ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ WORLD LEAGUE WATER POLO ΑΝΔΡΩΝ. ΙΤΑΛΙΑ-ΕΛΛΑΔΑ 11-6

Την ήττα με 11-6 από την Ιταλία γνώρισε η εθνική υδατοσφαίρισης των ανδρών στο Μπέργκαμο, σε αγώνα για την προκριματική φάση του World League 2011.
Στο πρώτο παιχνίδι με τον Ντράγκαν Αντριτς στον πάγκο, το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα πραγματοποίησε αρκετά καλή εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στην τρίτη περίοδο η «σετεμπέλο» του Σάντρο Καμπάνια κυριάρχησε και εξασφάλισε τη νίκη.
Να σημειωθεί ότι η φιναλίστ του φετινού Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος θα δώσει σίγουρα το «παρών» στην τελική φάση του World League, αφού θα είναι η “οικοδέσποινα” των αγώνων.
Το επόμενο παιχνίδι της ελληνικής ομάδας στο θεσμό είναι στις 7/12 με τη Κροατία, ενώ το προσεχές Σάββατο η εθνική θα παίξει στο Μάντσεστερ με τη Μεγάλη Βρετανία, στο πλαίσιο των προκριματικών του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.
Τα οκτάλεπτα: 4-3, 2-1, 4-0, 1-2 Τα γκολ:

ΙΤΑΛΙΑ (4/12 π.π.): Φιλιόλι 4, Φελούγκο 3, Λουόνγκο, Λαπένα, Γκάλο, Φιορεντίνι

ΕΛΛΑΔΑ (3/9 π.π., 1/1 πεν.): Μουρίκης 2, Μιράλης 2, Φουντούλης, Ντόσκας

Συντάκτης: Δημήτρης Δεβές