ΤΡΙΤΗ ΗΜΕΡΑ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΟΡΕΝ,ΚΕΡΚΥΡΑ

Με τον Ολυμπιακό να πανηγυρίζει την κατάκτηση του 51ου πρωταθλήματος στην ιστορία του -15ο συνεχόμενο- ολοκληρώθηκε στην Κέρκυρα το 79ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα κολύμβησης ανδρών/γυναικών.
Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν φέτος μετά από πολλά χρόνια δυνατό ανταγωνισμό από τον Εθνικό, αλλά στη σημερινή 3η ημέρα των αγώνων αύξησαν από νωρίς τη διαφορά και τελικά συγκέντρωσαν 361 βαθμούς, έναντι 288 των «κυανόλευκων».
Ο μεγάλος συναγωνισμός μεταξύ της Μαρίας Μιχαλάκα και της Αγγελικής Εξάρχου στον τελικό των 200μ. πρόσθιο, στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα κολύμβησης της Κέρκυρας, έδωσε την ευκαιρία και στις δύο αθλήτριες να πιάσουν το όριο συμμετοχής στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Βουδαπέστης.
Η 17χρονη κολυμβήτρια του Αρη πήρε ρεβάνς για τη χθεσινή ήττα της στα 100μ. και πήρε τη νίκη με 2:29.53, συντρίβοντας παράλληλα το πανελλήνιο ρεκόρ νεανίδων (2:31.68 της ίδιας από το χειμερινό πρωτάθλημα του Βόλου, τον περασμένο Φεβρουάριο).
Αλλά και η Εξάρχου, αν και έμεινε στη δεύτερη θέση με 2:30.40, κατάφερε να κολυμπήσει κάτω από το όριο που έχει θέσει η ΚΟΕ (2:30.58) και να εξασφαλίσει την παρουσία της στο μεγάλο ραντεβού του Αυγούστου.
Ο Αρης Γρηγοριάδης πρώτευσε στα 50μ. ύπτιο με 25.58, πιάνοντας και σε αυτό το αγώνισμα το όριο για τη Βουδαπέστη (είχαν προηγηθεί τα 100μ.
την Παρασκευή), ενώ η Μαριάννα Λυμπερτά πανηγύρισε στα 1.500μ.
ελεύθερο την τρίτη νίκη της σε ατομικό αγώνισμα στην Κέρκυρα και επιβεβαίωσε το όριο για το Ευρωπαϊκό τερματίζοντας σε 16:30.41.
Ο Σπύρος Γιαννιώτης πρόσθεσε στο πλούσιο παλμαρέ του ακόμη έναν τίτλο, στα 1.500μ. ελεύθερο, η 30χρονη Ειρήνη Καβαρνού πήρε το χρυσό μετάλλιο στα 100μ. πεταλούδα με 1:01.16, μετά από μάχη με την Κρίστελ Βουρνά, και ο Γιάννης Καλάργαρης πρώτευσε στα 100μ.
ελεύθερο, χωρίς όμως να κατέβει τα 50΄΄ (50.31).
Η Δήμητρα Χαρίση πανηγύρισε στα 50μ. ύπτιο τη δεύτερη νίκη της στη διοργάνωση, όπως και ο Σάββας Κουγιουμτζόγλου στα 200μ. πρόσθιο, η Νόρα Δράκου επικράτησε στα 100μ. ελεύθερο και ο Στέφανος Δημητριάδης στα 100μ. πεταλούδα.
Ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε το πρωτάθλημα παίρνοντας τη νίκη από τον Εθνικό στα 4Χ100μ. μικτή ομαδική των ανδρών, ενώ στο αντίστοιχο αγώνισμα των γυναικών πρώτη τερμάτισε η ομάδα του Αρη.
