Ο ΠΡΩΤΟΣ ΓΥΡΟΣ ΤΗΣ Α΄ ΦΑΣΗΣ ΣΤΗΝ Β? ΕΘΝΙΚΗ

Το αποτελέσματα στον Α’ όμιλο (Εθνικό κολυμβητήριο Θεσσαλονίκης):

Παρασκευή (19/3)
ΟΦΘ-Άρης: 13-9
Χαλκίδα-Νηρέας Χαλανδρίου: 15-7

Σάββατο (20/3)

Πρωί
Νηρέας Χαλανδρίου-ΟΦΘ: 8-8
Αργοστόλι-Χαλκίδα: 14-6

Απόγευμα
Άρης-Νηρέας Χαλανδρίου: 6-6
ΟΦΘ-Αργοστόλι: 5-12

Κυριακή (21/3)

Πρωί
Αργοστόλι-Άρης: 16-3
Χαλκίδα-ΟΦΘ: 8-7

Απόγευμα
Νηρέας Χαλανδρίου-Αργοστόλι: 5-13
Άρης-Χαλκίδα: 8-5

Η βαθμολογία (σε 4 αγώνες):

1. Αργοστόλι 8 (55-19)
2. Νηρέας Χαλανδρίου 4 (34-34)
3. ΟΦΘ 3 (28-25)
4. Άρης 3 (26-40)
5. Χαλκίδα 2 (26-44)

Το αποτελέσματα του Β’ ομίλου (Ηλιούπολη):

Παρασκευή (19/3)
Νηρέας Γέρακα-Ιωνικός Νικαίας: 7-5
Άγιος Νικόλαος-Ηλιούπολη: 7-6

Σάββατο (20/3)

Πρωί
Ηλιούπολη-Νηρέας Γέρακα: 4-4
Μεσόγειος-Άγιος Νικόλαος: 5-5

Απόγευμα
Ιωνικός Νικαίας-Ηλιούπολη: 6-4
Νηρέας Γέρακα-Μεσόγειος: 5-8

Κυριακή (21/3)

Πρωί
Άγιος Νικόλαος-Νηρέας Γέρακα: 4-5
Μεσόγειος-Ιωνικός Νικαίας: 8-5

Απόγευμα
Ιωνικός Νικαίας-Άγιος Νικόλαος: 5-7
Ηλιούπολη-Μεσόγειος: 9-4

Η βαθμολογία (σε 4 αγώνες):

1. Μεσόγειος 5 (25-24)
2. Άγιος Νικόλαος 5 (23-21)
3. Νηρέας Γέρακα 5 (21-21)
4. Ηλιούπολη 3 (23-20)
5. Ιωνικός Νικαίας 2 (21-26)

Στη δεύτερη θέση του ομίλου βρίσκεται ο Νηρέας που κατάφερε να πάρει δύο νίκες
και δύο ισοπαλίες, ενώ στην τρίτη θέση ισοβαθμούν οι Θεσσαλονικείς ΟΦΘ και
Άρης. Τελευταία είναι η Χαλκίδα με μόλις μία νίκη επί του ΟΦΘ.

Όσον αφορά στον όμιλο Νότου, τα πράγματα είναι σαφώς πιο ισορροπημένα αφού
τρεις ομάδες ισοβαθμούν στην κορυφή της βαθμολογίας. Οι Μεσόγειος, Άγιος
Νικόλαος και Νηρέας Γέρακα έχουν από 5 βαθμούς, ενώ η Ηλιούπολη ακολουθεί με 3
και ο Ιωνικό Νικαίας με 2.

Εντύπωση προκάλεσε η μόλις μία νίκη της Ηλιούπολης στον πρώτο γύρο, αφού εκτός
του ότι φιλοξένησε τον όμιλο, ξεκίνησε ως το φαβορί για την πρωτιά. Στον
δεύτερο γύρο πάντως αναμένεται πιο δυνατή, κάτι που φάνηκε και στο τελευταίο
της ματς με τη Μεσόγειο.

Αν δεν αλλάξει κάτι στον προγραμματισμό της ΚΟΕ, ο δεύτερος γύρος θα
πραγματοποιηθεί το τριήμερο (14, 15 και 16 Μαΐου) και η τελική φάση, στην οποία
θα προκριθούν οι τρεις πρώτες ομάδες από κάθε όμιλο, θα γίνει στις 18, 19 και
20 Ιουνίου (κλήρωση στις 19/5).

Να υπενθυμίσουμε ότι η τέταρτη ομάδα από κάθε γκρουπ θα εξασφαλίσει την
παραμονή και η τελευταία θα υποβιβαστεί (εκτός αν η ΚΟΕ αποφασίσει να ανεβάσει
τον αριθμό των ομάδων της Β’ Εθνικής από δέκα σε δώδεκα).

Το αποτελέσματα στον Α’ όμιλο (Εθνικό κολυμβητήριο
Θεσσαλονίκης):

Παρασκευή (19/3)
ΟΦΘ-Άρης: 13-9
Χαλκίδα-Νηρέας Χαλανδρίου: 15-7

Σάββατο (20/3)

Πρωί
Νηρέας Χαλανδρίου-ΟΦΘ: 8-8
Αργοστόλι-Χαλκίδα: 14-6

Απόγευμα
Άρης-Νηρέας Χαλανδρίου: 6-6
ΟΦΘ-Αργοστόλι: 5-12

Κυριακή (21/3)

Πρωί
Αργοστόλι-Άρης: 16-3
Χαλκίδα-ΟΦΘ: 8-7

Απόγευμα
Νηρέας Χαλανδρίου-Αργοστόλι: 5-13
Άρης-Χαλκίδα: 8-5

Η βαθμολογία (σε 4 αγώνες):

1. Αργοστόλι 8 (55-19)
2. Νηρέας Χαλανδρίου 4 (34-34)
3. ΟΦΘ 3 (28-25)
4. Άρης 3 (26-40)
5. Χαλκίδα 2 (26-44)

Το αποτελέσματα του Β’ ομίλου (Ηλιούπολη):

Παρασκευή (19/3)
Νηρέας Γέρακα-Ιωνικός Νικαίας: 7-5
Άγιος Νικόλαος-Ηλιούπολη: 7-6

Σάββατο (20/3)

Πρωί
Ηλιούπολη-Νηρέας Γέρακα: 4-4
Μεσόγειος-Άγιος Νικόλαος: 5-5

Απόγευμα
Ιωνικός Νικαίας-Ηλιούπολη: 6-4
Νηρέας Γέρακα-Μεσόγειος: 5-8

Κυριακή (21/3)

Πρωί
Άγιος Νικόλαος-Νηρέας Γέρακα: 4-5
Μεσόγειος-Ιωνικός Νικαίας: 8-5

Απόγευμα
Ιωνικός Νικαίας-Άγιος Νικόλαος: 5-7
Ηλιούπολη-Μεσόγειος: 9-4

Η βαθμολογία (σε 4 αγώνες):

1. Μεσόγειος 5 (25-24)
2. Άγιος Νικόλαος 5 (23-21)
3. Νηρέας Γέρακα 5 (21-21)
4. Ηλιούπολη 3 (23-20)
5. Ιωνικός Νικαίας 2 (21-26)