ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ ΟΡΕΝ ΤΗΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΑΘΛΗΤΙΚΗΣ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑΣ ΑΤΟΜΩΝ με ΑΝΑΠΗΡΙΕΣ (ΕΑΟΜ ΑμεΑ),11-13 ΙΟΥΝΙΟΥ ΟΑΚΑ ΑΘΗΝΑ (50μ)

Με επτά νέα πανελλήνια ρεκόρ άνοιξε η αυλαία της δεύτερης ημέρας του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Κολύμβησης Open που διεξάγεται στο Ολυμπιακό Κολυμβητήριο (ΟΑΚΑ) από 11-13 Ιουνίου 2010 και διοργανώνεται από την Εθνική Αθλητική Ομοσπονδία Ατόμων με Αναπηρίες (ΕΑΟΜ ΑμεΑ).

AMEA OPEN GREEK CHAMPIONSHIPS 2010_Official Results

Στους αγώνες μετέχουν συνολικά περισσότεροι από 200 κολυμβητές ? κολυμβήτριες από δέκα χώρες. Να σημειωθεί ότι στην πρώτη ημέρα των αγώνων, δηλαδή την Παρασκευή (11/6) σημειώθηκαν επτά νέες εθνικές επιδόσεις.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα :

100 μ ελεύθερο (Γ)

S14: 1. Βασιλική Κίτσου (ΦΙΛΙΠΠΟΣ) 1:37.26,

S11: Τεηλορ Χέτρικ (ΗΠΑ) 1:32.53,

S13:1 . Κόλην Γιανγκ (ΗΠΑ) 1:20.66, 2. Αννα Φαφαλιού (ΟΜΗΡΟΣ) 1:30.93,

S9: 1. Καμίλ Κρουζ (Βραζιλία) 1:11.02, 2. Ευθυμία Γκουλή (ΗΡΟΔΙΚΟΣ) 1:17.83 (ΝΠΡ),

S10: 1. Μαγδαληνή Σηφάκη (ΜΕΓΑΛΟΝΗΣΟΣ) 2:31.36,

S7: 1. Βερόνικα Αλμέιντα (Βραζιλία) 1:30.44, 2. Ανδριάνα Γαλατίδου (ΦΙΛΙΠΠΟΣ) 1:53.46,

S8: 1. Μαρία Σιδερη (ΘΕΡΜΑΙΚΟΣ) 1:46.92 (ΝΠΡ),

S6: 1. Μισέλ Φίσσερ (ΗΠΑ) 1:31.68, 2. Χριστίνα Ταρατόρη (ΜΕΓΑΛΟΝΗΣΟΣ) 1:39.58 (ΝΠΡ),

S4: Εντένια Γκαρσία (Βραζιλία) 2:03.77, …3. Μαρία Τεκνη (ΘΕΡΜΑΙΚΟΣ) 3:08.79, S5: 1. Ανίτα φατίς (Γαλλία) 1:29.46, 3. Νικολέτα Ζέρβα (ΠΡΩΤΟΠΟΡΟΙ) 3:06.48, S2: 1.Μαρία Καλπακίδου (ΦΙΛΙΠΠΟΣ) 2:59.33,

S3: 1. Σεμίχα Ριζάογλου (ΗΡΟΔΙΚΟΣ) 2:3531 (ΝΠΡ).

100μ ελεύθερο (Α)

S1: 1. Χρήστος Ταμπαξής (ΠΑΣΚΑ) 2:50.82 (ΝΠΡ),

S2: 1. Γιώργος Καπελλάκης (ΜΕΓΑΛΟΝΗΣΟΣ) 2:36.98,

S3: Λεωνίδας Ηλιάδης (ΦΙΛΙΠΠΟΣ) 2:45.87,

S5: Ντανιέλ Ντιαζ (Βραζιλία) 1:12.23, 2. Δημήτρης Γαλατάς (ΜΕΓΑΛΟΝΗΣΟΣ) 1:31.99,

S6: 1. Παναγιώτης Χρηστάκης (ΜΕΓΑΛΟΝΗΣΟΣ) 1:17.15,

S7: Νίκος Τσότρας (ΜΕΓ. ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ 1994) 1:10.17,

