ΞΕΚΙΝΑΕΙ Η Α? ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΗ ΦΑΣΗ ΤΗΣ ΕΥΡΩΛΙΓΚΑΣ ΣΤΟ WATER POLO ΤΩΝ ΑΝΔΡΩΝ

Λιγότερο από δύο εβδομάδες μετά τη λήξη του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος του Ζάγκρεμπ, ανοίγει αύριο η αυλαία των ευρωπαϊκών διοργανώσεων στην υδατοσφαίριση για την περίοδο 2010-11, με τη διεξαγωγή της Α΄ προκριματικής φάσης της Ευρωλίγκας.
Από ελληνικής πλευράς «ποδαρικό» στη νέα χρονιά κάνει η Βουλιαγμένη, η οποία βρίσκεται ήδη στην Κωνσταντινούπολη για τους αγώνες του Β΄ ομίλου.
Το συγκρότημα του Τεό Λοράντου έχει ρεπό στην αυριανή πρεμιέρα και στη συνέχεια θα αντιμετωπίσει κατά σειρά την ουκρανική Χάρκοβ, τη γερμανική Ντούισμπουργκ, την ιταλική Μπρέσια και την τουρκική Γιουζμέ, που είναι και η οικοδέσποινα του ομίλου.

Ο τεχνικός του ΝΟΒ  επέλεξε τους εξής παίκτες: Κώστα Τσαλκάνη, Στέλιο Πρωτονοτάριο, Σλάβκο Γκακ, Αρτίν Ελμισιάν, Νίκο Κουλιεράκη, Μάνθο Βουλγαράκη, Γιώργο Κατσαούνη, Αλέξανδρο Γούνα, Δήμο Δερμιτζάκη, Αγγελο Βλαχόπουλο, Γιάννη Κουρλιάφτη, Δημήτρη Τίγκα και Γιάννη Βελώνια.Στην αποστολή μετέχουν επίσης ο Σταμάτης Φώτογλου (φυσικοθεραπευτής) και ο Νίκος Ανδρεάκος (συνεργάτης).

Οι δύο πρώτοι της κατάταξης προκρίνονται στον Β΄ προκριματικό γύρο, ο τρίτος και ο τέταρτος συνεχίζουν στο LEN Trophy, ενώ ο τελευταίος αποχαιρετά για φέτος την Ευρώπη.
Θεωρητικά ο ΝΟΒ είναι (μαζί με την Μπρέσια) τα φαβορί, αλλά η εποχή προσφέρεται για εκπλήξεις, καθώς οι ομάδες βρίσκονται στο ξεκίνημα της προετοιμασίας τους και οι διεθνείς παίκτες ενσωματώθηκαν μόλις πριν λίγες ημέρες στις προπονήσεις.
Το πρόγραμμα του Β΄ ομίλου:

Πέμπτη 23/9

19:00 Γιουζμέ-Μπρέσια

20:30 Ντούισμπουργκ-Χάρκοβ

Ρεπό: Βουλιαγμένη

Παρασκευή 24/9 (πρωί)

10:00 Ντούισμπουργκ-Μπρέσια

11:30 Βουλιαγμένη-Χάρκοβ

Ρεπό: Γιουζμέ

Παρασκευή 24/9 (απόγευμα)

19:00 Βουλιαγμένη-Ντούισμπουργκ

20:30 Χάρκοβ-Γιουζμέ

Ρεπό: Μπρέσια

Σάββατο 25/9

19:00 Μπρέσια-Βουλιαγμένη

20:30 Γιουζμέ-Ντούισμπουργκ

Ρεπό: Χάρκοβ

Κυριακή 26/9

10:00 Χάρκοβ-Μπρέσια

11:30 Βουλιαγμένη-Γιουζμέ

Ρεπό: Ντούισμπουργκ

Οι υπόλοιποι όμιλοι της Α΄ προκριματικής φάσης έχουν ως εξής: Α΄ ΟΜΙΛΟΣ (Κόζιτσε): Χόρνετς Κόζιτσε (Σλοβακία), Σπαντάου (Γερμανία), Γαλατάσαραϊ (Τουρκία), Τεράσα (Ισπανία) Γ΄ ΟΜΙΛΟΣ (Ζέγκεντ): Ζέγκεντ (Ουγγαρία), Πριμόριε Ριέκα (Κροατία), Οραντέα (Ρουμανία), Μονπελιέ (Γαλλία) Δ΄ ΟΜΙΛΟΣ (Μπούντβα): Μπούντβα (Μαυροβούνιο), Στουρμ Τσέχοφ (Ρωσία), Σούουρμαν (Ολλανδία), Μαρσέιγ (Γαλλία), Λοτζ (Πολωνία) Στη Β΄ προκριματική φάση, εκτός των οκτών ομάδων που θα προκριθούν από τον Α΄ γύρο, θα μπουν επίσης οι Πανιώνιος, Σαβόνα (Ιταλία), Μλάντοστ Ζάγκρεμπ (Κροατία), Βοϊβοντίνα (Σερβία), Πρίμορατς Κότορ (Μαυροβούνιο), Μπαρτσελόνα (Ισπανία), Εγκερ (Ουγγαρία) και Σίντεζ Καζάν (Ρωσία).
Απευθείας στη φάση των ομίλων προκρίνονται οι πρωταθλητές των οκτών ισχυρότερων χωρών, δηλαδή οι Ολυμπιακός, Προ Ρέκο (Ιταλία), Γιάντραν Χέρτσεγκ Νόβι (Μαυροβούνιο), Παρτιζάν Βελιγραδίου (Σερβία), Γιουγκ Ντουμπρόβνικ (Κροατία), Μπαρτσελονέτα (Ισπανία), Βάσας (Ουγγαρία) και Σπαρτάκ Βόλγκογκραντ (Ρωσία).