Αποτελέσματα Εθνικής Ομάδας Κολύμβησης στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα,14-28 Ιουλίου 2019,Γκουανζού-Νότια Κορέα

Όριο για το Τόκιο από Ντουντουνάκη και 4Χ100μ ελεύθερο
Η πρώτη ημέρα της Κολύμβησης στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ανδρών-Γυναικών, που διεξάγεται στη Νότια Κορέα, ξεκίνησε πολύ καλά για την Ελληνική αποστολή, με την Άννα Ντουντουνάκη να πετυχαίνει όριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2020, παίρνοντας παράλληλα το εισιτηρία για τον ημιτελικό στα 100μ πεταλούδα, καθώς το όριο έπιασαν και τα αγόρια των 4Χ100μ ελεύθερο, ενώ στον ημιτελικό προκρίθηκε και ο Κριπστιαν Γκολομέεβ στα 50μ πεταλούδα.
Η Άννα Ντουντουνάκη πραγματοποίησε καταπληκτική κούρσα, τερματίζοντας στην 9η θέση των προκριματικών, με χρόνο 57.88, πέρασε στην επόμενη φάση και θα βρίσκεται στην Ολυμπιάδα του Τόκιο.
Η ομάδα των 4Χ100μ ελεύθερο με τον Κρίστιαν Γκολομέεβ, τον Ανδρέα Βαζαίο, τον Γιάννη Γεωργακάκη και τον Απόστολο Χρήστου, μπορεί να μην πήρε το εισιτήριο για τον τελικό, καθώς με 3:14.44 κατέλαβε την 10η θέση, όμως έπιασε το όριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Τόκιο.
Στον ημιτελικό θα αγωνιστεί και ο Κρίστιαν Γκολομέεβ στα 50μ πεταλούδα, καθώς, με επίδοση 23.51, κατέλαβε την 13η θέση στα προκριματικά.
Ο Δημήτρης Νέγρης δεν κατάφερε να προκριθεί στον τελικό των 400μ ελεύθερο, ολοκληρώνοντας την προσπάθειά του στην 16η θέση με 3:50.81.
Εκτός τελικών οι Γκολομέεβ (9ος) και Ντουντουνάκη (15η)
Ο Κρίστιαν Γκολομέεβ και η Άννα Ντουντουνάκη δεν κατάφεραν να προκριθούν στον τελικό των αγωνισμάτων τους, την Κυριακή (21/7) στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Νότιας Κορέας.
Ο πρωταθλητής μας έφτασε πολύ κοντά στο εισιτήριο για τον τελικό στα 50μ πεταλούδα, όμως με χρόνο 23.29 τερμάτισε στην 9η θέση, οκτώ μόλις δέκατα πισω από την προνομιούχο 8η θέση.
Εκτός τελικού έμεινε και η Άννα Ντουντουνάκη στα 100μ πεταλούδα, καθώς κατέλαβε την 15η θέση στον ημιτελικό, με επίδοση 27.99.
Στον ημιτελικό των 100μ ύπτιο ο Απόστολος Χρήστου
Η δεύτερη ημέρα (22/7) της Κολύμβησης στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ανδρών-Γυναικών, που διεξάγεται στη Γκουανκζού, ξεκίνησε με τον Απόστολο Χρήστου να παίρνει το εισιτήριο για τον ημιτελικό στα 100μ ύπτιο.
Ο Έλληνας αθλητής κολύμπησε σε χρόνο 53.82, τερματίζοντας στην 12η θέση της συνολικής κατάταξης στα προκριματικά και προκρίθηκε στον ημιτελικό. Με τον ταχύτερο χρόνο (1ο) πέρασε ο Κινέζος Ζιάου Χου με 52.85, ενώ την πρώτη τριάδα συμπλήρωσε ο Βραζιλιάνος Γκιγέρμε Γκουίντο (2ος) με 52.95 και ο Μίτσελ Λάρκιν (3ος) από την Αυστραλία με 53.12.
