Αποτελέσματα Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Νέων/Νεανίδων Τεχνικής Κολύμβησης,15-19 Ιουνίου 2021,Λινιάνο-Ιταλία

Με τον πιο ιδανικό τρόπο ξεκίνησε για την ελληνική αποστολή το Παγκόσμιο πρωτάθλημα Τεχνικής Κολύμβησης Εφήβων – Νεανίδων στο Λιλιάνο της Ιταλίας. Οι Έλληνες αθλητές και αθλήτριες κατέκτησαν ένα χρυσό, δύο ασημένια και ένα χάλκινο μετάλλιο, στην πρεμιέρα, την Τρίτη (15/6) ενώ είχαν και μια 5η θέση στους βραδινούς τελικούς, αλλά και ρεκόρ. Αναλυτικά:
Διπλή παρουσία στα ψηλά του βάθρου είχαμε στον πιο σημαντικό τελικό της ημέρας. Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε στα 100 μ. επιφάνειας Εφήβων ο Γιώργος Καλτσουκαλάς με επίδοση 37.09. Ο Απόστολος Λαμπαδάρης, εξάλλου, βρέθηκε στη 2η θέση και κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο στο ίδιο αγώνσιμα με επίδοση 37.36.
Στα 100μ. διπλά πέδιλα Νεανίδων, η Κατερίνα Μανιάτη κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο με επίδοση 48.31, που αποτελεί νέο διπλό Πανελλήνιο Ρεκόρ Γυναικών-Νεανίδων, καταρρίπτοντας το προηγούμενο δικό της από τον πρωινό προκριματικό με 49.12.
Στη σκυταλοδρομία 4Χ50 μ. mixed Εφήβων – Νεανίδων, η Εθνική μας ομάδα αποτελούμενη από τους Βασίλη Χατζηδάκη, Φωτεινή Παππά, Ισμήνη Ευαγγελάτου, Γιώργο Καλτσουκαλά κατέχκτησε το χάλκινο μετάλλιο με επίδοση 1:09.97 που αποτελεί και νέο πανελλήνιο ρεκόρ, αφού το προηγούμενο ανήκε στους ίδιους  με 1:10.72 από τον πρωινό προκριματικό.
Στα 400μ. επιφανείας Εφήβων ο Ιάσων Χίνος πήρε την 5η θέση με επίδοση 3:12.15.
Η Κατερίνα Μανιάτη ξεχώρισε από ελληνικής πλευράς στους τελικούς της δεύτερης ημέρας των αγώνων του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Τεχνικής Κολύμβησης Εφήβων – Νεανίδων, στο Λιλιάνο της Ιταλίας.
Η πρωταθλήτριά μας, στον τελικό των 200 μ. διπλά πέδιλα Νεανίδων, τερμάτισε 2η και κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο με επίδοση 1:46.37, που αποτελεί νέο διπλό πανελλήνιο ρεκόρ Γυναικών & Νεανίδων. Το προηγούμενο ρεκόρ κατείχε η ίδια από τον πρωινό προκριματικό με 1:47.99. Στο ίδιο αγώνισμα και στον τελικό, η Μαρία Παπάζογλου κατετάγη στην 8η θέση με 1:52.77.
Οι Έλληνες αθλητές και αθλήτριες, όμως, είχαν και άλλα καλά πλασαρίσματα στους τελικούς. Αναλυτικά:
Στα 100μ. υποβρύχιο Εφήβων ο Βασίλης Χατζηδάκης κατατάχθηκε στην 4η θέση με επίδοση 36.23.
Την 4η θέση κατέκτησε και ο Ιάσων Χίνος στα 200 μ. επιφανείας Εφήβων με 1:25.87. Στο ίδιο αγώνισμα, στον τελικό, ο Απόστολος Λαμπαδάρης πήρε την 6η θέση με επίδοση 1:27.01.
Στα 1500 μ. επιφανεία Εφήβων ο Ηλίας Καλφίδης ήταν 6ος με 13:17.78.
Στον τελικό της σκυταλοδρομίας 4Χ100 μ. διπλά πέδιλα mixed Εφήβων – Νεανίδων, η Εθνική μας ομάδα, την οποία αποτελούσαν οι Βασίλης Παπαϊωάννου, Κατερίνα Μανιάτη, Μαρία Παπάζογλου και Άγγελος Τσούτσης, με επίδοση 3:11.49, κατατάχθηκε στην 6η θέση.
