Αποτελέσματα 1ης Αγωνιστικής Play off 20ου Πρωταθλήματος Α1 Εθνικής Κατηγορίας Water Polo Γυναικών 2017-18

Με το δεξί ο ΝΟ Βουλιαγμένης στα πλέι οφ, 12-6 τον Εθνικό στο Λαιμό
Τη νίκη με 12-6 επί του Εθνικού πήρε ο ΝΟ Βουλιαγμένης, στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία των φετινών πλέι οφ του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Α1 Γυναικών στο Λαιμό.
H ομάδα του Λαιμού πήρε το πρώτο παιχνίδι της σειράς ξεκινώντας πολύ δυνατά και προηγούμενη με 5-1 στην πρώτη περίοδο. Στη συνέχεια ο ρυθμός ισορρόπησε λίγο, όμως η διαφορά των τεσσάρων τερμάτων ήταν δύσκολο να καλυφθεί και εν τέλει ο ΝΟΒ διεύρυνε το προβάδισμα στο φινάλε φτάνοντας στο τελικό 12-6.
Τέσσερα γκολ για τη νικήτρια ομάδα πέτυχε η Ξενάκη. Το δεύτερο παιχνίδι στον Πειραιά είναι προγραμματισμένο για το ερχόμενο Σάββατο (28/4).
ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ – ΕΘΝΙΚΟΣ 12-6
Οκτάλεπτα: 5-1, 2-2, 2-2, 3-1
ΝΟ Βουλιαγμένης (Κική Λιόση): Κούβδου, Νίχαους, Χυδηριώτη 3, Τζελέπη, Κώτσια, Ξενάκη 4, Μαυρωτά 1, Πάτρα, Κούλχαας, Διαμαντοπούλου 2, Λούδη, Αντωνιάδη, Κοτσιώνη, Νίνου Π. 1, Νίνου Ει. 1
Εθνικός (Κώστας Βαμβακάρης): Δουρέκα Σ., Καλαργυρο, Δουρέκα Α., Βάσιλα, Μουταφιάν, Κούβδου 2, Λογιθέτη, Νιαρχάκου 2, Φραγκιουδάκη, Κοντογιάννη 2, Τζούρκα, Κατσίμπρη, Χατζηκυριακάκη
Διαιτητές: Κυράνης Κ., Πολυχρονόπουλος
Αλυτάρχης: Μιχάλης Ανδρεάκος
Εύκολα στο πρώτο παιχνίδι ο Ολυμπιακός, 24-6 τον ΝΟ Ρεθύμνου στον Πειραιά
Άνετη επικράτηση πήρε η ομάδα του Ολυμπιακού στο πρώτο παιχνίδι μεταξύ του ιδίου και του ΝΟ Ρεθύμνου για τα πλέι οφ στον Πειραιά, με 24-6 για το πρωτάθλημα υδατοσφαίρισης της Α1 Γυναικών.
Η ομάδα του Χάρη Παυλίδη ήδη απέκτησε μια διαφορά εννέα γκολ από το πρώτο ημίχρονο (10-1), μετατρέποντας το παιχνίδι σε μια τυπική διαδικασία για τη συνέχεια.
Στο τρίτο οκτάλεπτο οι “ερυθρόλευκες” ήταν πολύ καλές στην επίθεση πετυχαίνοντας ακόμη οκτώ τέρματα και έξι ακόμη στην τελευταία περίοδο φτάνοντας στο τελικό 24-6. Πρωτη σκόρερ του ματς ήταν η Ασημάκη με έξι τέρματα.
Ο δεύτερος αγώνας στον Πειραιά, με τυπικά γηπεδούχο τον ΝΟ Ρεθύμνου, είναι προγραμματισμένος για αύριο (26/4).
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ 24-6
Οκτάλεπτα: 5-1, 5-0, 8-2, 6-3
Ολυμπιακός (Χάρης Παυλίδης): Διαμαντοπούλου, Πλευρίτου Ε. 1, Έγκενς 1, Ελευθεριάδου 3, Μανωλιουδάκη 1, Αβραμίδου 2, Ασημάκη 6, Πλευρίτου Μ. 5, Έμολο, Πλευρίτου Β. 2, Μυριοκεφαλιτάκη 1, Σταματοπούλου, Κωνσταντοπούλου, Φουντωτού 1
ΝΟ Ρεθύμνου (Κώστας Φιτσανάκης): Κυριακάκη, Φραγγελάκη, Καριπίδου Σ. 2, Κυριακάκη, Φαρμάκη Μ., Παναγιωτάκη, Συριανόγλου, Στρατιδάκη, Πέττα, Φαρμάκη Ε. 3, Λιμπιτάκη, Μαλλιαρού, Καραγιάννη, Καριπίδου Β. 1
Διαιτητές: Μπιράκης, Βόσικας
Αλυτάρχης: Βασίλης Λαγός
Συντάκτης: Δημήτρης Δεβές