S8: 1.Παναγιώτης Σταματονικολός (ΑΕΤΟΙ) 1:24.78,

S9: 1. Μάθιους Σίλβα (Βραζιλία) 1:06.12, …3. Θόδωρος Ματουσίδης (ΗΡΟΔΙΚΟΣ) 1:15.46,

S10: 1. Αντρέ Εστέβεζ (Βραζιλία) 52.17, …4. Χριστόδουλος Γλάρος (ΗΡΟΔΙΚΟΣ) 1:07.87,

S11: 1. Θαρόν Ντρέικε (ΗΠΑ) 1:12.21, S12: 1. Αργύρης Κουμτζής (ΑΣΤ ΗΦΑΙΣΤΟΣ) 1:27.95 (ΝΠΡ)

S13: 1. Τσάρλς Μπούνερ (Νότ. Αφρική) 54.81, 2. Χαράλαμπος Ταυγανίδης (ΜΕΓΑΛΟΝΗΣΟΣ) 55.01,

S14: 1. Γιώργος Βουζουνεράκης (ΑΕΤΟΙ) 1:19.08.

50μ πεταλούδα  (Γ)

S5: Τζοάνα Μαρία Νέβες (Βραζιλία) 59.54,

S6: 1. Χριστίνα Ταρατόρη (ΜΕΓΑΛΟΝΗΣΟΣ) 59.72,

50μ πεταλούδα  (Α):

S5: 1. Αντώνης Τσαπατάκης (ΜΕΓΑΛΟΝΗΣΟΣ) 50.89 (ΝΠΡ),

S7: 1. Τζουμπέι Κιμούρα (Ιαπωνία) 35.04, 2. Νίκος Τσότρας (ΜΕΓ. ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ) 38.09.

100 μ πρόσθιο (Γ)

S5: 1. Χρυσούλα Αντωνιάδου (ΦΙΛΙΠΠΟΣ) 2:16.73

S6: 1. Μισέλ Φίσερ (ΗΠΑ) 2:23.27, 2. Χριστίνα Τσαρατόρη (ΜΕΓΑΛΟΝΗΣΟΣ) 2:31.92

S7: 1. Μαρία Σιδέρη (ΘΕΡΜΑΙΚΟΣ) 2:33.98

S8: 1. Μανάμι Νομούρα (Ιαπωνία) 1:30.73, 2. Ευθυμία Γκουλή (ΗΡΟΔΙΚΟΣ) 1;45.03

S11: 1. Τέηλορ Χέντρικ (ΗΠΑ) 1:51.72

S12: 1. Καρολίνα Πελεντρίτου (Κύπρος) 1:19.50,

S13: 1. Κολήν Γιάνγκ (ΗΠΑ) 1:34.16

S14: 1. Μαρία Κουτάντου (ΖΩΟΔΟΧΟΣ ΠΗΓΗ) 2:35.83

100μ πρόσθιο (Α)

S4: 1. Ντανιέλ Ντιάζ (Βραζιλία) 1:39.89, 2.Αντώνης Τσαπατάκης (ΜΕΓΑΛΟΝΗΣΟΣ) 1:49.18 (ΝΠΡ)

S5: 1. Χρήστος Ναλμπάντης (ΦΙΛΙΠΠΟΣ) 2:27.41

S6: 1. Τζουμπέι Κιμούρα (Ιαπωνία) 1:34.08 (Ν.Ρ. ΑΣΙΑΣ), 2. Χαράλαμπος Παπαιωάννου (ΜΕΓΑΛΟΝΗΣΟΣ) 1:37.58

S8: 1. Ντάλτον Χέντερσεν (ΗΠΑ) 1:27.12, 2. Παναγιώτης Σταματονικολός (ΑΕΤΟΙ) 1:48.55