Στην 6η θέση, στα 200 μ. διπλά πέδιλα Εφήβων, τερμάτισε και ο Βασίλης Παπαϊωάννου με 1:41.97.
Επίσης, στα 100μ. υποβρύχιο Νεανίδων, η Χριστίνα Ιωάννα Σκυλουράκη ήταν 7η με 40.69.
Τέλος στα 1500 μ. επιφανείας Νεανίδων, η Δανάη Μητακίδη, με 14:35.10, κατατάχθηκε στην 9η θέση και η Ευσταθία Λάμπρου, με 14:45.97, στη 10η θέση.
Σαρώνουν οι Έλληνες αθλητές και αθλήτριες στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Τεχνική Κολύμβησης Εφήβων – Νεανίδων και μας κάνουν περήφανους στο Λιλιάνο της Ιταλίας. Τα τρομερά παιδιά της ελληνικής αποστολής έκαναν καταπληκτική εμφάνιση στους τελικούς της τρίτης ημέρας της διοργάνωσης, την Πέμπτη (17/6) το βράδυ, κατακτώντας άλλα τρία χρυσά μετάλλια, αλλά και ένα χάλκινο και φυσικά πολλά καλά πλασαρίσματα σε τελικούς. Η Ελλάδα έχει κατακτήσει μέχρι στιγμής 9 μετάλλια συνολικά και βρίσκεται στην 3η θέση στον κόσμο στον πίνακα μεταλλίων.
Μεγάλος πρωταγωνιστής των αγώνων για άλλη μια φορά ο Γιώργος Καλτσουκαλάς, που ανέβηκε δύο φορές στο πιο ψηλό σκαλί του βάθρου. Αρχικά στον τελικό των 50 μ. επιφανείας Εφήβων κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο με επίδοση 16.09. Στο ίδιο αγώνισμα και στον τελικό, ο Βασίλης Χατζηδάκης πήρε την 4η θέση με 16.56.
Αλλά και 400 μ. υποβρύχιο Εφήβων, πρώτος και καλύτερος με χρυσό μετάλλιο ήταν ο Γιώργος Καλτσουκαλάς με 2:59.07. Αυτό ήταν όχι μόνο το δεύτερο αποψινό χρυσό του μετάλλιο, αλλά και το τρίτο συνολικά, μέχρι στιγμής, στη διοργάνωση. Στο ίδιο αγώνισμα, ο Ευστράτιος Ηλιάκης κατέκτησε στον τελικό την 4η θέση με επίδοση 3:03.69.
Όμως και αμέσως μετά τον τελικό των 400 μ. υποβρύχιο Νεανίδων ακούστηκε ο ελληνικός εθνικός ύμνος, καθώς η Χριστίνα – Ιωάννα Σκυλουράκη κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο με 3:10.90. Αυτό το χρυσό μετάλλιο της Σκυλουράκη είναι το πρώτο μετά από 11 χρόνια στην ιστορία της διοργάνωσης για Νεάνιδα Ελληνίδα αθλήτρια (το προηγούμενο ήταν της Μυρτώς Αποστολίδου στα 100 μ. υποβρύχιο από το 2010).
Στον τελικό της σκυταλοδρομίας 4Χ200 μ. επιφανείας Νεανίδων, η Εθνική ομάδα αποτελούμενη από τις Φωτεινή Κούρτη, Δανάη Μητακίδη, Ευσταθία Λάμπρου, Χριστίνα – Ιωάννα Σκυλουράκη, κατέκτησε την 3η θέση και το χάλκινο μετάλλιο με επίδοση 6:30.18.
Ακόμα, στα 50μ. διπλά πέδιλα Νεανίδων, η Κατερίνα Μανιάτη πήρε την 4η θέση με επίδοση 22.74. Στον ίδιο τελικό η Μαρία Παππαζογλου βγήκε 8η με 23.32. Η Μανιάτη ήταν 4η και στα 400 μ. διπλά πέδιλα Νεανίδων με 3:52.58.
Τέταρτη στον τελικό του αγωνίσματος ήταν και η Εθνική μας ομάδας σκυταλοδρομίας 4Χ200 μ. επιφανείας Εφήβων. Την αποτελούσαν οι Απόστολος Λαμπαδάρης, Ηλίας Καλφίδης, Ιάσων Χίνος και Ευστράτιος Ηλιάκης με επίδοση 5:55.55.
