ΠΡΩΤΗ ΗΜΕΡΑ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΟΡΕΝ,ΚΕΡΚΥΡΑ

Το όριο πρόκρισης για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Βουδαπέστης έπιασε ο Αρης Γρηγοριάδης, στον τελικό των 100μ.
ύπτιο του Πανελληνίου Πρωταθλήματος κολύμβησης, που άρχισε σήμερα στην Κέρκυρα.
Ο πρωταθλητής Ευρώπης των 50μ.
ύπτιο τερμάτισε σε 54.60, ενώ το όριο που είχε θεσπίσει η ΚΟΕ είναι 55.41, και έδειξε ότι σιγά-σιγά βρίσκει τον καλό εαυτό του, ώστε να πρωταγωνιστήσει τον Αύγουστο στην Ουγγαρία.
Λίγο νωρίτερα, η Λυσιστράτη Χαλκίδη έκανε την έκπληξη στον τελικό των 50μ.
πρόσθιο, νικώντας την Αγγελική Εξάρχου, ενώ παράλληλα με χρόνο 32.22 σημείωσε πανελλήνιο ρεκόρ νεανίδων (το προηγούμενο ήταν 32.26 της Μαρίας Μιχαλάκα, από τον περασμένο Νοέμβριο στη Θεσσαλονίκη).
Η αθλήτρια του Μίλωνα, που ζει μόνιμα στις ΗΠΑ, έφτασε “μια ανάσα” από το όριο για τη Βουδαπέστη (32.11), όπως άλλωστε και ο Γιάννης Καλάργαρης, ο οποίος νίκησε στα 50μ.
ελεύθερο με 22.82 (22.75 το όριο).
Η Χαλκίδη έκανε μάλιστα “νταμπλ” νικών, καθώς στη συνέχεια αναδείχθηκε πανελληνιονίκης και στα 200μ.
μικτή ατομική.
Εκπληξη έγινε και στα 50μ.
πρόσθιο ανδρών, με τον Παντελή Παντή να παίρνει “στο νήμα” την πρωτιά, αφήνοντας δεύτερο τον κάτοχο του πανελληνίου ρεκόρ, Δημήτρη Ξυνάδα, ο οποίος απογοήτευσε.
Μεγάλη μάχη έγινε στα 400μ.
ελεύθερο ανδρών, με τον Αντώνη Φωκαϊδη να ξεπερνά για δύο εκατοστά του δευτερολέπτου τον Σπύρο Γιαννιώτη και να παίρνει τη νίκη.
Στο αντίστοιχο αγώνισμα των γυναικών, σπουδαία επίδοση έκανε η Μαριάννα Λυμπερτά με 4:13.91, ενώ ο Κώστας Μαρκόζης στα 200μ.
πεταλούδα κατέβηκε για δεύτερη φορά μέσα σε λίγες ημέρες τα δύο λεπτά (1:59.71) και δείχνει ικανός για σπουδαία διάκριση στο Ευρωπαϊκό εφήβων/νεανίδων του Ιουλίου.
Πολύ καλός και ο Ματτέο Λιούπης, που πρώτευσε στα 200μ.
μικτή ατομική με 2:03.44, η έλλειψη συναγωνισμού δεν του επέτρεψε όμως να κυνηγήσει με περισσότερες αξιώσεις το όριο για τη Βουδαπέστη.
Πανελληνιονίκες αναδείχθηκαν επίσης η Μάρθα Μάτσα στα 50μ.
ελεύθερο, η Παναγιώτα Τσιάλτα στα 200μ.
πεταλούδα και η Δήμητρα Χαρίση στα 100μ.
ύπτιο, ενώ στις “σκυταλοδρομίες” 4Χ200μ.
ελεύθερο κυριάρχησαν εύκολα ο Εθνικός στους άνδρες και ο Ολυμπιακός στις γυναίκες.
Μετά την ολοκλήρωση της 1ης ημέρας, οι δύο σύλλογοι του Πειραιά βρίσκονται πολύ κοντά στη βαθμολογία, με τους “ερυθρόλευκους” να έχουν συγκεντρώσει 101 βαθμούς και τους “κυανόλευκους” να ακολουθούν με 99 και να απειλούν την… αυτοκρατορία του αντιπάλου τους.
