Αποτελέσματα Τελικής Φάσης Πρωταθλήματος Water Polo Μίνι Κορασίδων (Κ13) 2021

Άνοιξε την Παρασκευή (24/9) το βράδυ η αυλαία της Τελικής φάσης του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Μίνι Κορασίδων (Κ13) με αγώνες και στους δύο Ομίλους, σε ισάριθμα κολυμβητήρια (Ν. Σμύρνης και Βουλιαγμένης).
Οι αγώνες των Ομίλων θα ολοκληρωθούν το Σάββατο (25/9) το βράδυ, οπότε και θα βγουν οι δύο ημιτελικοί που θα γίνουν το πρωί της Κυριακής (26/9) στο κολυμβητήριο της Βουλιαγμένης (και οι αγώνες κατάταξης 5η-8η). Το απόγευμα της Κυριακής, στο ίδιο κολυμβητήριο, θα γίνουν ο μικρός τελικός, αλλά και ο μεγάλος τελικός που θα αναδείξει την πρωταθλήτρια ομάδα Μίνι Κορασίδων 2021.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα της πρεμιέρας, την Παρασκευή:
Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Ν. Σμύρνης):
ΝΕ Πατρών – ΕΑΤΕΚ 18-7, ΠΑΟΚ – Πανιώνιος 5-14.
Β’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Βουλιαγμένης):
ΑΝΟ Γλυφάδας – ΝΟ Χανίων 11-11, ΝΟ Βουλιαγμένης – Ηλυσιακός 16-6.
Η ΝΕ Πατρών κόντρα στον ΑΝΟ Γλυφάδας και ο Πανιώνιος απέναντι στον ΝΟ Βουλιαγμένης είναι οι δύο ημιτελικοί του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Μίνι Κορασίδων (Κ13), όπως αναδείχθηκαν με την ολοκλήρωση των αγώνων των δύο Ομίλων της Τελικής φάσης της διοργάνωσης, το Σάββατο (25/9) το βράδυ.
Οι ημιτελικοί θα διεξαχθούν το πρωί της Κυριακής (26/9) στο κολυμβητήριο της Βουλιαγμένης, εκεί όπου λίγο αργότερα θα γίνουν και οι αγώνες κατάταξης για τις θέσεις 5η-8η. Το απόγευμα της Κυριακής, στο ίδιο κολυμβητήριο, θα γίνουν ο μικρός τελικός (18.00) και ο Μεγάλος Τελικός (19.15) που θα αναδείξει την πρωταθλήτρια ομάδα Μίνι Κορασίδων 2021.
Στον Α’ Όμιλο πρώτευσε η ΝΕ Πατρών με τρεις νίκες σε ισάριθμους αγώνες και δεύτερος ήταν ο Πανιώνιος. Στον Β’ Όμιλο την πρωτιά πήρε ο ΝΟ Βουλιαγμένης με “3 στα 3”, ενώ δεύτερος αναδείχθηκε ο ΑΝΟ Γλυφάδας, που ευνοήθηκε στην ισοβαθμία με τον ΝΟ Χανίων.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα του Σαββάτου και οι τελικές βαθμολογίες των δύο Ομίλων:
Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Ν. Σμύρνης):
ΝΕ Πατρών – Πανιώνιος 11-9, ΠΑΟΚ – ΕΑΤΕΚ 13-2, ΠΑΟΚ – ΝΕ Πατρών 10-13, ΕΑΤΕΚ – Πανιώνιος 1-18.
Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Τελική):
1. ΝΕ Πατρών 9
2. Πανιώνιος 6
…………………….
3. ΠΑΟΚ 3
4. ΕΑΤΕΚ 0
Β’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Βουλιαγμένης):
ΑΝΟ Γλυφάδας – Ηλυσιακός 14-3, ΝΟ Βουλιαγμένης – ΝΟ Χανίων 13-4, ΝΟ Βουλιαγμένης – ΑΝΟ Γλυφάδας 15-6, ΝΟ Χανίων – Ηλυσιακός 10-2.
Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Τελική):
1. ΝΟ Βουλιαγμένης 9
2. ΑΝΟ Γλυφάδας 4
…………………………
3. ΝΟ Χανίων 4
4. Ηλυσιακός 0
Η ΝΕ Πατρών και ο ΝΟ Βουλιαγμένης θα διεκδικήσουν το τρόπαιο της πρωταθλήτριας ομάδας 2021 στην ηλικιακή κατηγορία των Μίνι Κορασίδων (Κ13) στην υδατοσφαίριση, στον μεγάλο τελικό της διοργάνωσης, το απόγευμα της Κυριακής (26/9) στο κολυμβητήριο του Λαιμού Βουλιαγμένης.
Στους πρωινούς ημιτελικούς, η ΝΕ Πατρών νίκησε με 18-10 τον ΑΝΟ Γλυφάδας και ο ΝΟ Βουλιαγμένης επιβλήθηκε με 10-2 επί του Πανιωνίου.
Ο ΝΟ Βουλιαγμένης ήταν ο θριαμβευτής στο πρωτάθλημα υδατοσφαίρισης Μίνι Κορασίδων (Κ13). Τα κορίτσια του ΝΟΒ επιβλήθηκαν με 20-10 επί της ΝΕ Πατρών στον μεγάλο τελικό της διοργάνωσης, την Κυριακή (26/9) το βράδυ, στο κολυμβητήριο του Λαιμού Βουλιαγμένης και πανηγύρισαν την κατάκτηση του τροπαίου.
ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ 10-20
Οκτάλεπτα: 3-3, 1-8, 2-4, 4-5.
ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ (Κώστας Σακκαλής): Οικονομοπούλου, Χρυσάφη Κ., Κοντάκου Δ. 1, Κεπένου 1, Μπιτσάκου 6, Λαμπάτου, Κοντάκου Χ., Φιλιππαίου, Χαλά, Βγενοπούλου 2, Τσίγκα, Προδρομίτη, Χρυσάφη Μ.
ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ (Βαγγέλης Ρούπακας): Λουπάκη, Καρανάσιου, Ανδρεάδη, Βιδάλη 6, Ντούλη 3, Λαμπροπούλου 1, Γιάτσου, Κρασσά 4, Κοσμοπούλου 3, Γιαννοπούλου, Ελμισιάν 2, Κουρεμέτη 1, Φλεριανού.
Διαιτητές: Στεφανάκης, Κόκκινος
Αλυτάρχης: Ιωακείμ Μαρσέλος
Την 3η θέση πήρε ο ΑΝΟ Γλυφάδας, που νίκησε στον μικρό τελικό τον Πανιώνιο με 6-3.
ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 6-3
Οκτάλεπτα: 2-1, 0-1, 3-1, 1-0.
ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ (Τόνια Μωραϊτη): Σρόκα, Βάλβη 1, Σαλταμανίκα, Σταυρίδου 3, Κλούκινα 1, Ραλλία, Ριζάκη 1, Ηλιακοπούλου, Μπουλόκη, Κισούδη, Κλαψιανού, Ανδρανάκη, Παγουλάτου, Καρέλη, Γεωργοπούλου.
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Ζηνοβία Καραγιάννη): Μανωλάκου, Δροσοπούλου, Σταυροπούλου, Μοροχλιάδου 1, Ζουρίδη, Χέλμη 2, Μούζη, Χρήστου.
Διαιτητές: Στεφανάκης, Κόκκινος
Αλυτάρχης: Ιωακείμ Μαρσέλος
Στους άλλους αγώνες κατάταξης: Για θέσεις 5η-6η: ΠΑΟΚ – ΝΟ Χανίων 12-11. Για θέσεις 7η-8η: Ηλυσιακός – ΕΑΤΕΚ 6-5.
Η ΤΕΛΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ της Τελικής φάσης: 1. ΝΟ Βουλιαγμένης, 2. ΝΕ Πατρών, 3. ΑΝΟ Γλυφάδας, 4. Πανιώνιος, 5.ΠΑΟΚ, 6. ΝΟ Χανίων, 7 Ηλυσιακός, 8. ΕΑΤΕΚ.
Συντάκτης: Δημήτρης Δεβές