Αποτελέσματα Β’ Γύρου (Όμιλος) Β’ Φάσης 33ου Πρωταθλήματος Α’ Εθνικής Κατηγορίας Water Polo Γυναικών 2019-2020

Σημαντικό βήμα για την πρώτη θέση ο ΑΝΟ Γλυφάδας, νίκη με 11-8 επί του Εθνικού Πειραιά
Σημαντικό προβάδισμα πήρε το βράδυ της Παρασκευής (14/2) ο ΑΝΟ Γλυφάδας, καθώς πήρε τη νίκη μέσα στον Πειραιά κόντρα στον Εθνικό με 11-8, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής, στον όμιλο της Β’ φάσης στην Α1 Γυναικών.
Τα κορίτσια του Ορέστη Σαλάχα μπήκαν με το δεξί στον αγώνα και πήραν το προβάδισμα με 4-2, με τον Εθνικό Πειραιά να μειώνει στο ημίχρονο σε 6-5. Ο ΑΝΟΓ απέκτησε διαφορά τριών τερμάτων στην επανάληψη, την οποία διατήρησε έως το τέλος, με το τελικό σκορ να λήγει 11-8. Πρώτη σκόρερ του αγώνα αναδείχθηκε η Λογοθέτη από τον Εθνικό Πειραιά με 4 γκολ.
ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ – ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ 8-11
Τα οκτάλεπτα: 2-4 , 3-2 , 1-3 , 2-2
Εθνικός Πειραιά (Κώστας Φιτσανάκης): Σωτηρέλη, Λούδη, Μπερίκου 1, Τζελέπη 2, Κολιτσοπούλου, Μπίσμπα, Χατζηκυριακάκη, Λογοθέτη 4, Πέττα, Κους 1, Ρουμελιώτη, Χάουτον, Αναγνώστου, Γκοτζιά, Πουλοπούλου
ΑΝΟ Γλυφάδας (Ορέστης Σαλάχας): Αρχοντάκη, Νίνου, Κοσμά, Γιαμπασάκου, Μαμόγλου, Κόλλια 2, Αντωνιάδη Ε. 1, Αντωνιάδη Ο., Γρηγοροπούλου 3, Γαλιατσάτου 1, Κοντογιάννη 3, Μαστρόκαλου 1, Θωμοπούλου, Χριστοδούλου, Καρύτσα
Διαιτητές: Μπουδραμής, Θωμάς
Στη δεύτερη θέση ο Νηρέας Χαλανδρίου, νίκη επί του ΝΟ Λάρισας με 19-13
Στη δεύτερη θέση ανέβηκε το βράδυ της Παρασκευής (14/2) ο Νηρέας Χαλανδρίου, καθώς επικράτησε του ΝΟ Λάρισας με 19-13, στην 6η αγωνιστική του ομίλου στη Β’ φάση του πρωταθλήματος της Α1 Γυναικών.
Με τη νίκη αυτή, ο Νηρέας Χαλανδρίου έφτασε τους 10 βαθμούς, βρίσκεται μόνος στη δεύτερη θέση του ομίλου και είναι πολύ κοντά στο ένα από τα τρία εισιτήρια για τον όμιλο των πλέι οφ της Γ’ φάσης.
Σε ένα παιχνίδι με πολλά γκολ, τα κορίτσια της Ευτυχίας Καραγιάννη πήραν το προβάδισμα στο ημίχρονο με 8-4. Στην τρίτη περίοδο, ο Νηρέας αύξησε τη διαφορά του σκορ (13-7), την οποία διατήρησε έως τη λήξη του αγώνα, παίρνοντας τη νίκη με 19-13.
ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ – ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ   13-19
Τα οκτάλεπτα: 3-4 , 1-4 , 3-5 , 6-6
ΝΟ Λάρισας (Κώστας Γαβριάς): Γούλα, Μπενέκου Ι. 3, Τουλουμτζίδου, Πουστινίκοβα 3, Καριπίδου Μ. 2, Κολτσίδα 2, Λαμπρονίκου, Τερζή, Χασιώτη, Πατούνα 1, Πετάση 1, Τσιάρα, Καριπίδου Η. 1
Νηρέας Χαλανδρίου (Ευτυχία Καραγιάννη): Λάζαρη, Παπατριανταφύλλου, Μαυρωτά Ιφ. 2, Μαντουδιώτη 1, Τριχά 1, Πάτερου Ε., Τορνάρου 4, Μπόβαλη 1, Αγγελίδη 2, Παπαναστασίου Δ. 1, Κάσσαρη, Νιαρχάκου 5, Κοβάσεβιτς Σ., Κοβάσεβιτς Ν. 2, Ρουσσάκη
Σφράγισε το εισιτήριο για τον όμιλο των πλέι οφ Εθνικός Πειραιά, νίκη 16-12 επί του ΝΟ Ρεθύμνου
Ο Εθνικός Πειραιά σφράγισε το τρίτο εισιτήριο για τον όμιλο των πλέι οφ της Γ’ φάσης, στο πρωτάθλημα της Α1 Γυναικών, μετά τον ΑΝΟ Γλυφάδας και τον Νηρέα Χαλανδρίου, καθώς επικράτησε του ΝΟ Ρεθύμνου με 16-12, στην 7η αγωνιστική.
Η ομάδα του Πειραιά πήρε ισχνό προβάδισμα στο ξεκίνημα του αγώνα με 4-3, το οποίο διατήρησε μετά και την τρίτη περίοδο (11-10). Στο τελευταίο οκτάλεπτο, τα κορίτσια του Κώστα Φιτσανάκη κλείδωσαν τη νίκη με 16-12, παίρνοντας το εισιτήριο για τον όμιλο των πλέι οφ της Γ’ φάσης.
ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ – ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ   12-16
Τα οκτάλεπτα: 3-4 , 5-5 , 2-2 , 2-5
ΝΟ Ρεθύμνου (Βασίλης Κουνδουράκης): Ζοφώλη Ν., Μαλλιαρού, Κυριακάκη, Φραγκιουδάκη 5, Φαρμάκη Μ. 1, Γαβαλά 4, Φραγγελάκη, Ζοφώλη Β. 1, Παναγιωτάκη, Λιμπιτάκη Σ., Λιμπιτάκη Α. 1, Καραγιάννη
Εθνικός Πειραιά (Κώστας Φιτσανάκης): Σωτηρέλη, Λούδη Αν. 1, Μπερίκου, Τζελέπη, Κολιτσοπούλου, Μπίσμπα, Χατζηκυριακάκη, Λογοθέτη 7, Πέττα 3, Κούμπρα 1, Ρουμελιώτη, Χάουτον 3, Πουλοπούλου, Αναγνώστου, Γκοτζιά 1
Διαιτητές: Στεφανάκης, Βασιλείου
Αλυτάρχης: Βασίλης Λαγός
Συνέχισε στις νίκες ο ΑΝΟ Γλυφάδας, 15-13 τον ΝΟ Λάρισας
Ο ΑΝΟ Γλυφάδας έκανε ένα ακόμα βήμα για την κατάληψη της πρώτης θέσης στον όμιλο της Β’ φάσης της Α1 Γυναικών, επικρατώντας του ΝΟ Λάρισας στην 7η αγωνιστική με 15-13, το Σάββατο (15/2).
Η ομάδα του ΑΝΟ Γλυφάδας ξεκίνησε καλύτερα στον αγώνα και πήρε το προβάδισμα στο ημίχρονο με 8-4. Ο ΝΟ Λάρισας προσπάθησε να πλησιάσει την αντίπαλο ομάδα, στο δεύτερο μισό του αγώνα, όμως το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο τελικό 15-13. Πρώτη σκόρερ του αγώνα αναδείχθηκε η Κοντογιάννη με 6 τέρματα.
ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ – ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ   15-13
Τα οκτάλεπτα: 3-2 , 5-2 , 4-4 , 3-5
ΑΝΟ Γλυφάδας (Ορέστης Σαλάχας): Αρχοντάκη, Νίνου Π. 4, Κοσμά, Γιαμπασάκου, Μαμόγλου 4, Κόλλια, Αντωνιάδη Ελ. 1, Γρηγοροπούλου, Αντωνιάδη Ολ., Μαστρόκαλου, Γαλιατσάτου, Κοντογιάννη 6, Καρύτσα, Φράγκου, Χριστοδούλου
ΝΟ Λάρισας (Κώστας Γαβριάς): Γούλα, Μπενέκου Ι. 2, Τουλουμτζίδου, Πουστινίκοβα 1, Καριπίδου Μ. 2, Κολτσίδα 4, Λαμπρονίκου, Τερζή, Χασιώτη 1, Πατούνα 2, Πετάση, Τσιάρα, Καριπίδου Η. 1
Ζωντανός για την πρώτη θέση ο Νηρέας Χαλανδρίου, νίκη με 8-7 του ΑΝΟ Γλυφάδας
Πολύτιμη νίκη πέτυχε ο Νηρέας Χαλανδρίου επί του ΑΝΟ Γλυφάδας με 8-7, στην 8η αγωνιστική του ομίλου της Β’ φάσης στο πρωτάθλημα της Α1 Γυναικών και τον πλησίασε στους δύο βαθμούς.