Δεν προκρίθηκε στον τελικό των 100μ ύπτιο ο Απόστολος Χρήστου (10ος)
Ο Απόστολος Χρήστου βελτίωσε την επίδοσή του στον ημιτελικό των 100μ ύπτιο, τη Δευτέρα (22/7), στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Νότιας Κορέας, όμως δεν κατάφερε να προκριθεί στον τελικό.
Ο Έλληνας αθλητής πραγματοποίησε καλή επίδοση, καταλαμβάνοντας τη 10η θέση, με 53.56. Πρώτος πήρε το εισιτήριο για τον τελικό ο Κινέζος Ζιάου Σου με 52.17, πετυχαίνοντας ρεκόρ αγώνων, ενώ ακολούθησε ο Αμερικανός Ράιαν Μέρφι και ο Ρώσος Ευγένι Ρίλοφ με τον ίδιο χρόνο (52.44).
Δεν έπιασε το όριο για Τόκιο ο Νέγρης στα 800μ, 22η θέση στη γενική κατάταξη
Μακριά από τον στόχο του που ήταν μια επίδοση ώστε να πιάσει το όριο για τους Ολυμπιακούς αγώνες του Τόκιο στα 800μ. ελεύθερο έμεινε ο Δημήτρης Νέγρης. Ο 21χρονος κολυμβητής τερμάτισε στα προκριματικά σε 7.58.99 πολύ μακρυά από το όριο που ήταν 7.54.31 και κατετάγη 22ος μεταξύ 38 αθλητών που πήραν μέρος στο αγώνισμα.
«Άγγιξε» την πρόκριση στα 200μ μικτή ατομική ο Ανδρέας Βαζαίος (17ος)
Ο Ανδρέας Βαζαίος έχασε την πρόκριση στον ημιτελικό των 200μ μικτής ατομικής για 0.04 δευτερόλεπτα, την Τετάρτη (24/7), στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ανδρών-Γυναικών, που διεξάγεται στη Γκουανκζού της Νότιας Κορέας, ενώ έλαβαν μέρος τρεις ακόμα Έλληνες κολυμβητές και κολυμβήτριες στα προκριματικά.
Ο Έλληνας αθλητής ολοκλήρωσε την προσπάθειά του σε 1:59.80, καταλαμβάνοντας την 17η θέση και δεν κατάφερε να πάρει το εισιτήριο για τον ημιτελικό, χάνοντας την πρόκριση για 0.04 δευτερόλεπτα.
Στα 50μ ύπτιο, η Νόρα Δράκου τερμάτισε 21η με 28.48, ενώ η Άννα Ντουντουνάκη, στα 200μ πεταλούδα, κατετάγη 25η, με επίδοση 2:13.83. Στα 100μ ελεύθερο, ο Γιάννης Γεωργακάκης πήρε την 55η θέση στα προκριματικά, με χρόνο 50.48.
Εικοστός τέταρτος ο Χρήστου, τριακοστή η Δράκου
Με δύο Ελληνικές συμμετοχές συνεχίστηκε την Πέμπτη (25/7) το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κολύμβησης Ανδρών-Γυναικών, στην Γκουανκζού της Νότιας Κορέας.
Ο Απόστολος Χρήστου κατέλαβε την 24η θέση στα 200μ ύπτιο, με επίδοση 1:59.42 και δεν κατάφερε να πάρει το εισιτήριο για τον ημιτελικό.
Εκτός συνέχειας έμεινε και η Νόρα Δράκου στα 100μ ελεύθερο, καθώς ολοκλήρωσε την προσπάθειά της στην 30η θέση, με χρόνο 55.50.
«Τορπίλη» ο Γκολομέεβ, στον τελικό με τον 4ο χρόνο
Ο Κρίστιαν Γκολομέεβ απέδειξε για ακόμα μία φορά ότι ανήκει στους κορυφαίους κολυμβητές στον κόσμο, καθώς πήρε το εισιτήριο για τον τελικό των 50μ ελεύθερο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Γκουανκζού, την Παρασκευή (26/7).