Τέλος, στον τελικό 400 μ. διπλά πέδιλα Εφήβων, ο Βασίλης Παπαϊωάννου πήρε την 5η θέση με 3:42.99.
Εντυπωσιακοί και στο φινάλε των αγώνων οι Έλληνες αθλητές, ολοκλήρωσαν μια φανταστική εμφάνιση στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Εφήβων – Νεανίδων της Τεχνικής Κολύμβησης, που τελείωσε το βράδυ της Παρασκευής (18/6) στο Λινιάνο της Ιταλίας. Στους τελικούς της τελευταίας ημέρας της διοργάνωσης, η Ελλάδα κατέκτησε ακόμα τρία μετάλλια, ένα χρυσό με την ομάδα σκυταλοδρομίας 4Χ100 μ. επιφάνειας Εφήβων, ένα ασημένιο στα 50 μ. άπνοια Εφήβων με τον Γιώργο Καλτσουκαλά και ένα χάλκινο (επίσης στα 50 μ. άπνοια) με τον Βασίλη Χατζηδάκη.
Ο συνολικός απολαυστικός απολογισμός για την ελληνική αποστολή είναι η κατάκτηση μιας… ντουζίνας (12, δηλαδή) μεταλλίων και η 3η θέση στον κόσμο στον πίνακα των μεταλλίων. Όλα τα παιδιά τα πήγαν περίφημα, αλλά οι μεγάλοι πρωταγωνιστές ήταν κυρίως:
Ο Γιώργος Καλτσουκαλάς με τρία χρυσά ατομικά μετάλλια και ένα ασημένιο, ενώ στη συγκομιδή του πρόσθεσε άλλα δύο μετάλλια από τις σκυτάλες (ένα χρυσό και ένα χάλκινο). Η Χριστίνα Ιωάννα Σκυλουράκη, με ένα χρυσό μετάλλιο από ατομικό αγώνισμα και ένα χάλκινο από τη σκυτάλη. Και η Κατερίνα Μανιάτη με δύο αργυρά μετάλλια από ατομικά αγωνίσματα και δύο διπλά πανελλήνια ρεκόρ γυναικών & νεανίδων.
Αναλυτικά τα όσα έγιναν στην τέταρτη και τελευταία ημέρα των αγώνων:
Χρυσό μετάλλιο κατέκτησε θριαμβευτικά στο φινάλε η Εθνική μας ομάδα σκυταλοδρομίας στα 4Χ100 μ. επιφάνειας Εφήβων, ώστε να ακουστεί και στο τέλος της διοργάνωσης ο εθνικός μας ύμνος, με τη σημαία υψωμένη στον πιο ψηλό ιστό. Την αποτελούσαν οι: Απόστολος Λαμπαδάρης, Βασίλης Χατζηδάκης, Ευστράτιος Ηλιάκης, Γιώργος Καλτσουκαλάς και ο χρόνος τους ήταν 2:29.56.
Στον τελικό των 50 μ. άπνοιας Εφήβων δύο αθλητές μας ανέβηκαν στο βάθρο των νικητών: Ο Γιώργος Καλτσουκαλάς κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο με επίδοση 15.30 και ο Βασίλης Χατζηδάκης το χάλκινο με 15.37.
Στα 800 μ. επιφανείας Νεανίδων, η Φωτεινή Κούρτη κατέλαβε την 6η θέση στον τελικό με επίδοση 7:16.81. Στο ίδιο αγώνσιμα η Δανάη Μητακίδη ήταν 13η με 7:37.31. Στο ίδιο αγώνισμα (800 μ. επιφάνειας) των Εφήβων, ο Ιάσων Χίνος κατέλαβε την 6η θέση με επίδοση 6:49.38, και ο Ηλίας Καλφίδης την 9η με 6:52.56.
Τέλος, στη σκυταλοδρομία 4Χ100 μ. επιφανείας Νεανίδων, η Εθνική ομάδα αποτελούμενη από τις Ισμήνη Ευαγγελάτου, Φωτεινή Κούρτη, Φωτεινή Παππά, Χριστίνα Ιωάννα Σκυλουράκη κατέλαβε στον τελικό την 7η θέση με επίδοση 2:51.58.
Συντάκτης: Δημήτρης Δεβές