Αποτελέσματα Προκριματικής Φάσης Πρωταθλήματος Water Polo Γ’ Εθνικής Κατηγορίας Ανδρών 2019

Πραγματοποιήθηκε το Σάββατο (22/6) η πρεμιέρα στην Α’ φάση του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής Ανδρών, με τη διεξαγωγή της 1ης αγωνιστικής στον όμιλο του Βόλου.
Στην Τελική φάση (26-28 Ιουλίου) προκρίνονται οι 2πρώτες ομάδες κάθε Ομίλου (σύνολο 10).
Αναλυτικά τα αποτελέσματα του Σαββάτου:
ΟΜΙΛΟΣ ΒΟΛΟΥ 
1η αγωνιστική
Πύρρος Ιωαννίνων – Νηρέας Λαμίας   10-10
ΝΕ Λαμίας – ΚΟ Καρδίτσας   7-7
Την Κυριακή (23/6) ολοκληρώθηκε ο μοναδικός όμιλος (Βόλου) που διεξήχθη το Σαββατοκύριακο (22-23/6) για το Πρωτάθλημα της Γ’ Ανδρών.
Το εισιτήριο για την τελική φάση έχουν πάρει έως τώρα αυτές οι δύο ομάδες, καθώς προκρίνονται οι δύο πρώτοι από κάθε όμιλο.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα της Κυριακής και η τελική βαθμολογία:
ΟΜΙΛΟΣ ΒΟΛΟΥ
2η αγωνιστική:
Πύρρος Ιωαννίνων – ΚΟ Καρδίτσας   14-5
ΝΕ Λαμίας – Νηρέας Λαμίας   6-17
3η αγωνιστική:
ΝΕ Λαμίας – Πύρρος Ιωαννίνων   3-11
Νηρέας Λαμίας – ΚΟ Καρδίτσας   10-2
Τελική βαθμολογία:
  1. Νηρέας Λαμίας 7
  2. Πύρρος Ιωαννίνων 7
  3. ΚΟ Καρδίτσας 1
  4. ΝΕ Λαμίας 1
Ολοκληρώθηκαν την Κυριακή (30/6) το βράδυ οι αγώνες σε τρεις Ομίλους της Α’ φάσης του πρωταθλήματος Γ’ Εθνικής Ανδρών και αναδείχθηκαν έξι ακόμα ομάδες που προκρίνονται στην Τελική φάση.
Είναι οι ΚΟ Πεντέλης, ΑΟ Κατσέλας (από τον Α’ Όμιλο Αττικής), οι ΑΟ Πετρούπολης και Τρίτων Αμαρουσίου από τον (Β’ Όμιλο Αττικής) και οι ΝΟ Ναυπλίου και Άργης Καλαμάτας από τον Όμιλο Πάτρας.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι τελικές βαθμολογίες:
Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Πετρούπολης):
ΑΟ Πετρούπολης – ΑΝΟ Αργυρούπολης 10-8, ΥΣ Ρόδου – Τρίτων Αμαρουσίου 3-23, ΑΟ Πετρούπολης – ΥΣ Ρόδου 15-1, ΑΝΟ Αργυρούπολης – Τρίτων Αμαρουσίου 8-14.
Η Βαθμολογία (Τελική):
1. ΑΟ Πετρούπολης 9
2. Τρίτων Αμαρουσίου 6
…………………………………
3. ΑΝΟ Αργυρούπολης 3
4. ΥΣ Ρόδου 0
Β’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Πεντέλης):
ΑΝΟ Μεταμόρφωσης – ΝΟ Αλιβερίου 5-3, ΚΟ Πεντέλης – ΑΝΟ Μεταμόρφωσης 12-5, ΑΟ Καστέλλας – ΝΟ Αλιβερίου 11-8, ΚΟ Πεντέλης – ΑΟ Καστέλας 10-6.
Η Βαθμολογία (Τελική):
1. ΚΟ Πεντέλης 9
2. ΑΟ Καστέλας 6
………………………….
3. ΑΝΟ Μεταμόρφωσης 3
4. ΝΟ Αλιβερίου 0
ΟΜΙΛΟΣ ΠΑΤΡΑΣ (Κολυμβητήριο Πεπανός):
ΝΟ Πρέβεζας – Άργης Καλαμάτας 1-17, ΝΟ Ναυπλίου – ΟΠΑΘΑ 11-9.
Η Βαθμολογία (Τελική):
1. ΝΟ Ναυπλίου 9
2. Άργης Καλαμάτας 6
………………………………..
3. ΟΠΑΘΑ 3
4. ΝΟ Πρέβεζας 0
Θυμίζουμε ότι έχουν προκριθεί ακόμα από τον Όμιλο Βόλου, από την περασμένη εβδομάδα, οι Πύρρος Ιωαννίνων και Νηρέας Λαμίας.