Συνοπτικά οι τελικοί της 3ης ημέρας:

ΑΝΔΡΕΣ
50μ.ύπτιο
1.Αρης Γρηγοριάδης (Αρης Θεσ.)               25.58
2.Ανάργυρος Τυλιγάδας (ΟΦΘ Αλεξανδρούπολης)  26.76
3.Γιώργος Δεμέτης (Εθνικός Π.)               27.32
4.Μάρκος Νικολόπουλος (Εθνικός Π.)           27.34
5.Δημήτρης Χασιώτης (Ολυμπιακός)             27.48
6.Ανδρέας Βαζαίος (ΑΝΟ Αργυρούπολης)         27.56
7.Αλέξανδρος Θεοχαρίδης (Αρης Θεσ.)          27.70
8.Αλέξανδρος Παπουτσής (ΓΣ Περιστερίου)      27.80
100μ.ελεύθερο
1.Γιάννης Καλάργαρης (ΓΣ Περιστερίου)        50.31
2.Ανδρέας Ζήσιμος (Ολυμπιακός)               50.73
3.Μιχάλης Κικιλής (ΓΣ Περιστερίου)           51.05
4.Αλεξάντερ Μπαχτιάροφ (Εθνικός Π.)          51.25
5.Αλέξανδρος Σκουτέλας (Παλαιό Φάληρο)       51.45
6.Απόστολος Τσαγκαράκης (Ολυμπιακός)         51.49
7.Κώστας Σιώκος (Εθνικός Π.)                 51.84
8.Ηλίας Πετράκης (ΓΣ Περιστερίου)            52.51
200μ.πρόσθιο
1.Σάββας Κουγιουμτζόγλου (ΠΑΟΚ)            2:15.79
2.Δημήτρης Κουλούρης (Γλαύκος Περιστερίου) 2:16.67
3.Ηλίας Κραββαρίτης (Πανελλήνιος)          2:20.03
4.Αγγελος Τσερεκλας-Ζαφειράκης (Εθνικός Π.)2:22.15
5.Παντελής Παντής (ΧΑΝΘ)                   2:22.29
6.Χρήστος Παπαδόπουλος (Ολυμπιακός)        2:22.54
7.Γιώργος Σεβαστιάδης (Ολυμπιακός)         2:23.17
8.Γιάννης Καρπουζλής (Εθνικός Π.)          2:26.18
100μ.πεταλούδα
1.Στέφανος Δημητριάδης (Ολυμπιακός)          54.30
2.Ανέστης Αραμπατζής (Ηρακλής)               54.52
3.Σπύρος Λέκκας (Εθνικός Π.)                 54.88
4.Κώστας Μαρκόζης (ΑΕ Χαϊδαρίου)             55.30
5.Χρήστος Κατραντζής (Εθνικός Π.)            55.52
6.Χαράλαμπος Γεωργίου (Ηρακλής)              55.97
7.Χαράλαμπος Δημητρακόπουλος (Ποσειδών Ιλ.)  56.45
8.Παύλος Αντωνακόγλου (ΝΟ Καλαμακίου)        56.66
1.500μ.ελεύθερο
1.Σπύρος Γιαννιώτης (Ολυμπιακός)          15:23.69
2.Αντώνης Φωκαϊδης (ΠΑΟΚ)                 15:25.31
3.Πέτρος Πετρόπουλος (Εθνικός Π.)         15:38.26
4.Θανάσης Χρόνης (ΝΟ Χαλκίδας)            15:56.48
5.Μάριος Καλαφάτης (Ολυμπιακός)           15:59.79
6.Νίκος Σημαντήρας (Ολυμπιακός)           16:22.44
7.Νίκος Κυριαζόπουλος (Εθνικός Π.)        16:55.92
8.Σπύρος Χρυσικόπουλος (ΑΣΚΑΛ)            17:33.96
4Χ100μ.μικτή ομαδική
1.Ολυμπιακός                               3:46.14
   (Χασιώτης, Σεβαστιάδης, Δημητριάδης, Ζήσιμος)
2.Εθνικός Πειραιά                          3:48.45
   (Γ.Δεμέτης, Καρπουζλής, Λέκκας, Μπαχτιάροφ)
3.ΓΣ Περιστερίου                           3:48.58
   (Παπουτσής, Τριβιζάς, Κικιλής, Καλάργαρης)
4.Αρης Θεσσαλονίκης                        3:51.58
5.ΠΑΟΚ                                     3:52.34
6.ΑΝΟ Αργυρούπολης                         3:53.22
7.Ποσειδών Ιλισίων                         4:00.86
8.ΑΕ Χαϊδαρίου                             4:07.64