Τα κορίτσια της Ευτυχίας Καραγιάννη πήραν το προβάδισμα μετά από τρία οκτάλεπτα με 7-5. Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, ο Νηρέας Χαλανδρίου έκανε το 8-5, ενώ το μόνο που κατάφερε ο ΑΝΟ Γλυφάδας ήταν να μειώσει στο τελικό 8-7.
Με τη νίκη αυτή, ο Νηρεάς Χαλανδρίου έφτασε τους 13 βαθμούς, ενώ ο ΑΝΟ Γλυφάδας έμεινε στους 15 βαθμούς, στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.
ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ – ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ   8-7
Τα οκτάλεπτα: 2-1 , 2-2 , 3-2 , 1-2
Νηρέας Χαλανδρίου (Ευτυχία Καραγιάννη): Λάζαρη, Παπατριανταφύλλου, Μαυρωτά 2, Μαντουδιώτη, Τριχά 2, Πάτερου, Τορνάρου 1, Μπόβαλη, Αγγελίδη, Παπαναστασίου 1, Κάσσαρη 1, Νιαρχάκου 1, Κοβάτσεβιτς Ν., Κοτσάφτη, Κοβάτσεβιτς Σ.
ΑΝΟ Γλυφάδας (Ορέστης Σαλάχας): Αρχοντάκη, Νίνου 1, Κοσμά, Κοκκίνου, Μαμόγλου 3, Κόλλια, Αντωνιάδης, Γρηγοροπούλου 2, Φράγκου, Μαστρόκαλου, Γαλιατσάτου, Κοντογιάννη 1, Θωμοπούλου, Ροκοφύλλου, Καρύτσα
Διαιτητές: Μιχαηλίδης, Ποσποτίκης
Εξασφάλισε την τέταρτη θέση στον όμιλο ο ΝΟ Λάρισας, νίκη με 8-5 επί του ΝΟ Ρεθύμνου
Την τέταρτη θέση του ομίλου στη Β’ φάση της Α1 Γυναικών εξασφάλισε ο ΝΟ Λάρισας, καθώς νίκησε με 8-5 τον ΝΟ Ρεθύμνου, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής, το Σάββατο (15/2).
Στο ξεκίνημα του αγώνα, ο ΝΟ Λάρισας πήρε το προβάδισμα (2-1), με τον ΝΟ Ρεθύμνου να ισοφαρίζει στο ημίχρονο με 4-4. Στο δεύτερο μισό του αγώνα, τα κορίτσια του Κώστα Γαβριά απέκτησαν διαφορά τριών τερμάτων και πήραν τη νίκη με 8-5.
ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ – ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ   8-5
Τα οκτάλεπτα: 2-1 , 2-3 , 3-0 , 1-1
ΝΟ Λάρισας (Κώστας Γαβριάς): Γούλα, Μπενέκου 3, Τουλουμτζίδου 1, Πουστινίκοβα 1, Καριπίδου Μ. 1, Κολτσίδα 1, Λαμπρονίκου, Τερζή, Χασιώτη, Πατούνα, Πετάση, Καριπίδου Η. 1, Τσιάρα
ΝΟ Ρεθύμνου (Βασίλης Κουνδουράκης): Ζοφώλη Ν., Μαλλιαρού, Κυριακάκη 1, Φραγκιούδακη, Φαρμάκη, Γαβαλά, Φραγγελάκη, Ζοφώλη Β. 4, Παναγιωτάκη, Λιμπιτάκη Σ., Λιμπιτάκη Α., Καραγιάννη
Διαιτητές: Ποσποτίκης, Μιχαηλίδης
Πέρασε στην κορυφή ο Νηρέας Χαλανδρίου, νίκη με 16-4 του ΝΟ Ρεθύμνου
Ο Νηρέας Χαλανδρίου πέτυχε άνετη νίκη την Κυριακή (16/2) απέναντι στον ΝΟ Ρεθύμνου με 16-4, στην 9η αγωνιστική του ομίλου, στη Β’ φάση της Α1 Γυναικών και πέρασε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.
