, Περιστερίου):
Μίλων – ΑΕ Χαϊδαρίου 7-13, ΝΟ Βουλιαγμένης – ΑΝΟ Γλυφάδας 10-6, ρεπό ο ΝΟ Χίου.
Δ’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήρια, Περιστερίου, Γέρακα):
ΓΣ Περιστερίου – ΑΟ Πετρούπολης 22-5, Νηρέας Γέρακα – ΑΕΚ 27-0, ρεπό ο Εθνικός Πειραιά.
ΟΜΙΛΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Ποσειδώνιο):
ΝΟ Λάρισας – ΟΦΘ 10-12, ΠΑΣ Φοίβος – ΠΑΟΚ 3-25, ρεπό ο ΟΥΚ Βόλου.
ΟΜΙΛΟΣ ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΥ (Κολυμβητήριο Καλαμάτας):
ΝΟ Καλαμάτας – ΝΟ Πατρών 5-26, ΝΕ Πατρών – ΝΟ Ναυπλίου 7-5, ρεπό ο Ολυμπιακός.
Δράση και στους επτά Ομίλους της Α’ φάσης του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Νέων Ανδρών (Κ19) το Σάββατο (30/10), καθώς ξεκίνησαν οι αγώνες και στο Ηράκλειο, για τον Όμιλο Κρήτης, του μοναδικού που δεν είχε ξεκινήσει την Παρασκευή. Έτσι κορυφώνονται και οι μάχες για τις προκρίσεις στην επόμενη (Β’) φάση. Οι αγώνες της Α’ φάσης σε όλους τους Ομίλους ολοκληρώνονται την Κυριακή (31/10) το βράδυ, οπότε και θα γνωρίζουμε τις ομάδες που θα προκριθούν.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα του Σαββάτου σε όλους τους Ομίλους:
Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήρια Ιλίσιο, Νίκαιας, Ηλιούπολης):
Άρης Νίκαιας – Ηλυσιακός 1-13, Παναθηναϊκός – ΓΣ Ηλιούπολης 21-2, Υδραϊκός – Άρης Νίκαιας 20-2, Ηλυσιακός – Παναθηναϊκός 3-12.
Β’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήρια Φαλήρου, Ν. Σμύρνης):
Νηρέας Χαλανδρίου – Παλαιό Φάληρο 7-6, ΠΕΚΕΒ – Πανιώνιος 2-29, Απόλλων Σμύρνης – Νηρέας Χαλανδρίου 3-13, Παλαιό Φάληρο – ΠΕΚΕΒ 23-4.
Γ’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήρια Γλυφάδας, Ηλιούπολης, Περιστερίου):
ΑΝΟ Γλυφάδας – Μίλων 23-6, ΝΟ Χίου – ΝΟ Βουλιαγμένης 5-16, ΑΕ Χαϊδαρίου – ΑΝΟ Γλυφάδας 4-19, Μίλων – ΝΟ Χίου 7-10.
Δ’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήρια, Περιστερίου, Γέρακα):
ΑΕΚ – ΓΣ Περιστερίου 4-22, Εθνικός Πειραιά – Νηρέας Γέρακα 9-13, ΑΟ Πετρούπολης – ΑΕΚ 21-5, ΓΣ Περιστερίου – Εθνικός Πειραιά 12-5.
ΟΜΙΛΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Ποσειδώνιο):
ΠΑΟΚ – ΝΟ Λάρισας 25-7, ΟΥΚ Βόλου – ΠΑΣ Φοίβος 18-6, ΟΦΘ – ΠΑΟΚ 5-18, ΝΟ Λάρισας – ΟΥΚ Βόλου 8-16.
ΟΜΙΛΟΣ ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΥ (Κολυμβητήριο Καλαμάτας):
ΝΟ Ναυπλίου – ΝΟ Καλαμάτας 9-10, Ολυμπιακός – ΝΕ Πατρών 26-5, ΝΟ Πατρών – ΝΟ Ναυπλίου 21-6, ΝΟ Καλαμάτας – Ολυμπιακός 6-28.
ΟΜΙΛΟΣ ΚΡΗΤΗΣ (Κολυμβητήριο Ηρακλείου):
ΝΟ Χανίων – ΝΟ Ρεθύμνου 19-4, ΟΦΗ – Ιωνικός 12-3.
