ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΤΕΧΝΙΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ

Η αθλήτρια του Νηρέα Γέρακα, Ειρήνη Δεληγιάννη, ήταν η μεγάλη πρωταγωνίστρια της πρεμιέρας του πανελληνίου πρωταθλήματος τεχνικής κολύμβησης που διεξάγεται στο κολυμβητήριο του Περιστερίου.
Στα 200 μέτρα επιφάνειας με επίδοση 1:34.36 πέτυχε νέο πανελλήνιο ρεκόρ κατηγορίας γυναικών και όριο εθνικής ομάδας.
Όρια επίσης έπιασαν οι: Εθνική ομάδα Ανδρών: Χριστουλάκης Αλέξανδρος (Ν.Ο.Αργοστολίου ), 800μ.
υποβρύχιο 6:09.06, Τσουρουνάκης Αντώνης (Ν.Ο.Χανίων), 200μ.
επιφάνειας 1:23.94, Βασιλόπουλος Ανάργυρος (Δελφίνια), 200μ.
επιφάνεια 1:24.96 Εθνική ομάδα Νέων: Τζανετάκος Κωνσταντίνος (Α.Ε.Χ), 50μ.
άπνοη 15.50, Σισμανίδης Σταυριανός (Α.Α.Α), 50μ.
άπνοη 15.80 Εθνική ομάδα Νεανίδων: Αποστολίδη Μυρτώ (Νηρέας Γέρακα), 50μ.
άπνοη 17.96, Ντουρανίδη Σοφία (Νηρέας Γέρακα), 50μ.
άπνοη 18.00 Εθνική ομάδα μεγάλων αποστάσεων νέων-νεανίδων: Νικολέτος Θόδωρος (Γλαύκος), 1500μ.
επιφάνεια 13:20.59

Οι τρεις πρώτοι νικητές ανά αγώνισμα:

50μ.’Απνοη Ανδρών:

Δημαρίδης Αχιλλέας (Ν.Ο.Β) 15.24, Καρετζόπουλος Λουκάς (Ν.Ο.Αμ.) 15.30, Τζανετάκος Κωνσταντίνος (Α.Ε.Χ.) 15.64

50μ.’Απνοη Γυναικών:

Δεληγιάννη Ειρήνη (Νηρέας Γέρακα) 17.29, Κτενά Σοφία (Ν.Ο.Β.Α) 17.57, Αποστολίδη Μυρτώ (Νηρέας Γέρακα) 17.96

1500μ.Επιφάνεια Ανδρών:

Νικολέτος Θεόδωρος (Γλαύκος) 13:20.59, Γαλήνας Γιώργος (Α.Ν.Ο.Α) 13.25.44, Σουβατζόγλου Γρηγόρης (Δελφίνια), 13:37.82

1500μ.Επιφάνεια Γυναικών:

Τρύφωνα Μαρία (Α.Α.Α) 14:25.68, Παπαδημητρίου ‘Αννα (Ι.Ο.Θ) 14:33.24, Τζιωτάκη Ειρήνη (Δελφίνια) 14:38.22

200μ.Επιφάνεια Ανδρών:

Τσουρουνάκης Αντώνης (Ν.Ο.Χ) 1:23.94, Βασιλόπουλος Ανάργυρος (Δελφίνια) 1:24.56, Μπουλταδάκης Εμμανουήλ (Ν.Ο.Χ) 1:30.40

200μ.Επιφάνεια Γυναικών:

Δεληγιάννη Ειρήνη (Νηρέας Γέρακα) 1:34.36, Καλογεροπούλου Στυλλιανή (Ν.Ο.Χ) 1:39.36, Τσακάκου Βασιλική (ΝΑΟΚΘ) 1:40.61

800μ.Υποβρύχιο Ανδρών:

Χριστουλάκης Αλέξανδρος (Ν.Ο.Αργοστολίου) 6:09.06, Ασκοξυλάκης Αντώνης (Ν.Ο.Αμ.) 6:21.47, Λιαρδάκης Ιωάννης (Ν.Ο.Αμ.) 6:47.83

800μ.Υποβρύχιο Γυναικών:

Νουρανίδη Σοφία (Νηρέας Γέρακα) 7:25.65, Δαγρέ Βασιλική (Γλαύκος) 7:25.90, Ψωμά Ευτυχία (Α.Ο.Χ.) 7:50.74

Ο Αντώνης Τσουρουνάκης, με επίδοση 3:02.14 στα 400μ.
επιφάνεια, ξεχώρισε κατά τη 2η ημέρα του Πανελληνίου πρωταθλήματος τεχνικής κολύμβησης, που διεξάγεται στο κολυμβητήριο του Περιστερίου.
Επίσης, ο Αχιλλέας Δημαρίδης πέτυχε πανελλήνιο ρεκόρ στα 100μ.
υποβρύχιο με 34.12, χάνοντας όμως για λίγο το όριο συμμετοχής στην εθνική ομάδα.
Τα αποτελέσματα:

50μ.επιφάνεια (Α):

Καρετζόπουλος (Ν.Ο.Αμ.) 16.55, Δημαρίδης (Ν.Ο.Β.) 16.91, Σισμανίδης (Α.Α.Α.) 17.06

50μ.επιφάνεια (Γ):

Δεληγιάννη (Νηρέας Γέρακα) 18.72, Κτενά (Ν.Ο.Β.Α) 19.12, Αποστολίδη (Νηρέας Γέρακα) 19.97

400μ.επιφάνεια (Α):

Τσουρουνάκης (Ν.Ο.Χ.) 3:02.14, Μπάρμπας (Π.Α.Ο.Κ) 3:13.50, Βασιλόπουλος (Δελφίνια) 3:14.45

400μ.επιφάνεια (Γ):

Καλογεροπούλου (Ν.Ο.Χ.) 3:31.16, Τζιωτάκη (Δελφίνια) 3:31.88, Τρύφωνα 3:35.51

100μ.υποβρύχιο (Α):

Δημαρίδης (Ν.Ο.Β.) 34.12, Καρετζόπουλος (Ν.Ο.Αμ.) 36.39, Ασκοξυλάκης (Ν.Ο.Αμ.) 36.50

100μ.υποβρύχιο (Γ):

Ντουρανίδη (Νηρέας Γέρακα) 39.74, Κτενά (Ν.Ο.Β.Α.) 40.23, Αποστολίδη (Νηρέας Γέρακα) 40.74

4Χ200μ.επιφάνεια (Α):

Ν.Ο.Χανίων (Μαλαμαδάκης, Χουλάκης, Μπουλταδάκης, Τσουρουνάκης) 5:57.32, Νηρέας Γέρακα (Μανούσης, Καραντώνης, Μπαλντουίν Καζακόπουλος) 6:05.30

4Χ200μ.επιφάνεια (Γ):

Νηρέας Γέρακα (Σούλη, Αποστολίδη, Μανούση, Δεληγιάννη) 6:40.22, Ν.Α.Ο.Κ.Θ (Τσακάκου, Κώστα, Λούλου, Μπουφίδου) 6:53.70, Ν.Ο.
Χανίων (Καλογεροπούλου Σ., Καλογεροπούλου Κ., Θεοδωράκη, Καλαμαρίδη) 6:53.91.

Αναλυτικά οι αθλητές και αθλήτριες που εξασφάλισαν όρια για τη συμμετοχή τους στις εθνικές ομάδες: Ανδρες: Τσουρουνάκης (Ν.Ο.Χ.), 400μ.
επιφάνεια 3:02.14 Γυναίκες Δεληγιάννη (Νηρέας Γέρακα), 50μ.
επιφάνεια 18.72 Καλογεροπούλου (Ν.Ο.Χ.), 400μ.
επιφάνεια 3:31.16 Ντουρανίδη (Νηρέας Γέρακα), 100μ.
υποβρύχιο 39.47 Αποστολίδη (Νηρέας Γέρακα), 100μ.
υποβρύχιο 40.74 Νέοι: Σισμανίδης (Α.Α.’Αλμπατρος), 50μ.
επιφάνεια 17.06 Κρανιάς (ΟΕΑΝΑΠ), 50μ.
επιφάνεια 17.65

Ο Νηρέας Γέρακα ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής του Πανελληνίου πρωταθλήματος τεχνικής κολύμβησης ΟΠΕΝ κατηγορίας, που ολοκληρώθηκε στο Περιστέρι.

Η ομάδα των Βορείων προαστίων κατέκτησε για πρώτη φορά στην ιστορία της τον τίτλο του πρωταθλητή, ενώ ήταν πρώτη και στην βαθμολογία των γυναικών. Μεγάλος συναγωνισμός έγινε για τον τίτλο στους άνδρες όπου τελικά ο Ν.Ο.Αμφιθέας  επικράτησε με διαφορά ενός βαθμού από το Ν.Ο.Χανίων.

Όσον αφορά το αγωνιστικό κομμάτι της τελευταίας αγωνιστικής πρωταγωνιστρία ήταν η Σοφία Κτενά όπου στα 100 μέτρα επιφανείας με χρόνο 41.26 έπιασε όριο για την εθνική ομάδα γυναικών, ενώ στους άνδρες ξεχώρισαν ο Μπαλντουίν Ουίλλιαμ του Νηρέα Γέρακα στα 100μ. επιφάνειας και ο Αλέξανδρος Χριστουλάκης του Ν.Ο. Αργοστολίου στα 400 μέτρα υποβρύχιο.

