Η ΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ ΤΟΥ WORLD LEAGUE ΓΥΝΑΙΚΩΝ WATER POLO

Αύριο (Σάββατο) αναχωρεί, η Εθνική μας ομάδα υδατοσφαίρισης των Γυναικών, στο Σαν Ντιέγκο των ΗΠΑ για την Τελική φάση του World League (28/6 ? 3/7).

Στην αποστολή μετέχουν οι εξής 13 πολίστριες: Μαρία Τσουρή, Έλενα Κούβδου (τερματοφύλακες), Κική Λιόση, Αντιγόνη Ρουμπέση, Σταυρούλα Αντωνάκου, Ντίνα Κουτέλη, Αλεξάνδρα Ασημάκη, Άλκηστη Αβραμίδου, Αγγελική Γερόλυμου, Ηλέκτρα ? Μαρία Ψούνη, Φιλιώ Μανωλιουδάκη, Βάσω Μαυρέλου και Χριστίνα Τσουκαλά. Η τελευταία θα αναχωρήσει με μία ημέρα καθυστέρηση, για τις ΗΠΑ, λόγω συμμετοχής στο πρωτάθλημα Νέων γυναικών, με την ομάδα της (ΝΟ Βουλιαγμένης).

Μαζί τους, ο ομοσπονδιακός τεχνικός Γιώργος Μορφέσης, ο συνεργάτης του Σάκης Κεχαγιάς, η φυσικοθεραπεύτρια Έφη Βούλγαρη, ο υπεύθυνος στατιστικής ανάλυσης Γιώργος Χριστοφοράτος, ο γιατρός Κυριάκος Νανούσης (αρχηγός αποστολής) και ο διεθνής μας διαιτητής Μιχάλης Σκαλοχωρίτης.

Στο Σαν Ντιέγκο θα βρεθεί ? αναχωρεί την Κυριακή ? και ο Πρόεδρος της ΚΟΕ Δημήτρης Διαθεσόπουλος, με την ιδιότητα του μέλους του «Μπιρό» της Διεθνούς Ομοσπονδίας (Fina).

Η Εθνική μας, μετέχει στον Β? Όμιλο, με αντιπάλους την Αυστραλία, τις ΗΠΑ και τη Ρωσία. Στον Α? Όμιλο έχουμε: Καναδάς, Ολλανδία, Κίνα, Ουγγαρία.

Το πρόγραμμα των αγώνων (ώρες Σαν Ντιέγκο):

Δευτέρα, 28/6

14.15 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ? ΚΙΝΑ

15.45 ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ ? ΡΩΣΙΑ

17.15 ΚΑΝΑΔΑΣ = ΟΥΓΓΑΡΙΑ

19.15 ΕΛΛΑΔΑ ? ΗΠΑ

Τρίτη, 29/6

14.30 ΚΑΝΑΔΑΣ ? ΚΙΝΑ

16.00 ΕΛΛΑΔΑ ? ΡΩΣΙΑ

17.30 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ? ΟΥΓΓΑΡΙΑ

19.00 ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ ? ΗΠΑ

Τετάρτη, 30/6

14.30 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ? ΚΑΝΑΔΑΣ

16.00 ΕΛΛΑΔΑ ? ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ

17.30 ΚΙΝΑ ? ΟΥΓΓΑΡΙΑ

19.00 ΗΠΑ ? ΡΩΣΙΑ

Πέμπτη, 1/7

14.30 Α2 ? Β3 (1)

16.00 Α3 ? Β2 (2)

17.30 Α1- Β4 (3)

19.00 Α4 ? Β1 (4)

Παρασκευή, 2/7

14.30 Ηττημένοι 1 ? 4 (Θέσεις 5-8) – Α

16.00 Ηττημένοι 2-3 (Θέσεις 5-8) – Β

17.30 Νικητές 1-4 (Ημιτελικός) – Γ

19.00 Νικητές 2-3 (Ημιτελικός) – Δ

Σάββατο, 3/7

12.00 Ηττημένοι Α ? Β (Θέσεις 7η ? 8η)

13.30 Νικητές Α ? Β (Θέσεις 5η ? 6η)

15.00 Ηττημένοι Γ ? Δ (Θέσεις 3η ? 4η)

16.30 Νικητές Γ ? Δ (ΤΕΛΙΚΟΣ, Θέσεις 1η ? 2η)

Η Ελλάδα μετέχει για 5η φορά σε Τελική φάση W.L. Κορυφαία της στιγμή, το 2005 (Κίρισι) όταν κατέκτησε το Χρυσό μετάλλιο, ενώ το 2007 (Μόντρεαλ) πρόσθεσε και το Χάλκινο μετάλλιο στη συλλογή της.

Μετέχει ανελλιπώς στις διοργανώσεις από το 2004, με τις ακόλουθες θέσεις: 2004 6η, 2005 1η, 2006 13η, 2007 3η, 2008 7η, 2009 7η.

Αγώνες           61

Νίκες              36

Ήττες             25

Τέρματα         631-512

Τις περισσότρες συμμετοχές σε τελικές φάσεις έχουν (4) οι Ρουμπέση Αντιγόνη (2004, 05, 07, 09) και Λαρά Γιούλη (2004, 05, 07, 09).

Η πρώτη 10άδα των σκόρερ των 631 τερμάτων μας στις 7 διοργανώσεις, από το 2004:

98        Γερόλυμου Αγγελική

90        Ρουμπέση Αντιγόνη

56        Λιόση Κική

52        Ασημάκη Αλεξάνδρα

41        Μωραϊτίδου Εύη

39        Κοζομπόλη Σταυρούλα

38        Αντωνάκου Σταυρούλα

34        Αβραμίδου Άλκηστη

32        Λαρά Γιούλη

30        Οικονομοπούλου Κατερίνα

ΟΙ ΤΕΛΙΚΕΣ ΦΑΣΕΙΣ / ΝΙΚΗΤΡΙΕΣ

1η Λογκ Μπιτς     2004    ΗΠΑ

2η Κίρισι              2005    ΕΛΛΑΔΑ

3η Κοζέντσα        2006    ΗΠΑ

4η Μόντρεαλ        2007    ΗΠΑ

5η Σάντα Κρουζ   2008    ΡΩΣΙΑ

6η Κίρισι              2009    ΗΠΑ