Αποτελέσματα Α’ Γύρου Α’ Φάσης Πρωταθλήματος Water Polo Νέων Γυναικών (γενν. 2002)

Με αγώνες στους δύο από τους τέσσερις Ομίλους (Α’ και Β’ Αττικής), άνοιξε το βράδυ της Παρασκευής (29/10) η αυλαία του Α΄Γύρου της Α’ φάσης του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Νέων Γυναικών (Κ19) της νέας περιόδου 2021-2022. Στους άλλους δύο Ομίλους (Θεσσαλίας και Κρήτης) οι αγώνες ξεκινούν το Σάββατο (30/10).
Τα αποτελέσματα της πρεμιέρας:
Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Ν. Σμύρνης):
Πανιώνιος – ΑΕΚ 1-12, Ολυμπιακός ΣΦΠ – Ολυμπιακός Αλίμου 12-5.
Β΄ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Πειραιά):
Ιωνικός – Εθνικός Πειραιά 8-25, ΑΝΟ Γλυφάδας – ΓΣ Περιστερίου 26-3.
Αγωνιστική δραστηριότητα και στους τέσσερις Ομίλους του Α’ Γύρου της Α’ φάσης του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Νέων Γυναικών (Κ19) υπήρξε το Σάββατο (30/10), καθώς άνοιξε η αυλαία των αγώνων και στους υπόλοιπους δύο που δεν είχαν ξεκινήσει την Παρασκευή, δηλαδή σε Θεσσαλίας (Λάρισα) και Κρήτης (Χανιά), ενώ συνεχίστηκε η δράση με ενδιαφέρουσες μονομαχίες και σε Α΄ και Β’ Αττικής.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα του Σαββάτου:
Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Ν. Σμύρνης):
Ολυμπιακός Αλίμου – Πανιώνιος 10-3, Νηρέας Χαλανδρίου – Ολυμπιακός ΣΦΠ 4-9, ΑΕΚ – Ολυμπιακός Αλίμου 14-6, Πανιώνιος – Νηρέας Χαλανδρίου 4-3.
Β΄ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Πειραιά):
ΓΣ Περιστερίου – Ιωνικός 7-12, ΝΟ Βουλιαγμένης – ΑΝΟ Γλυφάδας 13-4, Εθνικός Πειραιά – ΓΣ Περιστερίου 29-3, Ιωνικός – ΝΟ Βουλιαγμένης 1-16.
ΟΜΙΛΟΣ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ (Κολυμβητήριο Λάρισας):
ΠΑΟΚ – ΟΕΑΝΑΒ 5-0 χωρίς αγώνα (δεν προσήλθε ο ΟΕΑΝΑΒ ο οποίος μηδενίζεται στον συγκεκριμένο αγώνα και του αφαιρείται ένας βαθμός), ΝΕ Πατρών – ΝΟ Λάρισας 12-10.
ΟΜΙΛΟΣ ΚΡΗΤΗΣ (Κολυμβητήριο Χανίων):
ΝΟ Ρεθύμνου – ΝΟ Χανίων 14-5, ρεπό ο ΟΦΗ.
Ολοκληρώθηκαν το βράδυ της Κυριακής (31/10) οι αγώνες του Α’ γύρου της Α’ φάσης του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης των Νέων Γυναικών (Κ19) και έχουν ξεχωρίσει ήδη οι ομάδες με το προβάδισμα πρόκρισης για την πρόκριση στην Τελική φάση της διοργάνωσης.
Σημειώνουμε ότι οι αγώνες του Β’ Γύρου της Α΄φάσης θα γίνουν στις 4-6 Ιανουαρίου 2022, ενώ στην Τελική φάση (11-13 Μαρτίου) προκρίνονται -συνολικά από τους τέσσερις Ομίλους- 10 ομάδες, δηλαδή οι τρεις πρώτες από τους Ομίλους των πέντε ομάδων και οι δύο πρώτες από τους Ομίλους των τεσσάρων και των τριών ομάδων.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα της Κυριακής και οι βαθμολογίες σε όλους τους Ομίλους, μετά το πέρας του Α’ Γύρου της Α’ φάσης:
Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Ν. Σμύρνης):
Νηρέας Χαλανδρίου – ΑΕΚ 6-17, Ολυμπιακός ΣΦΠ – Πανιώνιος 19-3, Ολυμπιακός Αλίμου – Νηρέας Χαλανδρίου 9-8, ΑΕΚ – Ολυμπιακός ΣΦΠ 9-14.
Η Βαθμολογία (5 αγ. Α’ γύρου):
1. Ολυμπιακός ΣΦΠ 12
2. ΑΕΚ 9
3. Ολυμπιακός Αλίμου 6
4. Πανιώνιος 3
5. Νηρέας Χαλανδρίου 0
Β’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Πειραιά):
ΝΟ Βουλιαγμένης – Εθνικός Πειραιά 14-6, ΑΝΟ Γλυφάδας – Ιωνικός 17-7, ΓΣ Περιστερίου – ΝΟ Βουλιαγμένης 4-14, Εθνικός Πειραιά – ΑΝΟ Γλυφάδας 16-9.
Η Βαθμολογία (5 αγ. Α΄Γύρου):
1. ΝΟ Βουλιαγμένης 12
2. Εθνικός Πειραιά 9
3. ΑΝΟ Γλυφάδας 6
4. Ιωνικός 3
5. ΓΣ Περιστερίου 0
ΟΜΙΛΟΣ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ (Κολυμβητήριο Λάρισας):
ΝΟ Λάρισας – ΠΑΟΚ 8-16, ΝΕ Πατρών – ΟΕΑΝΑΒ 5-0 χωρίς αγώνα (ο ΟΕΑΝΑΒ εμφανίστηκε με έξι παίκτριες στον συγκεκριμένο αγώνα, στον οποίο μηδενίζεται και του αφαιρούνται δύο βαθμοί), ΟΕΑΝΑΒ – ΝΟ Λάρισας 0-5 χωρίς αγώνα (ο ΟΕΑΝΑΒ εμφανίστηκε με έξι παίκτριες στον συγκεκριμένο αγώνα, στον οποίο μηδενίζεται και του αφαιρούνται δύο βαθμοί), ΠΑΟΚ – ΝΕ Πατρών 14-7.
Η Βαθμολογία (3 αγ. Α’ Γύρου):
1. ΠΑΟΚ 9
2. ΝΕ Πατρών 6
3. ΝΟ Λάρισας 3
4. ΟΕΑΝΑΒ -5
ΟΜΙΛΟΣ ΚΡΗΤΗΣ (Κολυμβητήριο Χανίων):
ΟΦΗ – ΝΟ Ρεθύμνου 5-17, ΝΟ Χανίων – ΟΦΗ 16-9.
Η Βαθμολογία (3 αγ. Α’ Γύρου):
1. ΝΟ Ρεθύμνου 6
2. ΝΟ Χανίων 3
3. ΟΦΗ 0
Συντάκτης: Δημήτρης Δεβές