Αποτελέσματα Β2 Ομίλου Προκριματικής Φάσης Champions League Water Polo Ανδρών 2020-21

Με νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στην προκριματική φάση του Τσάμπιονς Λίγκ, ο ΝΟ Βουλιαγμένης, που επικράτησε στην Βουδαπέστη της Οραντέα με 16-9.
Το σύνολο του Χρβόγιε Κόλιανιν μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και κατάφερε να πάρει προβάδισμα 4 τερμάτων στο ημίχρονο (8-4). Στην συνέχεια η ομάδα του Λαιμού, συνέχισε να σκοράρει χωρίς να αφήνει περιθώρια αντίδρασης στους Ρουμάνους και σε συνδυασμό με την πολύ καλή άμυνα, κατάφερε να φτάσει στο τελικό 16-9.
Πλέον ο ΝΟΒ θα αντιμετωπίσει το Σάββατο (14/11, 18.00) την Μπρέσια, στον αγώνα που θα κρίνει την πρώτη θέση του Β2 ομίλου. Το εισιτήριο της πρόκρισης θα κριθεί στο παιχνίδι που θα πραγματοποιηθεί την Κυριακή (15/11) ανάμεσα στον πρώτο του Β1 και του Β2 ομίλου.
Η ΕΝΚΑ που αγωνίζεται στον όμιλο της Βουλιαγμένης δεν ταξίδεψε στην Βουδαπέστη και έτσι τόσο ο ΝΟΒ όσο και η Μπρέσια (που θα αγωνιζόταν νωρίτερα σήμερα μαζί της) κέρδισαν τους 3 βαθμούς της νίκης άνευ αγώνος με 10-0.
4-3, 4-1, 5-2, 3-3
ΝΟ Βουλιαγμένης (Χρβόγιε Κόλιανιν): Τζωρτζάτος, Μυλωνάκης, Αλαφραγκής, Γκιουβέτσης 4, Τρούλος 3, Γούβης 1, Αφρουδάκης, Καλογερόπουλος 3, Χαλυβόπουλος, Κουρούβανης 2, Λόζινα, Μπάσιτς 3, Ανδρεάδης.
Οραντέα (Κιμπιάνου Κιπριάν): Πιέτλοβιτς, Αντάτσι 1, Γκεοργκέσκου Β., Φιλότι 1, Ρόγκατς 2, Ιλίσιε 2, Κόβατς, Κολοντρόβσκι 1, Γκεοργκέσκου Ρ. 2, Όρσος, Λάνκαν, Αμπρουντάν.
Διαιτητές: Κουν (Ουγγαρία), Ορτέγκα (Ισπανία)
Δεν τα κατάφερε ο ΝΟ Βουλιαγμένης, ήττα από την Μπρέσια με 10-6
Την ήττα από την Ιταλική Μπρέσια με 10-6, γνώρισε ο ΝΟ Βουλιαγμένης στο πλαίσιο της προκριματικής φάσης του Τσάμπιονς Λίγκ, στον αγώνα που έκρινε την πρώτη θέση του Β2 ομίλου, η οποία οδηγεί στην διεκδίκηση του εισιτηρίου για τους ομίλους της διοργάνωσης.
Πλέον η ομάδα του Χρβόγιε Κόλιανιν θα αντιμετωπίσει για τις θέσεις 3-4, την Κυριακή (15/11,15.00) την Όρβοσι που κατέκτησε την δεύτερη θέση του Β1 ομίλου.
Η αναμέτρηση ξεκίνησε πολύ δυνατά. Με την Μπρέσια να προηγείται δύο φορές και με τον ΝΟ Βουλιαγμένης να «απαντάει» άμεσα, οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν το πρώτο οκτάλεπτο, ισόπαλες (2-2). Με ένα σερί 3-0, στο τέλος της δεύτερης περιόδου, οι Ιταλοί κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα 3 τερμάτων στο ημίχρονο (6-3).
Η ομάδα του Λαιμού δεν κατάφερε να βρει λύσεις στην επίθεση, με την Μπρέσια να αυξάνει κι άλλο την διαφορά στο τέλος του τρίτου οκταλέπτου (8-4). Ο ΝΟΒ προσπάθησε να αντιδράσει στην τελευταία περίοδο, αλλά δεν τα κατάφερε, γνωρίζοντας την ήττα με 10-6.