Αναδείχθηκαν οι 19 από τις 20 ομάδες που παίρνουν την πρόκριση στη Β’ φάση του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Νέων Ανδρών (Κ19), με την ολοκλήρωση των αγώνων -όλων πλην ενός- των Ομίλων της Α’ φάσης της διοργάνωσης, την Κυριακή (31/10). Εκκρεμεί ο αγώνας Παλαιό Φάληρο – Απόλλων Σμύρνης του Β’ Ομίλου Αττικής, που θα γίνει σε νέα ημερομηνία που θα ορίσει η ΚΟΕ και από το αποτέλεσμά του θα γίνει γνωστή κακι η 20ή ομάδα του παζλ των προκρίσεων.
Οι 19 που έχουν προκριθεί είναι οι: Παναθηναϊκός, Υδραϊκός, ΓΣ Ηλιούπολης (από τον Α’ Όμιλο Αττικής), Πανιώνιος, Νηρέας Χαλανδρίου (από τον Β’ Όμιλο Αττικής), ΝΟ Βουλιαγμένης, ΑΝΟ Γλυφάδας, ΝΟ Χίου (από τον Γ’ Όμιλο Αττικής), ΓΣ Περιστερίου, Νηρέας Γέρακα, Εθνικός Πειραιά (από τον Δ’ Όμιλο Αττικής), ΠΑΟΚ, ΟΥΚ Βόλου, ΟΦΘ (από τον Όμιλο Θεσσαλονίκης), ΝΟ Πατρών, Ολυμπιακός, ΝΕ Πατρών (από τον Όμιλο Πελοποννήσου), ΝΟ Χανίων, ΟΦΗ (από τον Όμιλο Κρήτης).
Αναλυτικά τα αποτελέσματα της Κυριακής και οι βαθμολογίες σε όλους τους Ομίλους:
Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήρια Ιλίσιο, Νίκαιας, Ηλιούπολης):
Παναθηναϊκός – Υδραϊκός 14-8, ΓΣ Ηλιούπολης – Ηλυσιακός 11-5, Άρης Νίκαιας – Παναθηναϊκός 0-17, Υδραϊκός – ΓΣ Ηλιούπολης 11-3.
Η Βαθμολογία (Τελική):
1. Παναθηναϊκός 12
2. Υδραϊκός 9
3. ΓΣ Ηλιούπολης 6
……………………………
4. Ηλυσιακός 3
5. Άρης Νίκαιας 0
Β’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήρια Φαλήρου, Ν. Σμύρνης):
ΠΕΚΕΒ – Απόλλων Σμύρνης 12-17, Πανιώνιος – Παλαιό Φάληρο 10-9, Νηρέας Χαλανδρίου – ΠΕΚΕΒ 26-5, Απόλλων Σμύρνης – Πανιώνιος 12-26.
Η Βαθμολογία:
1. Πανιώνιος 12 (4 αγ.)
2. Νηρέας Χαλανδρίου 9 (4 αγ.)
3. Παλαιό Φάληρο 3 (3 αγ.)
……………………………………………..
4. Απόλλων Σμύρνης 3 (3 αγ.)
5. ΠΕΚΕΒ 0 (4 αγ.)
Γ’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήρια Γλυφάδας, Ηλιούπολης, Περιστερίου):
ΝΟ Χίου – ΑΕ Χαϊδαρίου 11-7, ΝΟ Βουλιαγμένης – Μίλων 15-3, ΑΝΟ Γλυφάδας – ΝΟ Χίου 18-10, ΑΕ Χαϊδαρίου – ΝΟ Βουλιαγμένης 4-14.
Η Βαθμολογία (Τελική):
1. ΝΟ Βουλιαγμένης 12
2. ΑΝΟ Γλυφάδας 9
3. ΝΟ Χίου 6
……………………………
4. ΑΕ Χαϊδαρίου 3
5. Μίλων 0
Δ’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήρια, Περιστερίου, Γέρακα):
Εθνικός Πειραιά – ΑΟ Πετρούπολης 15-3, Νηρέας Γέρακα – ΓΣ Περιστερίου 9-13, ΑΕΚ – Εθνικός Πειραιά 1-20, ΑΟ Πετρούπολης – Νηρέας Γέρακα 1-15.
