Results 14th Cyprus International Swimming Marathon,6-7 October 2018,Larnaca

Με μεγάλους πρωταγωνιστές τον Νικόλα Ιωαννίδη, που κέρδισε τα 5χλμ και 2.5χλμ και τον Σταύρο Τζιρτζιπή, που ήταν πρώτος στα 1.25χλμ, διεξήχθη ο 14ος διεθνής Μαραθώνιος ανοικτής θάλασσας. Η διοργάνωση πραγματοποιήθηκε στις 6 και 7 Οκτωβρίου μπροστά από το Μεσαιωνικό Κάστρο της Λάρνακας, ενώ από τις γυναίκες ξεχώρισαν η Kaite Taylor και η Brooke Lawrie από τη Μεγάλη Βρετανία.
Ο Ναυτικός Όμιλος Λάρνακας, μετά από οκτώ χρονιά επέστρεψε στην κορυφή κατακτώντας για 4η φορά στην ιστορία του το πρωτάθλημα (2008, 2009, 2010, 2018) με 172 βαθμούς. Στη δεύτερη θέση βρέθηκε ο περσινός πρωταθλητής, ο Ναυτικός Όμιλος Πάφου με 144 βαθμούς, ενώ στην τρίτη θέση ισοβάθμησαν οι όμιλοι της Κερύνειας και της Αγλατζιάς με 44β. Την παράσταση έκλεψε ο αγώνας ενθάρρυνσης 500μ. για παιδιά ηλικίας 9-13 χρόνων. Εβδομήντα δελφινάκια έδωσαν το παρών τους σε μια πρώτη γνωριμία με τα αγωνίσματα του μαραθωνίου και κέρδισαν το ζεστό χειροκρότημα των παρευρισκόμενων. Χορηγοί της διοργάνωσης ήταν ο Δήμος Λάρνακας, ο Κυπριακός Οργανισμός Αθλητισμού, η ΟΠΑΠ Κύπρου, η Petrolina Holdings και η Τουριστική Ανάπτυξη Λάρνακας.  Χορηγός επικοινωνίας το Radio Active.
Ραντεβού πλέον και πάλι το 2019 στις 5 και 6 Οκτωβρίου, με τον αγώνα να παρουσιάζει μεγάλο ενδιαφέρον αφού παράλληλα με τον διεθνή και τον παγκύπριο αγώνα, θα διεξαχθεί και το μεσογειακό κύπελλο νέων.
  Τα αναλυτικά αποτελέσματα των αγώνων είναι:
ΔΙΕΘΝΗΣ ΜΑΡΑΘΩΝΙΟΣ
5χλμ.ανδρών: Ιωαννίδης Νικόλας (Κύπρος) 1:01:58.090, Τζιρτζιπής Σταύρος (Κύπρος) 1:03:21.320, Μανώλη Χρήστος (Κύπρος) 1:03:42.920
5χλμ γυναικών: Taylor Kaite (Μεγάλη Βρετανία) 1:08:02.520, Lawrie Brooke (Μεγάλη Βρετανία) 1:12:48.400, Λοίζου Άννα (Κύπρος) 1:12:58.000
2.5χλμ ανδρών: Ιωαννίδης Νικόλας (Κύπρος) 29:28.403, Μανώλη Χρήστος (Κύπρος) 30:19.173, Τζιρτζιπής Σταύρος (Κύπρος) 30:28.951
2.5χλμ. ανδρών: (14-20 χρονών):   Ιωαννίδης Νικόλας (Κύπρος) 29:28.403, Μανώλη Χρήστος (Κύπρος) 30:19.173, Τζιρτζιπής Σταύρος (Κύπρος) 30:28.951
2.5χλμ. ανδρών: (21-40 χρονών): Χαιλής Κώστας (Κύπρος) 32:36.401, Παπαχρυσάνθου Χρύσανθος (Κύπρος) 39:43.424
