Αποτελέσματα 3ης Ημέρας Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Water Polo Νεανίδων,1-8 Σεπτεμβριου 2019,Βόλος

Απευθείας στα προημιτελικά η Ισπανία, σημαντικές νίκες για Ρωσία, Σερβία και Μ. Βρετανία
Η Ισπανία νίκησε εύκολα και την Τουρκία με 23-5, το πρωί της τρίτης ημέρας (Τρίτη 3/9) του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Νεανίδων, στο κολυμβητήριο του ΕΑΚ Βόλου, έκανε το «3 στα 3» στον Δ’ Όμιλο και πήρε την πρωτιά, με την οποία σφράγισε την απευθείας πρόκριση στην 8άδα (προημιτελικά) της διοργάνωσης. Στα άλλα παιχνίδια του πρωϊνού προγράμματος:
Για τον ίδιο Όμιλο (Δ’) η Ρωσία επιβλήθηκε με 28-5 επί της Σλοβακίας, παίρνει τη δεύτερη θέση και πάει μ’ αυτήν στα χιαστί, όπως και οι Σλοβάκες, που είναι, όμως, τρίτες.
Σε παιχνίδι του Ομίλου της Ελλάδας (Α’) η Σερβία πέτυχε σημαντική νίκη επί της Γαλλίας με 13-11, βγαίνει 2η και θα αντιμετωπίσει στα χιαστί την 3η του Γ’ Μ. Βρετανία. Η Γαλλία μένει 3η, περνάει στα χιαστί και θα αντιμετωπίσει τη 2η του Γ’, που πιθανότατα θα είναι η Γερμανία (παίζει με την Ολλανδία το απόγευμα και οι Ολλανδέζες είναι το φαβορί για νίκη και πρωτιά).
Για τον Γ’ Όμιλο, η Βρετανία νίκησε 15-4 τη Βουλγαρία και πήρε -όπως είπαμε- την 3η θέση και τα χιαστί.
Αναλυτικά τα παιχνίδια με τη χρονική τους σειρά:
Μ. ΒΡΕΤΑΝΙΑ- ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ 15-4
Οκτάλεπτα: 4-1, 3-1, 4-0, 4-2.
Σκόρερ:
Μ. ΒΡΕΤΑΝΙΑ: Πουλ 3, Μαλόνεϊ 3, Κάμπελ – Λάμερτον 1, Χέντερσον 2, Σμιθ 1, Μπογουότερ 2, Άντριου 3.
ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ: Πανόφσκα 1, Ντιμίτροβα 1 Ιβ., Κιουμουρτζόεβα 1, Ντιμίτροβα Ρ. 1.
ΡΩΣΙΑ – ΣΛΟΒΑΚΙΑ 28-5
Οκτάλεπτα: 7-0, 7-3, 8-1, 6-1.
Σκόρερ:
ΡΩΣΙΑ: Πανφίλοβα 4, Τσερκάσοβα 1, Λάπτεβα 6, Μπογκντάνοβα 3, Βορόντσοβα 7, Γκολούμπεβα 2, Μπουκάνοβα 5.
ΣΛΟΒΑΚΙΑ: Χάλοτσκα 1, Σεντλάκοβα 1, Κολάροβα 3.
ΙΣΠΑΝΙΑ – ΤΟΥΡΚΙΑ 23-5
Οκτάλεπτα: 6-4, 9-0, 3-1, 5-0.
Σκόρερ:
ΙΣΠΑΝΙΑ: Καρντόνα Κος 2, Μανέρο 2, Μπαρίλ 2, Βίβας 4, Ροντρίγκεζ 2, Χερνάντεζ 3, Χερέντια 1, Λίντε 3, Σέτσο 2, Μάρτι 2.
ΤΟΥΡΚΙΑ: Βισά 2, Κοτς 1, Κότσακ 2.
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ Δ’ ΟΜΙΛΟΥ (Τελική σε 3 αγ.):
1. Ισπανία 9 (56-19)
2. Ρωσία 6 (80-21)
3. Σλοβακία 3 (30-50)
4. Τουρκία 0 (10-86)
ΣΕΡΒΙΑ – ΓΑΛΛΙΑ 13-11
Οκτάλεπτα: 4-3, 2-4, 4-2, 3-2.
Σκόρερ:
ΣΕΡΒΙΑ: Μίσκοβιτς 1, Άβντιτς 2, Καπλάρεβιτς 4, Ίλιτς 1, Γκάσιτς 3, Ρόντσεβιτς 2.
