Αποτελέσματα 2ης Ημέρας Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Water Polo Νεανίδων,1-8 Σεπτεμβριου 2019,Βόλος

Διπλασίασαν τις νίκες Ολλανδία και Γερμανία – Πρώτα τρίποντα για Γαλλία και Σλοβακία
Η Ολλανδία, που επικράτησε άνετα με 24-1 της Μ. Βρετανίας και η Γερμανία, που επιβλήθηκε 16-4 της Βουλγαρίας, διπλασίασαν τις νίκες τους στον Γ’ Όμιλο, στο πρωϊνό πρόγραμμα της δεύτερης ημέρας του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Νεανίδων στο κολυμβητήριο του ΕΑΚ Βόλου, τη Δευτέρα 2/9.
Πρώτες νίκες πέτυχαν η Γαλλία, για τον Όμιλο της Εθνικής μας (Α’) 12-8 τη Ρουμανία και η Σλοβακία 19-4 την Τουρκία για τον Δ’.
Αναλυτικά τα πρωϊνά ματς:
ΟΛΛΑΝΔΙΑ – Μ. ΒΡΕΤΑΝΙΑ 24-1
Οκτάλεπτα: 5-1, 7-0, 5-0, 7-0.
Σκόρερ:
ΟΛΛΑΝΔΙΑ: Κάμμερμαν 3, Πλουζ 2, Βερμιούλεν 4, Μέιγερ 1, Χόγκερβορστ 5, Ανκόνε 1, Βαν ντε Βέλντε 1, Βλισάκερ 1, Μπίγκερκ 2, Μπας 2, Πάουλι 2.
Μ. ΒΡΕΤΑΝΙΑ: Σμιθ 1.
ΓΕΡΜΑΝΙΑ – ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ 16-4
Οκτάλεπτα: 3-0, 3-1, 6-2, 4-1.
Σκόρερ:
ΓΕΡΜΑΝΙΑ: Βούντερ 4, Πλοτζ 3, Κίλστρα 1, Σκίμπα 1, Ταντάι 2, Κράους 3, Ρίεκ 1, Στούεβε 1.
ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ: Στεφάνοβα 1, Πακόφσκα 1, Ρουμένοβα 1, Ζελιάσκοβα 1.
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ Γ΄ΟΜΙΛΟΥ:
1. Ολλανδία (57-2) 6
2. Γερμανία (28-7) 6
3. Μ. Βρετανία (4-36) 0
4. Βουλγαρία (5-49) 0
ΡΟΥΜΑΝΙΑ – ΓΑΛΛΙΑ 8-12
Οκτάλεπτα: 2-1, 3-5, 1-3, 2-3.
Σκόρερ:
ΡΟΥΜΑΝΙΑ: Βιντικάν 1, Ολτεάνου 2, Σουτσιγκάν 3, Μπόνκα 2.
ΓΑΛΛΙΑ: Νταλουίν 1, Μπουλουκμπασί Κ. 1, Μπαριέρ 1, Μπενλεκμπίρ 2, Χερτό 1, Βερνό 2, Καντάν 1, Ραντοσάβλιεβιτς 3.
ΤΟΥΡΚΙΑ – ΣΛΟΒΑΚΙΑ 4-19
Οκτάλεπτα: 0-3, 1-5, 1-7, 2-4.
ΤΟΥΡΚΙΑ: Βίσα 1, Γιουσάλ 2, Κετσέ 1.
ΣΛΟΒΑΚΙΑ: Χαλότσκα 2, Γκαρατσόβσκα 1, Γιουνάσοβα 4, Σεντλάκοβα 2, Μεστέροβα 1, Κολάροβα 4, Κιερνόσοβα 1, Κίσσοβα 4.
Νίκη διεκδίκησης μεταλλίου για την Ισπανία
Η Ισπανία επικράτησε με άνεση της Ρωσίας (15-8) στο μεγάλο ντέρμπι του 4ου ομίλου της διοργάνωσης του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος νεανίδων που διεξάγεται στο Βόλο και έκανε ένα σημαντικό βήμα για την διεκδίκηση ενός μεταλλίου στην διοργάνωση.