Καλύτερος αθλητής των αγώνων ο Αντώνης Τσουρουνάκης και καλύτερη αθλήτρια η Ειρίνη Δεληγιάννη

Αναλυτικά τα όρια της τελευταίας μέρας:

Εθνική ομάδα Ανδρών:

Χριστουλάκης Αλέξανδρος (Ν.Ο.Αργοστολίου), 400μ. υποβρύχιο  2:53.57

Μπαλντουίν Ουίλλιαμ (Νηρέας Γέρακα), 100μ. επιφάνεια  36.56

Καρετζόπουλος Λουκάς (Ν.Ο.Αμφιθέας), 100μ. επιφάνεια 36.91

Εθνική ομάδα Γυναικών:

Δεληγιάννη Ειρήνη (Νηρέας Γέρακα, 100μ  επιφάνεια  41.21

Κτενά Σοφία (Ν.Ο.Β.Α), 100μ. επιφάνεια 41.26

Εθνική ομάδα Νέων:

Σισμανίδης Σταυριανός (Α.Α.Α.), 100μ. επιφάνεια  38.04

Κρανιάς Ηλίας (ΟΕΑΝΑΠ), 100μ. επιφάνεια  38.55

Κόκκινος Θωμάς (Σέρρες), 100μ. επιφάνειας  39.13

Νικολέτος Θεόδωρος (Γλαύκος), 800μ. επιφάνεια 6:47.26

Εθνική ομάδα Νεανίδων:

Αποστολίδη Μυρτώ (Νηρέας Γέρακα), 100μ. επιφάνεια  43.23

Οι τρεις πρώτοι νικητές:

100μ. επιφάνεια Ανδρών: Μπαλντουίν Ουίλλιαμ (Νηρέας Γέρακα) 36.56, Καρετζόπουλος Λουκάς (Ν.Ο.Αμ.) 36.91, Δημαρίδης Αχιλλέας (Ν.Ο.Β.) 38.04 ? Γυναικών: Δεληγιάννη Ειρήνη (Νηρέας Γέρακα) 41.21, Κτενά Σοφία (Ν.Ο.Β.Α) 41.26, Αποστολίδη Μυρτώ (Νηρέας Γέρακα) 43.23

800μ. επιφάνεια Ανρών: Τσουρουνάκης Αντώνης (Ν.Ο.Χ.) 6:45.46, Νικολέτος Θεόδωρος (Γλαύκος) 6:47.26, Μπάρμπας Κωνσταντίνος (Π.Α.Ο.Κ.) 6:49.60 ? Γυναικών: Καλογεροπούλου Στέλλα (Ν.Ο.Χ.) 7:26.24, Τρύφωνα Μαρία (Α.Α.Α.) 7:31.13, Τζιωτάκη Ειρήνη (Δελφίνια) 7:34.39

400μ. Υποβρύχιο Ανδρών: Χριστουλάκης Αλέξανδρος (Ν.Ο.Αργοστολίου) 2:53.57, Ασκοξυλάκης Αντώνης (Ν.Ο.Αμ.) 2:55.40, Υφαντίδης Γιάννης (Ν.Ο.Αμ.) 3:07.93 ? Γυναικών Ντουρανίδη Σοφία (Νηρέας Γέρακα), 3:26.97, Δαγρέ Βασιλική (Γλαύκος) 3:35.05, Σιαράπη Στυλλιανή (Α.Κ.Ο.Χ.) 3:42.36

4Χ100μ. επιφανείας Ανδρών: Ν.Ο. Χανίων (Βερναδάκης, Χουλάκης, Μπουλταδάκης, Τσουρουνάκης) 2:36.12, Ν.Ο.Αμφιθέας (Καρετζόπουλος, Λιαρδάκης, Πολυχρόνης, Χρηματόπουλος) 2:40.93, Ν.Ο.Βουλιαγμένης (Πάνος, Μάλλιος, Γεωργιάδης, Δημαρίδης) 2:42.68 ? Γυναικών: Νηρέας Γέρακα (Αποστολίδη, Νοτυρανίδη, Σούλη, Δεληγιάννη) 2:55.14, Ν.Α.Ο.Κ.Θ. (Λούλου, Κώστα, Τσακάκου, Μπουφίδου) 3:06.92, Ν.Ο.Χανίων (Καλογεροπούλου Σ., Καλογεροπούλου Κ., Θεοδωράκη, Καλαμαρίδη) 3:08.24

Γενική Βαθμολογία: Νηρέας Γέρακα 191, Ν.Ο.Χανίων 182, Ν.Ο.Αμφιθέας 104

Βαθμολογία Ανδρών: Ν.Ο.Αμφιθέας 97, Ν.Ο.Χανίων 96, Ν.Ο.Βουλιαγμένης 56,5

Βαθμολογία Γυναικών: Νηρέας Γέρακα 155, Ν.Ο.Χανίων 86, Ι.Ο.Θ. 50