Αποτελέσματα Τελικής Φάσης Πρωταθλήματος Water Polo Εφήβων (γενν. 2003)

Έγινε το βράδυ της Παρασκευής (31/7) η πρεμιέρα των αγώνων και των δύο Ομίλων της Τελικής φάσης του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Εφήβων, στο κολυμβητήριο της Νέας Σμύρνης.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Νέας Σμύρνης):

ΝΟ Βουλιαγμένης – Πανιώνιος 5-6, ΝΟ Χανίων – ΠΑΟΚ 6-7.

Β’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Νέας Σμύρνης):

Παναθηναϊκός – ΝΟ Πατρών 13-8, ΟΦΘ – Ολυμπιακός 4-17.

Ο Πανιώνιος κόντρα στον Παναθηναϊκό και ο Ολυμπιακός απέναντι στον ΝΟ Βουλιαγμένης είναι οι δύο ημιτελικοί του πρωταθλήματος Εφήβων, όπως προέκυψαν μετά την ολοκλήρωση, το Σάββατο (1/8) το βράδυ, των αγώνων των δύο Ομίλων της Τελικής φάσης της διοργάνωσης, στο κολυμβητήριο της Νέας Σμύρνης.

Ο Πανιώνιος έπιασε κορυφή στον Α’ Όμιλο, καθώς υπερτερούσε στην ισοβαθμία στην πρώτη θέση με τον ΝΟ Βουλιαγμένης, που είναι τελικά δεύτερος, ενώ στον Β’ Όμιλο πρώτευσε (με τρία στα τρία) ο Ολυμπιακός, με δεύτερο τον Παναθηναϊκό.

Οι ημιτελικοί θα γίνουν το πρωί της Κυριακής (2/8) στο ίδιο κολυμβητήριο (Νέας Σμύρνης). Οι νικητές θα αγωνιστούν το απόγευμα στον μεγάλο τελικό που θα αναδείξει των πρωταθλητή Ελλάδας Εφήβων 2020.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα του Σαββάτου και οι τελικές βαθμολογίες των δύο Ομίλων:

ΝΟ Βουλιαγμένης – ΠΑΟΚ 8-6, ΝΟ Χανίων – Πανιώνιος 8-5, ΝΟ Χανίων – ΝΟ Βουλιαγμένης 8-10, Πανιώνιος – ΠΑΟΚ 10-9.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1. Πανιώνιος 6

2. ΝΟ Βουλιαγμένης 6

……………………………………….

3. ΠΑΟΚ 3

4. ΝΟ Χανίων 3

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 8-14, ΟΦΘ – ΝΟ Πατρών 8-13, ΟΦΘ – Παναθηναϊκός – 6-15, ΝΟ Πατρών – Ολυμπιακός 5-16.

1. Ολυμπιακός 9

2. Παναθηναϊκός 6

…………………………….

3. ΝΟ Πατρών 3

4. ΟΦΘ 0

Πανιώνιος και ΝΟ Βουλιαγμένης θα διεκδικήσουν τον τίτλο του πρωταθλητή Ελλάδας στη κατηγορία των Εφήβων, καθώς επικράτησαν στους πρωϊνούς ημιτελικούς της Κυριακής (2/8), στο κολυμβητήριο Νέας Σμύρνης, επί των Παναθηναϊκού και Ολυμπιακού αντίστοιχα.

Συγκεκριμένα οι κυανέρυθροι της Νέας Σμύρνη νίκησαν στη διαδικασία των πέναλτι με συυνολικό σκορ 13-11 τους πράσινους, μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι που έληξε ισόπαλο 8-8 στην κανονική του διάρκεια, ενώ ο ΝΟΒ επικράτησε του Ολυμπιακού με 9-7.

Ο μεγάλος τελικός είναι προγραμματισμένος για τις 18:30 σήμερα στο ίδιο κολυμβητήριο. Λίγο νωρίτερα, στις 17:00, οι Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός θα αγωνιστούν στο μικρό τελικό της διοργάνωσης για το χάλκινο μετάλλιο.

Ο Πανιώνιος δεν θα έχει στον πάγκο τον προπονητή του Παναγιώτη Πρίμπα στη διάρκεια του τελικού διότι, σύμφωνα με το φύλλοα αγώνα “στο 0.40 πριν από τη λήξη της τρίτης περιόδου του ημιτελικού αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα για λεντονη διαμαρτυρία στους διαιτητές”.

Θριαμβευτής ο ΝΟ Βουλιαγμένης, νίκησε στον μεγάλο τελικό τον Πανιώνιο, στο κολυμβητήριο της Νέας Σμύρνης και κατέκτησε τον τίτλο στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα των Εφήβων.

Οι μπέμπηδες του ΝΟΒ επικράτησαν με 9-6 επί των κυανέρυθρων της Νέας Σμύρνης, έχοντας προηγηθεί ακόμα και με 9-2.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ 6-9

Οκτάλεπτα: 1-1, 0-2, 1-4, 4-2.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Κώστας Δήμου): Ζωγράφος, Μπουζαλάς 2, Δήμας, Τριανταφύλλου, Φωταράς Π., Νταλάπας 1, Μαυράκης 2, Φωταράς Γ., Πουρνάρας 1, Χέλμης, Βλατάκης, Κουκούνας, Αναγνώστου, Μπαγιούμη, Κατραούρας.

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ (Κώστας Σπηλιόπουλος): Μάμαλης, Μπατσάρης 1, Βαλαβάνης 2, Κάργας, Καστρινάκης, Χαλκιάς 1, Κωνσταντόπουλος, Παπανικολάου 2, Παπάζογλου 1, Γεωργιακάκης 2, Βλάσσης, Σαπουνάκης, Λεβαντης, Πονηρίδης, Σπηλιόπουλος.

Την 3η θέση πήρε ο Ολυμπιακός που επιβλήθηκε στον μικρό τελικό επί του Παναθηναϊκού με 9-4.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 4-9

Οκτάλεπτα: 1-2, 2-3, 1-3, 0-1.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ξενοφών Λεμπέσης): Τριχάς, Δευτεραίος, Σιαμάς, Λούκος, Κωσταβάρας, Μοσχοβέλης 1, Τζουμανίκας, Ορφανός, Μανιάτης, Μπιτσάκος, Παπανδρακάκης 3, Εγνατιάδης, Καραπέτσας, Μπαρμπούτης, Πασκάρου.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σάκης Πλατανίτης): Δαμίγος, Τουρκομένης 1, Καμχής, Μαθιόπουλος 2, Κιαπίδης 1, Σπανόπουλος 1, Παππάς 1, Παπαγεωργίου, Μυρίλος , Κοβιτίδης 1, Αλμύρας 1, Βασιλόπουλος 1, Ρουσάκης, Σταματίου, Κοντός.