Αποτελέσματα Γ’ Φάσης Πρωταθλήματος Water Polo Εφήβων 2021-22

Με αγώνες σε δύο από τους πέντε Ομίλους, δηλαδή σε αυτούς της Θεσσαλονίκης και της Πάτρας, ξεκίνησε το βράδυ της Παρασκευής (21/1) η Γ’ φάση του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Εφήβων (Κ17).
Στον Γ’ Όμιλο Αττικής οι αγώνες θα αρχίσουν το Σάββατο (22/1), ενώ αυτοί του Α’ και του Β’ Αττικής αναβάλλονται.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα στους αγώνες της πρεμιέρας την Παρασκευή:
ΟΜΙΛΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Εθνικό):
ΟΦΘ – ΠΑΟΚ 3-16, Άρης – ΠΑΣ Φοίβος 9-5, ρεπό ο ΝΟ Λάρισας.
ΟΜΙΛΟΣ ΠΑΤΡΑΣ (Κολυμβητήριο Πεπανός):
ΝΟ Ναυπλίου – Ιωνικός 11-9, ΝΟ Πατρών – ΣΚ Ροή 15-5, ρεπό ο ΟΥΚ Βόλου.
Αγωνιστική δράση σε τρεις Ομίλους (από τους πέντε) της Γ΄φάσης του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Εφήβων (Κ17) υπήρξε το Σάββατο (22/1), καθώς άνοιξε η αυλαία και στον Γ’ Όμιλο Αττικής, που δεν είχε αρχίσει από χθες Παρασκευή (21/1). Οι αγώνες στους τρεις αυτούς Ομίλους (οι άλλοι δύο είναι οι Θεσσαλονίκης και Πάτρα) ολοκληρώνονται αύριο Κυριακή (23/1) οπότε και κορυφώνονται οι μάχες για την πρόκριση στην Τελική φάση (θα μάθουμε τις έξι από τις δέκα ομάδες του φάιναλ-10).
Αναλυτικά τα αποτελέσματα του Σαββάτου στους τρεις Ομίλους:
Γ’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Νέας Σμύρνης):
ΝΟ Βουλιαγμένης – Ολυμπιακός 12-9, Πανιώνιος – Εθνικός Πειραιά 17-2.
ΟΜΙΛΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Εθνικό):
ΠΑΣ Φοίβος – ΟΦΘ 11-11, ΝΟ Λάρισας – Άρης 12-9, ΠΑΟΚ – ΠΑΣ Φοίβος 23-6, ΟΦΘ – ΝΟ Λάρισας 11-11.
ΟΜΙΛΟΣ ΠΑΤΡΑΣ (Κολυμβητήριο Πεπανός):
ΣΚ Ροή – ΝΟ Ναυπλίου 4-3, ΟΥΚ Βόλου – ΝΟ Πατρών 4-19, ΝΟ Ναυπλίου – ΟΥΚ Βόλου 7-11, Ιωνικός – ΣΚ Ροή 4-10.
Με την ολοκλήρωση των αγώνων στους τρεις από τους πέντε Ομίλους της Γ’ φάσης του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Εφήβων (Κ17), το βράδυ της Κυριακής (23/1), αναδείχθηκαν οι έξι (από τις δέκα) ομάδες που παίρνουν την πρόκριση για την Τελική φάση (19-21/4) της διοργάνωσης. Είναι οι ΝΟ Βουλιαγμένης, Ολυμπιακός (από τον Γ’ Όμιλο Αττικής), ΠΑΟΚ, ΝΟ Λάρισας (από τον Όμιλο Θεσσαλονίκης), ΝΟ Πατρών, ΟΥΚ Βόλου (από τον Όμιλο Πάτρας).
