EUROLEAGUE WATER POLO ΑΝΔΡΩΝ. ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ 11-7

Με νίκη ολοκλήρωσε ο Ολυμπιακός τις υποχρεώσεις του στην Ευρωλίγκα υδατοσφαίρισης.
Μετά από πέντε ήττες σε ισάριθμα παιχνίδια, οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν στο κολυμβητήριο του Πειραιά 11-7 της Μπαρτσελόνα και πήραν τη νίκη γοήτρου, χωρίς πάντως να αποφύγουν την τελευταία θέση του Γ΄ ομίλου και φυσικά τον αποκλεισμό από τη συνέχεια της διοργάνωσης.
Οι πρωταθλητές Ελλάδας προηγήθηκαν 3-0 στο ξεκίνημα του αγώνα και, παρά το γεγονός ότι οι Ισπανοί αντέδρασαν και κατάφεραν να ισοφαρίσουν 5-5 λίγο πριν τη λήξη της δεύτερης περιόδου, ξέφυγαν ξανά στο τρίτο οκτάλεπτο και έφτασαν στην τελική επικράτηση, με κορυφαίο παίκτη τον Γιάννη Φουντούλη.
Τα οκτάλεπτα: 3-2, 3-3, 3-1, 2-1

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Φουντούλης 4, Μυλωνάκης 2, Ντόσκας 2, Βλοντάκης 2, Θεοδωρόπουλος

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Μάγιαρατς 2, Ζίρανι, Εστεγιέρ, Πέρεζ, Εστράνι, Μπρούντερ

Η Μπούντβα, που επικράτησε 9-6 στο Νόβι Σαντ της Βοϊβοντίνα, και η Βάσας (νίκησε 11-10 τη Ζέγκεντ) συμπλήρωσαν την οκτάδα της προημιτελικής φάσης της Ευρωλίγκας υδατοσφαίρισης.
Τα υπόλοιπα εισιτήρια είχαν ήδη εξασφαλίσει οι Γιάντραν Χέρτσεγκ Νόβι, Προ Ρέκο, Μλάντοστ Ζάγκρεμπ, Παρτιζάν Βελιγραδίου, Γιουγκ Ντουμπρόβνικ και Πριμόριε Ριέκα.
Σημειώνεται ότι φέτος η προημιτελική φάση δεν θα γίνει σε διπλούς αγώνες, αλλά σε δύο ομίλους των τεσσάρων, με τους δύο πρώτους από κάθε γκρουπ να προκρίνονται στο φάιναλ-φορ.
Η κλήρωση θα γίνει στις 8/2, ενώ οι αγώνες θα αρχίσουν στις 16 Φεβρουαρίου και θα ολοκληρωθούν στις 4 Μαϊου.
Συνοπτικά τα αποτελέσματα της 6ης και τελευταίας αγωνιστικής της φάσης των ομίλων:

Α΄ ΟΜΙΛΟΣ

Βάσας (Ουγγαρία)-Ζέγκεντ (Ουγγαρία)                         11-10

Γιάντραν Χ.Νόβι (Μαυροβ)-Πρίμορατς Κότορ (Μαυροβ)  9-10

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (ΤΕΛΙΚΗ): Γιάντραν Χέρτσεγκ Νόβι 12, Βάσας 10, Πρίμορατς Κότορ 10, Ζέγκεντ 2

Β΄ ΟΜΙΛΟΣ

Βοϊβοντίνα (Σερβία)-Μπούντβα (Μαυροβούνιο)                   6-9

Σπαρτάκ Βόλγκογκραντ (Ρωσία)-Προ Ρέκο (Ιταλία)               5-8

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (ΤΕΛΙΚΗ): Προ Ρέκο 18, Μπούντβα 9, Βοϊβοντίνα 4, Σπαρτάκ Βόλγκογκραντ 4

Γ΄ ΟΜΙΛΟΣ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-Μπαρτσελόνα (Ισπανία)                            11-7

Παρτιζάν Βελιγραδίου (Σερβ)-Μλάντοστ Ζάγκρεμπ (Κρο)   14-7

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (ΤΕΛΙΚΗ): Μλάντοστ Ζάγκρεμπ 15, Παρτιζάν Βελ.13, Μπαρτσελόνα 4, Ολυμπιακός 3.

Δ΄ ΟΜΙΛΟΣ

Πριμόριε Ριέκα (Κροατία)-Γιουγκ Ντουμπρόβνικ (Κροατία)       6-8

Εγκερ (Ουγγαρία)-Μπαρτσελονέτα (Ισπανία)                     8-10

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (ΤΕΛΙΚΗ): Γιουγκ Ντουμπρόβνικ 18, Πριμόριε Ριέκα 9, Μπαρτσελονέτα 9, Έγκερ 0.