Οι υπόλοιπες δύο ομάδες της Τελικής φάσης της Γ’ Ανδρών (26-28/7) θα προκύψουν από τους αγώνες του εναπομείναντα Ομίλου Θεσσαλονίκης που θα γίνουν 5-7/7.
Ο όμιλος της Θεσσαλονίκης στο πρωτάθλημα της Γ’ Ανδρών έκανε πρεμιέρα την Παρασκευή (5/7), με τη διεξαγωγή των δύο πρώτων αγωνιστικών.
Θυμίζουμε ότι προκρίνονται οι δύο πρώτες ομάδες του ομίλου, για να συμπληρώσουν το παζλ των δέκα ομάδων της Τελικής φάσης.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα της Παρασκευής (5/7):
1η αγωνιστική:
Εθνικός Αλεξανδρούπολης – Ηρακλής   13-14
Μακεδονικός – ΣΑΠΚ Νεάπολης   11-7
2η αγωνιστική:
ΣΑΠΚ Νεάπολης – Εθνικός Αλεξανδρούπολης   11-4
Πανσερραϊκός – Μακεδονικός   5-12
Βαθνολογία:
  1. Μακεδονικός   6
  2. ΣΑΠΚ Νεάπολης   3
  3. Ηρακλής   3 (-1αγ.) 
  4. Πανσερραϊκός   0 (-1αγ.)
  5. Εθνικός Αλεξανδρούπολης   0
Η Α’ φάση στο πρωτάθλημα της Γ’ Ανδρών συνεχίστηκε το Σάββατο (6/7), με τη διεξαγωγή της 3ης και 4ης αγωνιστικής στον Όμιλο Θεσσαλονίκης, με τον Μακεδονικό, τον ΣΑΠΚ Νεάπολης και τον Ηρακλή να μάχονται για τα δύο εισιτήρια.
Θυμίζουμε ότι στην τελική φάση προκρίνονται οι δύο πρώτες ομάδες του ομίλου. Η τελευταία (5η) αγωνιστική θα διεξαχθεί τη Δευτέρα (8/7), όπου θα προκύψει η τελική βαθμολογία.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα του Σαββάτου (6/7):
3η αγωνιστική:
Ηρακλής – ΣΑΠΚ Νεάπολης   10-14
Εθνικός Αλεξανδρούπολης – Πανσερραϊκός   9-8
4η αγωνιστική:
Πανσερραϊκός – Ηρακλής   10-16
Μακεδονικός – Εθνικός Αλεξανδρούπολης   17-5
Βαθμολογία:
  1. Μακεδονικός   9 (50-17)
  2. ΣΑΠΚ Νεάπολης   6 (32-25)
  3. Ηρακλής   6 (40-37)
  4. Εθνικός Αλεξανδρούπολης   3 (+1αγ.) (31-50)
  5. Πανσερραϊκός   0 (23-37)
Ο όμιλος της Θεσσαλονλικης ολοκληρώθηκε τη Δευτέρα (8/7), με τη διεξαγωγή της 5ης αγωνιστικής, όπου ο Μακεδονικός και ο ΣΑΠΚ Νεάπολης πήραν τα δύο τελευταία εισιτήρια, συμπληρώνοντας το παζλ των δέκα ομάδων που προκρίθηκαν στην Τελική Φάση στο πρωτάθλημα της Γ’ Ανδρών.
Στην Τελική Φάση προκρίθηκαν οι εξής 10 ομάδες: Πύρρος Ιωαννίνων, Νηρέας Λαμίας (όμιλος Βόλου), ΚΟ Πεντέλης, ΑΟ Κατσέλας (Α’ Όμιλος Αττικής), ΑΟ Πετρούπολης, Τρίτων Αμαρουσίου (Β’ Όμιλος Αττικής), ΝΟ Ναυπλίου, Άργης Καλαμάτας (Όμιλος Πάτρας), Μακεδονικός και ΣΑΠΚ Νεάπολης (όμιλος Θεσσαλονίκης)
Αναλυτικά τα αποτελέσματα της Δευτέρας (8/7) και η τελική βαθμολογία:
5η Αγωνιστική
Μακεδονικός – Ηρακλής 10-11
ΣΑΠΚ – Νεάπολης – Πανσερραϊκός 5-0 α.α.
Ρεπό: Εθνικός Αλεξανδρούπολης
Τελική Βαθμολογία
  1. Μακεδονικός 9 (60-28)
  2. ΣΑΠΚ Νεάπολης 9 (37-25)
  3. Ηρακλής 9 (51-47)
  4. Εθνικός Αλεξανδρούπολης 3 (31-50)
  5. Πανσερραϊκός  -1 (23-42)