ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ EUROLEAGUE KAI LEN TROPHY WATER POLO ΑΝΔΡΩΝ

Ευρωλίγκα (Γ΄ όμιλος, 3η ημέρα)

Ολυμπιακός-Παρτιζάν 7-9

Την τρίτη ήττα του σε ισάριθμους αγώνες στον Γ΄ όμιλο της Ευρωλίγκας υδατοσφαίρισης γνώρισε ο Ολυμπιακός, που έχασε χθες στον Πειραιά με 9-7 από την Παρτιζάν Βελιγραδίου.
Οι πρωταθλητές Σερβίας, που σημείωσαν την πρώτη νίκη τους στη διοργάνωση, προηγήθηκαν 6-1 στις αρχές της τρίτης περιόδου και οι «ερυθρόλευκοι» το μόνο που κατόρθωσαν ήταν να μειώσουν το σκορ.
Ο Θοδωρής Χατζηθεοδώρου επέστρεψε ως αντίπαλος του Ολυμπιακού και αποθεώθηκε από τους φίλους της ομάδας που είχαν γεμίσει το κολυμβητήριο του Πειραιά.
Τα οκτάλεπτα: 1-3, 0-2, 4-3, 2-1 Τα γκολ: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Φουντούλης 3, Βλοντάκης, Κομάντινα, Αφρουδάκης, Θεοδωρόπουλος ΠΑΡΤΙΖΑΝ: Πιγέτλοβιτς 3, Τσουκ 3, Ράντοβιτς 2, Ράτζεν Στον άλλο αγώνα του Γ΄ ομίλου, η Μλάντοστ νίκησε στο Ζάγκρεμπ την Μπαρτσελόνα με 10-4.
Ετσι, η βαθμολογία μετά από τρεις αγώνες διαμορφώνεται ως εξής: Μλάντοστ 9, Παρτιζάν 4, Μπαρτσελόνα 4, Ολυμπιακός 0.

LEN Trophy ανδρών (Φάση «16», β΄ αγώνας)

Πανιώνιος-Βουλιαγμένη 9-7

Ο Πανιώνιος ήταν ο νικητής του ελληνικού «εμφυλίου» στη φάση των «16» του LEN Trophy ανδρών στην υδατοσφαίριση και παράλληλα η ομάδα που πήρε την πρόκριση για τα προημιτελικά της διοργάνωσης.
Οι «κυανέρυθροι» επικράτησαν χθες 9-7 της Βουλιαγμένης στη Νέα Σμύρνη, στον δεύτερο μεταξύ τους αγώνα, και, σε συνδυασμό με τη νίκη τους με το ίδιο ακριβώς σκορ στο πρώτο παιχνίδι, πήραν το εισιτήριο για την οκτάδα.
Τα οκτάλεπτα: 3-2, 1-1, 3-2, 2-2

Τα γκολ:

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Παπαδόγκωνας 2, Μουρίκης 2, Μάζης, Κοκκινάκης, Θωμάκος, Τόμπσον, Καπότσης

ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ: Καρούντζος 2, Τίγκας, Ελμισιάν, Γούνας, Γκακ, Βλαχόπουλος

LEN Trophy ανδρών (Φάση «16», β΄ αγώνες)

Στους αγώνες ρεβάνς για τη φάση των «16» του LEN Trophy ανδρών στην υδατοσφαίριση σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα (σε παρένθεση το σκορ του πρώτου αγώνα):

Κόπερ (Σλοβενία)-Σίντεζ Καζάν (Ρωσία)            21-19  (8-9)

* Στα πέναλτι.
Κανονικός αγώνας 11-10, παράταση 13-12

Κόζιτσε (Σλοβακία)-Χόνβεντ (Ουγγαρία)             5-2   (8-14)

Οραντέα (Ρουμανία)-Φλωρεντία (Ιταλία)            10-5   (7-11)

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ-ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ                             9-7   (9-7)

Κάταρο (Μαυροβούνιο)-Φερεντσβάρος (Ουγγαρία)      6-4   (5-11)

Ποζίλιπο Νάπολι (Ιταλία)-Μαρσέιγ (Γαλλία)         9-9   (7-8)

* Στα πέναλτι.
Κανονικός αγώνας και παράταση 7-6

Μπρέσια (Ιταλία)-Σπαντάου (Γερμανία)              8-10  (19-8)

Σαβόνα (Ιταλία)-Γαλατάσαραϊ (Τουρκία)            15-4   (10-6)

Σε αγώνες για την 3η ημέρα της φάσης των ομίλων στη Ευρωλίγκα υδατοσφαίρισης σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

Α΄ ΟΜΙΛΟΣ

Ζέγκεντ (Ουγγαρία)-Πρίμορατς Κότορ (Μαυροβούνιο)          7-13

Γιάντραν Χέρτσεγκ Νόβι (Μαυροβούνιο)-Βάσας (Ουγγαρία)    11-10

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 3 αγώνες): Πρίμορατς Κότορ 6, Γιάντραν Χέρτσεγκ Νόβι 6, Βάσας 4, Ζέγκεντ 1.

Β΄ ΟΜΙΛΟΣ

Προ Ρέκο (Ιταλία)-Μπούντβα (Μαυροβούνιο)                 12-7

Βοϊβοντίνα (Σερβία)-Σπαρτάκ Βόλγκογκραντ (Ρωσία)         10-10

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 3 αγώνες): Προ Ρέκο 9, Σπαρτάκ Βόλγκογκραντ 4, Μπούντβα 3, Βοϊβοντίνα 1.

Γ΄ ΟΜΙΛΟΣ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-Παρτιζάν Βελιγραδίου (Σερβία)                  7-9

Μλάντοστ Ζάγκρεμπ (Κροατία)-Μπαρτσελόνα (Ισπανία)        10-4

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 3 αγώνες): Μλάντοστ Ζάγκρεμπ 9, Παρτιζάν Βελ.
4, Μπαρτσελόνα 4, Ολυμπιακός 0.

Δ΄ ΟΜΙΛΟΣ

Εγκερ (Ουγγαρία)-Πριμόριε Ριέκα (Κροατία)                 6-11

Γιουγκ Ντουμπρόβνικ (Κροατία)-Μπαρτσελονέτα (Ισπανία)    14-9

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 3 αγώνες): Γιουγκ Ντουμπρόβνικ 8, Πριμόριε Ριέκα 6, Μπαρτσελονέτα 3,  Έγκερ 0.