Είναι αξιοσημείωτο το γεγονός ότι οι Ιταλοί θεωρούνται από τις κορυφαίες ομάδες φέτος στην Ευρώπη και στην σύνθεσή τους έχουν δύο Έλληνες διεθνείς Υδατοσφαιριστές, τον Άγγελο Βλαχόπουλο και τον Δημήτρη Νικολαΐδη.
Θυμίζουμε πως οι ομάδες που δεν θα συνεχίσουν στο Τσάμπιονς Λιγκ, θα πάρουν μέρος στο Euro Cup, με τις θέσεις κατάταξης να τους δίνουν πλεονέκτημα στην διοργάνωση.
Η τελική βαθμολογία του Β2 ομίλου
1. Μπρέσια 9
3. Οραντέα 3
4. ΕΝΚΑ 0
*Η ΕΝΚΑ ταξίδεψε στην Βουδαπέστη και έτσι οι υπόλοιπες ομάδες του ομίλου, κέρδισαν τους 3 βαθμούς της νίκης, άνευ αγώνος με 10-0.
ΜΠΡΕΣΙΑ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ 10-6
2-2, 4-1, 2-1, 2-2
Μπρέσια (Αλεξάντρο Μπόβο): Ντε Λούνγκο, Ντόλτσε, Πριεσιούτι 1, Λάζιτς 1, Μπαλζαρίνι, Νικολαΐδης, Ρεντζούτο, Καννέλα 4, Αλεσιάνι 2, Βλαχόπουλος 2, Ντι Σόμμα, Γκίττο, Ρόσσι.
ΝΟ Βουλιαγμένης (Χρβόγιε Κόλιανιν): Τζωρτζάτος, Μυλωνάκης, Αλαφραγκής, Γκιουβέτσης 3, Τρούλος, Γούβης, Αφρουδάκης 1, Καλογερόπουλος 1, Χαλυβόπουλος, Κουρούβανης, Λόζινα 1, Μπάσιτς, Ανδρεάδης.
Διαιτητές: Ορτέγκα (Ισπανία), Τιότζο (Κροατία)
Τέταρτη θέση για το ΝΟ Βουλιαγμένης, ήττα από την Όρβοσι με 11-7
Την ήττα από την Όρβοσι με 11-7, γνώρισε ο ΝΟ Βουλιαγμένης στο πλαίσιο της προκριματικής φάσης του Τσάμπιονς Λίγκ, στον αγώνα που έκρινε τις θέσεις 3-4 του Β’ ομίλου, που πραγματοποιήθηκε στην Βουδαπέστη.
Οι δύο ομάδες πήγαιναν «χέρι-χέρι» στην πρώτη περίοδο, με τους Ούγγρους να παίρνουν προβάδισμα ενός γκολ 12’’ πριν το τέλος του οκταλέπτου (3-2). Στην συνέχεια η ομάδα του Λαιμού δεν κατάφερε να σκοράρει με την Όρβοσι να αυξάνει την διαφορά στα 4 τέρματα στο ημίχρονο (6-2).
Στην συνέχεια της αναμέτρησης, η ομάδα του Λαιμού προσπάθησε να αντιδράσει βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση, όμως δεν κατάφερε να υπερκεράσει το εμπόδιο των Μαγυάρων, οι οποίοι έφτασαν στην νίκη με 11-7.
Πλέον το σύνολο του Χρβόγιε Κόλιανιν θα συνεχίσει τις ευρωπαϊκές του υποχρεώσεις στο Euro Cup.
ΟΡΒΟΣΙ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ 11-7
3-2, 3-0, 2-3, 3-2
Όρβοσι (Ντάνιελ Βάργκα): Λιβάϊ, Ζίλαντι, Μάνχερτζ 2, Βάρναϊ 1, Σάλαμον 1, Τσατσόβσκι 2, Ντάλα, Τοτ 3, Έρντελι 1, Μπουριάν, Μπούντς 1, Αλμασι, Ντιβάϊ.
ΝΟ Βουλιαγμένης (Χρβόγιε Κόλιανιν): Τζωρτζάτος, Μυλωνάκης, Αλαφραγκής 1, Γκιουβέτσης 1, Τρούλος, Γούβης 1, Αφρουδάκης 1, Καλογερόπουλος 2, Χαλυβόπουλος 1, Κουρούβανης, Λόζινα, Μπάσιτς, Ανδρεάδης.
Διαιτητές: Πουτνίκοβιτς (Σερβία), Γκόμεζ (Ιταλία)