Αποτελέσματα Β’ Φάσης Β’ Εθνικής Ανδρών 2018-19

Η Β’ Φάση στο πρωτάθλημα της Β’ Ανδρών ξεκίνησε την Παρασκευή (10/5), με τις ομάδες στους τρεις από τους τέσσερις ομίλους να ρίχνονται στη μάχη.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα της Παρασκευής:
ΟΜΙΛΟΣ ΧΙΟΥ 
1η αγωνιστική:
ΠΕΚΕΒ – Επειός 17-9
ΝΟ Καλαμάτας – Ιωνικός 12-7
ΟΜΙΛΟΣ ΓΛΥΦΑΔΑΣ
1η αγωνιστική:
Ροή – ΟΕΑ/ΝΑΒ 16-3
Τρίαινα Βούλας – ΝΑΟ Κέρκυρας 3-2
ΟΜΙΛΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ
1η αγωνιστική:
ΝΟ Ιτέας – ΝΟ Σύρου 7-8
ΝΟ Καλαμακίου – Άρης Νίκαιας 7-6
Με αρκετές μάχες στους τρεις από τους τέσσερις ομίλους συνεχίστηκε η Β’ Φάση στο πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής Ανδρών το Σάββατο (11/5).
Αναλυτικά τα αποτελέσματα του Σαββάτου (11/5):
ΟΜΙΛΟΣ ΧΙΟΥ 
2η αγωνιστική:
Ιωνικός – ΠΕΚΕΒ 7-15
Νηρέας Χαλανδρίου – ΝΟ Καλαμάτας 8-7
3η αγωνιστική:
Επειός – Ιωνικός 10-6
ΠΕΚΕΒ – Νηρέας Χαλανδρίου 15-7
ΟΜΙΛΟΣ ΓΛΥΦΑΔΑΣ 
2η αγωνιστική:
ΝΑΟ Κέρκυρας – Ροή 9-3
ΑΕΚ – Τρίαινα Βούλας 11-6
3η αγωνιστική:
ΟΕΑ/ΝΑΒ – ΝΑΟ Κέρκυρας 5-14
Ροή – ΑΕΚ 4-12
ΟΜΙΛΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ
2η αγωνιστική:
Άρης Νίκαιας – ΝΟ Ιτέας 8-6
ΝΟ Αγ. Νικολάου – ΝΟ Καλαμακίου 9-10
3η αγωνιστική:
ΝΟ Σύρου – Άρης Νίκαιας 6-8
ΝΟ Ιτέας – ΝΟ Αγ. Νικολάου 6-12
Ολοκληρώθηκαν οι αγώνες της Β’ Ανδρών την Κυριακή (12/5) στους δύο ομίλους ανόδου και τον έναν καθόδου.
Οι ομάδες που προκρίθηκαν στην επόμενη φάση και θα διεκδικήσουν την άνοδο είναι οι εξής: ΠΕΚΕΒ, Επειός, Νηρέας Χαλανδρίου, ΝΟ Καλαμάτας, ΑΕΚ, Τρίαινα Βούλας, ΝΑΟ Κέρκυρας και Ροή. Οι δύο ομάδες που έχουν υποβιβαστεί έως τώρα είναι ο ΝΟ Αγ. Νικολάου και ο ΝΟ Ιτέας.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα της Κυριακής (12/5) και οι βαθμολογίες:
ΟΜΙΛΟΣ ΑΝΟΔΟΥ ΧΙΟΥ
4η αγωνιστική:
Νηρέας Χαλανδρίου – Επειός 5-9
ΝΟ Καλαμάτας – ΠΕΚΕΒ 11-11
5η αγωνιστική:
Ιωνικός – Νηρέας Χαλανδρίου 6-16
Έπειός – ΝΟ Καλαμάτας 10-5
Τελική βαθμολογία 
  1. ΠΕΚΕΒ 10
  2. Επειός 9
  3. Νηρέας Χαλανδρίου 6
  4. ΝΟ Καλαμάτας 4
  5. Ιωνικός 0
ΟΜΙΛΟΣ ΑΝΟΔΟΥ ΑΤΤΙΚΗΣ
4η αγωνιστική:
ΑΕΚ – ΟΕΑ/ΝΑΒ 24-6
Τρίαινα Βούλας – Ροή 14-6
5η αγωνιστική:
ΝΑΟ Κέρκυρας – ΑΕΚ 6-11
ΟΕΑ/ΝΑΒ – Τρίαινα Βούλας 3-13
Τελική βαθμολογία:
  1. ΑΕΚ 12
  2. Τρίαινα Βούλας 9
  3. ΝΑΟ Κέρκυρας 6
  4. Ροή 3
  5. ΟΕΑ/ΝΑΒ 0
ΟΜΙΛΟΣ ΚΑΘΟΔΟΥ ΑΤΤΙΚΗΣ 
4η αγωνιστική:
ΝΟ Αγ. Νικολάου – ΝΟ Σύρου 3-4
ΝΟ Καλαμακίου – ΝΟ Ιτέας 9-6
5η αγωνιστική:
Άρης Νίκαιας – ΝΟ Αγ. Νικολάου 8-2
ΝΟ Σύρου – ΝΟ Καλαμακίου 2-11
Τελική βαθμολογία:
  1. ΝΟ Καλαμακίου 12
  2. Άρης Νίκαιας 9
  3. ΝΟ Σύρου 6
  4. ΝΟ Αγ. Νικολάου 3
  5. ΝΟ Ιτέας 0
Ξεκίνησαν το Σάββατο (18/5) το βράδυ οι αγώνες του Β’ Ομίλου Καθόδου της Β’ φάσης του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Α2 Ανδρών στο Εθνικό Κολυμβητήριο Θεσσαλονίκης. Οι αγώνες ολοκληρώνονται την Κυριακή (19/5). Θυμίζουμε ότι από τον συγκεκριμένη Όμιλο θα υποβιβαστεί μία ακόμα ομάδα στη Γ’ Εθνική (η τελευταία στην τελική βαθμολογία).
Τα αποτελέσματα της πρεμιέρας:
ΑΠΣ Οξυγόνο – ΧΑΝΘ 9-5, ΝΕ Λάρισας – Νίκη Βόλου 7-5.
Ολοκληρώθηκαν το απόγευμα της Κυριακής (19/5) οι αγώνες του Β´ Ομίλου Καθόδου της Β´ φάσης του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Β´ Εθνικής Ανδρών, στο Εθνικό Κολυμβητήριο Θεσσαλονίκης και η ομάδα που υποβιβάζεται τελικά, από τον συγκεκριμένο Όμιλο, είναι η Νίκη Βόλου.
Θυμίζουμε ότι είχαν υποβιβαστεί από την προηγούμενη εβδομάδα και από τον Α’ Όμιλο Καθόδου ο ΝΟ Αγίου Νικολάου και ο ΝΟ Ιτέας.
Τα αποτελέσματα της Κυριακής στον Β´ Όμιλο Καθόδου (Εθνικό Κολυμβητήριο Θεσσαλονίκης) και η τελική βαθμολογία:
ΑΠΣ Οξυγόνου – Νίκη Βόλου 12-7, ΝΕ Λάρισας – ΧΑΝΘ 6-12, ΝΕ Λάρισας – ΑΠΣ Οξυγόνο 9-10, ΧΑΝΘ – Νίκη Βόλου 15-3.
Η Βαθμολογία (Τελική):
1. ΑΠΣ Οξυγόνο 9
2. ΧΑΝΘ 6
3. ΝΕ Λάρισας 3
……………………….
4. Νίκη Βόλου 0