(41+ χρονών):   Κουσιάππας Παύλος (Κύπρος) 36:24.975, Κουσιάππας Κώστας (Κύπρος) 41:20.851
2.5χλμ γυναικών: Taylor Kaite (Μεγάλη Βρετανία) 33:11.842, Λιάτσου Μόνικα Ράφκα (Κύπρος) 34:29.659, Lawrie Brooke (Μεγάλη Βρετανία) 33:46.065
2.5χλμ γυναικών: (14-20 χρονών):  Taylor Kaite (Μεγάλη Βρετανία) 33:11.842, Λιάτσου Μόνικα Ράφκα (Κύπρος) 34:29.659, Lawrie Brooke (Μεγάλη Βρετανία) 33:46.065
2.5χλμ γυναικών: (21-40 χρονών): Sparrow Hannah (Μεγάλη Βρετανία) 46:56.943 2.5χλμ γυναικών: (41+ χρονών): Collins Kirsty (Μεγάλη Βρετανία) 48:11.513
1.25χλμ Ανδρών: Τζιρτζιπής Σταύρος (Κύπρος) 15:25.350, Ιωαννίδης Νικόλας (Κύπρος) 15:25.611, Φραγκουλίδης Κωνσταντίνος (Κύπρος) 15:33.329
1.25χλμ Ανδρών: (14-20 χρονών):   Τζιρτζιπής Σταύρος (Κύπρος) 15:25.350, Ιωαννίδης Νικόλας (Κύπρος) 15:25.611, Φραγκουλίδης Κωνσταντίνος (Κύπρος) 15:33.329.
1.25χλμ Ανδρών: (21-40 χρονών): Χαιλής Κώστας (Κύπρος) 16:37.287, Tripathi Shailesh (India) 21:41,504, Ruprai Amarinder (Great Britain) 22:23,418.
1.25χλμ Ανδρών (41+ χρονών):  Κουσιάππας Παύλος (Κύπρος) 17:08.011, Δημητρίου Λεωνίδας (Κύπρος) 19:30.114, Κουσιάππας Κώστας (Κύπρος) 19:30.490
1.25χλμ Γυναικών:   Taylor Kaite (Μεγάλη Βρετανία) 16:23.127, Lawrie Brooke (Μεγάλη Βρετανία) 17:58.501, Λοίζου Άννα (Κύπρος) 17:58.702
1.25χλμ Γυναικών: (14-20 χρονών): Taylor Kaite (Μεγάλη Βρετανία) 16:23.127, Lawrie Brooke (Μεγάλη Βρετανία) 17:58.501, Λοίζου Άννα (Κύπρος) 17:58.702
ΠΑΓΚΥΠΡΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ
5χλμ. ανδρών: Ιωαννίδης Νικόλας (Ν.Ο. Αγλαντζιάς) 1:01:58.090, Τζιρτζιπής Σταύρος (Ν.Ο. Λάρνακας) 1:03:21.320, Μανώλη Χρήστος (Ν.Ο. Πάφου) 1:03:42.920
5χλμ. νέων: Τζιρτζιπής Σταύρος (Ν.Ο. Λάρνακας) 1:03:21.320, Ονουφρίου Κωνσταντίνος (Ν.Ο. Λεμεσού) 1:08:49.400, Κούπμαν Σεμπάστιαν (Ν.Ο. Πάφου) 1:11:20.260
5χλμ. παίδων: Μανώλη Χρίστος (Ν.Ο. Πάφου) 1:03.42.920, Φραγκουλίδης Κωνσταντίνος (Ν.Ο. Πάφου) 1:04.06.180, Νικολάου Αντώνιο (Ν.Ο. Πάφου) 1:06.58.060
5χλμ. γυναικών: Λοίζου Άννα (Ν.Ο. Λάρνακας) 1:12:58.000, Στεφανίδου Ελένη (Ν.Ο. Λάρνακας) 1:13:21.410, Τρομπούκη Μέλανη (Ν.Ο. Λάρνακας) 1:16:09.760
