ΔΕΥΤΕΡΗ ΗΜΕΡΑ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΟΡΕΝ,ΚΕΡΚΥΡΑ

Η μεγάλη μάχη Ολυμπιακού και Εθνικού για την κατάκτηση του τίτλου «κλέβει την παράσταση» στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα κολύμβησης ανδρών/γυναικών, που διεξάγεται στην Κέρκυρα.
Μετά την ολοκλήρωση και της 2ης ημέρας, οι «ερυθρόλευκοι» προηγούνται με 231 βαθμούς έναντι 212 των «κυανόλευκων», διαφορά που ουσιαστικά δημιουργήθηκε χάρη στην κυριαρχία των πρωταθλητών στα 800άρια ελεύθερο.
Το προβάδισμα κρίνεται σημαντικό και είναι δύσκολο να ανατραπεί κατά την αυριανή τελευταία ημέρα, το δεδομένο όμως είναι ότι, για πρώτη φορά μετά από πολλά χρόνια, υπάρχει ενδιαφέρον στην κορυφή της κατάταξης.
Σε επίπεδο επιδόσεων, ξεχώρισε φυσικά το πανελλήνιο ρεκόρ της Μαριάννας Λυμπερτά στα 800μ.
ελεύθερο.
Η αειθαλής αθλήτρια του Ολυμπιακού πήρε τη νίκη με χρόνο 8:36.68, καταρρίπτοντας το 8:37.53 που είχε η Ελβίρα Ευσταθίου από τις 9 Μαϊου 2008, στο μίτινγκ «Ακρόπολις» στο ΟΑΚΑ.
Σημειώνεται ότι η 31χρονη Λυμπερτά πέτυχε πριν από περίπου δύο εβδομάδες στη Μάλαγα πανελλήνιο ρεκόρ και στα 1.500μ.
Στα υπόλοιπα αγωνίσματα υπήρξαν κάποιοι καλοί χρόνοι, χωρίς όμως επίτευξη ορίου για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Βουδαπέστης.
Η πιο συναρπαστική κούρσα της ημέρας έγινε στα 100μ.
πρόσθιο των γυναικών, όπου η Αγγελική Εξάρχου με 1:09.93 πήρε τη νίκη από τη Μαρία Μιχαλάκα, που τερμάτισε σε 1:10.08.
Παρά τον υψηλό ανταγωνισμό, οι δύο αθλήτριες δεν κατάφεραν να φτάσουν το 1:09.10 που έχει θεσπίσει η ΚΟΕ ως όριο πρόκρισης.
Η Κρίστελ Βουρνά με 27.30 στα 50μ.
πεταλούδα πήρε άνετα τη νίκη, αλλά απέχει ακόμη από το όριο (26.91), ενώ ο Ανδρέας Ζήσιμος κατέβηκε για πρώτη φορά φέτος το 1΄50΄΄ στα 200μ.
ελεύθερο (1:49.65) και δείχνει ότι μπορεί να βρεθεί ακόμη πιο κοντά στο 1:48.87 που είναι το όριο.
Ο Δημήτρης Χασιώτης πρώτευσε άνετα στα 200μ.
ύπτιο, αλλά το 2:02.00 είναι μακριά από τις δυνατότητές του.
Να σημειωθεί ότι στο αγώνισμα αυτό ακυρώθηκε στον προκριματικό ο Αρης Γρηγοριάδης (καθυστερημένη έξοδος από το νερό μετά την εκκίνηση).
Ο Σπύρος Γιαννιώτης πήρε… ρεβάνς από τον Αντώνη Φωκαϊδη για τη χθεσινή ήττα του στα 400μ.
ελεύθερο, ανεβαίνοντας στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου στο 800άρι, ενώ η Λυσιστράτη Χαλκίδη εξελίσσεται σε μεγάλη πρωταγωνίστρια των αγώνων, παίρνοντας το τρίτο της χρυσό μετάλλιο, αυτή τη φορά στα 400μ.
μικτή ατομική.
Πανελληνιονίκες αναδείχθηκαν επίσης ο Σπύρος Λέκκας στα 50μ.
πεταλούδα, ο Γιώργος Αρυμπλιάς στα 400μ.
μικτή ατομική, ο Σάββας Κουγιουμτζόγλου στα 100μ.
πρόσθιο (σε ακόμη μία κούρσα που κρίθηκε στα τελευταία μέτρα), η Κύπρια Αννα Στυλιανού -που αγωνίζεται για λογαριασμό του Ολυμπιακού- στα 200μ.
ελεύθερο και η Στέλλα Μπούμη στα 200μ.
ύπτιο.
Στα ομαδικά αγωνίσματα της ημέρας, τα 4Χ100μ.
ελεύθερο, το σκηνικό ήταν ίδιο με το χθεσινό, με τον Εθνικό να κυριαρχεί στους άνδρες και τον Ολυμπιακό στις γυναίκες.
Μπορεί να μην επιτεύχθηκαν σήμερα όρια για τη Βουδαπέστη, όμως δύο νεαροί κολυμβητές εξασφάλισαν την παρουσία τους στο Ευρωπαϊκό εφήβων/νεανίδων, που θα διεξαχθεί τον Ιούλιο στο Τάμπερε της Φινλανδίας.
Πρόκειται για τον Στέφανο Χαλιντέι-Χριστόπουλο της ΑΕ Χαϊδαρίου, που έκανε 4:29.68 στα 400μ.
μικτή ατομική, και την Κλειώ Μπαξεβάνη του ΚΟ Δράμας, η οποία πέτυχε χρόνο 2:17.94 στα 200μ.
ύπτιο.
Επίσης, η Θέμις Ιακωβίδου του Παναθηναϊκού με 2:03.64 έπιασε το αντίστοιχο όριο στα 200μ.
ελεύθερο, κάτι που είχε κάνει και στα 100μ.
ελεύθερο από το χειμερινό πρωτάθλημα, ενώ ο Παναγιώτης Σαμιλίδης επιβεβαίωσε για πολλοστή φορά το όριο, αυτή τη φορά στα 100μ.
πρόσθιο (1:03.31).
Συνοπτικά οι τελικοί της 2ης ημέρας:

ΑΝΔΡΕΣ
50μ.πεταλούδα
1.Σπύρος Λέκκας (Εθνικός Π.)                 25.03
2.Στέφανος Δημητριάδης (Ολυμπιακός)          25.10
3.Αλεξάντερ Μπαχτιάροφ (Εθνικός Π.)          25.17
4.Φώτης Κολιόπουλος (Πανελλήνιος)            25.20
 .Ανέστης Αραμπατζής (Ηρακλής)               25.20
6.Γιάννης Καλάργαρης (ΓΣ Περιστερίου)        25.28
7.Απόστολος Τσαγκαράκης (Ολυμπιακός)         25.35
8.Ηλίας Στρατηγός (Εθνικός Π.)               25.51

200μ.ελεύθερο
1.Ανδρέας Ζήσιμος (Ολυμπιακός)             1:49.65
2.Γιώργος Δεμέτης (Εθνικός Π.)             1:51.70
3.Μιχάλης Κικιλής (ΓΣ Περιστερίου)         1:51.97
4.Κώστας Σιώκος (Εθνικός Π.)               1:52.23
5.Ηλίας Πετράκης (ΓΣ Περιστερίου)          1:53.77
6.Χρήστος Μούτσος (Ποσειδών Λουτρακίου)    1:54.13
7.Γιάννης Γκιόκας (Ποσειδών Ιλισίων)       1:54.23
8.Γιάννης Παντελαντωνάκης (Ηρακλής)        1:55.46

400μ.μικτή ατομική
1.Γιώργος Αρυμπλιάς (Εθνικός Π.)           4:25.65
2.Ματτέο Λιούπης (ΠΑΟΚ)                    4:27.01
3.Χαράλαμπος Δημητρακόπουλος (Ποσειδών Ιλ.)4:28.31
4.Στέφανος Χαλιντέι-Χριστόπουλος (ΑΕ Χαϊδ.)4:29.68
5.Βασίλης Δεμέτης (Εθνικός Π.)             4:31.59
6.Παντελής Δελέντας (ΑΟ Κολωνού)           4:35.87
7.Θεμιστοκλής Δελέντας (Πανελλήνιος)       4:37.95
8.Χρήστος Κατραντζής (Εθνικός Π.)          4:38.36

