ΞΕΚΙΝΑΕΙ Η Β’ ΕΘΝΙΚΗ

Την Παρασκευή ξεκινάει σε Ηλιούπολη και Θεσσαλονίκη το φετινό Πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής ανδρών.

Η διοργάνωση για ακόμα μία φορά θα διεξαχθεί σε δύο φάσεις. Η πρώτη περιλαμβάνει δύο ομίλους των πέντε ομάδων που θα αναμετρηθούν μεταξύ τους σε δύο γύρους.

Τα δύο γκρουπ της διοργάνωσης:

Όμιλος Βορρά (Θεσσαλονίκη-Εθνικό κολυμβητήριο)
ΝΟ Αργοστολίου
ΝΟ Χαλκίδας
ΟΦ Θαλάσσης
Άρης Θεσσαλονίκης
Νηρέας Χαλανδρίου

Όμιλος Νότου (κολυμβητήριο Ηλιούπολης)
ΝΟ Μεσόγειος
ΝΟ Αγίου Νικολάου
ΝΟ Νηρέας Γέρακα
Ιωνικός Νικαίας
ΓΣ Ηλιούπολης

Ο πρώτος γύρος διεξάγεται αυτό το τριήμερο (19, 20, 21 Μαρτίου) και ο δεύτερος στις 14, 15 και 16 Μαΐου (οι έδρες και το πρόγραμμα δεν έχουν ανακοινωθεί ακόμα). Οι τρεις πρώτες ομάδες από κάθε όμιλο θα προκριθούν στην τελική φάση που θα γίνει στις 18, 19 και 20 Ιουνίου (κλήρωση στις 19/5).

Όσον αφορά στην τέταρτη ομάδα από κάθε όμιλο θα εξασφαλίσει την παραμονή στην κατηγορία, ενώ η τελευταία θα υποβιβαστεί στη Γ’ Εθνική.

Ειδικά για φέτος υπάρχει το ενδεχόμενο να μην πέσει κάποια στην τρίτη κατηγορία, αφού η ΚΟΕ σκέφτεται να αυξήσει τις ομάδες της Β’ Εθνικής από δέκα σε δώδεκα.
Φαβορί το Αργοστόλι
Η ομάδα του Αργοστολίου αποτελεί φέτος το φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου, αφού ενισχύθηκε σημαντικά με σκοπό να ανέβει στην Α2.

Οι Κεφαλλονίτες είναι οι επικρατέστεροι για την πρώτη θέση στον όμιλο Βορρά, ενώ και ο ΟΦΘ που απέκτησε πολύπειρους αθλητές από τον Άρη έχει πιθανότητες για κάτι καλό.

Όσο για τους νεαρούς αθλητές του Νηρέα Χαλανδρίου, θα επιχειρήσουν να αξιοποιήσουν την περυσινή εμπειρία που αποκόμισαν από τη συμμετοχή τους στην Α2, ώστε να προκριθούν στην τελική φάση όπου… όλα μπορούν να γίνουν.

Στον όμιλο του Νότου η διοργανώτρια Ηλιούπολη (οι αγώνες θα γίνουν στο κολυμβητήριό της), έχει τον πρώτο λόγο για την πρωτιά.

Από εκεί και πέρα ο Νηρέας Γέρακα δείχνει φέτος ικανός για την υπέρβαση, ενώ ο Άγιος Νικόλαος αναμένεται να παίξει ρόλο ρυθμιστή στον όμιλο.

Το πρόγραμμα του Α’ ομίλου:

Παρασκευή (19/3)
20:30: ΟΦΘ-Άρης
21:30: Χαλκίδα-Νηρέας Χαλανδρίου

Σάββατο (20/3)

Πρωί
12:30: Νηρέας Χαλανδρίου-ΟΦΘ
13:30: Αργοστόλι-Χαλκίδα

Απόγευμα
18:30: Άρης-Νηρέας Χαλανδρίου
19:30: ΟΦΘ-Αργοστόλι

Κυριακή (21/3)

Πρωί
09:30: Αργοστόλι-Άρης
10:30: Χαλκίδα-ΟΦΘ

Απόγευμα
15:30: Νηρέας Χαλανδρίου-Αργοστόλι
16:30: Άρης-Χαλκίδα

Το πρόγραμμα του Β’ ομίλου:

Παρασκευή (19/3)
20:30: Νηρέας Γέρακα-Ιωνικός Νικαίας
21:30: Άγιος Νικόλαος-Ηλιούπολη

Σάββατο (20/3)

Πρωί
09:30: Ηλιούπολη-Νηρέας Γέρακα
10:30: Μεσόγειος-Άγιος Νικόλαος

Απόγευμα
18:30: Ιωνικός Νικαίας-Ηλιούπολη
19:30: Νηρέας Γέρακα-Μεσόγειος

Κυριακή (21/3)

Πρωί
11:00: Άγιος Νικόλαος-Νηρέας Γέρακας
12:00: Μεσόγειος-Ιωνικός Νικαίας

Απόγευμα
18:00: Ιωνικός Νικαίας-Άγιος Νικόλαος
19:00: Ηλιούπολη-Μεσόγειος