ΓΥΝΑΙΚΕΣ
50μ.ύπτιο
1.Δήμητρα Χαρίση (Ποσειδών Ιωαννίνων)        30.57
2.Στέλλα Στεφανή (Παναθηναϊκός)              30.71
3.Μαρία Τσανγκ (Αρης Θεσ.)                   30.96
4.Στέλλα Μπούμη (Εθνικός Π.)                 31.04
5.Κατερίνα-Μιχαέλα Τόμου (Ποσειδών Ιλισίων)  31.33
6.Δωροθέα Ιωαννίδου (ΠΑΟΚ)                   31.40
7.Σταυρούλα Ευθυμίου (ΟΦΘ Αλεξανδρούπολης)   31.61
8.Κλειώ Μπαξεβάνη (ΚΟ Δράμας)                31.82
100μ.ελεύθερο
1.Νόρα Δράκου (ΝΟ Πατρών)                    56.70
2.Αννα Στυλιανού (Ολυμπιακός)                56.80
3.Μάρθα Μάτσα (Αρης Θεσ.)                    57.34
4.Μαρία Λιώση (Ολυμπιακός)                   57.69
5.Μαρία Καϊσίδου (ΠΑΟΚ)                      57.81
6.Σοφία Κλικοπούλου (ΓΣ Περιστερίου)         57.98
7.Θέμις Ιακωβίδου (Παναθηναϊκός)             58.20
8.Μαρία Αναστασιάδου (ΠΑΟΚ)                  59.04
200μ.πρόσθιο
1.Μαρία Μιχαλάκα (Αρης Θεσ.)               2:29.53 (ΝΠΡ νεανίδων)
2.Αγγελική Εξάρχου (Ολυμπιακός)            2:30.40
3.Βάσω Καβαρνού (Ολυμπιακός)               2:36.14
4.Μαρία-Αννα Λέτσιου (Ολυμπιακός)          2:37.26
5.Θεοχάρις Κιτιξή (Μακεδονικός)            2:37.54
6.Αργυρή Παπαδοπούλου (ΚΟ Δράμας)          2:39.57
7.Ελευθερία Γεωργίου (ΠΑΟΚ)                2:41.70
8.Ευγενία Κουσάρη (ΟΦΘ Αλεξανδρούπολης)    2:42.95
100μ.πεταλούδα
1.Ειρήνη Καβαρνού (Ολυμπιακός)             1:01.16
2.Κρίστελ Βουρνά (ΝΟ Πατρών)               1:01.34
3.Αννα Σογκόλεβα (Νηρέας Λαρ.)             1:01.90
4.Παναγιώτα Τσιάλτα (Εθνικός Π.)           1:03.00
5.Μαρία Κλάδη-Μαρούδα (ΑΕ Χαϊδαρίου)       1:03.73
6.Μαρία Καραούλια (ΓΣ Περιστερίου)         1:04.65
7.Δήμητρα Βαϊτσάκη (ΟΦΘ Αλεξανδρούπολης)   1:05.48
8.Ιωάννα Βρατίδου (Ηρακλής)                1:05.60
1.500μ.ελεύθερο
1.Μαριάννα Λυμπερτά (Ολυμπιακός)          16:30.41
2.Κέλυ Αραούζου (ΠΑΟΚ)                    16:45.05
3.Ελβίρα Ευσταθίου (Ολυμπιακός)           16:50.17
4.Θεοδώρα Γιαρένη (Ολυμπιάδα ΄73)         17:20.65
5.Εμμανουέλα Κυριαζοπούλου (Εθνικός Π.)   17:36.09
6.Γαρυφαλιά Ζεϊμπέογλου (ΓΣ Περιστερίου)  17:44.82
7.Κυριακή Τσατσάρη (ΧΑΝΘ)                 18:15.80
8.Μαρία-Χρυσοβαλάντη Μπρόζου (ΠΑΟΚ)       18:19.14
4Χ100μ.μικτή ομαδική
1.Αρης Θεσσαλονίκης                        4:17.86
   (Τσανγκ, Μιχαλάκα, Μάρθα Μάτσα, Μαρία Μάτσα)
2.Ολυμπιακός                               4:22.98
   (Βαϊτση, Λέτσιου, Ειρ.Καβαρνού, Στυλιανού)
3.ΠΑΟΚ                                     4:24.77
   (Ιωαννίδου, Γεωργίου, Σαλτσίδου, Καϊσίδου)
4.ΟΦΘ Αλεξανδρούπολης                      4:29.25
5.ΓΣ Περιστερίου                           4:30.12
6.Εθνικός Πειραιώς                         4:31.35
7.Μακεδονικός                              4:35.51
8.Ηρακλής                                  4:35.88