Συνοπτικά οι τελικοί της 1ης ημέρας:

ΑΝΔΡΕΣ
50μ.ελεύθερο
1.Γιάννης Καλάργαρης (ΓΣ Περιστερίου)        22.82
2.Απόστολος Τσαγκαράκης (Ολυμπιακός)         23.19
3.Φώτης Κολιόπουλος (Πανελλήνιος)            23.66
4.Αλεξάντερ Μπαχτιάροφ (Εθνικός Π.)          23.76
5.Ηλίας Φιλόπουλος (Ποσειδών Ιλ.)            23.82
6.Ανδρέας Ζήσιμος (Ολυμπιακός)               23.94
7.Αλέξανδρος Σκουτέλας (Παλ. Φάληρο)         24.01
8.Βασίλης Ανδρεαδάκης (Αργοναύτες Ηρακλείου) 24.26
50μ.πρόσθιο
1.Παντελής Παντής (ΧΑΝΘ)                     28.95
2.Δημήτρης Ξυνάδας (Αρης Θεσ.)               28.99
3.Γιάννης Καρπουζλής (Εθνικός Π.)            29.08
4.Παναγιώτης Σαμιλίδης (ΑΝΟ Αργυρούπολης)    29.23
5.Σάββας Κουγιουμτζόγλου (ΠΑΟΚ)              29.26
6.Αλέξανδρος Αδαμίδης (Αλμπατρος Θεσ.)       29.29
7.Τρύφων Τριβιζάς (ΓΣ Περιστερίου)           29.68
   Γιώργος Συριανός (Εθνικός)               Ακυρώθηκε
200μ.πεταλούδα
1.Κώστας Μαρκόζης (ΑΕ Χαϊδαρίου)           1:59.71
2.Ανέστης Αραμπατζής (Ηρακλής)             2:01.34
3.Χαράλαμπος Γεωργίου (Ηρακλής)            2:02.06
4.Στέφανος Δημητριάδης (Ολυμπιακός)        2:02.48
5.Χαράλαμπος Δημητρακόπουλος (Ποσειδών Ιλ.)2:03.85
6.Σπύρος Λέκκας (Εθνικός Π.)               2:04.03
7.Σπύρος Σανοζίδης (ΠΑΟΚ)                  2:07.00
8.Παύλος Αντωνακόγλου (ΝΟ Καλαμακίου)      2:08.92
400μ.ελεύθερο
1.Αντώνης Φωκαϊδης (ΠΑΟΚ)                  3:54.55
2.Σπύρος Γιαννιώτης (Ολυμπιακός)           3:54.57
3.Θανάσης Χρόνης (ΝΟ Χαλκίδας)             3:58.62
4.Χρήστος Μούτσος (Ποσειδών Λουτρακίου)    4:00.47
5.Ηλίας Πετράκης (ΓΣ Περιστερίου)          4:02.08
6.Πέτρος Πετρόπουλος (Εθνικός Π.)          4:02.52
7.Βασίλης Δεμέτης (Εθνικός Π.)             4:03.75
8.Γιάννης Παντελαντωνάκης (Ηρακλής)        4:05.41
100μ.ύπτιο
1.Αρης Γρηγοριάδης (Αρης Θεσ.)               54.60
2.Γιώργος Δεμέτης (Εθνικός Π.)               57.17
3.Μάρκος Νικολόπουλος (Εθνικός Π.)           57.87
4.Δημήτρης Χασιώτης (Ολυμπιακός)             57.98
5.Αλέξανδρος Παπουτσής (ΓΣ Περιστερίου)      58.42
6.Ανάργυρος Τυλιγάδας (ΟΦΘ Αλεξανδρούπολης)  58.81
7.Αλέξανδρος Θεοχαρίδης (Αρης Θεσ.)          59.22
8.Χαρίλαος Καρακαϊδος (ΑΝΟ Αργυρούπολης)     59.40
200μ.μικτή ατομική
1.Ματτέο Λιούπης (ΠΑΟΚ)                    2:03.44
2.Γιώργος Αρυμπλιάς (Εθνικός Π.)           2:04.60
3.Χρήστος Κατραντζής (Εθνικός Π.)          2:07.73
4.Ανδρέας Βαζαίος (ΑΝΟ Αργυρούπολης)       2:07.76
5.Στέφανος Χαλιντέι-Χριστόπουλος (ΑΕ Χαϊδ.)2:08.28
6.Χρήστος Παπαδόπουλος (Ολυμπιακός)        2:10.02
7.Ηλίας Κραββαρίτης (Πανελλήνιος)          2:10.20
8.Παντελής Δελέντας (ΑΟ Κολωνού)           2:10.95
4Χ200μ.ελεύθερο
1.Εθνικός Πειραιώς                          7:34.82
   (Σιώκος, Γ.Δεμέτης, Β.Δεμέτης, Αρυμπλιάς)
2.ΓΣ Περιστερίου                           7:40.88
   (Παπαχαριζάνου, Πετράκης, Καλάργαρης, Κικιλής)
3.Ολυμπιακός                               7:44.17
   (Ν.Σημαντήρας, Ζήσιμος, Κ.Σημαντήρας, Γιαννιώτης)
4.Ποσειδών Ιλισίων                         7:46.85
5.ΠΑΟΚ                                     7:47.53
6.Παλαιό Φάληρο                            7:49.74
7.Ηρακλής                                  7:55.77
8.Αρης Θεσσαλονίκης                        7:58.05