Η Βαθμολογία (Τελική):
1. ΓΣ Περιστερίου 12
2. Νηρέας Γέρακα 9
3. Εθνικός Πειραιά 6
…………………………….
4. ΑΟ Πετροιύπολης 3
5. ΑΕΚ 0
ΟΜΙΛΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Ποσειδώνιο):
ΟΥΚ Βόλου – ΟΦΘ 7-7, ΠΑΣ Φοίβος – ΝΟ Λάρισας 12-19, ΠΑΟΚ – ΟΥΚ Βόλου 16-6, ΟΦΘ – ΠΑΣ Φοίβος 10-7.
Η Βαθμολογία (Τελική):
1. ΠΑΟΚ 12
2. ΟΥΚ Βόλου 7
3. ΟΦΘ 7
……………………..
4. ΝΟ Λάρισας 3
5. ΠΑΣ Φοίβος 0
ΟΜΙΛΟΣ ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΥ (Κολυμβητήριο Καλαμάτας):
Ολυμπιακός – ΝΟ Πατρών 10-11, ΝΕ Πατρών – ΝΟ Καλαμάτας 9-1, ΝΟ Ναυπλίου – Ολυμπιακός 5-16, ΝΟ Πατρών – ΝΕ Πατρών 20-7.
Η Βαθμολογία (Τελική):
1. ΝΟ Πατρών 12
2. Ολυμπιακός 9
3. ΝΕ Πατρών 6
…………………….
4. ΝΟ Καλαμάτας 3
5. ΝΟ Ναυπλίου 0
ΟΜΙΛΟΣ ΚΡΗΤΗΣ (Κολυμβητήριο Ηρακλείου):
ΝΟ Χανίων – Ιωνικός 19-2, ΝΟ Ρεθύμνου – ΟΦΗ 4-12, Ιωνικός – ΝΟ Ρεθύμνου 3-5, ΟΦΗ – ΝΟ Χανίων 8-13.
Η Βαθμολογία (Τελική):
1. ΝΟ Χανίων 9
2. ΟΦΗ 6
…………………….
3. ΝΟ Ρεθύμνου 3
4. Ιωνικός 0
Το Παλαιό Φάληρο είναι η ομάδα που συμπληρώνει των παζλ των 20 που προκρίθηκαν και θα αγωνιστούν στη Β’ φάση του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Νέων Ανδρών (Κ19), οι αγώνες της οποίας θα διεξαχθούν 4-6/1/2022. Οι Φαληριώτες νίκησαν άνετα με 19-2 τον Απόλλωνα Σμύρνης, την Κυριακή (7/11), στον αγώνα που εκκρεμούσε στον Β’ Όμιλο της Α’ φάσης και κατέλαβε την προνομιούχο 3η θέση στην τελική βαθμολογία του και μαζί πήρε την πρόκριση.
Η Τελική Βαθμολογία του Β’ Ομίλου της Α’ φάσης:
1. Πανιώνιος 12
2. Νηρέας Χαλανδρίου 9
3. Παλαιό Φάληρο 6
…………………………………….
4. Απόλλων Σμύρνης 3
5. ΠΕΚΕΒ 0
Μετά από αυτή την εξέλιξη, το Παλαιό Φάληρο μπαίνει στον Α΄Όμιλο της κλήρωσης της Β’ φάσης και οι Όμιλοι διαμορφώνονται ως εξής:
Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ: ΟΦΗ, ΝΟ Βουλιαγμένης, Παναθηναϊκός, Υδραϊκός, Παλαιό Φάληρο.
Β’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ: ΝΟ Χανίων, ΓΣ Περιστερίου, Νηρέας Γέρακα, Ολυμπιακός, ΓΣ Ηλιούπολης.
Γ’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ: ΝΟ Χίου, Πανιώνιος, Νηρέας Χαλανδρίου, ΑΝΟ Γλυφάδας, Εθνικός Πειραιά.
ΟΜΙΛΟΣ ΠΑΤΡΩΝ: ΝΟ Πατρών, ΝΕ Πατρών, ΠΑΟΚ, ΟΦΘ, ΟΥΚ Βόλου.
Στην Τελική Φάση (F8), που θα διεξαχθεί 11-13 Μαρτίου, προκρίνονται οι δύο (2) πρώτες ομάδες κάθε Ομίλου (σύνολο 8).
Συντάκτης: Δημήτρης Δεβές