Κλήρωση και Πρόγραμμα Γ’ Φάσης Πρωταθλήματος Water Polo Α’ Εθνικής Κατηγορίας Γυναικών 2020

Πραγματοποιήθηκε σήμερα (9/3) στα γραφεία της ΚΟΕ, η κλήρωση των αγώνων της Γ’ Φάσης του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Α’ Εθνικής Κατηγορίας Γυναικών.
Οι 2 Όμιλοι της Γ’ Φάσης και οι βαθμοί που μεταφέρονται:
Α’ ΟΜΙΛΟΣ (Θέσεις 1-5), 11-15/3 & 18-21/3
1.ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 6
2.ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ 3
3.ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ 2
4.ΕΘΝΙΚΟΣ 1
5.ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ 0
Σημείωση: Εκκρεμεί η απόφαση για τον αγώνα ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ – ΕΘΝΙΚΟΣ, στην Β’ φάση του πρωταθλήματος
Το πρόγραμμα των αγώνων:
1η αγωνιστική: ΝΟ Βουλιαγμένης – Νηρέας Χαλανδρίου, Ολυμπιακός – Εθνικός
2η αγωνιστική: Εθνικός – ΝΟ Βουλιαγμένης, ΑΝΟ Γλυφάδας – Ολυμπιακός
3η αγωνιστική: Νηρέας Χαλανδρίου – Εθνικός, ΝΟ Βουλιαγμένης – ΑΝΟ Γλυφάδας
4η αγωνιστική: ΑΝΟ Γλυφάδας – Νηρέας Χαλανδρίου, Ολυμπιακός – ΝΟ Βουλιαγμένης
5η αγωνιστική: Εθνικός – ΑΝΟ Γλυφάδας, Νηρέας Χαλανδρίου – Ολυμπιακός
Β’ ΟΜΙΛΟΣ (Θέσεις 6-9), 3-5/4 & 24-26/4
1.ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ 6
2.ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ 3
3.ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ 1
4.ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 0
Το πρόγραμμα των αγώνων:
1η αγωνιστική: Πανιώνιος – ΝΟ Λάρισας, ΝΕ Πατρών -ν ΝΟ Ρεθύμνου
2η αγωνιστική: Πανιώνιος – ΝΕ Πατρών, ΝΟ Λάρισας – ΝΟ Ρεθύμνου
3η αγωνιστική: ΝΟ Ρεθύμνου – Πανιώνιος, ΝΕ Πατρών – ΝΟ Λάρισας
Οι Ημερομηνίες των αγώνων
Οι νέες ημερομηνίες της Γ’ Φάσης του πρωταθλήματος, όπως αναπροσαρμόστηκαν μετά την αναβολή του Προολυμπιακού τουρνουά των Γυναικών για τον ερχόμενο Μάϊο, έχουν ως εξής:
ΘΕΣΕΙΣ 1-5
Α’ Γύρος: 11-15 Μαρτίου
Β’ Γύρος: 18-21 Μαρτίου
ΘΕΣΕΙΣ 6-9
Α’ Γύρος: 3-5 Απριλίου
Β’ Γύρος: 24-26 Απριλίου
ΠΛΕΪ ΟΦ (1-4)
Α’ Φάση: 2, 4, 5 Απριλίου
Τελική φάση: 27, 29, 31 Μαϊου, 2 και 3 Ιουνίου
ΠΛΕΪ ΑΟΥΤ (8-9)
2, 4, 5 Μαϊου
Οι υπόλοιπες ημερομηνίες διεξαγωγής αγώνων σε Κύπελλο Ελλάδας, Ευρωλίγκα, Len Trophy, World League και Προολυμπιακό τουρνουά:
*24 Μαρτίου: Ολλανδία – ΕΛΛΑΔΑ (World League) – Υπό αίρεση και αναμένοντας οδηγίες και απόφαση της Fina
*28 Μαρτίου: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ (Ευρωλίγκα)
*31 Μαρτίου: ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Μπαράζ Κυπέλλου Ελλάδας)
*10-11 Απριλίου: Final – 4 Κυπέλλου Ελλάδας (Καρπενήσι)
*17-18 Απριλίου: Final – 4 Len Trophy
*21 Απριλίου: ΕΛΛΑΔΑ – ΙΤΑΛΙΑ (World League)
*24-25 Απριλίου: Final – 4 Ευρωλίγκα
*28 Απριλίου: ΕΛΛΑΔΑ – ΓΑΛΛΙΑ (World League)
*17-24 Μαϊου: Προολυμπιακό τουρνουά
Συντάκτης: Δημήτρης Δεβές