Αποτελέσματα Εθνικού Πρωταθλήματος Καλλιτεχνικής (Συγχρονισμένης) Κολύμβησης,17-20 Σεπτεμβρίου 2020,Ο.Α.Κ.Α.

«Χρυσή» η Ευαγγελία Πλατανιώτη στον τελικό του Τεχνικού Σόλο

Με την Ευαγγελία Πλατανιώτη να ανεβαίνει στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου, στον τελικό του Τεχνικού Σόλο, άνοιξε η αυλαία του Εθνικού Πρωταθλήματος Καλλιτεχνικής Κολύμβησης, την Πέμπτη (17/9), στο κολυμβητήριο του ΟΑΚΑ.

Η αθλήτρια του ΑΝΟ Μεταμόρφωσης προσέθεσε ένα ακόμα χρυσό μετάλλιο στην πλούσια τροπαιοθήκη της, συγκεντρώνοντας 90.1907 βαθμούς, με την Εβελίνα Παπάζογλου (2η), επίσης του ΑΝΟ Μεταμόρφωσης, με 88.6858 βαθμούς και την Μαρία-Έλλη Αλζικούζη του ΝΟ Βουλιαγμένης (3η), με 84.9569 να συμπληρώνουν την τριάδα του βάθρου.

Το Εθνικό Πρωτάθλημα θα συνεχιστεί την Παρασκευή (18/9) και θα ολοκληρωθεί την Κυριακή (20/9), ενώ στο ΟΑΚΑ βρέθηκε και ο Πρόεδρος της Κολυμβητικής Ομοσπονδίας, Δημήτρης Διαθεσόπουλος.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα στο Τεχνικό Σόλο:

1. Ευαγγελία Πλατανιώτη (ΑΝΟ Μεταμόρφωσης)   90.1907

2. Εβελίνα Παπάζογλου (ΑΝΟ Μεταμόρφωσης)   88.6858

3. Μαρία-Έλλη Αλζικούζη (ΝΟ Βουλιαγμένης)   84.9569

4. Βιολέτα Ζουζούνη (ΝΟ Χανίων)   82.7709

5. Ελένη Φραγκάκη (ΝΟΒΑ)   81.7977

6. Κρυσταλλένια Γιαλαμά (Ωρίωνας)   80.9198

7. Ζωή Καραγγέλου (ΝΟΒΑ)   77.6718

8. Ιφιγένεια Κρομμυδάκη (ΝΟ Χανίων)   76.5350

9. Μαρία Καραπαναγιώτου (Ηρακλής)   75.7287

10. Ευθαλία-Δέσποινα Παγώνη (ΝΟΒΑ)   72.5683

11. Ναταλία Λαγού (ΝΟ Βουλιαγμένης)   70.7233

12. Κωνσταντίνα Φιλέντα (Πανσερραϊκός)   68.6550

13. Αικατερίνη Λογοθέτη (Νηρέας Χαλανδρίου)   66.7347

14. Θάλεια Δάμπαλη (Πανσερραϊκός)   66.2723

15. Κωνσταντίνα Αγγελοπούλου (Ηρακλής)   65.0410

16. Βαρβάρα Αναστασίου (Αρίων Γλυφάδας)   63.9646

17. Λυδία Παπαναστασίου (Αρίων Γλυφάδας)   62.4974

18. Χριστίνα Γάλη (Ηρακλής)   61.8967

19. Γλυκερία Ταράζα (Ωρίωνας)   61.7459

Κυρίαρχος στο Τεχνικό Ομαδικό ο ΑΝΟ Μεταμόρφωσης

Η δεύτερη ημέρα στο Εθνικό Πρωτάθλημα Καλλιτεχνικής Κολύμβησης, που διεξάγεται στο ΟΑΚΑ, ξεκίνησε την Παρασκευή (18/9), με τον τελικό στο Τεχνικό Ομαδικό, όπου ο ΑΝΟ Μεταμόρφωσης ανέβηκε στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου.