Οι υπόλοιπες τέσσερις ομάδες που θα συμπληρώσουν το παζλ του φάιναλ-10, θα προκύψουν από τους αγώνες των άλλων δύο Ομίλων (Α’ και Β’ Αττικής), που έχουν αναβληθεί και θα οριστούν εκ νέου οι διεξαγωγής τους από την ΚΟΕ.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα της Κυριακής, οι τελικές βαθμολογίες στους τρεις Ομίλους που ολοκληρώθηκαν και οι ομάδες που προκρίνονται, που είναι οι δύο πρώτες στη βαθμολογία κάθε Ομίλου:
Γ’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Νέας Σμύρνης):
ΝΟ Βουλιαγμένης – Εθνικός Πειραιά 17-2, Ολυμπιακός – Πανιώνιος 9-9, Εθνικός Πειραιά – Ολυμπιακός 3-21, Πανιώνιος – ΝΟ Βουλιαγμένης 6-19.
Η Βαθμολογία (Τελική):
1. ΝΟ Βουλιαγμένης 9
2. Ολυμπιακός 4
……………………………..
3. Πανιώνιος 4
4. Εθνικός Πειραιά 0
ΟΜΙΛΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Εθνικό):
ΝΟ Λάρισας – ΠΑΟΚ 4-17, Άρης – ΟΦΘ 6-7, ΠΑΣ Φοίβος – ΝΟ Λάρισας 15-18, ΠΑΟΚ – Άρης 20-2.
Η Βαθμολογία (Τελική):
1. ΠΑΟΚ 12
2. ΝΟ Λάρισας 7
………………………
3. ΟΦΘ 5
4. Άρης 3
5. ΠΑΣ Φοίβος 1
ΟΜΙΛΟΣ ΠΑΤΡΑΣ (Κολυμβητήριο Πεπανός):
ΟΥΚ Βόλου – Ιωνικός 16-2, ΝΟ Πατρών – ΝΟ Ναυπλίου 24-5, ΣΚ Ροή – ΟΥΚ Βόλου 2-10, Ιωνικός – ΝΟ Πατρών 5-17.
Η Βαθμολογία (Τελική):
1. ΝΟ Πατρών 12
2. ΟΥΚ Βόλου 9
………………………
3. ΣΚ Ροή 6
4. ΝΟ Ναυπλίου 3
5. Ιωνικός 0
Άλλες δύο ομάδες, ο ΓΣ Περιστερίου και το Παλαιό Φάληρο μπήκαν στο παζλ των προκρίσεων στην Τελική φάση του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Εφήβων (Κ17), μετά και τη διεξωγή των αγώνων του Β’ Ομίλου Αττικής της Γ’ φάσης, που εκκρεμούσαν και έγιναν τελικά την Παρασκευή (4/2) και σήμερα Κυριακή (6/2) στο κολυμβητήριο του Παλαιού Φαλήρου.
Έτσι, οι οκτώ (από τις δέκα) ομάδες που έχουν πάρει την πρόκριση μέχρι στιγμής στο Final-10 (που θα γίνει 19-21/4) είναι οι ΓΣ Περιστερίου, Παλαιό Φάληρο (από τον Β’ Όμιλο Αττικής), ΝΟ Βουλιαγμένης, Ολυμπιακός (από τον Γ’ Όμιλο Αττικής), ΠΑΟΚ, ΝΟ Λάρισας (από τον Όμιλο Θεσσαλονίκης), ΝΟ Πατρών, ΟΥΚ Βόλου (από τον Όμιλο Πάτρας). Το παζλ των προκρίσεων θα συμπληρωθεί με δύο ακόμα ομάδες που θα προκύψουν από τους αγώνες του Α’ Ομίλου Αττικής.
Αναλυτικά όλα τα αποτελέσματα του Β’ Ομίλου Αττικής και η τελική βαθμολογία:
Β’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Παλαιού Φαλήρου):
Παλαιό Φάληρο – Υδραϊκός 9-4, ΓΣ Περιστερίου – ΑΝΟ Γλυφάδας 13-6, Παλαιό Φάληρο – ΑΝΟ Γλυφάδας 10-9, Υδραϊκός – ΓΣ Περιστερίου 4-12, ΑΝΟ Γλυφάδας – Υδραϊκός 4-9, ΓΣ Περιστερίου – Παλαιό Φάληρο 10-7.
