Η ΤΡΙΤΗ ΜΕΡΑ ΤΟΥ

Οι πολύ καλές επιδόσεις του Γιάννη Δρυμωνάκου και του Αρη Γρηγοριάδη και το όριο για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Βουδαπέστης από τον Στέφανο Δημητριάδη, ήταν τα σημαντικότερα γεγονότα κατά την 3η και τελευταία ημέρα του 23ου διεθνούς μίτινγκ κολύμβησης «Ακρόπολις», που φιλοξενήθηκε στον Αλιμο.
Μετά την εξαιρετική χθεσινή παρουσία του στα 200μ.
μικτή ατομική, ο Δρυμωνάκος έδειξε και στο… παραδοσιακό του αγώνισμα, τα 200μ.
πεταλούδα, ότι επέστρεψε κεφάτος στις πισίνες μετά τον διετή αποκλεισμό του.
Ο 26χρονος πρωταθλητής πρώτευσε με χρόνο 1:57.41, επίδοση που δεν είναι μακριά από αυτές που σημείωνε ως το 2008 και οι οποίες τον έφερναν στις πρώτες θέσεις των μεγάλων διοργανώσεων.
Η παρουσία του Δρυμωνάκου «τράβηξε» και τον Δημητριάδη, ο οποίος τερμάτισε δεύτερος, αλλά με 1:57.70 έπιασε το όριο για το Ευρωπαϊκό της Βουδαπέστης.
Σε πολύ καλή κατάσταση δείχνει ο Αρης Γρηγοριάδης, ο οποίος, αν και κολύμπησε χωρίς ουσιαστικό συναγωνισμό, έκανε 54.43 στα 100μ.
ύπτιο και βελτίωσε την καλύτερη φετινή επίδοσή του (54.60 είχε κάνει την περασμένη εβδομάδα στην Κέρκυρα, στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα).
Ο πρωταθλητής Ευρώπης των 50μ.
αποδεικνύει ότι παραμένει στην ελίτ και είναι βέβαιο ότι θα διεκδικήσει μετάλλια και στο φετινό Ευρωπαϊκό.
Σπουδαία επίδοση και για τη Μαρία Μιχαλάκα στα 100μ.
πρόσθιο (1:09.21), ενώ ο Γιάννης Καλάργαρης δείχνει σταθερός στα 100μ.
ελεύθερο και πρώτευσε με 50.30.
Αξιοσημείωτη και η «πρωτιά» στα 100μ.
ύπτιο της Δάφνης Σκέλος, μίας 22χρονης Ελληνο-Αμερικανίδας, η οποία μετέχει για πρώτη φορά σε αγώνες στη χώρα μας.
Οι πρώτοι τρεις των σημερινών τελικών:

ΑΝΔΡΕΣ
100μ.ελεύθερο
1.Γιάννης Καλάργαρης (ΓΣ Περιστερίου)         50.30
2.Γιάννης Γκιόκας (Ποσειδών Ιλισίων)          53.07
3.Μπόρις Στογιάνοβιτς (Σερβία)                53.19

50μ.πεταλούδα
1.Φώτης Κολιόπουλος (Πανελλήνιος)             24.87
2.Ράντοβαν Σιλιέφσκι (Σερβία)                 24.89
3.Ιβάν Λέντζερ (Σερβία)                       24.90

100μ.ύπτιο
1.Αρης Γρηγοριάδης (Αρης Θεσ.)                54.43
2.Ανδρέας Βαζαίος (ΑΝΟ Αργυρούπολης)          58.32
3.Χαρίλαος Καρακαϊδός (ΑΝΟ Αργυρούπολης)      59.22

100μ.πρόσθιο
1.Τσάμπα Σιλάτζι (Σερβία)                   1:02.94
2.Σάββας Κουγιουμτζόγλου (ΠΑΟΚ)             1:03.36
3.Παντελής Παντής (ΧΑΝΘ)                    1:03.81

200μ.πεταλούδα
1.Γιάννης Δρυμωνάκος (ΚΟΑ Τριπόλεως)        1:57.41
2.Στέφανος Δημητριάδης (Ολυμπιακός)         1:57.70
3.Χρήστος Κατραντζής (Εθνικός Π.)           2:04.33

400μ.ελεύθερο
1.Ανδρέας Ζήσιμος (Ολυμπιακός)              3:55.09
2.Γιώργος Αρυμπλιάς (Εθνικός Π.)            4:00.40
 .Κωνσταντίνος Σιώκος (Εθνικός Π.)          4:00.40


ΓΥΝΑΙΚΕΣ
100μ.ελεύθερο
1.Σοφία Κλικοπούλου (ΓΣ Περιστερίου)          57.77
2.Μαρία Λιώση (Ολυμπιακός)                    58.00
3.Αντζέλκα Πέτροβιτς (Σερβία)                 58.35

50μ.πεταλούδα
1.Κρίστελ Βουρνά (ΝΟ Πατρών)                  27.54
2.Μαρία Καραούλια (ΓΣ Περιστερίου)            29.07
3.Μαρία Παπαδοπούλου (Κύπρος)                 29.35

100μ.ύπτιο
1.Δάφνη Σκέλος (Ολυμπιακός)                 1:05.27
2.Δήμητρα Χαρίση (Ποσειδών Ιωαννίνων)       1:05.47
3.Κατερίνα Τόμου (Ποσειδών Ιλισίων)         1:05.64

100μ.πρόσθιο
1.Μαρία Μιχαλάκα (Αρης Θεσ.)                1:09.21
2.Κωνσταντίνα Παπαηλία (ΚΟ Δελφίς)          1:12.29
3.Λυσιστράτη Χαλκίδη (Μίλων)                1:12.89

200μ.πεταλούδα
1.Ελβίρα Ευσταθίου (Ολυμπιακός)             2:17.88
2.Λυσιστράτη Χαλκίδη (Μίλων)                2:17.96
3.Ελευθερία Εζάτ (ΝΟ Λάρισας)               2:22.33

400μ.ελεύθερο
1.Κέλυ Αραούζου (ΠΑΟΚ)                      4:24.91
2.Μιλίτσα Οστοϊτς (Σερβία)                  4:27.25
3.Βασιλική Παππά (ΑΕ Χαϊδαρίου)             4:28.74

ΑΚΡΟΠΟΛΙΣ GRAND PRIX 2010,ΚΥΡΙΑΚΗ ΠΡΩΙ
ΑΚΡΟΠΟΛΙΣ GRAND PRIX 2010,ΚΥΡΙΑΚΗ ΑΠΟΓΕΥΜΑ