ΓΥΝΑΙΚΕΣ
50μ.ελεύθερο
1.Μάρθα Μάτσα (Αρης Θεσ.)                    26.48
2.Σοφία Κλικοπούλου (ΓΣ Περιστερίου)         26.71
3.Μαρία Αναστασιάδου (ΠΑΟΚ)                  27.03
4.Μαρία Καϊσίδου (ΠΑΟΚ)                      27.11
5.Μαρία Λιώση (Ολυμπιακός)                   27.23
6.Θέμις Ιακωβίδου (Παναθηναϊκός)             27.36
7.Σταυρούλα Καραντάκου (ΟΕΑΝΑ Βόλου)         27.39
8.Δωροθέα Ιωαννίδου (ΠΑΟΚ)                   27.52
50μ.πρόσθιο
1.Λυσιστράτη Χαλκίδη (Μίλωνας)               32.22 (ΝΠΡ νεανίδων)
2.Αγγελική Εξάρχου (Ολυμπιακός)              32.33
3.Μαρία Μιχαλάκα (Αρης Θεσ.)                 32.60
4.Κωνσταντίνα Παπαηλία (ΚΟ Δελφίς)           32.93
5.Βάσω Καβαρνού (Ολυμπιακός)                 33.27
6.Μαρία-Αννα Λέτσιου (Ολυμπιακός)            33.95
7.Ελευθερία Γεωργίου (ΠΑΟΚ)                  34.17
8.Αργυρή Παπαδοπούλου (ΚΟ Δράμας)            34.42
200μ.πεταλούδα
1.Παναγιώτα Τσιάλτα (Εθνικός Π.)           2:15.87
2.Ελβίρα Ευσταθίου (Ολυμπιακός)            2:18.14
3.Αννα Σογκόλεβα (Νηρέας Λαρ.)             2:19.35
4.Ελευθερία Εζάτ (ΝΟ Λάρισας)              2:20.11
5.Αφροδίτη Γιαρένη (Ολυμπιάδα ΄73)         2:20.74
6.Μαρία Κλάδη-Μαρούδα (ΑΕ Χαϊδαρίου)       2:22.70
7.Μαρία Καραούλια (ΓΣ Περιστερίου)         2:25.82
8.Δήμητρα Βαϊτσάκη (ΟΦΘ Αλεξανδρούπολης)   2:26.34
400μ.ελεύθερο
1.Μαριάννα Λυμπερτά (Ολυμπιακός)           4:13.91
2.Αννα Στυλιανού (Ολυμπιακός)              4:15.64
3.Θεοδώρα Γιαρένη (Ολυμπιάδα ΄73)          4:22.88
4.Κέλυ Αραούζου (ΠΑΟΚ)                     4:24.43
5.Βασιλική Παππά (ΑΕ Χαϊδαρίου)            4:27.13
6.Εμμανουέλα Κυριαζοπούλου (Εθνικός Π.)    4:32.58
7.Γεωργία Τζελέπη (Αρης Νικ.)              4:35.59
8.Εφραιμία Καλοκύρη (ΓΣ Περιστερίου)       4:40.32
100μ.ύπτιο
1.Δήμητρα Χαρίση (Ποσειδών Ιωαννίνων)      1:03.90
2.Στέλλα Στεφανή (Παναθηναϊκός)            1:04.15
3.Νόρα Δράκου (ΝΟ Πατρών)                  1:04.25
4.Μαρία Τσανγκ (Αρης Θεσ.)                 1:05.85
5.Κατερίνα Τόμου (Ποσειδών Ιλισίων)        1:06.05
6.Δωροθέα Ιωαννίδου (ΠΑΟΚ)                 1:06.85
7.Σταυρούλα Ευθυμίου (ΟΦΘ Αλεξανδρούπολης) 1:07.42
   Ελενα Τριανταφύλλου (Ποσειδών Ιλισίων)  Ακυρώθηκε
200μ.μικτή ατομική
1.Λυσιστράτη Χαλκίδη (Μίλωνας)             2:18.75
2.Στέλλα Μπούμη (Εθνικός Π.)               2:19.51
3.Ιωάννα Τσάκωνα (Ποσειδών Ιλισίων)        2:23.08
4.Στέλλα Πασαλίδου (Μακεδονικός)           2:23.49
5.Εφραιμία Καλοκύρη (ΓΣ Περιστερίου)       2:25.17
6.Χριστίνα Κονσαλάκη (ΟΦΘ Αλεξανδρούπολης) 2:25.43
7.Ευτυχία Βάρδα (Εθνικός Π.)               2:26.36
8.Ελισάβετ Θωίδη (Εθνικός Π.)              2:28.21
4Χ200μ.ελεύθερο
1.Ολυμπιακός                               8:34.61
   (Στυλιανού, Λιώση, Ευσταθίου, Λυμπερτά)
2.Εθνικός Πειραιώς                         8:40.51
   (Μανιού, Θωίδη, Βάρδα, Μπούμη)
3.ΓΣ Περιστερίου                           8:41.69
   (Γκουρνέλου, Ζεϊμπέογλου, Κυριακοπούλου, Κλικοπούλου)
4.ΠΑΟΚ                                     8:50.60
5.Ποσειδών Ιλισίων                         8:50.61
6.Ολυμπιάδα ΄73                            8:53.43
7.Παλαιό Φάληρο                            9:03.26

8.ΧΑΝΘ                                     9:03.48