Ο Έλληνας αθλητής ήταν πραγματική «τορπίλη» στον ημιτελικό και με επίδοση 21.60 προκρίθηκε στον τελικό του Σαββάτου (26/7), έχοντας τον 4ο καλύτερο χρόνο. Πρώτος πέρασε ο Αμερικανός Κάλεμπ Ντρέσελ με 21.18, ενώ την πρώτη τριάδα συμπλήρωσε ο Βραζιλιάνος Μπρούνο Φράτους (2ος) με 21.53 και ο Βρετανός Μπέντζαμιν Προυντ (3ος) με 21.56.
Η Άννα Ντουντουνάκη ολοκλήρωσε την προσπάθειά της στα 50μ πεταλούδα σε χρόνο 26.31 και τερμάτισε στην 15η θέση, χωρίς να παίρνει το εισιτήριο για τον τελικό του αγωνίσματος.
Έτοιμος για τελικό ο Απόστολος Χρήστου. Εξαιρετική κούρσα το πρωί στα 50μ. ύπτιο και άνετη πρόκριση στον απογευματινό ημιτελικό. «Ο τελικός είναι στα μέτρα μου»

Μια θέση στον απογευματινό ημιτελικό των 50μ. υπτίου εξασφάλισε ο Απόστολος Χρήστου κατά την διάρκεια των πρωινών προκριματικών της προτελευταίας μέρας του 18οΠαγκοσμίου πρωταθλήματος κολύμβησης στην Γκουανζού της Νότιας Κορέας.

Ο 23χρονος κολυμβητής τερμάτισε σε 25.00 και κατέλαβε την 9ηθέση ανάμεσα στους 40 που πήραν μέρος στο αγώνισμα εξασφαλίζοντας μια ακόμα προσπάθεια για να περάσει στον μεγάλο τελικό της Κυριακής. «Για πρωί ήταν πολύ καλή κούρσα. Ήμουν καλά , χαλαρός ήρεμος , έχει φύγει η πίεση όσο περνάνε οι μέρες .Πετύχαμε τον πρώτο στόχο που ήταν να περάσω στον ημιτελικό . Ο τελικός είναι στα μέτρα μου πιστεύω για άλλη μια φορά με περισσότερη ηρεμία πιστεύω το απόγευμα θα τα καταφέρω. Έχω ατομικό ρεκόρ 24.88 , θα ήμουν ικανοποιημένος με ένα νέο ατομικό ρεκόρ αλλά έχω και τον τελικό στο μυαλό μου οπότε αναλόγως ή ατομικό ρεκόρ ή τελικός , ελπίζω και τα δυο».
Ο Απόστολος Χρήστου θα τρέξει τον 2οτου ημιτελικό στο 18οΠαγκόσμιο πρωτάθλημα μετά τα 100μ. ύπτιο όπου κατετάγη 10οςκι έχασε για πολύ λίγο την είσοδό του στον τελικό.
Άδοξο φινάλε για τη Δράκου στα 50μ. ελεύθερο. Ούτε όριο ούτε ημιτελικός «Από τα πιο άσχημα μίτιγκ που έχω αγωνιστεί. Κάτι πρέπει να αλλάξω»
Ούτε η κούρσα των 50μ. ελευθέρου βγήκε στην Νόρα Δράκου που φεύγει από την Κορέα χωρίς να έχει πετύχει κανένα στόχο και κυρίως κανένα όριο για τους Ολυμπιακούς του Τόκιο που κυνηγούσε. Η 26χρονη κολυμβήτρια πήρε την 21η θέση στον προκριματικό των 50μ. ελευθέρου με χρόνο 25.19, έμεινε εκτός ημιτελικού αλλά και μακριά από το όριο που ήταν 24.77. Έτσι ολοκληρώνει την παρουσία της στο 18ο Παγκόσμιο πρωτάθλημα με δυο 21ες θέσεις στα 50μ. ύπτιο και ελεύθερο και μια 30η στα 100μ. ελεύθερο αλλά και επιδόσεις μακριά από τα ρεκόρ της.
