Αποτελέσματα ΙΙ Μεσογειακών Παράκτιων Αγώνων 2019,25-31 Αυγούστου 2019,Πάτρα

Πρόκριση στους τελικούς για όλους τους Έλληνες αθλητές
Η πρώτη ημέρα (26/8) στους Παράκτιους Μεσογειακούς Αγώνες, που διοργανώνονται στην Πάτρα, ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για την Ελληνική αποστολή στην Τεχνική κολύμβηση, καθώς και οι 8 αθλητές που συμμετείχαν στα προκριματικά πήραν το εισιτήριο για τους απογευματινούς τελικούς, ενώ έχουν εξασφαλίσει τη συμμετοχή τους 4 ακόμη.
Στα 50μ άπνοια, η Σοφία Κτενά τερμάτισε 1η με 16.55 και η Βασιλεία Τσιγκόια 4η με 17.66, ενώ στα 50μ διπλά πέδιλα η Ευδοξία Θωμάκου 6η με χρόνο 24.65.
Ο Ιωάννης Πιπινιάς πέρασε στον τελικό των 100μ επιφάνειας με τον καλύτερο χρόνο, σημειώνοντας 35.93, με τον Αναστάσιο Μυλωνάκη να περνάει 2ος με 36.85, ενώ στα 100μ διπλά πέδιλα ο Χρήστος Μπόνιας προκρίθηκε πρώτος με επίδοση 44.85 και ο Στέφανος Αντωνιάδης 6ος με 45.74.
Στα 200μ διπλά πέδιλα, η Ευδοξία Θωμάκου ολοκλήρωσε την προσπάθειά της 1η με 1:52.37.
Πέντε χρυσά και τρία ασημένια μετάλλια στην πρεμιέρα των Παράκτιων Μεσογειακών Αγώνων
Η πρώτη ημέρα των 2ων Παράκτιων Μεσογειακών Αγώνων που διεξάγονται στην Πάτρα, ολοκληρώθηκε τη Δευτέρα (26/8), με την Ελλάδα να κατακτά 8 μετάλλια στην Τεχνική Κολύμβηση (5 χρυσά, 3 ασημένια).
Στα 100μ επιφανείας, ο Αναστάσιος Μυλωνάκης κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο με επίδοση 35.40, με τον Ιωάννη Πιπίνια να τερματίζει δεύτερος με 36.15, ενώ στα 100μ διπλά πέδιλα, στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Στέφανος Αντωνιάδης με 42.68 και στο 2ο ο Χρήστος Μπόνιας με 42.92.
Η Σοφία Κτενά, στα 50μ άπνοης κολύμβησης, κατέλαβε την 1η θέση με χρόνο 16.78 και η Βασιλεία Τσιγκόια την 7η με 17.70, ενώ στα 200μ επιφανείας η Ειρήνη Δεληγιάννη πήρε το χρυσό μετάλλιο με 1:33.38, με την Ιωάννα Παναγιώτου,  στο ίδιο αγώνισμα, να παίρνει την 6η θέση με 1:35.77.
Στα 4Χ100μ επιφανείας mixed, η Σοφία Κτενά, ο Αναστάσιος Μυλωνάκης, ο Ιωάννης Πιπίνιας και η Ειρήνη Δεληγιάννη ολοκλήρωσαν την προσπάθειά του στην πρώτη θέση, κατακτώντας ακόμα ένα χρυσό μετάλλιο με χρόνο 2:33.66, ενώ το τελευταίο μετάλλιο πήρε η Ευδοξία Θωμάκου, στα 200μ διπλά πέδιλα, τερματίζοντας 2η με 1:51.06.
Η ίδια αθλήτρια, στα 50μ διπλά πέδιλα, κατέλαβε την 6η θέση στον τελικό με 24.30, ενώ ο Μάριος Αρμούτσης πήρε την 5η θέση στα 400μ επιφανείας με 3:10.56.
Στον τελικό και οι 12 αθλητές στην Πάτρα
Η δεύτερη ημέρα (27/8) των 2ων Παράκτιων Μεσογειακών Αγώνων, που διοργανώνονται στην Πάτρα, ξεκίνησε με όλους τους Έλληνες αθλητές της Τεχνικής Κολύμβησης να προκρίνονται στους τελικούς των αγωνισμάτων τους.
Ο Αναστάσιος Μυλωνάκης τερμάτισε 1ος στην προκριματική σειρά, στα 50μ άπνοης κολύμβησης, με 14.82, με τον Ιωάννη Πιπίνια να προκρίνεται 3ος με 15.05, ενώ στα 200μ επιφανείας, ο Μυλωνάκης κατέλαβε τη 2η θέση με 1:28.11, με τον Μάριο Αρμουτσή να παίρνει την 8η θέση με 1:29.87.
