Αποτελέσματα Β’ Φάσης Πρωταθλήματος Water Polo Παίδων 2019

Άνοιξε η αυλαία της Β’ φάσης του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Παίδων, την Παρασκευή (12/4) το βράδυ, με αγώνες στους οκτώ από τους εννέα Ομίλους. Στον Όμιλο Βόλου θα ξεκινήσουν αύριο Σάββατο (13/4). Οι αγώνες της Β’ φάσης θα ολοκληρωθούν την Κυριακή (14/4), οπότε και θα γνωρίζουμε τις ομάδες που θα προκριθούν στη Γ΄φάση.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα της πρεμιέρας την Παρασκευή:
Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήρια Νίκαιας, Ηλιούπολης):
Ιωνικός – Παλαιό Φάληρο 6-22, Ολυμπιακός – ΓΣ Ηλιούπολης 20-6.
Β’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Ν. Σμύρνης):
ΝΟ Βουλιαγμένης – Δελφίνια Μεταμόρφωσης 31-3, Πανιώνιος – Ηλυσιακός 21-5.
Γ’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήρια Χαλανδρίου, Ν. Σμύρνης):
ΑΟ Καστέλλας – ΣΚ Ροή 4-9, Νηρέας Χαλανδρίου – ΑΟ Πετρούπολης 14-3
Δ’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήρια Γέρακα, Ν. Σμύρνης):
Νηρέας Γέρακα – ΓΣΠεριστερίου 11-5, ΑΝΟ Γλυφάδας – Μίλων 12-3.
Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Ποσειδώνιο):
ΠΑΣ Φοίβος – ΣΑΠΚ Νεάπολης 17-2, Άρης – ΠΑΟΚ 2-20.
Β’ ΟΜΙΛΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Ποσειδώνιο):
Ηρακλής – ΧΑΝΘ 20-6, Πανσερραϊκός – ΟΦΘ 16-6.
ΟΜΙΛΟΣ ΚΡΗΤΗΣ (Κολυμβητήριο Ηρακλείου):
ΝΟ Χανίων – ΟΦΗ 19-4, ΝΟ Ρεθύμνου – Πλιτς Πλατς 19-11.
ΟΜΙΛΟΣ ΠΑΤΡΑΣ (Κολυμβητήριο Πεπανός):
ΝΟ Καλαμάτας – ΝΕ Πατρών 5-13, ΝΟ Πατρών – ΝΟ Ναυπλίου 16-2.
Πλήρης αγωνιστική δραστηριότητα σε όλους τους Ομίλους υπήρξε το Σάββατο (13/4) στη Β’ φάση του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Παίδων, καθώς άρχισαν οι αγώνες και στον Όμιλο Βόλου, τον μοναδικό από τους εννέα που δεν είχε ανοίξει αυλαία από την Παρασκευή. Στον Όμιλο Κρήτης μάλιστα, στο κολυμβητήριο Ηρακλείου, ολοκληρώθηκαν οι αγώνες και είχαμε τις πρώτες προκρίσεις για τη Γ΄φάση, με τον ΝΟ Χανίων και τον ΝΟ Ρεθύμνου να είναι αυτοί που σφραγίζουν τα πρώτα δύο εισιτήρια.
Οι αγώνες σε όλους τους υπόλοιπους Ομίλους ολοκληρώνονται την Κυριακή (14/4), οπότε και θα γνωρίζουμε και τις 25 ομάδες που προκρίνονται στη Γ’ φάση.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα του Σαββάτου σε όλους τους Ομίλους και οι μέχρι στιγμής βαθμολογίες:
Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήρια Νίκαιας, Ηλιούπολης):
ΓΣ Ηλιούπολης – Ιωνικός 12-6, Υδραϊκός – Ολυμπιακός 6-15, Παλαιό Φάληρο – ΓΣ Ηλιούπολης 13-6, Ιωνικός – Υδραϊκός 5-12.
Η Βαθμολογία: 1. Παλαιό Φάληρο 6 (2 αγ.), 2. Ολυμπιακός 6 (2 αγ.), 3. Υδραϊκός 3 (2 αγ.), 4. ΓΣ Ηλιούπολης 3 (3 αγ.), 5. Ιωνικός 0 (3 αγ.).