Η Βαθμολογία (Τελική):
1. ΓΣ Περιστερίου 9
2. Παλαιό Φάληρο 6
……………………………….
3. Υδραϊκός 3
4. ΑΝΟ Γλυφάδας 0
Με δύο αγώνες άνοιξε το βράδυ της Παρασκευής (11/3) η αυλαία του Α’ Ομίλου Αττικής της Γ’ φάσης του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Εφήβων (Κ17), που εκκρεμεί για να συμπληρωθεί με δύο ακόμα ομάδες το παζλ των προκρίσεων της Τελικής φάσης.
Ο Παναθηναϊκός, στο Ιλίσιο κολυμβητήριο, νίκησε με 11-4 τον Ηλυσιακό, ενώ ο ΓΣ Ηλιούπολης, στο δικό του κολυμβητήριο, επιβλήθηκε με 15-5 του ΟΦΗ. Ρεπό είχε απόψε ο ΝΟ Χανίων.
Με τα ματς της 2ης και 3ης αγωνιστικής συνεχίστηκε το Σάββατο (12/3) η δραστηριότητα στον εναπομείναντα Α’ όμιλο Αττικής της Γ’ φάσης του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Εφήβων (Κ17) απ’ όπου θα προκύψουν οι δυο τελευταίες ομάδες για να συμπληρωθεί το παζλ των προκρίσεων της Τελικής φάσης (Final-10, 8-10/7). Οι μάχες για την κατάκτηση των δύο πρώτων προνομιούχων θέσεων της βαθμολογίας του Ομίλου κορυφώνονται και θα ολοκληρωθούν αύριο Κυριακή (12/3).
Αναλυτικά τα αποτελέσματα του Σαββάτου (οι αγώνες έγιναν στο Ιλίσιο κολυμβητήριο):
Ηλυσιακός – ΟΦΗ 12-11, ΝΟ Χανίων – Παναθηναϊκός 14-10, ΓΣ Ηλιούπολης – Ηλυσιακός 11-4, ΟΦΗ – ΝΟ Χανίων 7-10.
Ολοκληρώθηκαν το βράδυ της Κυριακής (13/3) οι αγώνες του Α’ Ομίλου που εκκρεμούσε από τη Γ’ φάση του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Εφήβων (Κ17) κι έτσι αναδείχθηκαν οι δύο ομάδες που συμπληρώνουν το παζλ των δέκα που προκρίνονται στην Τελική φάση της διοργάνωσης (8-10/7) και είναι ο ΝΟ Χανίων και ο Παναθηναϊκός.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα στους αγώνες της Κυριακής που έγιναν στο κολυμβητήριο της Νέας Σμύρνης:
ΝΟ Χανίων – ΓΣ Ηλιούπολης 11-2, Παναθηναϊκός – ΟΦΗ 15-8, Ηλυσιακός – ΝΟ Χανίων 3-18, ΓΣ Ηλιούπολης – Παναθηναϊκός 7-10.
Η Βαθμολογία (Τελική):
1. ΝΟ Χανίων 12
2. Παναθηναϊκός 9
………………………..
3. ΓΣ Ηλιούπολης 6
4. Ηλυσιακός 3
5. ΟΦΗ 0
Έτσι οι δέκα ομάδες που έχουν προκριθεί στην Τελική φάση (8-10 Ιουλίου) είναι οι: ΝΟ Χανίων, Παναθηναϊκός, Παλαιό Φάληρο, ΓΣ Περιστερίου, ΝΟ Βουλιαγμένης, Ολυμπιακός, ΠΑΟΚ, ΝΟ Λάρισας, ΝΟ Πατρών, ΟΥΚ Βόλου.
Συντάκτης: Δημήτρης Δεβές