Η ΔΕΥΤΕΡΗ ΜΕΡΑ ΤΟΥ

Θριαμβευτική ήταν η επιστροφή του Γιάννη Δρυμωνάκου στην αγωνιστική δράση μετά τον διετή αποκλεισμό του.
Ο 26χρονος κολυμβητής ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής κατά τη 2η ημέρα του 23ου διεθνούς μίτινγκ “Ακρόπολις”, που διεξάγεται στο κολυμβητήριο του Αλίμου, καθώς με επίδοση 2:02.50 στα 200μ.
μικτή ατομική έπιασε το όριο για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Βουδαπέστης (2:02.56).
Στην πρώτη εμφάνισή του μετά από δύο χρόνια, ο αθλητής του ΚΟΑ Τριπόλεως (πλέον) “έπεσε” σε ένα αγώνισμα στο οποίο παλιά δεν ειδικευόταν, έδωσε μάχη με τον κάτοχο του πανελληνίου ρεκόρ, Ρωμανό Αλυφαντή, και στο τέλος πήρε τη νίκη και πέτυχε ένα χρόνο που του εξασφαλίζει το εισιτήριο για την ουγγρική πρωτεύουσα.
Πλέον, όλοι περιμένουν να τον δουν αύριο στο καλό του αγώνισμα (200μ.
πεταλούδα), αυτό δηλαδή που του χάρισε το ασημένιο μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό του 2006 (και τότε στη Βουδαπέστη).
Στους υπόλοιπους τελικούς της ημέρας, σπουδαία επίδοση σημείωσε η Λυσιστράτη Χαλκίδη στα 200μ.
μικτή ατομική με 2:17.89, που αποτελεί ατομικό ρεκόρ.
Ο Αρης Γρηγοριάδης έκανε ένα πολύ καλό 200άρι ύπτιο, παίρνοντας τη νίκη με 2:00.23, σε έναν τελικό όπου απογοήτευσε ο Δημήτρης Χασιώτης, ενώ καλό χρόνο έκανε και πάλι στα 200μ.
πρόσθιο η Μαρία Μιχαλάκα (2:30.29).
Ο Ανδρέας Ζήσιμος με 1:49.26 στα 200μ.
ελεύθερο έφτασε πολύ κοντά στο όριο για το Ευρωπαϊκό (1:48.87) και λογικά θα είναι παρών στη Βουδαπέστη -αφού είναι απίθανο να συμπληρωθεί ο ελάχιστος αριθμός των 12 συμμετοχών- σε ακόμη μία μεγάλη διοργάνωση.
Οι τρεις πρώτοι των σημερινών τελικών:

ΑΝΔΡΕΣ
50μ.ελεύθερο
1.Γιάννης Καλάργαρης (ΓΣ Περιστερίου)      23.11
2.Απόστολος Τσαγκαράκης (Ολυμπιακός)       23.59
3.Φώτης Κολιόπουλος (Πανελλήνιος)          23.70
50μ.πρόσθιο
1.Τσάμπα Σιλάτζι (Σερβία)                  29.03
2.Δημήτρης Ξυνάδας (Αρης Θεσ.)             29.18
3.Ραζβάν Μιχάι Τουντόσιε (Ρουμανία)        29.22
50μ.ύπτιο
1.Μάριος Παναγή (Κύπρος)                   28.09
2.Αριστοτέλης Θεοδώρου (Εθνικός Π.)        28.74
3.Παναγιώτης Καρράς (Πανελλήνιος)          28.83
200μ.μικτή ατομική
1.Γιάννης Δρυμωνάκος (ΚΟΑ Τριπόλεως)     2:02.50
2.Ρωμανός Αλυφαντής (Παναθηναϊκός)       2:03.02
3.Ματτέο Λιούπης (ΠΑΟΚ)                  2:04.36
 .Γιώργος Αρυμπλιάς (Εθνικός Π.)         2:04.36
200μ.ύπτιο
1.Αρης Γρηγοριάδης (Αρης Θεσ.)           2:00.23
2.Χαρίλαος Καρακαϊδος (ΑΝΟ Αργυρούπολης) 2:06.74
3.Δημήτρης Χασιώτης (Ολυμπιακός)         2:06.87
200μ.πρόσθιο
1.Σάββας Κουγιουμτζόγλου (ΠΑΟΚ)          2:16.52
2.Ηλίας Κραββαρίτης (Πανελλήνιος)        2:18.44
3.Ιοάν Λαουρέντιου Μπάρμπου (Ρουμανία)   2:19.76
100μ.πεταλούδα
1.Στέφανος Δημητριάδης (Ολυμπιακός)        54.04
2.Ανέστης Αραμπατζής (Ηρακλής)             55.38
3.Ιβάν Λέντζερ (Σερβία)                    55.79
200μ.ελεύθερο
1.Ανδρέας Ζήσιμος (Ολυμπιακός)           1:49.26
2.Κωνσταντίνος Σιώκος (Εθνικός)          1:52.60
3.Ράντοβαν Σιλιέφσκι (Σερβία)            1:53.85
ΓΥΝΑΙΚΕΣ
50μ.ελεύθερο
1.Μάρθα Μάτσα (Αρης Θεσ.)                  26.73
2.Σοφία Κλικοπούλου (ΓΣ Περιστερίου)       26.83
3.Αντζέλκα Πέτροβιτς (Σερβία)              27.20
50μ.πρόσθιο
1.Αναστασία Χριστοφόρου (Κύπρος)           32.90
2.Κωνσταντίνα Παπαηλία (ΚΟ Δελφίς)         32.95
3.Μαρία-Αννα Λέτσιου (Ολυμπιακός)          33.08
50μ.ύπτιο
1.Δήμητρα Χαρίση (Ποσειδών Ιωαννίνων)      30.63
2.Κατερίνα Τόμου (Ποσειδών Ιλισίων)        30.86
3.Μαρία Τσανγκ (Αρης Θεσ.)                 31.16
200μ.μικτή ατομική
1.Λυσιστράτη Χαλκίδη (Μίλων)             2:17.89
2.Δάφνη Σκέλος (Ολυμπιακός)              2:24.30
3.Αλεξάνδρα Γκουρνέλου (ΓΣ Περιστερίου)  2:27.28
200μ.ύπτιο
1.Στέλλα Μπούμη (Εθνικός Π.)             2:15.72
2.Δάφνη Σκέλος (Ολυμπιακός)              2:18.97
3.Δήμητρα Χαρίση (Ποσειδών Ιωαννίνων)    2:19.91
200μ.πρόσθιο
1.Μαρία Μιχαλάκα (Αρης Θεσ.)             2:30.29
2.Κωνσταντίνα Παπαηλία (ΚΟ Δελφίς)       2:37.39
3.Μαρία-Αννα Λέτσιου (Ολυμπιακός)        2:37.64
100μ.πεταλούδα
1.Ειρήνη Καβαρνού (Ολυμπιακός)           1:01.32
2.Κρίστελ Βουρνά (ΝΟ Πατρών)             1:01.59
3.Μαρία Κλάδη-Μαρούδα (ΑΕ Χαϊδαρίου)     1:04.34
200μ.ελεύθερο
1.Αννα Στυλιανού (Κύπρος)                2:01.33
2.Μιλίτσα Οστοϊτς (Σερβία)               2:04.87
3.Μαρία Λιώση (Ολυμπιακός)               2:05.69

ΑΚΡΟΠΟΛΙΣ GRAND PRIX 2010,ΣΑΒΒΑΤΟ ΠΡΩΙ
ΑΚΡΟΠΟΛΙΣ GRAND PRIX 2010,ΣΑΒΒΑΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