Β’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Ν. Σμύρνης):
Ηλυσιακός – ΝΟ Βουλιαγμένης 11-12, Παναθηναϊκός – Πανιώνιος 14-10, Δελφίνια Μεταμόρφωσης – Ηλυσιακός 2-19, Νο Βουλιαγμένης – Παναθηναϊκός 7-12.
Η Βαθμολογία: 1. Παναθηναϊκός 6 (2 αγ.), 2. ΝΟ Βουλιαγμένης 6 (3 αγ.), 3. Πανιώνιος 3 (2 αγ.), 4. Ηλυσιακός 3 (3 αγ.), 5. Δελφίνια Μεταμόρφωσης 0 (2 αγ.).
Γ’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήρια Χαλανδρίου, Πετρούπολης):
ΑΟ Πετρούπολης – ΑΟ Καστέλας 1-8, ΝΟ Χίου – Νηρέας Χαλανδρίου 13-13, ΣΚ Ροή – ΑΟ Πετρούπολης 12-3, ΑΟ Καστέλας – ΝΟ Χίου 7-19.
Η Βαθμολογία: 1. ΣΚ Ροή 6 (2 αγ.), 2. ΝΟ Χίου 4 (2 αγ.), 3. Νηρέας Χαλανδρίου 4 (2 αγ.), 4. ΑΟ Καστέλας 3 (3 αγ.), 5. ΑΟ Πετρούπολης 0 (3 αγ.).
Δ’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήρια Γέρακα, Ν. Σμύρνης):
Μίλων – Νηρέας Γέρακα 5-9, Εθνικός Πειραιά – ΑΝΟ Γλυφάδας 10-5, ΓΣ Περιστερίου – Μίλων 17-6, Νηρέας Γέρακα – Εθνικός Πειραιά 7-6.
Η Βαθμολογία: 1. Νηρέας Γέρακα 9 (3 αγ.), 2. Εθνικός Πειραιά 3 (2 αγ.), 3. ΑΝΟ Γλυφάδας 3 (2 αγ.), 4. ΓΣ Περιστερίου 3 (2 αγ.), 5. Μίλων 0 (3 αγ.).
Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Ποσειδώνιο):
ΠΑΟΚ – ΠΑΣ Φοίβος 19-4, ΚΕ Κοζάνης – Άρης 9-13, ΣΑΠΚ Νεάπολης – ΠΑΟΚ 0-31, ΠΑΣ Φοίβος – ΚΕ Κοζάνης 7-7.
Η Βαθμολογία: 1. ΠΑΟΚ 9 (3 αγ.), 2. ΠΑΣ Φοίβος 4 (3 αγ.), 3. Άρης 3 (2 αγ.), 4. ΚΕ Κοζάνης 1 (2 αγ.), 5. ΣΑΠ Νεάπολης 0 (2 αγ.).
Β’ ΟΜΙΛΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Ποεσιδώνιο):
ΟΦΘ – Ηρακλής 20-5, Δελφίνια Πτολεμαϊδας – Πανσερραϊκός 9-17, ΧΑΝΘ – ΟΦΘ 4-17, Ηρακλής – Δελφίνια – Πτολεμαϊδας 7-8.
Η Βαθμολογία: 1. Πανσερραϊκός 6 (2 αγ.), 2. ΟΦΘ 6 (3 αγ.), 3. Δελφίνια Πτολεμαϊδας 3 (2 αγ.), 4. Ηρακλής 3 (3 αγ.), 5. ΧΑΝΘ 0 (2 αγ.).
ΟΜΙΛΟΣ ΒΟΛΟΥ (Κολυμβητήριο Βόλου):
ΟΥΚ Βόλου – ΝΟ Λάρισας 9-2, ΝΕ Λάρισας – Νηρέας Λαμίας 7-5.
ΟΜΙΛΟΣ ΚΡΗΤΗΣ (Κολυμβητήριο Ηρακλείου):
ΝΟ Χανίων – Πλιτς Πλατς 15-5, ΝΟ Ρεθύμνου – ΟΦΗ 12-5, ΝΟ Ρεθύμνου – ΝΟ Χανίων 8-15, ΟΦΗ – Πλιτς Πλατας 11-3.