Στα 50μ διπλά πέδιλα, ο Χρήστος Μπόνιας πήρε το εισιτήριο για τον τελικό, σημειώνοντας την καλύτερη επίδοση (1η) με χρόνο 19.30 και ο Στέφανος Αντωνιάδης την 3η με 20.06, ενω στα 200μ διπλά πέδιλα, ο Κωνσταντίνος Δρυγούτης προκρίθηκε πρώτος με 1:39.56.
Η Σοφία Κτενά, μετά το χρυσό μετάλλιο στα 50μ άπνοης κολύμβησης, θα αγωνιστεί στον τελικό των 100μ διπλά πέδιλα, παίρνοντας την 4η θέση στα προκριματικά με 52.66, ενώ στα 100μ επιφανείας, η Ειρήνη Δεληγιάννη πέρασε με την 2η καλύτερη επίδοση, σημειώνοντας 42.81 και η Βασιλεία Τσιγκόια με την 5η με 43.53.
Στον απογευματινό τελικό των 400μ επιφανείας θα βρίσκεται η Αναστασία Πολίτου και η Ιωάννα Παναγιωτίδου, ενώ Ελληνική συμμετοχή θα έχουμε και στα 4Χ50μ διπλά πέδιλα με τον Στέφανο Αντωνιάδη, τον Χρήστο Μπόνια, τη Σοφία Κτενά και την Ευδοξία Θωμάκου.
Δέκα Ελληνικά μετάλλια και ένα Μεσογειακό ρεκόρ στην Πάτρα
Η δεύτερη ημέρα (27/8) των 2ων Παράκτιων Μεσογειακών Αγώνων, που διεξάγεται στην Πάτρα, ολοκληρώθηκε με απολυτη επιτυχία για την Ελληνική αποστολή, καθώς κατέκτησε 10 ακόμα μετάλλια στην Τεχνική Κολύμβηση (5χρυσά και 5 ασημένια), με τον Ιωάννη Πιπίνια να πετυχαίνει Μεσογειακό ρεκόρ.
Στον τελικό των 50μ άπνοης κολύμβησης, ο Ιωάννης Πιπίνιας ανέβηκε στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου, με επίδοση 14.60, πετυχαίνοντας Μεσογειακό ρεκόρ, ενώ ο Αναστάσιος Μυλωνάκης βρέθηκε 2ος με 14.67.
Ο Χρήστος Μπόνιας ήταν ο μεγάλος νικητής στα 50μ διπλά πέδιλα, με 19.35, με τον Στέφανο Αντωνιάδη να τερματίζει 2ος με 19.80, ενώ το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε και ο Κωνσταντίνος Δρυγούτης στα 200μ διπλά πέδιλα, με χρόνο 1:35.58.
Την πρώτη θέση στον τελικό των 100μ επιφανείας πήρε η Ειρήνη Δεληγιάννη με 41.17, ενώ στο ίδιο αγώνισμα, η Βασιλεία Τσιγκόια τερμάτησε 6η με 42.50. Η Ιωάννα Παναγιώτου κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στα 400μ επιφανείας με 3:24.58, ενώ 2η κατετάγη και η Σοφία Κτενά στα 200μ διπλά πέδιλα με 50.06.
Στα 200μ επιφανείας, ο Αναστάσιος Μυλωνάκης ανέβηκε στο πρώτο σκαλί του βάθρου με επίδοση 1:22.49, με τον Μάριο Αρμούτση, στο ίδιο αγώνισμα, να ολοκληρώνει την προσπάθειά του στην 8η θέση με 1:31.49, ενώ στα 4Χ50μ διπλά πέδιλα, ο Στέφανος Αμτωνιάδης, ο Χρήστος Μπόνιας, η Σοφία Κτενά και η Ευδοξία Θωμάκου πήραν το ασημένιο μετάλλιο με 1:23.95.
Ακόμα τέσσερα μετάλλια στους Παράκτιους Μεσογειακούς Αγώνες
Η Ελληνική αποστολή της Τεχνικής Κολύμβησης συνέχισε τις επιτυχίες την 3η ημέρα (28/8) των 2ων Παράκτιων Μεσογειακών Αγώνων, που διεξάγονται στην Πάτρα, κατακτώντας 4 ακόμα μετάλλια (2 χρυσά, 1 ασημένιο, 1 χάλκινο) και βρίσκεται στην πρώτη θέση στον πίνακα των μεταλλίων.
Στα 4 χιλιόμετρα επιφανείας ανοικτής θάλασσας, η Αναστασία Πολίτου ανέβηκε στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου, τερματίζοντας 1η με επίδοση 39:03.73, ενώ στο ίδιο αγώνισμα στην κατηγορία των ανδρών, ο Μάριος Αρμουτσής κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο, με 37:52.49.
