ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΗ ΦΑΣΗ CHAMPIONS CUP WATER POLO ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Ανοίγει το προσεχές τριήμερο η αυλαία τουφετινού Τσάμπιονς Καπ γυναικών στην υδατοσφαίριση, με τη διεξαγωγή της προκριματικής φάσης.
Από ελληνικής πλευράς, η πρωταθλήτρια Ευρώπης Βουλιαγμένη και ο τέταρτος της περσινής διοργάνωσης Ολυμπιακός αναμένεται να περάσουν εύκολα στους «8», αμφότεροι όμως έχουν ως στόχο την κατάκτηση της πρώτης θέσης του ομίλου τους, προκειμένου να έχουν καλύτερες πιθανότητες στην κλήρωση των προημιτελικών.
Ο ΝΟΒ βρίσκεται στη Φλωρεντία, όπου θα διεξαχθούν οι αγώνες του Δ΄ ομίλου.
Το συγκρότημα της Αλεξίας Καμμένου θα κάνει ένα… ζέσταμα την Παρασκευή και το Σάββατο, αντιμετωπίζοντας υποδεέστερες ομάδες (την ολλανδική Πόλαρ Μπέαρς και τη γαλλική Νανσί αντίστοιχα) και το μεσημέρι της Κυριακής θα δώσει το ντέρμπι για την πρωτιά, απέναντι στην οικοδέσποινα Φιορεντίνα.
Την ομάδα, δηλαδή, που απέκλεισε πέρυσι στα προημιτελικά, χάνοντας πάντως το πρώτο παιχνίδι επί ιταλικού εδάφους με 10-9 (νίκησε 6-3 στη ρεβάνς).
Να σημειωθεί, πάντως, ότι πέρυσι η Βουλιαγμένη τερμάτισε δεύτερη στον προκριματικό όμιλο (πίσω από την έτερη ιταλική ομάδα, Οριζόντε Κατάνια), αλλά αυτό δεν την επηρέασε καθόλου στο να φτάσει στο φάιναλ-φορ της Κέρκυρας και να κατακτήσει το τρόπαιο.
Οι πρωταθλήτριες Ελλάδας και Ευρώπης έχουν μεταβεί στη Φλωρεντία χωρίς τις πολύπειρες Μωραϊτίδου και Λαρά, ενώ αντίθετα θα αγωνιστεί κανονικά η Ντελ Σότο, που δεν έχει δικαίωμα συμμετοχής στο ελληνικό πρωτάθλημα.
Από την πλευρά του, ο Ολυμπιακός θα μετάσχει στον Γ΄ όμιλο (τρεις ομάδες), που θα φιλοξενηθεί στη Νίκαια της Γαλλίας.
Οι «ερυθρόλευκες» αντιμετωπίζουν αύριο την οικοδέσποινα Νις, που δεν αναμένεται να τις προβληματίσει, και το Σάββατο θα παίξουν με την ισχυρή ρωσική Στουρμ Τσέχοφ.
Η τελευταία ήταν νικήτρια του LEN Trophy το 2009, ενώ πέρυσι έφτασε «μια ανάσα» από την πρόκριση στο φάιναλ-φορ του Τσάμπιονς Καπ, όμως αποκλείστηκε για ένα γκολ στα προημιτελικά από την πρωταθλήτρια Ρωσίας, Κίνεφ Κίρισι.
Ο Χάρης Παυλίδης θα έχει για πρώτη φορά στη διάθεσή του φέτος καθαρόαιμη φουνταριστό, αφού η Αμερικανίδα Κέιμι Κρεγκ ενσωματώθηκε στις «ερυθρόλευκες» και θα κάνει το ντεμπούτο της στη Νίκαια.
Αναλυτικά το πρόγραμμα των δύο ομίλων με ελληνικό ενδιαφέρον:

Γ΄ ΟΜΙΛΟΣ (Νίκαια/Γαλλία)

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 14/1

21:00 Ολιμπίκ Νις (Γαλλία)-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Ρεπό: Στουρμ Τσέχοφ (Ρωσία)

ΣΑΒΒΑΤΟ 15/1

20:30 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-Στουρμ Τσέχοφ

Ρεπό: Ολιμπίκ Νις

ΚΥΡΙΑΚΗ 16/1

11:30 Ολιμπίκ Νις-Στουρμ Τσέχοφ

Ρεπό: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Δ΄ ΟΜΙΛΟΣ (Φλωρεντία/Ιταλία)

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 14/1

19:00 ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ-Πόλαρ Μπέαρς (Ολλανδία)

20:30 Φιορεντίνα (Ιταλία)-Νανσί (Γαλλία)

ΣΑΒΒΑΤΟ 15/1

19:00 Νανσί-ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ

20:30 Φιορεντίνα-Πόλαρ Μπέαρς

ΚΥΡΙΑΚΗ 16/1

11:00 Πόλαρ Μπέαρς-Νανσί

12:00 Φιορεντίνα-ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ


Στον Α΄ όμιλο, που θα φιλοξενηθεί στην Κατάνια της Ιταλίας, μετέχουν η

γηπεδούχος Οριζόντε, η ισπανική Σαμπαντέλ και η γερμανική Μπόχουμ.
Ο Β΄ όμιλος

θα γίνει στο Κίρισι της Ρωσίας, με τη συμμετοχή της τοπικής Κίνεφ, της

ισπανικής Μεντιτεράνι και της γερμανικής Μπάγερ Ιρντινγκεν.