5χλμ. νεανίδων: Στεφανίδου Ελένη (Ν.Ο. Λάρνακας) 1:13:21.410
5χλμ. κορασίδων: Τρομπούκη Μέλανη (Ν.Ο. Λάρνακας) 1:16:09.760
1.25χλμ. ανδρών: Τζιρτζιπής Σταύρος (Ν.Ο. Λάρνακας) 15:25.350, Ιωαννίδης Νικόλας (Ν.Ο. Αγλαντζιάς) 15:25.611, Φραγκουλίδης Κωνσταντίνος (Ν.Ο. Πάφου) 15:33.329
1.25χλμ νέων: Τζιρτζιπής Σταύρος (Ν.Ο. Λάρνακας) 15:25.350, Καλαβάς Παναγιώτης (Ν.Ο. Κερύνειας) 15:26.828, Κούπμαν Σεμπάστιαν (Ν.Ο. Πάφου) 16:55.381
1.25χλμ παίδων: Φραγκουλίδης Κωνσταντίνος (Ν.Ο. Πάφου) 15:33.329, Πατσαλίδης Αντώνης (Ν.Ο. Πάφου) 15:46.534, Νικολάου Αντώνιο (Ν.Ο. Πάφου) 16:04.990
1.25χλμ. γυναικών: Λοίζου Άννα (Ν.Ο. Λάρνακας) 17:58.702, Τζιρτζιπή Μαρίνα (Ν.Ο. Λάρνακας) 18:06.549, Στεφανίδου Ελένη (Ν.Ο. Λάρνακας) 18:13.543
1.25χλμ νεανίδων: Στεφανίδου Ελένη (Ν.Ο. Λάρνακας) 18:13.543, Γεωργίου Αλεξάνδρα (ΑΠΟΕΛ) 19:46.413, Λυκούργου Στυλιάνα (Ν.Ο. Κερύνειας) 20:39.360
1.25χλμ. κορασίδων: Τρομπούκη Μέλανη (Ν.Ο. Λάρνακας) 18:19.172, Ερόκινα Μαρία (Ν.Ο. Πάφου) 19:35.644, Λοίζου Μαρία (Ν.Ο. Λάρνακας) 19:40.048
2.5χλμ. ανδρών: Ιωαννίδης Νικόλας (Ν.Ο. Αγλαντζιάς) 29:28.403, Μανώλη Χρήστος (Ν.Ο. Πάφου) 30:19.173, Τζιρτζιπής Σταύρος (Ν.Ο. Λάρνακας) 30:28.951
2.5χλμ. νέων: Τζιρτζιπής Σταύρος (Ν.Ο. Λάρνακας) 30:28.951, Κούπμαν Σεμπάστιαν (Ν.Ο. Πάφου) 33:57.670, Μαυρομμάτης Γιάννης (Ν.Ο. Αγλαντζιάς) 34:01.992
2.5χλμ. παίδων: Μανώλη Χρίστος (Ν.Ο. Πάφου) 30:19.173, Φραγκουλίδης Κωνσταντίνος (Ν.Ο. Πάφου) 31:05.292, Πατσαλίδης Αντώνης (Ν.Ο. Πάφου) 31:07.598
2.5χλμ. γυναικών: Λιάτσου Μόνικα Ράφκα (Ν.Ο. Κερύνειας) 34:29.658, Στυλιανάκη Χριστίνα (Ν.Ο. Κερύνειας) 35:03.305, Λοίζου Άννα (Ν.Ο. Λάρνακας) 35:52.562
2.5χλμ. νεανίδων: Στεφανίδου Ελένη (Ν.Ο. Λάρνακας) 36:07.673, Σιεχάτε Χριστίνα (ΑΠΟΕΛ) 40:01.674
2.5χλμ. κορασίδων: Τρομπούκη Μέλανη (Ν.Ο. Λάρνακας) 36:46.989, Ερόκινα Μαρία (Ν.Ο. Πάφου) 39:22.449, Λοίζου Μαρία (Ν.Ο. Λάρνακας) 39:27.295
 
Βαθμολογία Ομίλων:
1η θέση ? Ν.Ο. Λάρνακας 172
2η θέση ? Ν.Ο. Πάφου 144
3η θέση ? Ν.Ο. Κερύνειας και Ν.Ο. Αγλαντζιάς 44
5η θέση ? Ν.Ο. Λεμεσού 22
6η θέση ? ΑΠΟΕΛ 10
7η θέση ? Ν.Ο. Κωνσταντίας 4