Στο άλλο μεγάλο παιχνίδι του απογευματινού προγράμματος της 2ης ημέρας, η Ουγγαρία και η Ιταλία αναδείχθηκαν ισόπαλες με 7-7 και θα διεκδικήσουν στα αυριανά παιχνίδια της τελευταίας ημέρας της πρώτης φάσης των αγώνων την πρώτη θέση του δεύτερου ομίλου, που θα σημάνει παράλληλα την διεκδίκηση ενός μεταλλίου στους αγώνες.
Μεγάλη σε έκταση νίκη πέτυχε και η ανερχόμενη ομάδα του Ισραήλ με προπονητή τον Δημήτρη Μαυρωτά, επικρατώντας της Τσεχίας με 19-5.
ΤΣΕΧΙΑ-ΙΣΡΑΗΛ 5-19
Οκτάλεπτα: 1-8, 1-4, 1-2, 2-5
ΤΣΕΧΙΑ: Ντρίνκοβα 3, Χόλα 1, Μακόβσκα 1
ΙΣΡΑΗΛ: Μπογκατσένκο 5, Λεβί 3, Ρεγκέβ 2, Γιαακόβι 2, Ναμακστάνσκι 2, Σασοβέρ 2, Λίχτενσταϊν 1, Σελά 1, Μενακμάν 1.
ΙΣΠΑΝΙΑ-ΡΩΣΙΑ 15-8
Οκτάλεπτα: 3-2, 5-2, 4-1, 3-3
ΙΣΠΑΝΙΑ: Μπαρίλ 4, Αμορός 3, Λίντε 2, Βίβας 2, Σέκο 2, Ερνάντες 1, Ριβέρο 1. 
ΡΩΣΙΑ: Σαραφουντίνοβα 2, Πανφίλοβα 2, Λαπτέβα 1, Μπογκντάνοβα 1, Βοροντσόβα 1, Εστιφέεβα 1.
Η βαθμολογία του 4ου ομίλου μετά τους αγώνες της 2ης αγωνιστικής διαμορφώθηκε ως εξής:
Ισπανία 6 (33-14)
Ρωσία 3 (52-16)
Σλοβακία 3 (25-22)
Τουρκία 0 (5-63)
ΟΥΓΓΑΡΙΑ-ΙΤΑΛΙΑ 7-7
Οκτάλεπτα: 1-1, 4-3, 1-1, 1-2
ΟΥΓΓΑΡΙΑ: Ντάβιντ 3, Σάμπο 1, Πόζε 1, Ραμοτσάι 1, Ζαντλάιτνερ 1. 
ΙΤΑΛΙΑ: Γκιουστίνι 3, Κλατόβσκι 2, Σπαμπινάτο 1, Μπετίνι 1.
Η βαθμολογία του 2ου ομίλου διαμορφώθηκε ως εξής :
Ιταλία 4 (29-8)
Ουγγαρία 4 (22-14)
Ισραήλ 3 (26-20)
Τσεχία 0 (6-41)
Δύσκολη, αγχωτική, αλλά και πολύτιμη νίκη η Εθνική, 17-11 τη Σερβία
Αγχώθηκε και μας άγχωσε η Εθνική μας ομάδα υδατοσφαίρισης των Νεανίδων στον δεύτερο αγώνα της στον Α’ Όμιλο του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος, στο κολυμβητήριο του ΕΑΚ Βόλου, τη Δευτέρα (2/9) το βράδυ.
Τελικά, παρότι δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα κόντρα στη Σερβία, στα τρία πρώτα οκτάλεπτα, πήρε την πολύτιμη νίκη με 17-11 (με καλή εμφάνιση στην τέταρτη περίοδο), τη δεύτερη συνεχόμενη στη διοργάνωση και πάει φουλ για την πρωτιά στον Όμιλο και την απευθείας πρόκριση στα προημιτελικά, καθώς αντιμετωπίζει αύριο Τρίτη (3/9) στις 20.00 τη θεωρητικά αδύναμη Ρουμανία.
Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έδειξε σημαντικές αδυναμίες στην άμυνα, κυρίως από την περιφέρεια και στα ίσα, ενώ δέχθηκε και κόντρες (και παρότι στο λιγότερο πήγε καλά με 3/11). Απέναντι στις Σέρβες, που δείχνουν να έχουν κάνει σημαντική πρόοδο τα τελευταία χρόνια. Έτσι, ενώ προηγήθηκε και με 3 γκολ, 8-5 και 9-6, η Σερβία έφτασε να ισοφαρίσε με 9-9 στο 4.52 πριν από τη λήξη του τρίτου οκτάλεπτου. Σ΄εκείνο το σημείο ο ομοσπονδιακός προπονητής Κώστα Δήμου άλλαξε την τερματοφύλακα, βάζοντας την Ευαγγελία Καρύτσα στη θέση της Μαρίας Λάζαρη.