ΓΑΛΛΙΑ: Μπουλουκμπασί Κ. 2, Μπενλεκμπίρ 1, Χασιαουί 1, Χερτό 1, Βερνό 5, Ραντοσάβλιεβιτς 1.
Η Ιταλία κοντά στα μετάλλια
Η Ιταλία κατάφερε να επικρατήσει με 13 γκολ διαφορά του Ισραήλ και κατέκτησε την πρώτη θέση στον 2ο όμιλο του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος νεανίδων που γίνεται στο Βόλο. Οι Ιταλίδες, μετά το αποτέλεσμα της Ουγγαρίας που είχε προηγηθεί, χρειάζονταν μία νίκη με εννέα τέρματα διάφορα για να πάρουν την πρώτη θέση στην ισοβαθμία των δύο ομάδων.
Η πρώτη θέση του συγκεκριμένου ομίλου ισοδυναμεί με πρόκριση στην ημιτελική φάση της διοργάνωσης, αφού η Ιταλία καλείται να αντιμετωπίσει την νικήτρια του αγώνα Γερμανία – Γαλλία (παιχνίδι που θα γίνει στην προημιτελική φάση των αγώνων) και είναι το αδιαφιλονίκητο φαβορί για την επικράτηση.
Στα άλλα δύο παιχνίδια του απογευματινού προγράμματος της 3ης ημέρας των αγώνων, η Ολλανδία και η Ουγγαρία πέτυχαν πολύ εύκολες νίκες επί υποδεέστερων αντιπάλων.
Τα παιχνίδια:
ΟΥΓΓΑΡΙΑ – ΤΣΕΧΙΑ 21-0
Οκτάλεπτα : 7-0, 5-0, 3-0, 6-0
ΟΥΓΓΑΡΙΑ: Νταβίντ 6, Φόργκατς 5, Ντόμπι 4, Σάμπο 2, Πόζε 2, Ντομσόντι 1, Ζαντλάϊτνερ 1.
ΙΤΑΛΙΑ – ΙΣΡΑΗΛ 20-7
Οκτάλεπτα : 5-2, 4-2, 8-2, 3-1
ΙΤΑΛΙΑ: Μπετίνι 7, Γκιουστίνι 6, Γκαντ 2, Σπαμπινάτο 1, Νέστι 1, Ιαναρέλι 1, Ντι Μαρία 1, Κλατόβσκι 1. 
ΙΣΡΑΗΛ: Ρεγκέβ 2, Μπογκατσένκο 2, Λεβί 1, Φαρκάς 1, Σασόβερ 1.
Η τελική βαθμολογία του 2ου ομίλου:
Ιταλία 7 (49-15)
Ουγγαρία 7 (43-14)
Ισραήλ 3 (33-40)
Τσεχία 0 (6-62)
ΟΛΛΑΝΔΙΑ – ΓΕΡΜΑΝΙΑ 16-2
Οκτάλεπτα : 4-0, 5-2, 1-0, 6-0
ΟΛΛΑΝΔΙΑ: Βερμιούλεν 5, Κάμερμαν 4, Μέγιερ 2, Πλούγκε 1, Φαν ντε Βέλντε 1, Βλεεσάκερ 1, Μπας 1, Πάουλι 1. 
ΓΕΡΜΑΝΙΑ: Βάντερ 2.
Η τελική βαθμολογία του 3ου ομίλου
Ολλανδία 9 (73-4)
Γερμανία 6 (30-23)
Μ. Βρετανία 3 (19-40)
Βουλγαρία 0 (9-64)
Με περίπατο το “3 στα 3” η Εθνική, 31-6 τη Ρουμανία
Έναν ωραίο, βραδινό και υγιεινό περίπατο έκανε η Εθνική μας ομάδα υδατοσφαίρισης των Νεανίδων στον τρίτο αγώνα της στον Α’ Όμιλο του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος, στο κολυμβητήριο του ΕΑΚ Βόλου, την Τρίτη (3/9), κόντρα στη Ρουμανία.
Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα επικράτησε άνετα με 31-6, καθώς η διαφορά κλάσης με τις Ρουμάνες είναι τεράστια, πέτυχε την τρίτη νίκη της σε ισάριθμους αγώνες και σφράγισε και τυπικά την πρωτιά στον Όμιλο, που της δίνει την απευθείας πρόκριση στην 8άδα .
Έτσι τα κορίτσια του Κώστα Δήμου σκέπτονται πλέον μόνο τον σπουδαίο προημιτελικό της Πέμπτης (5/9), στις 20.00, όπου θα αντιμετωπίσουν τη νικήτρια του χιαστί αγώνα Ρωσία – Ισραήλ (θα γίνει αύριο Τετάρτη 4/9 στις 20.00). Πιθανότατα αντίπαλος θα είναι η ομάδα της Ρωσίας και πάνω σ’ αυτήν προσαρμόζει το σχέδιό του το επιτελείο της Εθνικής, με στόχο πλέον την πρόκριση στην 4άδα.