Στα 2 χιλιόμετρα διπλά πέδιλα ανοικτής θάλασσας, ο Κωνσταντίνος Δρυγούτης πήρε το ασημένιο μετάλλιο με χρόνο 22:05.38 και ο Ιωάννης Πιπινιάς κατέλαβε την 7η θέση με 22:59.91, ενώ στις γυναίκες, η Ευδοξία Θωμάκου ολοκλήρωσε την προσπάθειά της στην 3η θέση με 23:36.91, ανεβαίνοντας στο τρίτο σκαλί του βάθρου.
Το απόγευμα της Τετάρτης (28/8), ολοκληρώνεται το άθλημα της Τεχνικής Κολύμβησης, με τον τελικό στο αγώνισμα της σκυταλοδρομίας στα 2 χιλιόμετρα επιφανείας ανοικτής θάλασσας, με τη συμμετοχή του Ιωάννη Πιπινιά, του Μάριου Αρμουτσή, της Ευδοξίας Θωμάκου και της Αναστασίας Πολίτου.
Αυλαία με ασημένιο μετάλλιο στη σκυταλοδρομία
Η αυλαία για το άθλημα της Τεχνικής Κολύμβησης έπεσε το απόγευμα της Τετάρτης (28/8) στους 2ους Παράκτιους Μεσογειακούς Αγώνες, που διεξάγονται στην Πάτρα, με την Ελληνικηπ ομάδα της σκυταλοδρομίας να κατακτά το ασημένιο μετάλλιο στα 2 χιλιόμετρα επιφανείας ανοικτής θάλασσας.
Με επίδοση 1:21:59.66, ο Ιωάννης Πιπινιάς, ο Μάριος Αρμουτσής, η Ευδοξία Θωμάκου και η Αναστασία Πολίτου, ανέβηκαν στο δεύτερο υψηλότερο σκαλί του βάθρου, μένοντας πίσω μόνο από την Ιταλία, η οποία τερμάτησε σε 1:20:05.41, ενώ το χάλκινο μετάλλιο πήρε η Γαλλία με 1:23:37.48.
Χάλκινος ο Γεώργιος Αρνιακός στα 5 χιλιόμετρα
Ο Γεώργιος Αρνιακός κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στα 5 χιλιόμετρα ανοικτής θάλασσας, την Πέμπτη (29/8), στους 2ους Παράκτιους Μεσογειακούς Αγώνες της Πάτρας, όπου συμμετείχαν 6 αθλητές και αθλήτριες από της χώρα μας.
Ο Έλληνας κολυμβητής ανέβηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου, ολοκληρώνοντας την προσπάθειά του σε 59:27.02, ενώ ο Δημήτριος Μανιός κατέλαβε την 5η θέση με 1:00:18.03 και ο Αδάμ Τσατήρας την 8η θέση με 1:00:26.00.
Στην κατηγορία των γυναικών, η Στυλιανή-Ελευθερία Απλαντή τερμάτησε 8η με επίδοση 1:05:56.02, η Αγγελική Ζαμαρία πήρε την 9η θέση με 1:09:31.01, ενώ η Ευγενία Πετροπούλου με χρόνο 1:09:37.09 κατέκτησε τη 10η θέση.
Χάλκινο μετάλλιο στα 5 χιλιόμετρα ομαδικό στην Πάτρα
Με χάλκινο μετάλλιο ολοκλήρωσε τη συμμετοχή της η Ελληνική αποστολή της Ανοικτής Θάλασσας στα 5 χιλιόμετρα ομαδικό, την Παρασκευή (30/8), στους 2ους Παράκτιους Μεσογειακούς Αγώνες που διεξάγονται στην Πάτρα.
Η Ελληνική τριάδα με τον Δημήτριο Μανιό, τον Γεώργιο Αρνιακό και την Στυλιανή-Ελευθερία Απλαντή τερμάτησε στην τρίτη θέση, με επίδοση 1:08:57.00 και ανέβηκε στο τρίτο ψηλότερο σκαλί του βάθρου, κατακτώντας το χάλκινο μετάλλιο. Στο ίδιο αγώνισμα, ο Αδάμ Τσατήρας, Ευγενία Πετροπούλου και η Αγγελική Ζαμαρία ολοκλήρωσαν την προσπάθειά τους στην 4η θέση, με χρόνο 1:11:02.00. Το χρυσό μετάλλιο πήρε η Πορτογαλία με 1:02:13.00, ενώ τη δεύτερη θέση κατέλαβε η Ιταλία με 1:02:36.00.
Συντάκτης: Δημήτρης Δεβές