«Φαινόμενο» Γκολομέεβ, Παγκόσμιος ασημένιος στα 50μ ελεύθερο, έκανε υπερήφανους όλους τους Έλληνες.Στο τελικό των 50μ ύπτιο με ατομικό ρεκόρ ο Απόστολος Χρήστου (8ος)
Ο Κρίστιαν Γκολομέεβ απέδειξε ότι είναι ένα κολυμβητικό «φαινόμενο», καταφέρνοντας να ανέβει στο δεύτερο υψηλότερο σκαλί του βάθρου στα 50μ ελεύθερο, το Σάββατο (27/7) στο Παγκόαμιο Πρωτάθλημα της Νότιας Κορέας και πέτυχε μία τεράστια διάκριση, κάνοντας υπερήφανη όλη τη χώρα.
Το ασημένιο μετάλλιο του Κρίστιαν Γκολομέεβ ήρθε 14 χρόνια μετά το χρυσό του Άρη Γργοριάδη στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Μόντρεαλ (2005) στα 50μ ύπτιο.
Ο Έλληνας κολυμβητής ήταν εξαιρετικός στον τελικό, τερματίζοντας στη 2η θέση με 21.45 και κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο. Το χρυσό πήρε ο Αμερικανός Κάλεμπ Ντρέσελ με 21.04, ενώ ο Βραζιλιάνος Μπρούνο Φράτους τερμάτισε, επίσης, σε χρόνο 21.45 και βρέθηκε στην ίδια θέση με τον Γκολομέεβ.
Για τον Κρίστιαν ήταν το δεύτερο συνεχόμενο μετάλλιο (ασημένιο κι αυτό), μετά το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα πέρυσι στη Γλασκώβη, σε κορυφαία διοργάνωση, η δικαίωση ενός μεγάλου αγώνα, η δικαίωση ενός μεγάλου μαχητή.
Λίγη ώρα μετά το ασημένιο μετάλλιο του Κρίστιαν Γκολομέεβ στα 50μ ελεύθερο, ο Απόστολος Χρήστου έβαλε στόχο μία ακόμα επιτυχία για την Ελληνική αποστολή, στο Παγκόμσιο Πρωτάθλημα της Νότιας Κορέας, παίρνοντας το εισιτήριο για τον τελικό στα 50μ ύπτιο, το Σάββατο (27/7).
Ο Απόστολος Χρήστου πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση στον ημιτελικό, όπου με επίδοση 24.86 έκανε ατομικό ρεκόρ και κατέλαβε την 8η θέση, ενώ παράλληλα προκρίθηκε στον τελικό του αγωνίσματος. Με τον καλύτερο χρόνο (1ο) πέρασε ο Ρώσος Κλίμεντ Κολέσνικοβ με 24.35, ενώ την πρώτη τριάδα συμπλήρωσε ο Ρουμάνος Ρόμπερτ Γκλίντα (2ος) με 24.53 και ο Ρώσος Έβγκενι Ρίλοβ με 24.56.
Το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Γκουανκζού ολοκληρώθηκε την Κυριακή (28/7), με μία ακόμα σπουδαία διάκριση, αυτή τη φορά από τον Απόστολο Χρήστου, ο οποίος συμμετείχε στον τελικό των 50μ ύπτιο, όπου κατέλαβε την 8η θέση, σημειώνοντας, παράλληλα, Πανελλήνιο ρεκόρ.
Ο Έλληνας κολυμβητής πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση στην τελική κούρσα, δείχνοντας ότι τα επόμενα χρόνια θα είναι εκ των πρωταγωνιστών στην Παγκόσμια Κολύμβηση και με επίδοση 24.75, τερμάτισε 8ος, ενώ κατέρριψε ρεκόρ 10 χρόνων, που κατείχε ο Άρης Γρηγοριάδης από τις 1/8/2009 με χρόνο 24.77. Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Νοτιοαφρικανός Ζαν Βαντέλ με 24.43, με την τριάδα του βάθρου να συμπληρώνει ο Ρώσος Εβγκένι Ρίλοβ (2ος) με 24.49 και ο, επίσης Ρώσος, Κλίμεντ Κολέσνικοβ με 24.51.