Η ομάδα της Ευτυχίας Καραγιάννη πήραν από την αρχή ευρύ προβάδισμα και στο ημίχρονο προηγήθηκαν με 8-1. Ο ΝΟ Ρεθύμνου δεν κατάφερε να μειώσει τη διαφορά στο δεύτερο μισό του αγώνα, με τον Νηρέα Χαλανδρίου να παίρνει τη νίκη με 16-4. Πρώτη σκόρερ αναδείχθηκε η Τριχά με 6 γκολ.
ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ – ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ   4-16
Τα οκτάλεπτα: 0-5 , 1-3 , 2-4 , 1-4
ΝΟ Ρεθύμνου (Βασίλης Κουνδουράκης): Ζοφώλη Ν., Μαλλιαρού 2, Κυριακάκη 1, Φραγκιούδακη, Φαρμάκη, Γαβαλά, Φραγγελάκη, Ζοφώλη Β., Παναγιωτάκη, Λιμπιτάκη Σ., Λιμπιτάκη Α. 1, Καραγιάννη
Νηρέας Χαλανδρίου (Ευτυχία Καραγιάννη): Λάζαρη, Παπατριανταφύλλου, Μαυρωτά 1, Μαντουδιώτη, Τριχά 6, Πάτερου, Τορνάρου 1, Μπόβαλη, Αγγελίδη 1, Παπαναστασίου 4, Κάσσαρη, Νιαρχάκου 2, Κοβάτσεβιτς Ν. 1, Παναγιότι, Κοβάτσεβιτς Σ.
Διαιτητές: Δαμιανάκης, Κουρτίδης
Στο κυνήγι της 1ης θέσης ο Εθνικός, νίκη με 9-4 επι του ΝΟ Λάρισας
Στο κυνήγι της πρώτης θέσης του ομίλου της Β’ φάσης στην Α1 Γυναικών έμεινε ο Εθνικός Πειραιά, καθώς επικράτησε στην 9η αγωνιστική του ΝΟ Λάρισας με 9-4 και έφτασε τους 13 βαθμούς.
Η ομάδα του Κώστα Φιτσανάκη προηγήθηκε στο ημίχρονο με 5-2 και διατήρησε το προβάδισμα μετά και την τρίτη περίοδο (6-3). Ο ΝΟ Λάρισας δεν μπόρεσε να μειώσει τη διαφορά και ο Εθνικός Πειραιά πήρε τη νίκη με 9-4. Πρώτη σκόρερ στον αγώνα αναδείχθηκε η Λογοθέτη με 3 τέρματα.
ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ – ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ   9-4
Τα οκτάλεπτα: 3-1 , 2-1 , 1-1 , 3-1
Εθνικός (Κώστας Φιτσανάκης): Σωτηρέλη, Λούδη Αν., Μπερίκου 1, Τζελέπη 1, Κολιτσοπούλου 1, Μπίσμπα 1, Χατζηκυριακάκη, Λογοθέτη 3, Πέττα 1, Κούμπρα, Ρουμελιώτη, Χάουτον 1, Ζαφειράκη, Αναγνώστου, Γκοτζιά
ΝΟ Λάρισας (Κώστας Γαβριάς): Γούλα, Μπενέκου Ι., Τουλουμτζίδου 2, Πουστινίκοβα, Καριπίδου Μ. 2, Κολτσίδα, Λαμπρονίκου, Τερζή, Χασιώτη, Πατούνα, Πετάση, Τσιάρα, Καριπίδου Ηρ.
Πρωτιά για ΑΝΟ Γλυφάδας, νίκη με 14-10 επί του ΝΟ Ρεθύμνου
Την πρώτη θέση πήρε ο ΑΝΟ Γλυφάδας στον όμιλο της Β’ φάσης στην Α1 Γυναικών, καθώς επικράτησε του ΝΟ Ρεθύμνου με 14-10, στο πλαίσιο ης 10ης αγωνιστικής.
Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού, ο ΑΝΟ Γλυφάδας πήρε το προβάδισμα με 5-3, ενώ στο ημίχρονο αύξησε τη διαφορά των τερμάτων (8-4). Στο δεύτερο μισό του αγώνα, τα κορίτσια του Βασίλη Κουνδουράκη μείωσαν σε 10-7, όμως δεν απέφυγαν την ήττα, με το τελικό σκορ να λήγει 14-10 υπέρ της ομάδας του Ορέστη Σαλάχα. Πρώτη σκόρερ αναδείχθηκε η Παναγιώτα Νίνου με 4 τέρματα.
Ο ΑΝΟ Γλυφάδας έφτασε τους 18 βαθμούς έναντι των 16 του Νηρέα Χαλανδρίου και του Εθνικού Πειραιά και έχει έναν αγώνα λιγότερο, καθώς εκκρεμεί η απόφαση της ΚΟΕ για την έκβαση του αγώνα ανάμεσα σε ΑΝΟΓ και Εθνικού Πειραιά για την πρώτη αγωνιστική.
ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ – ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ   14-10
Τα οκτάλεπτα: 5-3 , 3-1 , 2-3 , 4-3
ΑΝΟ Γλυφάδας (Ορέστης Σαλάχας): Αρχοντάκη, Νίνου 4, Κόκκινου, Γιαμπασάκου, Μαμόγλου 2, Κόλλια, Αντωνιάδη, Γρηγοροπούλου 2, Φράγκου, Μαστρόκαλου 2, Γαλιατσάτου 1, Κοντογιάννη 3, Καρύτσα Θωμοπούλου, Χριστοδούλου
ΝΟ Ρεθύμνου (Βασίλης Κουνδουράκης): Ζοφώλη Ν., Μαλλιαρού 1, Κυριακάκη, Φραγκιουδάκη 1, Φαρμάκη Μ., Γαβαλά 2, Φραγγελάκη, Ζοφώλη Β. 3, Παναγιωτάκη 2, Λιμπιτάκη Σ. 1, Λιμπιτάκη Α., Καραγιάννη
Διαιτητές: Κουρτίδης, Μιχαηλίδης
Ο Εθνικός Πειραιά νίκησε τον Νηρέα Χαλανδρίου με 14-9 και τον προσπέρασε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας
Ο Εθνικός Πειραιά πήρε πολύτιμη νίκη απέναντι στον Νηρέα Χαλανδρίου με 14-9, για την 10η αγωνιστική του ομίλου στη Β’ φάση της Α1 Γυναικών και τον προσπέρασε στον βαθμολογικό πίνακα.
Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος από το ξεκίνημά του, με τις δύο ομάδες να πορεύονται μαζί στο σκοράρισμα μέχρι το ημίχρονο (6-6). Στο δεύτερο μισό του παιχνιδιού, ο Εθνικός Πειραιά πήρε μικρό προβάδισμα (9-8), ανεβάζοντας το ρυθμό στο τέλος του αγώνα και έφτασε στη νίκη με 14-9.
Με τη νίκη αυτή, ο Εθνικός Πειραιά έφτασε τον Νηρέα Χαλανδρίου στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας με 16 βαθμούς, έχοντας έναν αγώνα λιγότερο, καθώς εκκρεμεί η απόφαση της ΚΟΕ για την έκβαση του αγώνα ανάμεσα σε ΑΝΟΓ και Εθνικού Πειραιά για την πρώτη αγωνιστική.
ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ – ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ   9-14
Τα οκτάλεπτα: 3-3 , 3-3 , 2-3 , 1-5
Νηρέας Χαλανδρίου (Ευτυχία Καραγιάννη): Λάζαρη, Παναγιώτη, Μαυρωτά 1, Μαντουδιώτη, Τριχά 3, Πάτερου, Τορνάρου 1, Μπόβαλη, Αγγελίδη, Παπαναστασίου, Κάσσαρη, Νιαρχάκου 4, Κοβάτσεβιτς Σ., Κοβάτσεβιτς Ν., Κοτσάφτη
Εθνικός Πειραιά (Κώστας Φιτσανάκης): Σωτηρέλη, Λούδη, Μπερίκου, Τζελέπη 1, Κολιτσοπούλου, Μπίσμπα, Χατζηκυριακάκη 1, Λογοθέτη 4, Πέττα 1, Κούμπρα 5, Χάουτον 2, Πουλοπούλου, Αναγνώστου, Γκοτζιά