Στον τελικό στο Τεχνικό Ομαδικό, ο ΑΝΟ Μεταμόρφωσης πήρε το χρυσό μετάλλιο με την Γεωργία Βασιλοπούλου, τη Βάγια-Σταυρούλα Ελένη, την Πηνελόπη Καραμέσιου, τη Δανάη Καριώρη, την Αντριάνα Μισίκεβιτς, τη Βασιλική Μολώζη, την Αικατερίνη Μπέκου, την Εβελίνα Παπάζογλου, τη Γεωργία Ζώταλη και την Ευριδίκη-Βάγια Μυλωνά, οι οποίες συγκέντρωσαν 84.9545 βαθμούς. Τη δεύτερη θέση κατέλαβε ο ΝΟΒΑ, μαζεύοντας 80.7633 βαθμούς, ενώ την τριάδα του βάθρου συμπλήρωσε ο ΝΟ Βουλιαγμένης με 80.3817 βαθμούς.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα στο Τεχνικό Ομαδικό:

  1. ΑΝΟ Μεταμόρφωσης   84.9545

  2. ΝΟΒΑ   80.7633

  3. ΝΟ Βουλιαγμένης   80.3817

  4. ΝΟ Χανίων   77.3411

  5. Πανσερραϊκός   74.9729

  6. Ωρίωνας   69.7207

  7. Αρίων Γλυφάδας   68.2729

  8. Ηρακλής   66.1868

Χρυσό μετάλλιο στο Τεχνικό Ντουέτο για Πλατανιώτη – Παπάζογλου

Ολοκληρώθηκε η δεύτερη ημέρα στο Εθνικό Πρωτάθλημα Καλλιτεχνικής Κολύμβησης που διεξάγεται στο ΟΑΚΑ, την Παρασκευή (18/9), με την Ευαγγελία Πλατανιώτη και την Εβελίνα Παπάζογλου να είναι οι “χρυσές” νικήτριες στον τελικό του Τεχνικού Ντουέτου.

Οι δύο αθλήτριες του ΑΝΟ Μεταμόρφωσης πήραν το χρυσό μετάλλιο, συγκεντρώνοντας 89.6719 βαθμούς, με την τριάδα του βάθρου να συμπληρώνει η Γεωργία Βασιλόπουλου και η Δανάη Καριώρη (2η θέση), επίσης του ΑΝΟ Μεταμόρφωσης, με 82.7758 βαθμούς και η Μαρία-Έλλη Αλζιγκούζη και η Ελένη Παπανδρέου του ΝΟ Βουλιαγμένης, με 82.6422 βαθμούς.

Αναλυτικά η τελική κατάταξη:

  1. Ευαγγελία Πλατανιώτη, Εβελίνα Παπάζογλου (ΑΝΟ Μεταμόρφωσης) 89.6719

  2. Γεωργία Βασιλοπούλου, Δανάη Καριώρη (ΑΝΟ Μεταμόρφωσης) 82.7758

  3. Μαρία-Έλλη Αλζιγκούζη, Ελένη Παπανδρέου (ΝΟ Βουλιαγμένης) 82.6422

  4. Ζωή Καραγγέλου, Ελένη Φραγκάκη (ΝΟΒΑ) 80.5869

  5. Πηνελόπη Καραμέσιου, Αντριάνα Μισίκεβιτς (ΑΝΟ Μεταμόρφωσης) 78.8435

  6. Ελένη Δελληγιάννη, Ελένη Φράγκου (ΝΟΒΑ) 75.8178

  7. Σταματία Κανάκη, Κρυσταλλένια Γιαλαμά (Ωρίωνας) 75.1854

  8. Ιφιγένεια Κρομμυδάκη, Γαρυφαλλιά Νίκου (ΝΟ Χανίων) 73.7220

  9. Ευαγγελία Γαυιωτάκη, Νικολέττα Παπαγεωργίου (ΝΟ Χανίων) 73.1997

  10. Ζωή Αγραφιώτη, Θωμαΐς Θεοδωρίδου (Πανσερραϊκός) 72.9755

  11. Ναταλία Λαγού, Μαρία Τζαμπαζίδη (ΝΟ Βουλιαγμένης) 71.8321

  12. Θάλεια Δάμπαλη, Κωνσταντίνα Φιλέντα (Πανσερραϊκός) 71.1316

  13. Κωνσταντίνα Αγγελοπούλου, Χριστίνα Γάλη (Ηρακλής) 70.5726

  14. Βαρβάρα Αναστασίου, Λυδία-Φωτεινή Παπαναστασίου (Αρίων Γλυφάδας) 65.7709

  15. Ελένη Στραβάκου, Αφροδίτη Τσιαούση (Ευ Ζην) 64.3212

  16. Μαρίνα Βάγγε, Μελίνα Σκεβάκη (ΚΟΗ) 64.2519

  17. Ελισάβετ Αναγνωστοσπούλου, Μαρία-Δέσποινα Παυλάκη (Αρίων Γλυφάδας) 63.1106

Κυριαρχία για Πλατανιώτη-Παπάζογλου και στο Ελεύθερο Ντουέτο

Μετά το χρυσό μετάλλιο στο Τεχνικό Ντουέτο, η Ευαγγελία Πλατανιώτη και η Εβελίνα Παπάζογλου ανέβηκαν στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου και στο Ελεύθερο Ντουέτο, στην τρίτη ημέρα του Εθνικού Πρωταθλήματος Καλλιτεχνικής Κολύμβησης, που διεξάγεται στο ΟΑΚΑ, το Σάββατο (19/9).

Οι δύο διεθνείς αθλήτριες του ΑΝΟ Μεταμόρφωσης κατέκτησαν ένα ακόμα χρυσό μετάλλιο, συγκεντρώνοντας 90.4647 βαθμούς. Το ασημένιο μετάλλιο πήρε η Μαρία-Έλλη Αλζιγκούζη και Ελένη Παπανδρέου του ΝΟ Βουλιαγμένης με 84.2333 βαθμούς, ενώ στην τρίτη θέση βρέθηκε η Γεωργία Βασιλοπούλου με τη Δανάη Καριώρη του ΑΝΟ Μεταμόρφωσης με 84.2000 βαθμούς.

Αναλυτικά η πρώτη 10αδα του τελικού στο Ελεύθερο Ντουέτο:

  1. Ευαγγελία Πλατανιώτη, Εβελίνα Παπάζογλου (ΑΝΟ Μεταμόρφωσης) 90.4647

  2. Μαρία-Έλλη Αλζιγκούζη, Ελένη Παπανδρέου (ΝΟ Βουλιαγμένης) 84.2333

  3. Γεωργία Βασιλοπούλου, Δανάη Καριώρη (ΑΝΟ Μεταμόρφωσης) 84.2000

  4. Ευθαλία-Δέσποινα Παγώνη, Ελένη Φραγκάκη (ΝΟΒΑ) 81.4000

  5. Πηνελόπη Καραμέσιου, Αντριάνα Μιτσίκεβιτς (ΑΝΟ Μεταμόρφωσης) 80.8667

  6. Δέσποινα Ταμπακάκη, Κρυσταλλένια Γιαλαμά (Ωρίωνας) 77.9667

  7. Ελένη Δεληγιάννη, Δήμητρα Ουρανίτσα (ΝΟΒΑ) 77.1667

  8. Ευαγγελία Γαυγιωτάκη, Νικολέττα Παπαγεωργίου (ΝΟ Χανίων) 76.9333

  9. Ιφιγένεια Κρομμυδάκη, Γαρυφαλλιάννα Νίκου (ΝΟ Χανίων) 74.8667

  10. Ζωή Αγραφιώτη, Θωμαΐς Θεοδωρίδου (Πανσερραϊκός) 74.0667

Δύο ακόμα χρυσά μετάλλια για τον ΑΝΟ Μεταμόρφωσης

Η τρίτη ημέρα στο Εθνικό Πρωτάθλημα Καλλιτεχνικής Κολύμβησης που διεξάγεται στο ΟΑΚΑ, ολοκληρώθηκε το απόγευμα του Σαββάτου (19/9), με τον ΑΝΟ Μεταμόρφωσης να κατακτά το χρυσό μετάλλιο, τόσο στο Highlight, όσο και στο Ελεύθερο Κόμπο.

Στον τελικό του Highlight, τα “Σκαθάρια” συγκέντρωσαν στην πρώτη θέση 82.6667 βαθμούς, με τη Μαρίνα Βασιλοπούλου, τη Γεωργία Ζώταλη, την Ελένη-Ηλιάννα Καραμάνη, την Αλεξάνδρα Κουτρομάνου, τη Μαρία-Ευαγγελία Κωνσταντέλλη, την Αικατερίνη Μανασάκη, τη Βασιλική Μολώζη, την Ευρυδίκη-Βάια Μυλωνά, τη Ρέα Νάκο και την Όλγα Σκαμνάκη. Τη δεύτερη θέση πήρε ο ΝΟ Βουλιαγμένης με 80.6333 βαθμούς, ενώ την τριάδα συμπλήρωσε ο ΝΟΒΑ με 80.6000 βαθμούς.

