Αποτελέσματα Β’ Φάσης στο Πρωτάθλημα Β’ Εθνικής Water Polo Ανδρών 2020

Δύο αγώνες για τον Όμιλο Νότου, στο κολυμβητήριο της Νίκαιας, έγιναν το βράδυ της Παρασκευής (24/7), στην πρεμιέρα της Β’ φάσης του πρωταθλήματος Β’ Εθνικής κατηγορίας Ανδρών.

Οι αγώνες στον Όμιλο του Βορρά θα ξεκινήσουν αύριο Σάββατο (25/7).

Στα αποψινά παιχνίδια, λοιπόν, ο Ιωνικός Νικαίας νίκησε άνετα τον ΝΟ Σύρου με 15-2, ενώ Νηρέας Χαλανδρίου και ο ΝΟ Καλαμακίου ήρθαν ισόπαλοι με 13-13. Ρεπό είχε ο ΟΦΗ.

Δυνατές μάχες εκτυλίχθηκαν το Σάββατο (25/7) για τη Β’ φάση του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Β’ Εθνικής κατηγορίας Ανδρών, καθώς ξεκίνησαν και οι αγώνες στον Όμιλο του Βορρά, στο Εθνικό κολυμβητήριο Θεσσαλονίκης, ενώ συνεχίστηκαν αυτοί του Ομίλου Νότου, στο κολυμβητήριο Νίκαιας.

Έτσι κορυφώνεται η αγωνία για την πρόκριση στην Τελική φάση (31/7-2/8). Θυμίζουμε ότι εκεί θα περάσουν οι τρεις πρώτοι από τον Όμιλο Νότου και οι δύο πρώτοι από αυτόν του Βορρά. Οι αγώνες της Β’ φάσης ολοκληρώνονται την Κυριακή (26/7).

Τα αποτελέσματα του Σαββάτου:

ΟΜΙΛΟΣ ΒΟΡΡΑ (ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ), Κολυμβητήριο Εθνικό:

Δελφίνια Μεταμόρφωσης – Επειός Ήλιδας 7-12, ΑΠΣ Οξυγόνο – ΠΑΣ Φοίβος 13-17.

ΟΜΙΛΟΣ ΝΟΤΟΥ (ΑΤΤΙΚΗΣ), Κολυμβητήριο Νίκαιας:

ΝΟ Καλαμακίου – ΝΟ Σύρου 10-7, ΟΦΗ – Νηρέας Χαλανδρίου 8-11, Ιωνικός – ΝΟ Καλαμακίου 10-5, ΝΟ Σύρου – ΟΦΗ 11-13.

Η Βαθμολογία: 1. Ιωνικός 6 (2 αγ.), 2. Νηρέας Χαλανδρίου 4 (2 αγ.), 3. ΝΟ Καλαμακίου 4 (3 αγ.), 4. ΟΦΗ 3 (2 αγ.), 5. ΝΟ Σύρου 0 (3 αγ.).

Ολοκληρώθηκαν την Κυριακή (26/7) το βράδυ οι αγώνες των δύο Ομίλων της Β’ φάσης του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Β’ Εθνικής κατηγορίας Ανδρών και αναδείχθηκαν οι πέντε ομάδες που προκρίνονται στην Τελική φάση (31/7-2/8).

Είναι οι Ιωνικός, Νηρέας Χαλανδρίου, ΝΟ Καλαμακίου, από τον Όμιλο Νότου (Αττικής) και οι ΠΑΣ Φοίβος και Επειός Ήλιδας, από τον Όμιλο Βορρά (Θεσσαλονίκης).

Τα αποτελέσμστα της Κυριακής και οι τελικές βαθμολογίες των Ομίλων:

ΟΜΙΛΟΣ ΒΟΡΡΑ (ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ), Κολυμβητήριο Εθνικό:

Δελφίνια Μεταμόρφωσης – ΠΑΣ Φοίβος 7-11, ΑΠΣ Οξυγόνο – Επειός Ήλιδας 9-10, ΑΠΣ Οξυγόνο – Δελφίνια Μεταμόρφωσης 16-10, Επειός Ήλιδας – ΠΑΣ Φοίβος 7-11.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1. ΠΑΣ Φοίβος 9

2. Επειός Ήλιδας 6

…………………………………….

3. ΑΠΣ Οξυγόνο 3

4. Δελφίνια Μεταμόρφωσης 0

ΟΜΙΛΟΣ ΝΟΤΟΥ (ΑΤΤΙΚΗΣ), Κολυμβητήριο Νίκαιας:

Ιωνικός – ΟΦΗ 13-5, Νηρέας Χαλανδρίου – ΝΟ Σύρου 14-6, ΝΟ Καλαμακίου – ΟΦΗ 9-9, Ιωνικός – Νηρέας Χαλανδρίου 14-8.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1. Ιωνικός 12

2. Νηρέας Χαλανδρίου 7

3. ΝΟ Καλαμακίου 5

…………………………………

4. ΟΦΗ 4

5. ΝΟ Σύρου 0

Η Τελική φάση της Β’ Εθνικής Ανδρών θα γίνει (σύστημα πουλ) στις 31/7-2/8.

Οι δύο πρώτες ομάδες της Τελικής κατάταξης της Τελικής φάσης θα ανέβουν στη Α2 Ανδρών.