Αποτελέσματα Τελικής Φάσης Πρωταθλήματος Water Polo Νέων Ανδρών 2018

Ο ANO Γλυφάδας κόντρα στον ΝΟ Βουλιαγμένης και το Παλαιό Φάληρο απέναντι στον Ολυμπιακό θα είναι οι δύο ημιτελικοί του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Νέων Ανδρών, όπως αναδείχθηκαν με την ολοκλήρωση των αγώνων των Ομίλων της Τελικής φάσης της διοργάνωσης, το βράδυ του Σαββάτου (21/4) στα κολυμβητήρια Γλυφάδας και Βουλιαγμένης.
Οι δύο ημιτελικοί είναι προγραμματισμένοι για το πρωί της Κυριακής (22/4) στο κολυμβητήριο της Νέας Σμύρνης (9.00 και 10.00 αντίστοιχα. Αμέσως μετά, στο  ίδιο κολυμβητήριο, θα γίνουν οι αγώνες κατάταξης για τις θέσεις 5η-6η και 7η-8η. Το απόγευμα της Κυριακής, επίσης στο κολυμβητήριο της Νέας Σμύρνης θα γίνουν ο μικρός τελικός (18.00) και ο Μεγάλος Τελικός (19.00) απ’ όπου θα αναδειχθεί ο πρωταθλητής Νέων Ανδρών 2018.
Α’ ΟΜΙΛΟΣ (Κολυμβητήριο Γλυφάδας):
ΝΟ Πατρών – Παλαιό Φάληρο 6-11, ΑΝΟ Γλυφάδας – ΝΕ Πατρών 17-3,ΝΟ Πατρών – ΝΕ Πατρών 8-3, ΑΝΟ Γλυφάδας – παλαιό Φάληρο 8-7, ΑΝΟ Γλυφάδας ? ΝΟ Πατρών 7-4, Παλαιό Φάληρο ? ΝΕ Πατρών 18-3.
Η Βαθμολογία (Τελική Α’ Ομίλου):
1. ΑΝΟ Γλυφάδας 9
2. Παλαιό Φάληρο 6
3. ΝΟ Πατρών 3
4. ΝΕ Πατρών 0
Β’ ΟΜΙΛΟΣ (Κολυμβητήριο Βουλιαγμένης):
ΠΑΟΚ – Νίκη Βόλου 13-6, Ολυμπιακός – ΝΟ Βουλιαγμένης 8-7,ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός 3-12, Νίκη Βόλου – ΝΟ Βουλιαγμένης 4-16, ΠΑΟΚ ? NO Βουλιαγμένης 6-12, Νίκη Βόλου ? Ολυμπιακός 5-12.
Η Βαθμολογία (Τελική Β’ Ομίλου):
1. Ολυμπιακός 9 (32-15)
2. ΝΟ Βουλιαγμένης 6 (35-18)
3. ΠΑΟΚ 3 (22-30)
4. Νίκη Βόλου 0 (15-41)
Ο ΑΝΟ Γλυφάδας και το Παλαιό Φάληρο θα διεκδικήσουν τον τίτλο του πρωταθλητή Νέων Ανδρών στην υδατοσφαίριση για το 2018. Οι δύο ομάδες θα βρεθούν αντιμέτωπες σήμερα Κυριακή (22/4) το απόγευμα (19.00) στο κολυμβητήριο της Νέας Σμύρνης στον μεγάλο τελικό της διοργάνωσης, με φόντο το τρόπαιο.
Ο κάτοχος του τίτλου ΑΝΟΓ, που θα επιχειρήσει να διατηρήσει τα σκήπτρα του, νίκησε στον έναν από τους δύο πρωϊνούς ημιτελικούς τον ΝΟ Βουλιαγμένης με 7-6, ενώ το Παλαιό Φάληρο επιβλήθηκε με 10-9 επί του Ολυμπιακού. Οι δύο ηττημένοι θα διεκδικήσουν στις 18.00, στον μικρό τελικό, το χάλκινο μετάλλιο.
Την 5η θέση κατέκτησε ο ΠΑΟΚ, που νίκησε στον έναν αγώνα κατάταξης (θέσεις 5η-6η) τον ΝΟ Πατρών με 13-5, ενώ την 7η πήρε η Νίκη Βόλου που επικράτησε στον άλλον αγώνα (θέσεις 7η-8η) της ΝΕ Πατρών με 8-6.
Παρέμεινε στον θρόνο του πρωταθλητή της ηλικιακής κατηγορίας των Νέων Ανδρών ο ΑΝΟ Γλυφάδας. Η ομάδα του Δημήτρη Μάζη επιβλήθηκε με 6-4 επί του Παλαιού Φαλήρου στον μεγάλο τελικό του πρωταθλήματος, στο κολυμβητήριο της Νέας Σμύρνης, και κατέκτησε για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά τον τίτλο, ενώ επιβεβαιώνει την πολύ καλή δουλειά που γίνεται γενικότερα στις υποδομές του, καθώς πριν από λίγες εβδομάδες είχε κατακτήσει το πρωτάθλημα και στις Νέες Γυναίκες.
Ο ΑΝΟΓ ήταν καλύτερος στο μεγαλύρτερο διάστημα του αγώνα, επέβαλε τον ρυθμό του και έφτασε δίκαια στη νίκη.
ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ ? ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ 6-4
Οκτάλεπτα: 1-0, 2-1, 3-1, 0-2.
ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ (Δημήτρης Μάζης): Σπηλιόπουλος, Γαλάνης 1, Παπανικολάου, Κιρμιτζόγλου, Λεμπέσης 1, Παπαναστασίου 3, Τομάζος, Ρομπόπουλος 1, Πριόβολος, Δίκος, Κουκιάς, Κινόβας, Ασβέστης, Εφαπλοματάς, Κοντονής.
ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ (Νίκος Μαμούρης): Αλεξανδρίδης, Γωνιωτάκης 1, Παζαΐτης, Αλαφραγκής 1, Κατσαγούνος, Χαϊδόπουλος, Γκάτσος, Βώσσος, Αμπατζής, Κάκαρης 1, Καραγιάννης, Βακολέτος 1, Περπινιάδης, Μαλανδράκης, Κλαψιανός.
ΤΡΙΤΟΣ Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 6-4 τον ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ
Την 3η θέση πήρε ο Ολυμπιακός, που επιβλήθηκε με 6-4 του ΝΟ Βουλιαγμένης στον μικρό τελικό.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ? ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ 6-4
Οκτάλεπτα: 1-0, 2-0, 2-2, 1-2.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σάκης Πλατανίτης): Δαλμάρας, Κόχειλας, Παπαδογεωργάκης, Χαλυβόπουλος Αρ 2. Νικολαΐδης 1, Αλευρόπουλος 1, Γούρας, Παππάς Αλ., Χαλυβόπουλος Ιπ. 1, Γαβαλάς 1, Ρουμάνης, Καρούζος, Κωνσταντόπουλος, Γιαννόπουλος, Κουφόπουλος.
ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ (Κώστας Λούδης): Πιοβάν, Ηλιόπουλος, Σταμέλος, Καλογερόπουλος, Λουπάκης, Μπαμπανίκας, Ξανθόπουλος, Χέλμης, Τρούλης, Κουρούβανης 2, Γκιουβέτσης, Δήμου Δ. 1, Μπακαλούμης, Δήμου Π., Τσαταλιός 1.