200μ.ύπτιο
1.Δημήτρης Χασιώτης (Ολυμπιακός)           2:02.00
2.Μάρκος Νικολόπουλος (Εθνικός Π.)         2:06.36
3.Αλέξανδρος Παπουτσής (ΓΣ Περιστερίου)    2:06.53
4.Χαρίλαος Καρακαϊδος (ΑΝΟ Αργυρούπολης)   2:06.88
5.Αλέξανδρος Θεοχαρίδης (Αρης Θεσ.)        2:08.00
6.Παναγιώτης Καρράς (Πανελλήνιος)          2:09.03
7.Ηλίας Βερυκοκίδης (Αργοναύτες Ηρακλείου) 2:09.54
8.Γιώργος Αρυμπλιάς (Εθνικός Π.)           2:10.49

100μ.πρόσθιο
1.Σάββας Κουγιουμτζόγλου (ΠΑΟΚ)            1:03.27
2.Παναγιώτης Σαμιλίδης (ΑΝΟ Αργυρούπολης)  1:03.31
3.Παντελής Παντής (ΧΑΝΘ)                   1:03.49
4.Γιάννης Καρπουζλής (Εθνικός Π.)          1:03.87
5.Ηλίας Κραββαρίτης (Πανελλήνιος)          1:05.36
6.Αγγελος Τσερεκλας-Ζαφειράκης (Εθνικός Π.)1:05.60
7.Γιώργος Σεβαστιάδης (Ολυμπιακός)         1:05.67
8.Ευάγγελος Λάκκος (Εθνικός Π.)            1:05.76

800μ.ελεύθερο
1.Σπύρος Γιαννιώτης (Ολυμπιακός)           8:04.17
2.Αντώνης Φωκαϊδης (ΠΑΟΚ)                  8:05.09
3.Πέτρος Πετρόπουλος (Εθνικός Π.)          8:12.86
4.Θανάσης Χρόνης (ΝΟ Χαλκίδας)             8:17.90
5.Μάριος Καλαφάτης (Ολυμπιακός)            8:23.60
6.Νίκος Σημαντήρας (Ολυμπιακός)            8:30.59
7.Κώστας Αϋφαντής (ΟΕΑΝΑ Βόλου)            8:35.12
8.Γιάννης Παντελαντωνάκης (Ηρακλής)        8:36.22

4Χ100μ.ελεύθερο
1.Εθνικός                                  3:25.13
   (Μπαχτιάροφ, Κατραντζής, Γ.Δεμέτης, Σιώκος)
2.ΓΣ Περιστερίου                           3:27.07
   (Καλάργαρης, Πετράκης, Παπαχαριζάνου, Κικιλής)
3.Ολυμπιακός                               3:27.30
   (Ζήσιμος, Μπιτσάκης, Τσόλτος, Τσαγκαράκης)
4.Παλαιό Φάληρο                            3:29.96
5.Αρης Θεσσαλονίκης                        3:30.96
6.Ποσειδών Ιλισίων                         3:31.64
7.Ηρακλής                                  3:32.49
8.Αργοναύτες Ηρακλείου                     3:36.35


ΓΥΝΑΙΚΕΣ
50μ.πεταλούδα
1.Κρίστελ Βουρνά (ΝΟ Πατρών)                 27.30
2.Ειρήνη Καβαρνού (Ολυμπιακός)               27.95
3.Αννα Σογκόλεβα (Νηρέας Λαρ.)               28.22
4.Μάρθα Μάτσα (Αρης Θεσ.)                    28.35
5.Παναγιώτα Τσιάλτα (Εθνικός Π.)             28.91
6.Μαρία Καραούλια (ΓΣ Περιστερίου)           29.23
7.Χριστίνα Χαλμούκη (ΧΑΝΘ)                   29.59
8.Μαρία Τσανγκ (Αρης Θεσ.)                   29.90

200μ.ελεύθερο
1.Αννα Στυλιανού (Ολυμπιακός)              2:01.19
2.Μαρία Λιώση (Ολυμπιακός)                 2:03.36
3.Θέμις Ιακωβίδου (Παναθηναϊκός)           2:03.64
4.Βασιλική Παππά (ΑΕ Χαϊδαρίου)            2:07.39
5.Σοφία Κλικοπούλου (ΓΣ Περιστερίου)       2:08.54
6.Αναστασία Αμοιρόγλου (ΧΑΝΘ)              2:10.94
7.Σταυρούλα Καραντάκου (ΟΕΑΝΑ Βόλου)       2:11.45
8.Αλεξάνδρα Μανιού (Εθνικός Π.)            2:13.55