Στον τελικό του Ελεύθερου Κόμπο, ο ΑΝΟ Μεταμόρφωσης ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου με 84.9667 βαθμούς, με τη Γεωργία Βασιλοπούλου, τη Βάγια-Σταυρούλα Ελένη, τη Γεωργία Ζώταλη, την Πηνελοπη Καραμέσιου, τη Δανάη Καριώρη, την Αλεξάνδρα Κουτρομάνου, την Αντριάνα Μισίκεβιτς, τη Βασιλική Μολώζη, την Αικατερίνη Μπέκου και την Ευρυδίκη-Βάια Μυλωνά, ενώ την τριάδα του βάθρου συμπλήρωσε ο ΝΟ Βουλιαγμένης (2η θέση) με 81.8000 βαθμούς και ο ΝΟΒΑ (3η θέση) με 81.4333 βαθμούς.

Η τελική κατάταξη στο Highlight:

  1. ΑΝΟ Μεταμόρφωσης   82.6667

  2. ΝΟ Βουλιαγμένης   80.6333

  3. ΝΟΒΑ   80.6000

  4. Ωρίωνας   73.2000

  5. Αρίων Γλυφάδας   69.9333

  6. Νηρέας Χαλανδρίου   68.0667

Η τελική κατάταξη στο Ελεύθερο Κόμπο:

  1. ΑΝΟ Μεταμόρφωσης   84.9667

  2. ΝΟ Βουλιαγμένης   81.8000

  3. ΝΟΒΑ   81.4333

  4. ΝΟ Χανίων   77.2333

  5. Πανσερραϊκός   75.5000

  6. ΚΟΗ   73.9333

  7. Ωρίωνας   73.1333

  8. Ηρακλής   72.3000

  9. Ευ Ζήν   69.5000

  10. Αρίων Γλυφάδας   69.1667

  11. Λέοντες   65.9333

Χρυσό μετάλλιο και στο Ελεύθερο Σόλο η Ευαγγελία Πλατανιώτη

Η Ευαγγελία Πλατανιώτη κατάφερε να πάρει ένα ακόμα χρυσό μετάλλιο στο Εθνικό Πρωτάθλημα Καλλιτεχνικής κολύμβησης, που διεξάγεται στο ΟΑΚΑ, την Κυριακή (20/9), καθώς πήρε την πρώτη θέση στον Τελικό του Ελεύθερου Σόλο.

Η διεθνής πρωταθλήτρια του ΑΝΟ Μεταμόρφωσης ανέβηκε στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου, συγκεντρώνοντας 91.6000 βαθμούς, ενώ στην πρώτη τριάδα ακολούθησε η Εβελίνα Παπάζογλου (2η), επίσης του ΑΝΟΜ, με 89.3667 βαθμούς και η Μαρία-Έλλη Αλζιγκούζη (3η) του ΝΟ Βουλιαγμένης με 85.4333 βαθμούς.

Το Εθνικό Πρωτάθλημα ολοκληρώνεται το απόγευμα της Κυριακής (20/9), με τον τελικό στο Ελεύθερο Ομαδικό.

Αναλυτικά η κατάταξη στο Ελεύθερο Σόλο:

  1. Ευαγγελία Πλατανιώτη (ΑΝΟ Μεταμόρφωσης) 91.6000

  2. Εβελίνα Παπάζογλου (ΑΝΟ Μεταμόρφωσης) 89.3667

  3. Μαρία-Έλλη Αλζιγκούζη (ΝΟ Βουλιαγμένης) 85.4333

  4. Φραγκάκη Ελένη (ΝΟΒΑ) 82.8333

  5. Βιολέτα Ζουζούνη (ΝΟ Χανίων) 82.3667

  6. Κρυσταλένια Γιαλαμά (Ωρίωνας) 80.4000

  7. Ευθαλία-Δέσποινα Παγώνη (ΝΟΒΑ) 76.4333

  8. Ζωή Καραγγέλου (ΝΟΒΑ) 76.1000

  9. Ιφιγένεια Κρομμυδάκη (ΝΟ Χανίων) 76.0000

  10. Καραπαναγιώτου Μαρία (Ηρακλής) 75.8333

  11. Κωνσταντίνα Φιλέντα (Πανσερραϊκός) 73.0667

  12. Ναταλία Λαγού (ΝΟ Βουλιαγμένης) 72.5333

  13. Χριστίνα Γαλή (Ηρακλής) 71.9000

  14. Γλυκερία Ταράζα (Ωρίωνας) 70.4333

  15. Αγγελική Τζατζιμάκη (ΝΟ Χανίων) 70.2333

  16. Κωνσταντίνα Αγγελοπούλου (Ηρακλής) 70.2000

  17. Σταματία Κανάκη (Ωρίωνας) 69.8667

  18. Λυδία-Φωτεινή Παπαναστασίου (Αρίων Γλυφάδας) 68.5667

  19. Θάλεια Δάμπαλη (Πανσερραϊκός) 68.2667

  20. Αθανασία Μάγειρα (Πανσερραϊκός) 68.1667

  21. Βαρβάρα Αναστασίου (Αρίων Γλυφάδας) 66.7000

  22. Αικατερίνη Λογοθέτη (Νηρέας Χαλανδρίου) 66.0667

  23. Ελένη Τάτση (Νηρέας Χαλανδρίου) 65.3667

Ο ΑΝΟ Μεταμόρφωσης ήταν σαρωτικός σε όλο το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα της Καλλιτεχνικής Κολύμβησης που διεξήχθη στο ΟΑΚΑ και ολοκληρώθηκε την Κυριακή (20/9), κατακτώντας την πρώτη θέση σε όλους τους τελικούς των αγωνισμάτων και αναδείχθηκε πρωταθλητής.

Στο τελικό του Ελεύθερου Ομαδικού, τα “Σκαθάρια”, με τη Γεωργία Βασιλοπούλου, τη Βάγια-Σταυρούλα Ελένη, την Ελένη-Ηλιάννα Καραμάνη, την Πηνελόπη Καραμέσιου, τη Δανάη Καριώρη, την Αντριάνα Μισίκεβιτς, την Αικατερίνη Μπέκου και την Ευαγγελία Πλατανιώτη, ανέβηκαν για μία ακόμα φορά στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου με 85.9667 βαθμούς. Το ασημένιο μετάλλιο πήρε ο ΝΟΒΑ, συγκεντρώνοντας 81.5667 βαθμούς, ενώ το χάλκινο μετάλλιο πήρε ο ΝΟ Βουλιαγμένης με 81.2000 βαθμούς.

Στην Τελική Βαθμολογία των σωματείων, ο ΑΝΟ Μεταμόρφωσης αναδείχθηκε πρωταθλητής με 211 βαθμούς, ενώ την πρώτη τριάδα συμπλήρωσε ο ΝΟΒΑ (2ης θέση) με 170 βαθμούς και ο ΝΟ Βουλιαγμένης (3η θέση) με 160 βαθμούς.

Αναλυτικά η κατάταξη στο Ελεύθερο Ομαδικό:

  1. ΑΝΟ Μεταμόρφωσης   85.9667

  2. ΝΟΒΑ   81.5667

  3. ΝΟ Βουλιαγμένης   81.2000

  4. ΝΟ Χανίων   77.2333

  5. Ωρίωνας   74.4000

  6. ΚΟΗ   74.0333

  7. Πανσερραϊκός   73.9667

  8. Ηρακλής   72.3667

  9. Αρίων Γλυφάδας   69.8333

  10. Ευ Ζην   68.3000

  11. Νηρέας Χαλανδρίου   67.4000

  12. Λέοντες   64.7333

Η Συνολική Βαθμολογία του Πρωταθλήματος:

  1. ΑΝΟ Μεταμόρφωσης   211

  2. ΝΟΒΑ   170

  3. ΝΟ Βουλιαγμένης   160

  4. ΝΟ Χανίων   127

  5. Ωρίωνας   99

  6. Πανσερραϊκός   89

  7. Ηρακλής   55

  8. Αρίων Γλυφάδας   44

  9. ΚΟΗ   22

  10. Νηρέας Χαλανδρίου   19

  11. Ευ Ζην   14

  12. Λέοντες   6