Γρήγορα άλλαξε η ψυχολογία, η άμυνα διορθώθηκε σημαντικά και βρίσκοντας επιθετικές λύσεις με όλους τους τρόπους, έφτασε στη νίκη με τα έξι γκολ διαφορά και το τελικό 17-11.
Η Ελλάδα είχε 9/15 π.π., 1/1 πέναλτι, 2 κόντρα, 1 φουνταριστό, 4 περιφέρεια.
Η Σερβία είχε 3/11 π.π, 1/1 πέναλτι, 1 φουνταριστό, 2 κόντρα, 4 περιφέρεια.
Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ ΤΟΥ ΣΚΟΡ:
Α’ ΟΚΤΑΛΕΠΤΟ: Νίνου 1-0 (π.π.) 7.35, Μουστακαρία 2-0 (π.π.) 5.42, Ίλιτς 2-1 (π.π.) 5.03, Άβντις 2-2 (π.π.) 4.22, Μπιτσάκου 3-2 (π.π.) 3.30, Άβντιτς 3-3 (περιφ.) 3.07, Τορνάρου 4-3 (κόντρα) 0.17.
Β’ ΟΚΤΑΛΕΠΤΟ: Ίλιτς 4-4 (π.π.) 7.18, Καϊάφα 5-4 (π.π.) 7.08, Τριχά 6-4 (περιφ.) 5.21, Άβντιτς 6-5 (περιφ.) 5.10, Μπιτσάκου 7-5 (φουντ.) 2.58, Μπόβαλη 8-5 (π.π.) 1.01, Χέλμη 9-5 (περιφ.) 0.24, Ίλιτς 9-6 (περιφ.) 0.03.
Γ’ ΟΚΤΑΛΕΠΤΟ: Λούγιτς 9-7 (περιφ.) 7.21, Σάρατς 9-8 (κόντρα) 6.03, Γκάσιτς 9-9 (πέναλτι) 4.52, Τριχά 10-9 (π.π.) 4.19, Μπιτσάκου 11-9 (κόντρα) 2.59.
Δ’ ΟΚΤΑΛΕΠΤΟ: Μίσκοβιτς 11-10 (φουντ.) 6.52, Μπόβαλη 12-10 (π.π.) 6.32, Νίνου 13-10 (πέναλτι) 5.51, Νίνου 14-10 (περιφ.) 3.24, Μιλίτσεβιτς 14-11 (κόντρα) 2.11, Τορνάρου 15-11 (π.π.) 1.43, Καϊάφα 16-11 (περιφ.) 1.06, Μπόβαλη 17-11 (π.π.) 0.21
ΕΛΛΑΔΑ – ΣΕΡΒΙΑ  17-11
Οκτάλεπτα: 4-3, 5-3, 2-3, 6-2.
ΕΛΛΑΔΑ (Κώστας Δήμου): Λάζαρη, Καϊάφα 2, Μουστακαρία 1, Σιούτη, Φουντωτού, Τσιμάρα, Νίνου 3, Μπόβαλη 3, Τορνάρου 2, Μπιτσάκου 3, Τριχά 2, Χέλμη 1, Καρύτσα.
ΣΕΡΒΙΑ: Κούτσερα, Ποπόφ, Μίσκοβιτς 1, Τεοντόροβιτς, Λούγιτς 1, Άβντιτς 3, Σάρατς 1, Μιλίτσεβιτς 1, Καπλάρεβιτς, Ίλιτς 3, Γκάσιτς 1, Ρόντσεβιτς, Ίβκοβιτς.
Διαιτητές: Βαν Ντούινεν (Ολλανδία),  Καστρίλι (Ελβετία).
Βαθμολογία (2 αγ.)
  1. Ελλάδα 6 (32-16)
  2. Σερβία 3 (31-28)
  3. Γαλλία 3 (17-23)
  4. Ρουμανία 0 (19-32)