Η Βαθμολογία (Τελική):
1. ΝΟ Χανίων 9
2. ΝΟ Ρεθύμνου 6
………………………
3. ΟΦΗ 3
4. Πλιτς Πλατς 0
ΟΜΙΛΟΣ ΠΑΤΡΑΣ (Κολυμβητήριο Πεπανός):
ΝΟ Ναυπλίου – ΝΟ Καλαμάτας 9-8, ΝΑΟ Κέρκυρας – ΝΟ Πατρών 5-18, ΝΕ Πατρών – ΝΟ Ναυπλίου 10-5, ΝΟ Καλαμάτας – ΝΑΟ Κέρκυρας 10-10.
Η Βαθμολογία: 1. ΝΟ Πατρών 6 (2 αγ.), 2. ΝΕ Πατρών 6 (2 αγ.), 3. ΝΟ Ναυπλίου 3 (3 αγ.), 4. ΝΑΟ Κέρκυρας 1 (2 αγ.), 5. ΝΟ Καλαμάτας 1 (3 αγ.).
Ολοκληρώθηκαν την Κυριακή (14/4) το βράδυ οι αγώνες σε όλους (9) τους Ομίλους της Β’ φάσης του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Παίδων και αναδείχθηκαν οι 25 ομάδες που προκρίνονται στη Γ΄φάση (3-5/5).
Οι 25 που σφράγισαν τα εισιτήρια πρόκρισης είναι οι: Ολυμπιακός, Παλαιό Φάληρο, Υδραϊκός (από τον Α’ Όμιλο Αττικής), Παναθηναϊκός, Πανιώνιος, ΝΟ Βουλιαγμένης (από τον Β’ Όμιλο Αττικής), ΝΟ Χίου, Νηρέας Χαλανδρίου, ΣΚ Ροή (από τον Γ’ Όμιλο Αττικής), Νηρέας Γέρακα, Εθνικός Πειραιά, ΓΣ Περιστερίου (από τον Δ’ Όμιλο Αττικής), ΠΑΟΚ, Άρης, ΠΑΣ Φοίβος (από τον Α’ Όμιλο Θεσσαλονίκης), Πανσεραϊκός, ΟΦΘ, Δελφίνια Πτολεμαϊδας (από τον Β’ Όμιλος Θεσσαλονίκης), ΟΥΚ Βόλου, ΝΕ Λάρισας (από τον Όμιλο Βόλου), ΝΟ Χανίων, ΝΟ Ρεθύμνου (από τον Όμιλο Κρήτης), ΝΟ Πατρών, ΝΕ Πατρών, ΝΟ Ναυπλίου (από τον Όμιλο Πάτρας).
Αναλυτικά τα αποτελέσματα της Κυριακής και οι τελικές βαθμολογίες:
Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήρια Νίκαιας, Ηλιούπολης):
Υδραϊκός – Παλαιό Φάληρο 2-13, Ολυμπιακός – Ιωνικός 17-3, ΓΣ Ηλιούπολης – Υδραϊκός 7-8, Παλαιό Φάληρο – Ολυμπιακός 5-15.
Η Βαθμολογία (Τελική):
1. Ολυμπιακός 12
2. Παλαιό Φάληρο 9
3. Υδραϊκός 6
……………………………..
4. ΓΣ Ηλιούπολης 3
5. Ιωνικός 0
Β’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Ν. Σμύρνης):
Παναθηναϊκός – Δελφίνια Μεταμόρφωσης 24-3, Πανιώνιος – ΝΟ Βουλιαγμένης 9-9, Ηλυσιακός – Παναθηναϊκός 3-19, Δελφίνια Μεταμόρφωσης – Πανιώνιος 3-27.
Η Βαθμολογία (Τελική):
1. Παναθηναϊκός 12
2. Πανιώνιος 7
3. ΝΟ Βουλιαγμένης 7
…………………………….
4. Ηλυσιακός 3
5. Δελφίνια Μεταμόρφωσης 0
Γ’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήρια Χαλανδρίου, Πετρούπολης):
ΝΟ Χίου – ΣΚ Ροή 25-1, Νηρέας Χαλανδρίου – ΑΟ Καστέλας 10-4, ΑΟ Πετρούπολης – ΝΟ Χίου 6-13, ΣΚ Ροή – Νηρέας Χαλανδρίου 3-25.