400μ.μικτή ατομική
1.Λυσιστράτη Χαλκίδη (Μίλωνας)             4:54.81
2.Στέλλα Πασαλίδου (Μακεδονικός)           5:00.21
3.Ιωάννα Τσάκωνα (Ποσειδών Ιλισίων)        5:00.86
4.Αφροδίτη Γιαρένη (Ολυμπιάδα ΄73)         5:01.74
5.Εφραιμία Καλοκύρη (ΓΣ Περιστερίου)       5:04.80
6.Ευτυχία Βάρδα (Εθνικός Π.)               5:05.70
7.Αλεξάνδρα Γκουρνέλου (ΓΣ Περιστερίου)    5:08.47
8.Αναστασία Κυριλή (ΑΕ Χαϊδαρίου)          5:11.34

200μ.ύπτιο
1.Στέλλα Μπούμη (Εθνικός Π.)               2:15.82
2.Κλειώ Μπαξεβάνη (ΚΟ Δράμας)              2:17.94
3.Δήμητρα Χαρίση (Ποσειδών Ιωαννίνων)      2:18.22
4.Στέλλα Στεφανή (Παναθηναϊκός)            2:18.27
5.Ελενα Τριανταφύλλου (Ποσειδών Ιλισίων)   2:23.93
6.Νικολέττα Κυριακοπούλου (ΓΣ Περιστερίου) 2:25.47
7.Ευαγγελία Κουντούρη (ΑΝΟ Αργυρούπολης)   2:28.56
8.Σταυρούλα Ευθυμίου (ΟΦΘ Αλεξανδρούπολης) 2:30.36

100μ.πρόσθιο
1.Αγγελική Εξάρχου (Ολυμπιακός)            1:09.93
2.Μαρία Μιχαλάκα (Αρης Θεσ.)               1:10.08
3.Κωνσταντίνα Παπαηλία (ΚΟ Δελφίς)         1:11.49
4.Βάσω Καβαρνού (Ολυμπιακός)               1:12.00
5.Ελευθερία Γεωργίου (ΠΑΟΚ)                1:12.43
6.Μαρία-Αννα Λέτσιου (Ολυμπιακός)          1:12.92
7.Θεοχάρις Κιτιξή (Μακεδονικός)            1:14.23
8.Αργυρή Παπαδοπούλου (ΚΟ Δράμας)          1:14.27

800μ.ελεύθερο
1.Μαριάννα Λυμπερτά (Ολυμπιακός)           8:36.68 (ΝΠΡ γυναικών)
2.Κέλυ Αραούζου (ΠΑΟΚ)                     8:52.98
3.Ελβίρα Ευσταθίου (Ολυμπιακός)            9:01.81
4.Θεοδώρα Γιαρένη (Ολυμπιάδα ΄73)          9:05.32
5.Βασιλική Παππά (ΑΕ Χαϊδαρίου)            9:06.07
6.Εμμανουέλα Κυριαζοπούλου (Εθνικός Π.)    9:08.50
7.Γαρυφαλιά Ζεϊμπέογλου (ΓΣ Περιστερίου)   9:21.58
8.Κυριακή Τσατσάρη (ΧΑΝΘ)                  9:24.00

4Χ100μ.ελεύθερο
1.Ολυμπιακός                               3:55.60
   (Λιώση, Λυμπερτά, Ευσταθίου, Στυλιανού)
2.ΠΑΟΚ                                     3:57.43
   (Αναστασιάδου, Ιωαννίδου, Βασιλειάδου, Καϊσίδου)
3.Αρης Θεσσαλονίκης                        4:00.91
   (Μάρθα Μάτσα, Τσανγκ, Μιχαλάκα, Μαρία Μάτσα)
4.Εθνικός Πειραιώς                         4:01.02
5.Ποσειδών Ιλισίων                         4:05.06
6.ΧΑΝΘ                                     4:05.50
7.Ολυμπιάδα ΄73                            4:10.37

8.ΟΦΘ Αλεξανδρούπολης                      4:14.14