S9: 1. Μάθιους Σίλβα (Βραζιλία) 1:21.98, 2. Δημοσθένης Μιχαλεντζάκης (ΗΡΟΔΙΚΟΣ) 1:41.98

S11: 1. Θάρον Ντρέηκ (ΗΠΑ) 1:27.75

S12: Αργύρης Κουμτζής (ΑΣΤ ΗΦΑΙΣΤΟΣ) 1:50.56 (ΝΠΡ)

S14: Χρήστος Ομερίδης (ΦΙΛΙΠΠΟΣ) 1:48.24

100μ πεταλούδα (Α)

S14: 1. Κώστας Αθανασιάδης (ΦΙΛΙΠΠΟΣ) 1:59.93 (ΝΠΡ)
S8: 1. Αντώνης Γέργος (ΠΑΝΣΕΡΡΑΙΚΟΣ) 2:00.82

S9: 1. Δημοσθένης Μιχαλεντζάκης (ΗΡΟΔΙΚΟΣ) 1:25.16

S13: 1. Τσάρλς Μπούνερ (Νοτ. Αφρική) 1:03.30, S10: 1. Αντρέ Εστεβες (Βραζιλία) 57.96, 3. Στέφανος Ιωαννίδης (ΜΕΓ. ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ) 1:43.36

100μ πεταλούδα (Γ)

S8: 1. Μανάμι Νομούρα (Ιαπωνία) 1:21.63

S9: 1. Ευθυμία Γκουλή (ΗΡΟΔΙΚΟΣ) 1:36.17

150μ μικτή ατομική (Α)

S3: 1. Τζόναθαν Χέιντερ (ΗΠΑ) 4:58.88

S4: 1. Βασίλης Τσαγκάρης (ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ) 3:42.80

4 X 50 μ μικτή (Α)

S3: 1. ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Φοίβος Φασιάς, Κυριάκος Χατζημιχάλης, Χρήστος Ναλμπάντης, Τριαντάφυλλος Αναγνωσταράς) 6:37.28
4 Χ 100 μ μικτή (Γ)

S5-7: 1.ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Μαρίνα Φωτίου, Χρυσούλα Αντωνιάδου, Ανδριάνα Γαλατίδου, Βασιλική Σαμαρά) 12:37.34
4 Χ 100 μ μικτή (Α)

S14:1. Ιράκ 6:0505 (Τζαβαντ Τζουνταχ, Ραφιντ Αμντουλχαντι, Χαμζαχ Χαμές, Ναζαρ Αμπνταλραζακ), 2. ΗΡΟΔΙΚΟΣ 8:29.52 (Αλέξανδρος Ταξιλδάρης, Χριστοδουλος Γλάρος, Δημοσθένης Μιχαλεντζάκης, Θοδωρής Ματουσίδης) .

Με ένα νέο παγκόσμιο έπεσε η αυλαία του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Κολύμβησης Open που διεξάγεται στο Ολυμπιακό Κολυμβητήριο (ΟΑΚΑ) και διοργανώνεται από την Εθνική Αθλητική Ομοσπονδία Ατόμων με Αναπηρίες (ΕΑΟΜ ΑμεΑ).

Το παγκόσμιο ρεκόρ σημειώθηκε στα 50μ ύπτιο (S1) από τον 33χρονο Χρήστο Ταμπαξή, ο οποίος θεωρείται μια από τις μεγαλύτερες μορφές του Παραολυμπιακού Κινήματος στη χώρα μας.  Έχει πάρει μέρος σε τέσσερις Παραολυμπιακούς Αγώνες (Ατλάντα, Σίδνεϊ, Αθήνα, Πεκίνο) και στην καριέρα του έχει κατακτήσει τέσσερα μετάλλια σε Παραολυμπιακούς (2 χρυσά και 2 ασημένια), έξι μετάλλια σε παγκόσμια πρωταθλήματα (5 χρυσά και 1 χάλκινο) και έξι μετάλλια σε ευρωπαικά πρωταθλήματα (4 χρυσά και δυο ασημένια). Ο Ταμπαξής κάλυψε την απόσταση σε 1:20.01.