Η Βαθμολογία (Τελική):
1. ΝΟ Χίου 10
2. Νηρέας Χαλανδρίου 10
3. ΣΚ Ροή 6
………………………………….
4. ΑΟ Καστέλας 3
5. ΑΟ Πετρούπολης 0
Δ’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήρια Γέρακα, Ν. Σμύρνης):
Εθνικός Πειραιά – ΓΣ Περιστερίου 10-7, ΑΝΟ Γλυφάδας – Νηρέας Γέρακα 5-9, Μίλων – Εθνικός Πειραιά 8-15, ΓΣ Περιστερίου – ΑΝΟ Γλυφάδας 12-8.
Η Βαθμολογία (Τελική):
1. Νηρέας Γέρακα 12
2. Εθνικός Πειραιά 9
3. ΓΣ Περιστερίου 6
…………………………
4. ΑΝΟ Γλυφάδας 3
5. Μίλων 0
Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Ποσειδώνιο):
ΚΕ Κοζάνης – ΣΑΠΚ Νεάπολης 19-3, Άρης – ΠΑΣ Φοίβος 9-8, ΠΑΟΚ – ΚΕ Κοζάνης 21-5, ΣΑΠΚ Νεάπολης – Άρης 5-19.
Η Βαθμολογία (Τελική):
1. ΠΑΟΚ 12
2. Άρης 9
3. ΠΑΣ Φοίβος 4
…………………….
4. ΚΕ Κοζάνης 4
5. ΣΑΠΚ Νεάπολης 0
Β΄ΟΜΙΛΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Ποσειδώνιο):
Δελφίνια Πτολεμαϊδας – ΧΑΝΘ 16-4, Πανσερραϊκός – Ηρακλής 17-11, ΟΦΘ – Δελφίνια Πτολεμαϊδας 22-5, ΧΑΝΘ – Πανσερραϊκός 7-17.
Η Βαθμολογία (Τελική):
1. Πανσερραϊκός 12
2. ΟΦΘ 9
3. Δελφίνια Πτολεμαϊδας 6
………………………………….
4. Ηρακλής 3
5. ΧΑΝΘ 0
ΟΜΙΛΟΣ ΒΟΛΟΥ (Κολυμβητήριο Βόλου):
ΟΥΚ Βόλου – Νηρέας Λαμίας 14-5, ΝΕ Λάρισας – ΝΟ Λάρισας 21-6, ΝΕ Λάρισας – ΟΥΚ Βόλου 8-9, ΝΟ Λάρισας – Νηρέας Λαμίας 6-5.
Η Βαθμολογία (Τελική):
1. ΟΥΚ Βόλου 9
2. ΝΕ Λάρισας 6
…………………….
3. ΝΟ Λάρισας 3
4. Νηρέας Λαμίας 0
ΟΜΙΛΟΣ ΚΡΗΤΗΣ (Κολυμβητήριο Ηρακλείου):
Οι αγώνες είχαν ολοκληρωθεί από το Σάββατο.
Η Βαθμολογία (Τελική):
1. ΝΟ Χανίων 9
2. ΝΟ Ρεθύμνου 6
……………………….
3. ΟΦΗ 3
4. Πλιτς Πλατς 0
ΟΜΙΛΟΣ ΠΑΤΡΑΣ (Κολυμβητήριο Πεπανός):
ΝΑΟ Κέρκυρας – ΝΕ Πατρών 4-15, ΝΟ Πατρών – ΝΟ Καλαμάτας 25-10, ΝΟ Ναυπλίου – ΝΑΟ Κέρκυρας 9-5, ΝΕ Πατρών – ΝΟ Πατρών 5-12.
Η Γ’ φάση του πρωταθλήματος Παίδων θα διεξαχθεί 3-5/5. Η κλήρωση της Γ΄φάσης θα γίνει την Τετάρτη 17/4 στις 11.30 στα γραφεία της ΚΟΕ.
Συντάκτης: Δημήτρης Δεβές