Η Ελλάδα ήταν απόλυτη κυρίαρχος στο ματς με τη Ρουμανία, ο ομοσπονδιακός τεχνικός Κώστας Δήμου χρησιμοποίησε όλες τις κοπέλες που είχε στη διάθεσή του στη 13άδα, δοκίμασε σχήματα και φυσικά βγήκαν πολλές κόντρες. Η Ελλάδα είχε 3/6 παίκτη παραπάνω, 3/4 πέναλτι. Η Ρουμανία είχε 3/4 παίκτη παραπάνω
Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ ΤΟΥ ΣΚΟΡ:
Α’ ΟΚΤΑΛΕΠΤΟ: Μπιτσάκου 1-0 (κόντρα) 7.37, Νίνου 2-0 (περιφ.) 6.10, Φουντωτού 3-0 (κόντρα) 5.47, Μπιτσάκου 4-0 (πέναλτι) 5.10, Τσιμάρα 5-0 (περιφ.) 4.17, Τορνάρου 6-0 (φουντ.) 2.04, Βιντικάν 6-1 (π.π.) 1.04, Καϊάφα 7-1 (φουντ.) 0.31.
Β’ ΟΚΤΑΛΕΠΤΟ: Ολτεάνου 7-2 (περιφ.) 7.13, Χέλμη 8-2 (πέναλτι) 6.50, Ολτεάνου 8-3 (π.π.) 6.10, Ξανθοπούλου 9-3 (π.π.) 5.49, Χέλμη 10-3 (περιφ.) 5.17, Χέλμη 11-3 (κόντρα) 3.40, Μπιτσάκου 12-3 (φουντ.) 2.33, Μουστακαρία 13-3 (περιφ.) 1.31, Μουστακαρία 14-3 (περιφ.) 0.08.
Γ’ ΟΚΤΑΛΕΠΤΟ: Τσιμάρα 15-3 (φουντ.) 7.16, Τσιμάρα 16-3 (κόντρα) 6.09, Νίνου 17-3 (περιφ.) 5.32, Φουντωτού 18-3 (περιφ.) 3.56, Νίνου 19-3 (κόντρα) 2.53, Νίνου 20-3 (περιφ.) 1.58, Νίνου 21-3 (κόντρα) 1.23, Τορνάρου 22-3 (φουντ.) 0.42.
Δ’ ΟΚΤΑΛΕΠΤΟ: Τριχά 23-3 (περιφ.) 7.30, Νίνου 24-3 (περιφ.) 7.06, Φουντωτού 25-3 (πέναλτι) 6.10, Τριχά 26-3 (περιφ.) 5.13, Μπιτσάκου 27-3 (φουντ.) 4.29, Μουστακαρία 28-3 (περιφ.) 3.38, Ολτεάνου 28-4 (περιφ.) 3.18, Μουστακαρία 29-4 (περιφ.) 2.52, Ολτεάνου 29-5 (περιφ.) 2.32, Καϊάφα 30-5 (π.π.) 2.22, Τσιμάρα 31-5 (π.π.) 1.31, Μπόνικα 31-6 (π.π.) 0.03.
ΕΛΛΑΔΑ – ΡΟΥΜΑΝΙΑ 31-6
Οκτάλεπτα: 7-1, 7-2, 8-0, 9-3.
ΕΛΛΑΔΑ (Κώστας Δήμου): Λάζαρη, Καϊάφα 2, Μουστακαρία 4, Ξανθοπούλου 1, Φουντωτού 3, Τσιμάρα 4, Νίνου 6, Μπόβαλη, Τορνάρου 2, Μπιτσάκου 4, Τριχά 2, Χέλμη 3, Καρύτσα.
ΡΟΥΜΑΝΙΑ: Τογκάνελ, Βίντικαν 1, Πιεντεμόντε, Σάβου, Ολτεάνου 4, Ροσμέντενιουτς, Νάγκι, Σάντου, Μπόνκα 1, Νεκουλάι, Φεσιόρου, Κριστέα, Ιλιέσκου.
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ Α’ ΟΜΙΛΟΥ (Τελική 3 αγ.):
1. ΕΛΛΑΔΑ 9 (9-47)
2. Σερβία 6 (44-39)
3. Γαλλία 3 (38-36)
4. Ρουμανία 0 (25-63)